Námet na tento rozhovor nám napadol po prečítaní knihy Lykke, kde v jednej kapitole autor popisuje fascináciu modrou farbou. Povedali sme si: „To by sme mohli využiť, máme predsa Luucu!“, a tak začalo spisovanie otázok. Luuca pracuje v Bella Rose na zákazníckom servise a nikdy ju neprehliadnete, má totiž vlasy modré ako nebo. Keď je potrebné, dokáže byť ostrá ako britva, ale inak je to usmievavé slniečko! Ak milujete jednu farbu a myslíte si, že už je toho trošku moc, potom sa začítajte do rozhovoru a trebárs zistíte, že toho máte naopak málo! 🙂 Zoznámte sa s najväčším milovníkom modrej – Luucou.

Modré vlasy
Toto je naša Luuca, najväčší odborník na modrú farbu 🙂

Ako vôbec tvoja „posadnutosť“ modrou farbou začala? Spomenieš si na to ešte?

Myslím, že túto posadnutosť predurčila moja mamička, keď mi ešte pred narodením zaobstarala denník bábätka modrej farby. Potom mi obliekala väčšinou unisexové farby, okrem pár modrých kúskov po staršom bratovi, ale keď mi ušila mojú prvú sánkovaciu kombinézu, zase bola modrá. Potom už sa to so mnou viezlo a aj napriek snahe predavačiek, ktoré mi nútili dievčenské farby, som vždy siahla po modrej. Keď sme sa presťahovali, dostala som svoju izbu a mohla som prvýkrát kecať do bývania, takže išli v prvom rade na modro steny. Po nich nasledovali rámy dverí, radiátory a všetko vybavenie cez koberec, luster, police až po doplnky a „pišišvory“ (rôzne drobnosti a blbosti), ktoré zbieram dodnes.

Modrá farba kolegyne Luuci
Niet pochýb o tom, že modrá sprevádza Luucu už odmalička.

Páčia sa ti všetky odtiene modrej, alebo máš obľúbené len niektoré?

Páčia sa mi úplne všetky odtiene modrej. Ani jeden nie je ten naj. Modrá je dobrá v akomkoľvek množstve a akomkoľvek odtieni.

V knihe Lykke sa dočítame, že človek, ktorý miluje a zaujíma sa o modrú farbu, si často vyberá aj dovolenkové destinácie podľa toho, či je tam niečo modré. Máš to tiež tak?

Áno. Mám rada Grécko, pretože Gréci sú patrioti, a tak je v Grécku modrá a biela na každom kroku. Za čias obliehania nesmeli Gréci vyvesovať svoju vlajku, preto farbili svoje domy modrou a bielou. Tieto biele domčeky s modrými strechami, ktoré sú vystavané na strmých skalách nad morom, sú asi najtypickejším znakom ostrova Santorini. Tam sa vraciam najradšej. Priznám sa, že aj keď vyberieme inú destináciu, tak aspoň hotel alebo interiér izby vyberám podľa farby.

Modré makrónky
Káva v Green Gate hrnčeku a modré makrónky – dokonalá pauza.

Ako ti napadlo, že si zafarbíš vlasy na modro? Chce to peknú dávku odvahy.

Modrá farba vlasov sa tak nejako vyvinula postupom času. Predtým bola dostupná len čiernomodrá, tá ma sprevádzala od strednej školy a akonáhle bola dostupná modrá farba, voľba bola jasná. Dokonca aj moja kaderníčka sa tešila na nový experiment.

Nemáš nejakú „pikošku“, ktorá sa vzťahuje k tvojim modrým vlasom? Zaznamenala si zvláštne reakcie?

Predtým sa za mnou ľudia otáčali, ale dnes už má farebné vlasy kadekto. Teraz si na mňa ukazujú prstom už len malé deti so slovami: „Mami ona má modré vlasy!“ a ja na ne za to vyplazujem jazyk. Jediný problém mala iba úradníčka pri žiadosti o cestovný pas, pretože vraj modrá farba nezapadá do tabuliek a pokiaľ ju zmením, musím si obratom požiadať o nový doklad, keďže ide o výraznú zmenu podoby. Upokojila som ju, že zmenu podoby rozhodne nemám v pláne.

Čo priatelia a rodina na tvoju „posadnutosť“ modrou?

Modrá ku mne patrí odjakživa a celé okolie to berie ako prirodzenosť. Keď príde niekto na návštevu, alebo mi blahoželať, nesie so sebou vždy niečo modré, pretože vie, že mi tým urobí radosť. Raz mi k narodeninám kamarátka vyrobila veľkú modrú škatuľu a obišla všetky známe, aby do nej prihodili nejaký modrý kúsok. A tak som dostala krabicu plnú modrých cukríkov, šnúrok, sponiek, gumičiek, denníčkov, pier, zapaľovačov, jednoducho všetkého, čo mal kto po ruke. Aj u nás v Bella Rose sa s mojou posadnutosťou všetci zžili a keď kolegynky naskladňujú novinky, hneď mi prinesú ukázať, čo modrého nám dorazilo. Postupne som vymenila výbavu v kuchyni za riad Mynte vo farbách Cornflower, Nordic SkyStill Water. Najväčšiu radosť mi urobila markeťáčka Darča, ktorá mi na Vianoce vytvorila CD s kompiláciou blue songov a jeden dokonca naspievala osobne.

Modré nádobí Mynte
Modrá nesmie v kuchyni chýbať. Ach, naše obľúbené Mynte!

Zaujímalo by ma, ako to vyzerá u teba doma. Nemáš to tam „premodrené“? Čo na to tvoj manžel?

Keď som sa nasťahovala k môjmu partnerovi, zase to začalo modrými stenami. Najprv spáleň, po nej denná miestnosť a nakoniec kuchyňa. Začal protestovať, že nebude žiť v šmolkovskom domčeku, ale časom jednoducho rezignoval. A dnes, keď kupuje čokoľvek do domácnosti, siahne automaticky po modrej. Pomohol mi splniť si sen – nechali sme doviezť z Talianska starú Vespu, ktorú sme spolu zrenovovali a nalakovali blankytne modrou farbou, aby som na nej, ako modrá nevesta, mohla prísť k oltáru. Dress code, výzdoba, občerstvenie, kytica, svadobná torta – všetko bolo modré. Dokonca aj pani matrikárka si kvôli nám špeciálne zaobstarala modré dosky a pero na podpis sobášneho listu.

Svadba v modrej
Dve fotky zo svadobného archívu.
Modrá svadba
Svadba ako inak, než v modrej! Mimochodom, na tejto modrej Vespe Luuca jazdí každý deň do práce. Nesmie chýbať ani modrá helma.

Povedala by som, že nie je deň, kedy by si nemala oblečený aspoň jeden modrý kúsok. Modrá tí zrejme uľahčuje aj nákupy, že?

Určite. Už aj reklamy a ponuky cookies mi automaticky vyskakujú na monitore v modrej farbe. Keď nakupujem na eshope, tak filtrujem podľa farby a keď idem nakúpiť do kamennej predajne, moja najčastejšia otázka na predavačky je: „Máte toto v modrej?“. Moje najobľúbenejšie nohavice sú džínsy, rovnako ako u väčšiny obyvateľov našej modrej planéty. Viete, že priemerný Čech vlastné pätoro džínsov a ročne sa vyrobí asi päť miliárd kusov?

Čo všetko máš modré?

Možno by bolo jednoduchšie opýtať sa, čo nemám modré :). Modrá ma sprevádza od rána až do večera. Počnúc kefkou a zubnou pastou, oblečením, topánkami, hrnčekom na kávu, PC myšou, mobilom a končiac mydlom, uterákmi, obliečkami a pyžamom. Fandím futbalovému klubu Chelsea, ktorý je prezývaný Blues, a tak bol pomenovaný aj môj psík. Do vienka dostal modrý pelech, misky, obojok, vodítko a hračky. Keď chcem maškrtiť, dám si modré makrónky s príchuťou Bounty a k nim long drink Blue lagoon. Ako hovorí môj bratranec, som taký lemčík. To je vtáčik, ktorý zbiera modré veci. Keď si chce nahovoriť samičku, postaví z trávy altánok a doň nanosí všetko modré, čo v prírode nájde. Čím viac domček nazdobí na modro, tým väčšiu má šancu na úspech. Rozhodla som sa, že svoju posadnutosť posuniem niekam ďalej a stanem sa špecialistom na modrú farbu. Návod, ako na to nájdete v knihe Lykke na strane 118.

Modrá spáleň
Kto je pánom tejto krásnej modrej spálne? Asi tušíme … 🙂

Nájde sa medzi vami tiež taký milovník modrej (či inej farby)? Dajte nám vedieť do komentárov, nech vieme, že v tom Luuca nie je sama!

Prajeme krásny deň plný ešte krajšej atmosféry

Míša, Luuca a Bella Rose

 

Modré doplnky a dekorácie, ktoré vám vytvoria dokonalú atmosféru ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!