Vôňa mandlí a škorice, blikajúce žiarovky, pouličné orchestre, domy s krásnou výzdobou a osvetlením. Pre vytvorenie magickej nálady nepotrebujú európske mestá sneh. Vybrali sme tie, u ktorých je najjednoduchšie znova uveriť v rozprávku. Vianoce sa blížia. Výborné jedlo, vianočný stromček, darčeky! Ak sa vám nepáčia nákupné centrá preľudnené až po strop, vydajte sa na miesta s neopakovateľnou atmosférou a zažite kúzelné dobrodružstvá. Prezrite si farebné stánky na vlastné oči, vyskúšajte miestne špeciality a zahrejte sa teplým nápojom voňajúcim po vianočnom korení. Presuňte sa do ríše divov a pocíťte nadchádzajúce Vianoce. Kde nájsť najkrajšie vianočné trhy v Európe? Máme svoje tipy:

Nemecko – Berlín

Nemecké trhy majú storočnú tradíciu. V Berlíne je ich v súčasnej dobe niečo okolo štyridsať. Za jeden víkend určite nestihnete navštíviť všetky, určite ale nevynechajte Gandarmermarkt. Nachádza sa v Konzerthaus, medzi nemeckou katedrálou (Deutscher Dom) a francúzskou katedrálou (Französischer Dom). Môžete tu ochutnať najlepšie jedlá pripravené nemeckými kuchármi. Počas veľtrhu sa sťahujú do vyhrievaných stanov a čakajú len na vás!

Vánoční trhy v Berlíně
Vianočné trhy v Berlíne

Nemecko – Mníchov

Večer, keď sa rozsvieti 2500 svetiel na 30 metrov vysokom strome, je zrejmé, že do Mníchova prišlo to pravé vianočné kúzlo. Na námestí Marienplatz v niektorých dňoch prechádza až 300 krampus čertov: buďte opatrní, aby ste sa nedostali do ich pazúrov. Až do nového roku sa pravidelne koná hudobný a divadelný festival Tollwood, lístky sú ale zakaždým rýchlo rozobrané, poponáhľajte sa! Z balkónu radnice každý deň o pol šiestej zaznie vianočná melódia. Občerstvenie vareným vínom, perníčkami a ďalšími dobrotami si tak užijete za zvuku vianočnej hudby.

Belgicko – Brusel

Zimné divy na vás čakajú v Bruseli. Trh prebieha medzi Bourse, Grand Place, Place Sainte Catherine a Marché Aux Poissons. Na stánkoch nájdete vianočné ozdoby aj krásne darčeky. Nezabudnite ochutnať pravú belgickú čokoládu a užiť si vôňu a chuť vareného vína, ktoré sa nazýva glögg alebo glühwein. Na uliciach budete môcť načúvať spevu miestnych zborov a sledovať predstavenie pouličných umelcov.

Vánoční trhy v Bruselu
Vianočné trhy v Bruseli. Zdroj: Pinterest

Belgicko – Brugge

V Bruggách je ľahké cítiť sa šťastne. Nejde len o to, že si tu nakúpite čokoládu na kilogramy. Keď okolo prechádzajú vozíky s koňmi a girlandy sú v každom okne perníkových domčekov, je jednoducho pekné užiť si práve tieto roztomilé veci a nemyslieť na nič zlého. Navštívte Múzeum čipky a kúpte si ručne vyrábané čipkové vianočné ozdoby na pamiatku návštevy Brugge. Posaďte sa s džbánikom slávneho piva v bare, ktorý je starý 500 rokov, alebo si zamiešajte rôzne druhy čokolád do obrej šálky mlieka a nechajte sa omámiť tou najchutnejšou horúcou čokoládou v živote.

Čokoládovna v Bruggách
Maškrtenie povolené!

Rakúsko – Viedeň

Ak chcete, aby vás pohltila rozprávková scenéria, musíte ísť do Viedne. Drevené domy, milióny svetiel, klzisko a kolotoče dodajú vašej návšteve čaro. Inštalácie zo svetiel predstavujúce motívy z vianočných rozprávok zaujmú dospelých, ale predovšetkým deti a spríjemnia im čas. Na vianočných trhoch vo Viedni nájdete vedľa tradičných lahôdok aj remeselné výrobky, výrobky zo skla a keramiky. Vianočné betlehemy vám pripomenú tradíciu. Viedenské veľtrhy, ktoré si nemôžete nechať ujsť, sú veľtrhy na námestí Rathausplatz, Freyung a Karlsplatz. Môžete tiež nakuknúť do záhrady paláca Schloss Belvedere a na nádvorie paláca Schloss Schönbrunn.

Rakúsko – Salzburg

Viedeň je považovaná za vianočné centrum Rakúska, ale v Salzburgu to nie je o nič menej zaujímavé. Nielen Mozart sa narodil v hudobnom hlavnom meste, pochádza z neho aj Joseph More, autor poprednej svetovej vianočnej piesne Silent Night, Holy Night. V Salzburgu môžete počuť nielen „Tichú noc“, ale tiež vysokohorské melódie. Ak sa chcete ponoriť ešte ďalej do minulosti, choďte sa pozrieť do vianočného múzea: kde inde vidieť na jednom mieste vianočný strom z prvej svetovej vojny, betlehem z roku 1880 a vianočné ozdoby z 19. až 20. storočia? Najkrajší salzburgský veľtrh vás naláka typickou vôňou teplého pečiva a koreneného vína. Deťom sa bude páčiť v paláci Hellbrunn. Ak je to pre vás príliš, pripojte sa k sprievodom Krampuse a Perkht – chlpatých diablov s obrovskými rohmi, ktorí trestajú neposlušných. Hovorí sa, že jeden z nich je skutočný. Len pre prípad, chovajte sa slušne.

vánoční trhy v Salzburgu
Ako v rozprávke… Zdroj: Pinterest

Česká republika – Praha

Nič nezmení Prahu tak ako čakanie na Vianoce. Naraz sa vo vzduchu začne vznášať vôňa pečených gaštanov a keď sa pošťastí a tehlovo červené strechy pokryje ľahký sneh, vyzerajú domy ako pokryté práškovým cukrom. V predvianočnom období sa pražské Staré Mesto mení na raj vianočných trhov. Väčšina z nich začína už koncom novembra a ten vôbec najväčší sa koná každoročne na Staromestskom námestí. Čaká tam na vás zaujímavý program aj stánky s vianočnými ozdobami, darčekmi a drevenými hračkami. Vydajte sa na prechádzku po Starom Meste a na Václavské námestie: sú práve vyzdobené najkrajšou vianočnou výzdobou. Kúpte si podkovy pre šťastie, ktoré vám kováč s vašou pomocou vyrovná, vyskúšajte staročeskú pochúťku trdelník a miestne varené víno. Nenechajte si ujsť organové koncerty v kostole sv. Mikuláša a na Staromestskej radnici si zaspievajte koledy.

vánoční trhy v Praze
Pražské vianočné trhy. Zdroj: Pinterest

Taliansko – Bolzano

Na otvorenom vianočnom trhu v Bolzane na severe Talianska sa v budúcich týždňoch očakáva viac než pol milióna turistov. Pre niektorých z nich to bude len zastávka na ceste za lyžovaním. Pokiaľ sa však už ocitnete na vianočnom trhu v Bolzane, nenechajte si ujsť príležitosť vyskúšať miestne produkty. Okolo zdobeného vianočného stromčeka na piazza Walther na vás bude čakať 80 stánkov ponúkajúcich regionálne výrobky, dekorácie a predovšetkým miestne špeciality. Talianske syry, čerstvé mäso a sladkosti v slávnostnom prostredí sú proste nezabudnuteľné!

Francúzsko – Štrasburg

Za oknami domov sa šíri teplé svetlo a v uliciach sa hojdajú tisíce svetiel. Každý, kto bol v Štrasburgu, vie, že skutočný tvorcovia mágie nežijú v Rokforte. Miestni obyvatelia dbajú na to, aby každý centimeter ich malého mesta svietil a žiaril vianočnou atmosférou. Veď tiež majú mnoho skúseností: prvý vianočný trh v Štrasburgu bol usporiadaný už v roku 1570! Počas vianočných sviatkov je na námestí roztrúsených viac než desať rôznych trhov a domy a obchody sú vyzdobené živými smrekovými vetvami, maľovanými ozdobami a plyšovými hračkami.

Krásne adventné chvíle praje Martina a Bella Rose 

 

Pre najčarovnejšiu vianočnú atmosféru sa vám bude hodiť:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!