Floráriá čiže rastlinná terária sú malé sklenené nádoby, ktoré sú vhodné na dekorovanie drobnými rastlinami. Najvhodnejšie sú sukulenty, malé machy a drobnolisté previsnuté izbové rastliny.  Osadené terária sú úžasným darčekom, svadobným prekvapením, ktoré môžete obdarovanému ozdobiť na mieru. Osádzanie terária je veľmi jednoduché, stačí mať k tomu všetko potrebné a za pár okamihov môžete mať doma malú zelenú oázu a dokonalú jarnú dekoráciu.

Sklenený box ako skleník
Výrobu vlastného aerária si užijete

Prečo osadiť aerárium sukulentmi

Sukulentom vyhovuje teplé a suché prostredie, vďaka tomu nepotrebujú toľko zálievky a tým sú vhodné pre zamestnaných alebo úplných začiatočníkov. Sukulenty znesú skôr sucho, občasné opomenutia zálievky vítajú a nie je potrebné ich hnojiť. Sú malé a je ich toľko druhov, že spoločným osadením môžete dosiahnuť pôsobivé malé krajinky. Na poličke bude také terárium vyzerať božsky. Ideme na to!

Osadené aerárium
Druhy rastlín vyberajte podľa rovnakých nárokov na vodu a svetlo.

Čo budete potrebovať na výrobu skleneného aerária:

  • Sklenený box (florárium / aerárium / rastlinné terárium)
  • Mramorovú drť
  • Substrát na sukulenty
  • Kaktusy a sukulenty – podla veľkosti boxu stačia cca tri malé rastlinky
  • Podložku pod hotové florárium
  • Dekorácie: mušličky z dovolenky, okrúhliaky, figúrky
  • Lyžičku ako lopatku a štetec na očistenie skla zvnútra

Očistenie rastlín

Zakúpené rastlinky vyberte z pôvodných kvetináčov a čo najopatrnejšie odstráňte pôvodný substrát, v ktorom sukulenty boli. Zmenší sa tak pôvodný bal a bude sa vám s rastlinou lepšie manipulovať.

Príprava aerária

Do terária príde ako prvá drť. To preto, aby prebytočná voda mala kam odtiecť a rastlinky v areáriu nehnili. Dno môžete vysypať praným pieskom alebo mramorovou drťou. Vytvorte na dne prvú vrstvu a trochu ju nahrňte do strán. Vytvorí sa tým jamka. Do jamky dajte trochu zeminy a zasaďte rastliny. Drť sa snažte vrstviť pozdĺž stien, potom vždy substrát, ktorý vyplní priestor medzi drťou a rastlinou. Tento krok neuponáhľajte, aby sa s vám drť so substrátom nepremiešali. Ide nám o vytvorenie krásnych prechodových vrstiev. Keď sú rastlinky zasadené, celý povrch môžete zasypať jemnými dekoračnými kamienkami. Hotové terárium môžete dozdobiť kamienkami, figúrkou, mušličkou z dovolenky. Tu sa fantázii medze nekladú.

Začnite drenážnou vrstvou.

Následná starostlivosť

Rastliny v teráriu vždy zalievajte pomocou lyžičky. Tu platí pravidlo čím menej, tým lepšie. Počas zimy kaktusy a sukulenty nezalievajte vôbec. Ak rastlinu v teráriu prelejte, vodu von nedostanete a rastlina vám uhnije. Terárium musíte umiestniť tam, kde má dostatok svetla, ktoré rastliny k svojmu životu potrebujú. Pokiaľ ho mať nebudú, rastliny budú príliš vytiahnuté a nepekné, tak na to pozor! Pri slávnostnom okamihu môžete svoje teráriá umiestniť napríklad na jedálenský stôl, kde budú robiť parádu a o jarnú dekoráciu budete mať postarané.

Malý domáci skleník
Na zalievanie používajte lyžičku. Sukulentom stačí málo vody.

Sklenené Terária

Podľahnite novému trendu aj vy. Kúpte si Terárium / skleník a majte domov vyladený zelenou! Sklenený box Polyhedron Brass je Terárium vyššieho typu, kde sa budú vynímať predovšetkým kaktusy a vyššie sukulenty. Môžete ho použiť aj ako štýlovú lampu, keď do neho vložíte svetelný led drôtik, hneď sa premení na romantickú dekoráciu. Odporúčame! Sklenený box Pyramid Brass značky sass&belle, v tvare modernej pyramídy s kovovým rámom zlatej farby, je perfektnou dekoráciou. Krásne vyzerá len tak, osadený aj ozdobený sušenými kvetmi. Vďaka očku pre zavesenie máte viac možností umiestnenia. Blízko okna do neho môžete dať tilandsie, ktoré zbierajú živiny zo vzdušnej vlhkosti a nepotrebujú vôbec žiadny substrát.

Sklenené terárium
1. Polyhedron Black 2. Pyramid Brass 3. Polyhedron Brass 4. Box Terrarium

Veľký skleník Terrarium je ten pravý domov pre sukulenty a môžete ho aj využiť napríklad ako štýlový box na šperky! Sklenený box Terrarium má len polovicu striešky, takže sa na vysádzanie veľmi hodí. Dokáže vytvoriť príjemnú klímu pre rastliny, ktorým sa bude dariť aj bez väčších zásahov. Do skleníka môžete umiestniť dekorácie aj podľa ročných období a príležitostí: jar, Veľká noc, Valentín, Vianoce… Sklenený box Polyhedron Black je stvorený pre všetky milovníčky škandinávskeho štýlu bývania. V geometrickom trendy prevedení dodá vášmu domovu neopakovateľný štýl.

Domáci skleník na sukulenty
Skleníky sú originálnou dekoráciou, ktorá dokáže vykúzliť dokonalú atmosféru.

Možností, ako využiť tieto skleníčky, je skrátka veľa. Urobte si cez víkend chvíľku tvorenia a vyrobte si vlastné florárium/terárium. Pomôcť vám môžu aj deti! Pochváľte sa na Instagrame #bellarosesk a inšpirujte ostatných ♥.

Martina a Bella Rose.

Za fotografie a návod ďakujeme La Petite Anne.

 

Inšpirujte sa našimi obľúbenými kúskami

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!