Zima síce sotva začala, ale s odchádzajúcimi vianočnými sviatkami sa tu a tam môže do našej nálady vplížiť trocha zimného splínu. Šedivé počasie sa však dá aj príjemne užiť. Škandinávske národy majú s podobným počasím bohaté skúsenosti, a preto veľmi dobre vedia, ako naňho vyzrieť. Ako určite tušíte, nepoužívajú nič iné než svoje milované hygge princípy, ktoré pozdvihnú myseľ aj v tom najväčšom pochmúrne. Poďte s nami objaviť zimné hygge!

zimní hygge
Za oknom sneh, doma teplo, na stole horúca čokoláda. Urobiť si zimné hygge je ľahké!

Čo je hygge?

Že ste ešte nepočuli o hygge? Toto dánske slovo popisuje životný spôsob, ktorého základom je umenie vytvárať útulnú, pohodovú atmosféru, užívať si maličkosti, žiť okamihom. Hygge je skrátka taký malý severský recept na šťastný život, ku ktorému nie je toho potrebné toľko, ako ste si možno mysleli.

1. Filmový večer plný nostalgie

Vo svete každého z nás existujú dva druhy filmov: Tie, ktoré si pozrieme, pretože nás zaujímajú, páči sa nám obsadenie alebo ich téma. Potom sú tu ale také, na ktoré sa môžeme pozerať stále dokola a nikdy nás neomrzia. Tie, ktoré máme spojené s príjemnými spomienkami. Či už ste si vybavili Harryho Pottera, rozprávky Walta Disneyho alebo možno staré Bondovky, práve tieto snímky vám pomôžu užiť si nádherné zimné hygge.

Natraste vankúše, vezmite deku, obľúbené dobroty a napríklad oprášte aj starú zbierku DVD. Aký nosič na prehranie filmu zvolíte je len na vás, nezabudnite si však jeho dej dosýta užiť, rovnako, ako pred rokmi.

Náš hygge tip: Zoznámte sa s obľúbenými filmami svojich priateľov a venujte vždy jeden nostalgický filmový večer jednému z vás. Možno bola vašim detským idolom rovnaká filmová postava!

2. Hyggekrog

Každý Dán miluje svoj hyggekrog, svoj malý kútik vytvorený za jediným účelom – vychutnávanie si pohodlia a útulna. Vytvorte si tiež vlastný priestor, kam sa uchýlite vždy po náročnom dni a vychutnáte si napríklad šálku obľúbeného čaju a prelistujete pár stránok novej knihy, ktorú ste našli pod stromčekom.

Náš hygge tip: Pre svoj kútik použite nielen príjemné vankúše a pléd, ale nezabúdajte ani na kúzlo aromaterapie, ktorá vám dopraje skutočné uvoľnenie. Aromalampa alebo sviečka je tak takmer nutnosťou!

hygge kniha
Do svojho odpočinkového kútika si nezabudnite vziať obľúbenú knihu.

3. Pamätáš, ako vtedy…?

Vytváranie spoločných zážitkov a spomienok je pre Dánov samozrejmosťou. Nakoľko si užívajú svoj domáci kľud, radi sa taktiež stretávajú s priateľmi a rodinou. Za dlhých zimných večerov potom pri hrnčeku horúceho čaju alebo vareného vína (glögg) rozprávajú svoje príbehy a historky, zatiaľ čo vonku ticho sneží.

Urobte si tiež taký večer plný rozprávania, do ktorého ľahko zapojíte aj rodičov alebo prarodičov. Skvelé je, že túto aktivitu ľahko uskutočníte aj na diaľku, napríklad prostredníctvom videohovoru, pokiaľ svojich blízkych nemôžete navštíviť.

Náš hygge tip: Ku rozprávaniu historiek je skvelý aj obrazový materiál. Vytiahnite staré albumy plné fotiek a vráťte sa späť do minulosti!

rodina
Na vykúzlenie hygge atmosféry vám bohato postačí čaj, deka a dobrá spoločnosť.

4. Pozvite si prírodu bližšie

Severské národy majú veľmi silný vzťah k prírode. Možno aj preto sú v ich interiéroch toľko k videniu prírodné materiály. Kúsok divočiny si však domov môžete priniesť aj inak, napríklad pomocou jednoduchého kŕmidla. Či už na balkóne alebo v záhrade, návšteva vtáčikov a veveričiek vám vždy zdvihne náladu. Obzvlášť, keď ich budete pozorovať za oknom v tom najmäkšom svetre.

A čo viac, kŕmidlo alebo lojové gule si môžete vyrobiť aj doma a zapojiť do kutilstva aj deti. O príjemné popoludnie bude určite postarané. Len nezabudnite zaobstarať zrniečka, ktoré do svojho výrobku nasypete!

Náš hygge tip: Podarilo sa vám prilákať malé tvorčeky? Naučte sa ich rozoznávať podľa atlasu vtáctva alebo nápovedy na internete a užívajte si pocit zadosťučinenia zakaždým, keď spoznáte, kto vás prihopsal navštíviť.

5.  Skúste to staromódne

Zimné hygge si doma môžete užiť tiež v prípade, že sa pustíte do tvorenia. Nemusí to však nutne byť len kreslenie alebo výroba drobných dekorácií. Dáni milujú tiež pečenie, predovšetkým potom kváskového chleba. Dlhá príprava a starostlivosť o kvások a cesto je totiž nadmieru hyggelig a samotný bochník si potom ďaleko viac vychutnáte.

Pokiaľ vás pečenie príliš neoslovuje, pustite sa do typicky zimnej aktivity: pletenia či vyšívania. Aj keď sa tieto činnosti môžu zdať staromódne, zažívajú veľký návrat. Na deky pletené z extra silnej priadze nepotrebujete ani ihlice a pokiaľ taký kúsok dokončíte, bude vám dobre slúžiť za dlhých zimných večerov. Modernou výšivkou si potom ľahko ozdobíte batoh, plátenú tašku alebo napríklad džínsovú bundu.

Náš hygge tip: Najpríjemnejšie chvíle si v prípade tvorenia užijete v jeho priebehu. Neponáhľajte sa na výsledok, užívajte si proces a napríklad sa podeľte o svoje pokroky so svojimi blízkymi.

pletení
Nebojte sa vyskúšať niečo nové. S pletením vám rada pomôže napríklad aj babička.

Naladili sme vás na zimnú hygge nôtu? Dúfame, že si z dánskej inšpirácie vyberiete, a že si chladné mesiace užijete v pohodlí svojho domova, napríklad pri hrnčeku horúceho čaju, plápolajúceho krbu a možno aj v teplej deke, ktorú ste si samy uplietli.

Príjemné zimné dni vám praje
MichaelaBella Rose

Chcete si to doma urobiť na zimu útulnejšie? Možno vám padnú do oka naše kúsky:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!