Možno ste si všimli, že poslednou dobou sa veľa hovorí o Dánsku ako o krajine s najšťastnejšími obyvateľmi a tiež o hygge, ktoré je kľúčom k ich šťastiu. Čo záhadné slovíčko hygge predstavuje? Pokúsim sa vám to priblížiť cez môj osobný príbeh a zážitky.

Hygge - Bella Rose

Keď som prvýkrát prišla do Dánska, bolo hygge cítiť všade a úplne ma očarilo. Kvetina, lavička alebo lampáš pri každom dome, lampy a svietniky za každým oknom bez záclon, kvetina a sviečka nielen na každom stole v reštaurácii, ale aj na barovom pulte, toalete, v obchodoch na predajných pultoch. Každá kaviarnička bola útulná a plná hrejivého tepla, aj keď bola napríklad len minimalisticky zariadená.

Hygge - Dánsko

Hygge - Dánsko

V kanceláriách u našich dodávateľov to nebolo inak – každý mal na pracovnom stole malý kvietok alebo sviečku, všetci boli tak milí a starostliví, ako keby som prišla do nejakej vzdialenej rodiny. „Ako to len robíte, že sa tu cítim tak dobre a útulne?“ pýtala som sa mojej dánskej kolegyne Dorte. „My tomu hovoríme hygge.“ Odpovedala mi.

Hygge - Dánsko

Hygge - Dánsko

Hygge – dánsky recept na šťastie?

Keď som si o hygge čítala rôzne články, najčastejšie sa o ňom hovorí ako o dánskom recepte na šťastie. To je podľa mňa trošku zavádzajúce, pretože rôzne recepty na čokoľvek veľmi nefungujú. Šťastie alebo spokojnosť musí aj tak človek nájsť v sebe. Lenže práve filozofia okolo hygge je niečo, čo nám môže pomôcť na chvíľku sa zastaviť, vnímať tie malé okamihy a uvedomiť si, že sa vlastne máme krásne a šťastie je všade okolo nás.

Hygge - Bella Rose

Pohodová atmosféra a kúzlo prítomného okamihu

Hygge by sa dalo preložiť ako pohoda, atmosféra, vychutnávanie si okamihu, milé stretnutie s blízkymi, teplo domova alebo pocit, že niekam patríte – pocit bezpečia. To ale zďaleka nie je všetko. Hygge zahŕňa mnoho ďalších významov. Predovšetkým znamená aktívny prístup ku všetkému spomínanému. Hygge je atmosféra, pohoda, na ktorej vám záleží, vnímate ju všade a vedome sa o ňu snažíte. Či už so svojimi blízkymi alebo sami pre seba. Dáni v sebe majú hygge silno zakorenené. V kolektíve sa tak oň snažia všetci, hygge je ich spoločným cieľom.

Hygge - Bella Rose

Hygge môžeme vnímať napríklad:

 • keď si zapálime sviečku ku raňajkám a celá rodina si nájde čas na spoločný začiatok dňa
 • keď sa zídeme pri večeri s priateľmi, nikto sa neháda o politike a sme radi, že sa vidíme
 • keď si užívame jeden druhého a ku všetkému si doprajeme dobré jedlo a pitie
 • keď vonku sneží a my sa schúlime pod teplú deku a čítame si knižku
 • keď si dáme teplé ponožky, šálku dobrého čaju do obľúbeného hrnčeka a počúvame pohodovú hudbu
 • keď sa stretneme s deťmi a priateľmi pri ohni, sedíme na drevených klátoch, opekáme špekáčiky počas teplého letného večera a je nám proste fajn
 • keď sa s deťmi povaľujeme v posteli, smejeme sa a užívame si čaro okamihu
 • keď si ku vareniu zapálime vonnú sviečku, nalejeme si len tak pohár vína a pohupujeme sa pri sporáku v rytme obľúbenej hudby
 • keď si v práci pri porade zapálime sviečku, dáme si spoločne k nápadom kávu a dobrý koláč
 • keď si pustíme komédiu a chrumkáme v pyžame popcorn, pokojne aj v nedeľu ráno☺
 • keď sa počas teplej letnej noci pozeráme s blízkou osobou na hviezdy a rozprávame sa
 • keď si na Vianoce užívame spoločné tradície, chute a vône, na ktoré sa celý rok tešíme a sú spomienkami na detstvo, rodinu a domov

Vychutnajte si spoločné chvíle

Hygge sú jednoducho malé okamihy, ktoré vidíte, vnímate a záleží vám na tom, aby ich bolo viac. Na chvíľku si doprajete pohodu, aj keď inak máte v hlave možno plno stresu a úloh. Hygge ale nie je únik z reality. Je to skôr vedomá pauza, vďačnosť za malé krásne chvíľky, vychutnanie si okamihu aj s vedomím, že čoskoro skončí a my sa zase vrhneme do víru úloh, ktoré k životu tiež patria.

Hygge kdykoliv a kdekoliv

Príjemná atmosféra je pre nás všetkým

Verím, že hygge nie je iba výsada Dánov. Hygge máme v sebe všetci. Len niekto ho má rozvinuté viac a niekto menej. Pre mňa hygge najviac vystihuje slovo atmosféra. Nie je náhoda, že máme v Bella Rose atmosféru ako hlavné poslanie. Príjemnú atmosféru vnímame ako silnú hodnotu našej firmy – od tovaru, ktorý predávame, vizuálneho dojmu až po vzťahy so zákazníkmi i samotnými zamestnancami. Viac som o tom písala v mojom staršom článku.

Predstavujem vám dve knihy o Hygge

Teší ma, že o hygge minulý rok vyšlo niekoľko kníh a dá sa tak prečítať viac o celej filozofii. Čítala som ich viac, ale osobne mám najradšej dve knihy, ktoré som sa rozhodla predávať aj u nás v Bella Rose.

Hygge - Bella Rose

Prvý knižka sa volá Hygge – tajemství spokojeného života. Kniha je skôr filozofického charakteru, čím je ešte krajšia. Jej čítanie pre mňa bolo ako pohladenie na duši. Na každej stránke som sa široko usmievala a hovorila si „Jee, to som predsa celá ja!“ Alebo „Áno, to je nádherne pravdivé.“ Knižka má len 192 strán, ale pre mňa bola veľkou inšpiráciou. Prikladám z nej niekoľko mojich obľúbených citátov:

„Je potrebné zdôrazniť, že hygge znamená odovzdať sa okamihu a byť schopný odložiť všetky záväzky bokom.“ J.F. Hansenová

 

„Hygge je krehké, pretože cieľom je v istom zmysle samotný proces. Prichádza skrze spoločné úsilie, ľahko sa objaví, ale ľahko tiež zmizne.“ C. Levisen

 

„Nepamätám si dni, pamätám si okamihy.“ C. Pavese

Druhá knižka je v angličtine The little book of hygge od Meike Wiking. Iste vás poteší už len nádherný obal plný ilustrovaných obrázkov a zlatých detailov. Knižku som prvýkrát otvorila na Vianoce, kedy mi ju darovala moja úžasná kolegyňa Anička. Nájdete v nej plno inšpirácie, ako si hygge vytvoriť, tipy na dekorácie, ikonické kúsky, návody na DIY, rôzne dánske recepty, tipy na pohodlné obliekanie, zaujímavé miesta na návštevu alebo inšpiráciu na hyggelight okamihy, ktoré si môžeme užiť. Je plná nádherných ilustrácií a fotiek. Moja obľúbená dvojstrana je Hygge Manifesto:

The little book of hygge - Meik Wiking | Bella Rose

Viete čo si podľa tejto knižky Dáni spájajú s hygge najviac? Spomeniem to najobľúbenejšie: teplé nápoje ako káva alebo čaj, sviečky, krb, Vianoce, stolové hry, hudbu, dovolenku, sladkosti a sladké pečivo, varenie, knihy, nedeľu, narodeniny.

Vytvorte si svoj hygge záchranný box!

A ešte jeden tip z knižky ma zaujal, o ktorý sa s vami musím podeliť: Vytvoriť si svoj hygge záchranný box! Ako na to? Vezmite nejaký krásny box, krabicu alebo starý kufor a dajte do neho všetko, čo vám pomôže rýchlo navodiť okolo seba krásnu atmosféru.

Čo v ňom napríklad môže byť?

Vonná sviečka, obľúbená knižka, hebká deka, teplé ponožky, dobrý čaj, zoznam pohodových pesničiek, DVD s obľúbeným filmom, fotoalbum, čokoláda alebo babičkina marmeláda, voňavý krém na ruky, zápisník, potreby na kreslenie alebo vyšívanie. Skrátka všetko, čo máte radi. Rôzne maličkosti, ktoré vás rozveselia. Keď sa vyskytne večerný splín alebo nečakane voľné nedeľné popoludnie, máte záchranu po ruke. Nie je to krásny nápad?

Máte aj vy svoj hyggekrog?

V Dánsku má každý doma svoj hyggekrog útulný kútik, kde sa rád schúli pod deku s knižkou a šálkou čaju. Býva to napríklad široký parapet pri okne, obľúbené kreslo pri krbe alebo kúsok sedačky s výhľadom do záhrady. Som si istá, že ho má doma mnoho z nás, mám pravdu? Len mu možno vedome neprikladáte takú dôležitosť. Poďme si svoj hyggekrog poriadne vyšperkovať! Veľmi sa mi páči napríklad ten, čo má doma bloggerka Lucie Living:

Hygge: Lucie Living Hygge koutek

Nazrite do môjho hyggekrog..

U mňa doma je týmto kútikom rohová časť sedačky pri kúrenia. Mám tam kopu vankúšov, dve hebučké deky, na stolíku plno svietnikov a vonných sviečok, na kúrení stále položenú rozčítanú knihu, skicár, ceruzky na kreslenie a repráčik pre púšťanie obľúbených playlistov. Z tohto kútiku mám výhľad do záhrady a na vysoké stromy pri rieke. Aj teraz tu sedím a píšem svoj článok. Vari by som mohla písať o hygge niekde inde? 🙂

Hyggekrog pre mňa predstavuje miesto, kam sa vždy teším, keď sa vraciam z práce. Kam sa za mnou chodia pomaznať večer deti alebo kde si sadneme s manželom k vínu a rozprávame sa. Ale bývam tu veľmi rada aj sama a len tak odpočívam, hľadám stratené sily aj novú inšpiráciu. Podobný kútik mám ešte doma v pracovni.

Rada si doma vychutnávam malé krásne okamihy a nesmierne ma baví vytvárať ich. Niekedy ich môžete zahliadnuť na mojom Instagrame. Tu vám prikladám pre inšpiráciu niekoľko mojich obľúbených momentov z minulého roka:

 Hygge - Bella Rose

Na záver by som vám chcela popriať, nech si vždy nájdete čas na vychutnanie malých, ale o to vzácnejších okamihov, ktoré nám tvoria spomienky. Nech už tomu budete hovoriť hygge, pohoda, atmosféra alebo akokoľvek inak. Dôležité je na ne nezabudnúť, vnímať ich a byť za ne vďační. Okamihy, kedy sme v bezpečí a máme okolo seba našich blízkych. Keď si seba nájdeme čas a vieme si ho vychutnať. Že stojí za to urobiť si okolo seba hyggelight – krásne a vzácne. Všetko je predsa o atmosfére.

S láskou
Martina Svadbíková

P.S. Mám ešte jednu perličku pre tých, ktorých zaujíma, ako sa hygge vlastne v Dánsku vyslovuje (aj keď ja hovorím jednoducho [hyge], príde mi to v Česku najľahšie). Moja kamarátka Markéta (žijúca s rodinou v Kodani) a jej malá dcérka Vili (rodená Dánka) pre môj článok natočili lekciu dánčiny No.1. Na vlastné uši si tak vypočujte „origo dánsku výslovnosť“ hygge 🙂 . Tak tu je a týmto ich pozdravujem!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!