Hoci za oknami stále prevládajú mrazy a vyzerá to tak, že teplé dni sú v nedohľadne, svadobná sezóna sa rýchlo blíži a prípravy finišujú. Oslovili sme preto pani Ilonu Karáskovú, majiteľku svadobnej agentúry Million Bells, ktorá nám prezradí zaujímavosti zo svadobného prostredia pohľadom koordinátorky. Keď sa práve nevenuje svadbám, rada cestuje a dopraje si drobné radosti, čo je nám v Bella Rose blízke. Nahliadnite pod pokrievku najkrajšieho dňa a načerpajte inšpiráciu.

Foto majiteľky svadobnej agentúry Million Bells
Ilona Karásková z Million Bells. Foto: Million Bells

Prezraďte nám, ako ste sa k tejto krásnej práci dostali?

Ten príbeh je celkom jednoduchý. Profesiou som floristka a prišiel čas, kedy som sa začala zameriavať na svadobné kytice a svadobnú kvetinovú výzdobu. Nevesty odo mňa často chceli poradiť a vyzdobiť viac než len kvety. Nakoniec to skončilo aj postupným organizovaním a plánovaním. Takmer všetky naše realizované svadby majú svadobné kvety a výzdobu od nás. Je to síce náročnejšie, ale má to niekoľko výhod. Poznám všetky podrobnosti a požiadavky do detailu, takže sa mi lepšie tvorí.

Organizujete jeden z najkrajších dní v živote. Čo to všetko obnáša?

Najprv musíte pochopiť, čo snúbenci chcú, každý je iný, každý žijeme niečím iným a máme iné priority. Takže musím zapojiť empatiu. Potom vybrať správne dodávateľa a všetko starostlivo naplánovať. Mať čo najviac informácií je vždy veľká výhoda a úľava pri organizovaní svadobného dňa, a môžu to byť aj zdanlivé drobnosti. Vedieť akí sú vaši svadobní hostia, vzťahy v rodine a ako búrliví priatelia dokážu byť.

Je niečo, čo Vás na tom baví najviac?

Pozorovať, ako sa všetko v deň svadby premieňa, celý svadobný priestor aj nálada hostí, postupne s blížiacim sa obradom. Občas mám pocit, že sa zastavil čas. Pozorujete emócie, vnímate toľko radosti a dojatia. To len tak nezažijete.

Svadobná kytica v zelených tónoch
Svadobná kytica v štýle Toskánska sa naozaj podarila. Foto: Million Bells

Organizovanie podujatí a predovšetkým svadieb nie je jednoduchá práca. Už sa Vám niekedy stalo, že niečo nevyšlo?

Určite nevyšlo, nie som dokonalá a svadba nie je divadlo pre rodinu. Nikdy neviete čo sa môže stať. Máte na svadbe plno klientov a veľa dodávateľov, všetko sa musí zísť v symbióze a prispôsobiť sa. Hlavne si nekazit deň niečím nedôležitým alebo niečím, čo rovnako nemôžete ovplyvniť. Vždy sa snažíme problémy, ktoré nastanú, vyriešiť a často si ich nikto ani nevšimne. A preto tam sme.

Zažili ste nejaké špeciálne požiadavky od snúbencov, ktoré ste sa im snažili vyhovoriť, alebo sa riadite heslom: náš zákazník, náš pán?

Špeciálne požiadavky ani nie, skôr nezmyselné. Napríklad nie som zástancom hier a programov pre hostí. Keď ich príliš organizujete a nútite ich do hier, nemusí to byť vždy príjemné. Niekedy sa jednoducho chcú len rozprávať a baviť sa. Snažím sa načrtnúť snúbencom moje skúsenosti a pokiaľ nejde o nič zásadné, väčšinou vyhoviem. Musíme si, ale jasne stanoviť pravidlá. Predsa len sme na svadbe koordinátorky, takže len koordinujeme aby všetko klapalo a snažíme sa byť skôr len ako neviditeľná predĺžená pravá ruka.

Aké sú podľa Vás české nevesty? Vsádzajú na českú klasiku, kde prevláda organza, alebo skôr sledujú trendy a želajú si „pinterestovú svadbu“?

S organzou som sa nestretla už dlho. Nevesty sledujú Pinterest aj zahraničné svadobné blogy a veľa sa tam inšpirujú. Síce sú menej odvážne, ale prevažne vkusné. Je na nás, ich nápadom dať tvár, prepájajúcu linku a hru s detailmi.

Svadobné dekorácie a riad
Svadobný editoriál a aranžmán v štýle Toskánska. Foto: Million Bells

Organizovali ste už niekoľko svadieb. Aký štýl u nás prevláda a čo je podľa Vás už pasé?

Prevládajú svadby v stodole a na statku – tie sa určite ešte dlho neomrzia. Začínajú industriálne svadby s neformálnou atmosférou. Momentálne mám pocit, že už končí doba zaváracích pohárov s čipkou, a to mám radosť. Ja rada rôzne štýly prepájam a kombinujem a tento štýl bol dosť obmedzujúci.

Prezraďte nám, aké sú najnovšie svadobné trendy, čo sa kvetín, šiat a štýlu týka? Stále je najobľúbenejšou farbou fialová, alebo ju vystriedala iná?

Za tú dobu čo sa svadbám venujem, som zaznamenala, že poslednou dobou prestalo byť niečo výrazne trendy. Až na pár výnimiek, si už nevesty volia to, čo majú rady a v čom sa cítia dobre, a hlavne kde sa svadba bude odohrávať. Ak niečo prevláda, tak je to už druhú, tretiu sezónu farebný akcent „burgundy“. Stabilné farby sú púdrové odtiene a tento rok máme aj pár svadieb v horčicovej. Kytice viazané ako lúčne alebo klasické okrúhle s veľkými kvetmi. V obľube sú teraz aj rozviate a asymetrické s množstvom zelene.

Prestretý svadobný stôl
Šedá, zlatá, bledomodrá a púdrovo ružová – to je romantická kombinácia farieb v editoriale Million Bells. Foto: Million Bells

Aké svadobné šaty sú teraz v kurze?

Čipkované šaty v boho štýle a dlhé sukne s topom alebo bodmi. Nie sú síce žiadnou novinkou, ale pre svoju pohodlnosť a neformálnosť asi ešte nejakú dobu obľúbené zostanú. V zahraničí už vládnu trochu iné štýly, od minimalistických strihov, po svadobné plášte a overaly.

Snúbenci si často nevedia predstaviť, koľko taký vysnívaný deň stojí. Na koľko teda vyjde priemerná svadba?

Otázka, ktorú mi kladú klienti vždy na prvej schôdzke, ale nemožno na ňu odpovedať. Záleží na toľkých okolnostiach a celom koncepte svadby. Bez znalostí všetkých podrobností by odhadovanie bolo zavádzajúce.

Aké ročné obdobie alebo mesiac si ľudia najčastejšie pre svadbu volia a čo hovoríte na svadbu v zasneženej zime?

Najvyťaženejšie obdobie je jún, august a september. Zimné svadby začínajú byť žiadané a rozhodne majú svoje čaro, a to aj keď nie je práve nasnežené.

Svadobná kytica v púdrových odtieňoch
Svadobná kytica z romantického editoriálu. Foto: Million Bells

S akým veľkým predstihom je dobré začať plánovať svadbu? A kedy je dobré sa obrátiť na svadobnú koordinátorku?

Odporúčam aspoň rok vopred si zaistiť miesto svadby, fotografa a svadobnú agentúru. Uľahčíte si tak veľa komplikácií a zbytočných kompromisov.

Otázka na koniec, ako by podľa vás mal vyzerať dokonalý deň D?

Taký aký si prajete. Všetci si prajeme osláviť tento deň s rodinou a priateľmi a to je najdôležitejšie. Ostatné je len bonus navyše.

Svadobný stôl v elegantnom štýle
Svadobný stôl v jemných tónoch a živé menovky z listu Monstery k sebe dokonale ladia. Foto: Million Bells

Zaujíma vás, aké svadobné dekorácie a doplnky sa Ilone páčia? Pozrite sa na jej kolekciu u nás na Bella Rose.

Ďakujeme pani Ilone za príjemný rozhovor a prajeme krásne zimné dni

Michaela a Bella Rose

 

Fotografie nafotila: Anička z Fotím.

Najkrajšie svadobné dekorácie a dary pre rozprávkovú svadbu

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!