V tomto článku by sme vám radi predstavili mamičku dvoch malých chlapčekov Petru a autorku instagramového učtu @bydlimevsadu, ktorá sa spoločne s manželom rozhodla pre veľký krok do neznáma. Po dlhom hľadaní objavili svoj osobný kúsok raja, plný vzrastlých stromov a nekonečnej českej džungle, ktorá im jednoducho učarovala. Rozhovor o budúcom dome snov, o záhradničení aj hľadaní vlastnej cesty, ktorá môže mnohokrát začať jediným vyrieknutým áno, v správnom momente.

Z archívu @bydlimevsadu

Bydlíme v sadu je meno účtu mamičky Petry. Mohli by ste sa nám, prosím, predstaviť?

Rada, mám 30 rokov a s manželom Františkom máme dvoch chlapcov vo veku 4 a 1 roka. Považujem sa za kreatívneho človeka, stále niečo tvorím a vylepšujem. A aj keď som predovšetkým mamičkou na plný úväzok, môj diár je vďaka stavbe domu a ovocnému sadu plný od rána až do večera. Ako hovorí môj syn Dominik: „Mami, ty si proste multifunkčná.“

Čo všetko vo Vašom sade môžeme nájsť?

Máme tu staré odrody stromov a nepoužívame postreky. Predávam prebytky ovocia, vozím ich zákazníkom až domov. O bio jabĺčka je veľký záujem, dajú sa uskladniť až do januára. Lákame do záhrady veľmi potrebný hmyz, vážime si každú kvapky vody, recyklujeme staré veci, vracajú sa k nám ježkovia, ktorým sme s deťmi zo starých tehál vyrobili domček. Samozrejmosťou vidieckej záhrady je kompost a kadibúdka, ktorú vyrobil môj manžel. Kvetnatá lúka, ohnisko a najnovšie i vyvýšené záhony. Deti tu majú svoj domček a pieskovisko. Do budúcnosti tiež plánujeme chov sliepok. Môj sen je mať raz štýlový skleník. V záhrade nájdete aj miesto na odpočinok v podobe hojdacej siete pod stromom, lavičky alebo terasy s letnou kuchyňou. Vyrábame sirupy, marmelády, robíme domáce pálenky. Chlapcov práca v záhrade baví a to je pre mňa hlavné. Tešia sa, čo zasa mamička vymyslí. A otecko sa naopak trochu desí 🙂

Bez čoho sa nezaobídete?

Bez svojej rodiny. Detí, manžela a mojej maminky, ktorá je mi oporou a zároveň najlepšou kamarátkou. Určite sa nezaobídem ani bez prírody. A po náročnom dni bez pohára kvalitného vína 🙂

Z archívu @bydlimevsadu

Kde teraz žijete? Ako by ste charakterizovali Váš domov?

Keď som čakala prvého syna, zrekonštruovali sme s manželom byt po mojich rodičoch. Vtedy sme si nechali poradiť od bytového dizajnéra, ktorý nám dal skvelý odrazový mostík. Nebál sa zmien, a tak sa z typického 3 + 1 panelového bytu stal vzdušný krásny byt čiastočne v provence štýle. Mysleli sme si, že tu budeme žiť navždy, ale človek mieni, život mení.

Aké je Vaše najobľúbenejšie miesto u Vás doma?

Niekde som čítala, že domov je všade tam, kde sa cítime dobre, ale najlepšie je tam, kde sme si ho sami vytvorili. Je miestom lásky, tepla, pokoja a dobrej atmosféry. To všetko ja cítim vo svojej záhrade, kde sa môžem naplno realizovať a mám tu dostatok priestoru. Ale verím, že keď bude dom dokončený, nájdem si svoje number one miesto aj tam 🙂

Aký interiérový štýl máte najradšej?

Na túto otázku je pre mňa ťažké odpovedať, pretože sa nedokážem zaškatuľkovať len do jedného štýlu. Ale musím povedať, že mi veľmi pomohol váš test interiérových štýlov 🙂

A výsledok? Romantický-vintage štýl s kvapkou lásky k českému a francúzskemu vidieku. Čo naozaj sedí. Celý náš nový domov bude ladený práve do vidieckeho štýlu. Modré drevené okná s okenicami, kované dverové kľučky, ktoré som si sama navrhla a nechala vyrobiť u kováča. Jednoducho chceme, aby naša staročeská záhrada tvorila s domom jeden celok.

Z archívu @bydlimevsadu

Urobili ste si v poslednej dobe radosť nejakým bytovým doplnkom?

Áno, doplnky shromažďujem rada a stále, naposledy to boli štýlové kachličky do letnej kuchyne. Jej realizácia ma veľmi baví, ale inak mi urobí radosť napríklad aj úlovok z blšieho trhu. Mám rada staré veci po našich babičkách, ktorým takto môžem dať nový život.

Kedy ste sa rozhodli vymeniť panelový dom za prekrásny sad?

Po narodení prvého syna sa nám úplne zmenili hodnoty a časom nám došlo, že chceme svojim deťom i sebe ponúknuť viac, ako život v paneláku. Ale nebola to ľahká cesta. Dlho sme hľadali pozemok, ale nič nespĺňalo naše predstavy, až nakoniec prišiel sad. Bola to láska na prvý pohľad a zároveň veľký krok do neznáma. Pozemok bol 10 rokov opustený, zarastený tak, že by sa tu mohla natáčať rozprávka o Šípkovej Ruženke 🙂 Čakala nás demolácia existujúceho domu, vybavenie stavebného povolenia a stavba nového domu. Ale videla som v tomto mieste veľký potenciál. Mojím pohonom je tiež odozva ľudí na Instagrame. Milo ma prekvapilo, koľkým ľuďom sa páči tento životný štýl. Zaujímajú sa o to, čo tvoríme, ako to tvoríme, a to mi príde super.

Z archívu @bydlimevsadu

V akej fáze rekonštrukcie ste?

Momentálne sa dokončujú obklady kúpeľní a chystáme sa maľovať. Vďaka manželovej pracovnej vyťaženosti je všetko vybavovanie okolo stavby domu len na mne. Stal sa zo mňa doslova stavebný dozor. Niekedy to naozaj nie je ľahké, hlavne keď musím zvládnuť starosť o deti a doterajšiu domácnosť. Ale na druhej strane som na seba celkom hrdá, že som si poradila so všetkými problémami. Kto staval dom, pochopí. A tiež že budujeme niečo iné a sami, tým myslím, že dom nie je stavba na kľúč ani typický bungalov v modernom štýle. Napríklad návrh okien a dverí mi zabral niekoľko mesiacov. Ale milujem ich! 🙂

Mali ste vždy blízko k záhradničeniu?

Úprimne? Vôbec nie 🙂 Hoci moji rodičia mali záhradu, na ktorej sme s bratom trávili detstvo, tak ma nikdy k ničomu nepustili, teda okrem núteného okopávania 🙂 Otec chcel mať všetko podľa pravítka, riadky, žiadnu burinu. Tráva pokosená každý týždeň. Pamätám si, ako mi raz nechal meter pôdy a ja som tam zasadila Astry, tá radosť, keď vyrástli, bola neopísateľná. Ale ďalší rok, urobil na ich mieste betónový chodník. Takže možno aj preto idem teraz úplne inou cestou.

Zaujímam sa teraz o permakultúrne záhrady a napríklad nepoužívam špagát na riadkovanie. Založila som v sade kvetnatú lúku aj divoké kúty ako úkryt pre zvieratá. Nepoužívame žiadne postreky, dali sme šancu aj stromom, ktoré nám záhradník radil vyrúbať a oni sa nám za to odvďačili bohatou úrodou a hlavne prirodzeným tieňom, ktorý je tu na Južnej Morave vďaka suchu potrebný čím ďalej tým viac. Ku všetkému svoje deti rada pustím, ale zároveň ich k práci na záhrade nenútim. Zbierajú bylinky a babička ich učí ich názvy. Robíme si domáce limonády a mojou vášňou sa stali marmelády. Recepty si upravujem, nahradzujem cukor a vždy do nich vnesiem niečo nové. Našou najobľúbenejšou marmeládou sa stala marhuľovo-banánová s vôňou škorice. Tú si dávame snáď na všetko.

Z archívu @bydlimevsadu

Máte nejaké tipy pre začínajúcich pestovateľov?

Určite popremýšľať o tom, koľko času ste schopní záhrade venovať. Akým smerom sa chcete uberať, a keď sa rozhodnete a naplánujete si to, nenechať sa odradiť okolím. Mne napríklad veľmi pomohla knižka Ekozahrady od Jaroslava Svobodu – zasadiť jedlé stromy a kríky, z ktorých sa budete radovať vy aj vaše deti. Koncept záhrady si najprv nakresliť a budovať ju pokojne niekoľko rokov.

Moja rada znie… Trikrát si rozmyslieť, než sa čohokoľvek v záhrade zbavíte. Napríklad strom, ktorý tam rástol dávno pred vaším príchodom, si podľa mňa nezaslúži bez rozmyslu vyrúbať, len preto, že na jeho mieste by bol pekný bazén alebo že z neho bude na jeseň padať veľa lístia. Pokora, to je to slovo k životu a k prírode. Vždy sa dá nájsť kompromis. Keď už sa musím s nejakou rastlinou rozlúčiť? Ponúknem ju susedovi alebo odnesiem do lesnej škôlky, kam chodí syn a zaručene vždy sa nájde niekto, kto z nej bude mať radosť a zasadí ju na svojej záhrade. Proste zdieľať v reálnom živote a nielen na sociálnych sieťach 🙂

Kedy zažívate Vaše osobné hygge?

Asi keď sa dokážem zastaviť, uvedomiť si prítomný okamih, jednoducho nič neriešiť. Ľahnúť si pod naše stromy do hojdacej siete, sledovať chlapcov ako šantia a len sa radovať z pekného dňa či odvedenej práce.

Z archívu @bydlimevsadu

Máte nejaké plány na leto?

Plány na leto? Áno, sťahovať sa! 🙂

Náš cieľ je august, tak nám, prosím, držte palce. Ale okrem toho si leto spríjemníme menšou dobrodružnou dovolenkou v požičanom obytnom aute. A tiež chlapci oslávia svoje narodeniny. Neodpustili by mi, keby nebola poriadna záhradná párty s tortou, zmrzlinou a kopou kamarátov.

Krásne leto prajeme od nás zo sadu.

Z archívu @bydlimevsadu

Aj my z Bella Rose vám prajeme krásne leto plné pohody a neopakovateľných zážitkov a ďakujeme Petre, že nám dovolila, aspoň pomyselne, navštíviť jej sad. Ak máte malý kúsok záhrady, určite neváhajte a zasaďte všetko, čo vám príde pod ruku. Tá radosť z vlastnoručne vypestovaných kvetín vo váze, je neopísateľná! A ak ste aj vy pohltení znovu objaveným trendom pestovania, pochváľte sa nám pomocou #bellarosesk na Instagrame.

Za celý tím Bella Rose,

Nikola

Do záhrady alebo k moru? Letnú pohodu si užívajte kdekoľvek!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!