Január a február sú údajne najdepresívnejšie mesiace v roku. Vianoce, na ktoré sme sa všetci tak dlho tešili, sú preč a vystriedali ich maximálne tak výčitky z hromád skonzumovaných cukroviniek. Dovolenka v nedohľadne, rovnako ako vyhliadka na krásne počasie. Vonku je šedivo, v práci čaká po sviatkoch veľa restov a pred sebou máme ešte dlhé týždne plné vstávania za tmy a návratov domov za tmy … To však neznamená, že by sme mali podľahnúť útrapám a nechať si kaziť náladu. Stačí si vziať príklad zo severských krajín. Nórsko, Fínsko, Švédsko ani Dánsko rozhodne nie sú štáty, ktoré by vynikali krásnym počasím, vysokými teplotami a nadmierou slnečných dní. Napriek tomu sa však nestretnete s tým, že by sa severania na počasie neustále sťažovali a boli nešťastní. Práve naopak, z nepriazne počasia si vytvorili prednosť. Nikdy inokedy sa totiž nerelaxuje lepšie, než keď vonku leje ako z krhly, zatiaľ čo vy ste pekne doma v teple, vo svojom útulnom hniezdočku. Zimné hygge, to je to kúzlo.

Inšpirujte sa severanov, ktorí si vedia typické hygge krásne vychutnať. Dosť možno potom bude práve zima vaším najmilším obdobím!

Fredagsmys alebo švédsky zvyk, ktorý sa vám bude páčiť

Severské národy si vedia užívať život so všetkým, a preto sa nie je čomu diviť, že pojmy vyjadrujúce absolútny relax a pohodu pochádzajú práve zo Škandinávie. Hygge je všetkým už veľmi dobre známe, ale počuli ste už o slovíčku fredagsmys? Fredag ​​znamená piatok a fredagsmys by sa dalo preložiť ako piatkové leňošenie či piatková pohoda. Základom je dobrá spoločnosť, výborné jedlo, pohodlie a film alebo seriál.

Hoci to môže znieť len ako povaľovanie sa pri televízii s misou chipsov, v skutočnosti fredagsmys predchádzajú prípravy – dôležitá je príprava pohostenia (Švédi na fredagsmys milujú mexické tacos, ale skvele poslúži aj nachos s najrôznejšími dipy, jednohubky, či trebárs u nás tak obľúbené slimáky z lístkového cesta) i výber filmu.

Fredagsmys je skrátka ďalší z mnohých dôvodov, prečo sú nám severské národy tak sympatické!

Aby sme si vychutnali príjemné chvíle nemusíme však čakať na piatok. Čarovnú hygge atmosféru si môžeme doma vykúzliť kedykoľvek a s pohárom vína či šálkou horúcej čokolády si spríjemniť napríklad utorok. Len tak. Preto sme pre vás dali dohromady pár tipov, ako si užiť zimné hygge, nech už bude vonku snehová nádielka alebo blatisto.

Fredagsmys
Ako si lepšie vychutnať voľný večer?

Zimné dekorácie alebo kúsok prírody v interiéri

Je čas odložiť vianočné dekorácie, ale napriek tomu si zima žiada niečo špeciálne. Stačí vybrať vhodné zimné dekorácie, ktoré budú s vaším interiérom krásne ladiť. A nebojte, to, aby u vás doma panovala útulná zimná hygge atmosféra, vás nemusí stáť tisíce. Hygge je o tom radovať sa z maličkostí a vykúzliť si útulno priamo podľa seba.

Ako krásna prírodná zimná dekorácia skvele poslúžia napríklad drobné vetvičky, na ktoré narazíte na prechádzke, prípadne ich môžete aj nastriekať na bielo, zlato či strieborno. Do veľkej misy na konferenčnom stolíku či komode sa budú parádne hodiť šišky, ktoré môžete taktiež dozdobiť bielou farbou, čo prinesie snehový efekt. A ihličnatých konárov vo váze sa nemusíte zbavovať ani po Vianociach, stačí zložiť vianočné ozdoby, prípadne ich vymeniť za neutrálne dekorácie.

Ako vytvoriť čarovnú atmosféru? Zapáľte sviečku!

Sviečky, sviečky, sviečky. Nikdy ich nie je dosť! A my úplne rozumieme Dánom, ktorých láska k plápolajúcim plamienkom a voňavému vosku je tak silná, že na zapálené sviečky narazíte bez preháňania všade – od obchodov cez kaviarne až po kancelárie.

Sviečky majú čarovnú moc. Veď stačí pri večeri zapáliť jednu jedinú, a hneď je stolovanie na úplne inej,

Sviečka vykúzli krásnu atmosféru
Sviečka vykúzli krásnu atmosféru

romantickej, úrovni. Alebo keď po ťažkom dni v práci zasadnete do kresla, uvelebíte sa s knihou a zapálite sviečku sú razom všetky starosti všedného dňa v nedohľadne.

Sviečky nemusia byť len zdrojom príjemného útulného svetla a vône, ale skvele poslúžia aj samy o sebe ako dizajnový doplnok do interiéru. Ikonické Skandinavisk sú toho dôkazom. A čo potom české sviečky Meadows s neskutočne nádhernými vôňami v ručne fúkanom českom skle!

Lahodné čaje alebo pohoda v hrnčeku

Čo sa vám vybaví, keď sa povie hygge? Trúfame si tvrdiť, že v celej rade odpovedí by sa objavili slová ako sviečka, kniha, víno, deka, čaj. Šálka horúceho čaju a pohodlie v sedačke či na kresle skrátka znie ako synonymum relaxu.

Každý si vyberá čaj podľa svojho gusta, a nebudeme predstierať, že v našej kancelárskej kuchynke nenájdete celý rad obyčajných čajov v klasických papierových sáčkoch. Pokiaľ však ide o výnimočné hygge chvíľky, zaslúžite si niečo lepšie. Náš tip sú čaje nemeckej značky Tafelgut, ktoré chutia ešte lepšie, než vyzerajú ich štýlové dózičky. A to je čo povedať!

Šálka čaju v chladné dni poteší
Šálka čaju v chladné dni poteší

Pre rozžiarenie sivých dní

Ako vykúzliť útulnú a zimnú hygge atmosféru jediným pohybom, za obyčajnú sekundu? Stačí zapnúť svetielka! A tých nie je, rovnako ako sviečok, nikdy dosť! Čarovne vyzerá LED drôtik omotaný okolo čela či celého rámu postele, na barovom stolíku či trebárs na stojane s oblečením.

A ak máte balkón či terasu, nie je dôvod svetielka dávať dole hneď po Vianociach, i počas celého januára potešia okoloidúcich a rozžiaria hmlisté počasie.

Krásnu zimu plnú hygge atmosféry praje Markéta a Bella Rose.

 

Svetielka ako bytová dekorácia
Svetielka ako bytová dekorácia

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!