Vianočný čas je plný mágie, a tak niet divu, že sa v Dánsku zrodila jedna pekná tradícia, ktorá spríjemňuje deťom celý december – vianočný škriatok Nisse. Ten sa však objaví iba v prípade, že prvého decembra zavesíte dvierka pre škriatkov, inak vás nenavštívi. Odkiaľ vlastne taká tradícia pochádza, čo obnáša a aké huncútstva škriatok v domácnosti robí? Zabaľte sa do deky, uvarte horúce kakao a poďte načerpať inšpiráciu. Po prečítaní článku možno budete chcieť vymeniť adventný kalendár za tieto kúzelné dvierka.

dvířka pro skřítky

Odkiaľ pochádza tento zvyk

Kúzelné dvierka pre škriatka (Nissedør) pochádzajú pôvodne z Dánska, ale môžete ich vidieť aj v iných severských zemiach. Tradične sa títo škriatkovia sťahujú do domov pred Vianocami a spríjemňujú obyvateľom domu čakanie na Štedrý deň. Podobne ako vo Švédsku škriatok Tomte, či vo Fínsku škriatok Tonttu.

Dvierka pre škriatkov Nissedør

Roztomilé malé dvierka pre škriatkov s rebríkom, poštovou schránkou, drevákmi a rohožkou sú v tejto tradícii nutnosťou. Bez nich sa do domácností škriatok nenasťahuje a nebude tak môcť deťom ukázať, čo dokáže. Lepia sa prevažne nad lištu k podlahe, na poličku alebo na stenu k parapetu. Malinké doplnky ku dvierkam sú často súčasťou balíčka, ale fantázii sa medze nekladú, preto sa môžu doplniť aj o ostatné pidi doplnky. Tých má napríklad značka Maileg pre svoje myšky hromady. Určite sa o nich myšky podelia a zútulnia škriatkovi svoj kútik.

Viete, aké je najobľúbenejšie jedlo škriatka Nisse? Ryžová kaša s maslom! Aj tá býva väčšinou súčasťou balíčka, len si ju nespliesť s volským okom, to by sa vám mohlo zle odvďačiť. Pokiaľ máte kreatívneho ducha, môžete si množstvo doplnkov vyrobiť, použiť prírodné materiály ako kamienky, šišky, vetvičky…

vánoční skřítek

Škriatok Nisse

Keď sa ráno po tom, čo ste v noci zavesili dvierka, prebudíte, utekajte sa k nim pozrieť. Možno totiž pred nimi zahliadnete sneh a stopy. Už je tu!

Nisse je maličký kúzelný škriatok s červenou čiapočkou, ktorý zo všetkého najviac miluje Vianoce a ich prípravu. Ale pozor! Dokáže byť tiež pekne drzý a často rodinu pohnevá nejakým huncútstvom. V rukáve toho má prichystaného množstvo. Takmer nikdy ho neuvidíte, je totiž najviac aktívny v noci, keď celá rodina spí. A pokiaľ by ste snáď na neho chceli byť zlí a nepočúvali ho, koledujete si o pekný malér. V tom najhoršom by sa mohol vyplašiť a už by k vám domov neprišiel.

Vianoční škriatkovia najčastejšie zanechávajú stopy svojho nočného vyvádzania pred svojimi dvierkami, ale tiež sa môžu objaviť kdekoľvek v dome, aby potom ráno mohol škáročkou pozorovať prekvapené tváre detí a ich rodičov. Je jedno, či sa jedná o huncútstvo, úlohu alebo lístok s odkazom – vianočný škriatok robí doma už tak čarovné predvianočné obdobie ešte čarovnejším.

Keď sa škriatok nasťahuje

Malé stopky v snehu či vyjazdené koľaje od sánok naznačujú, že sa u vás zabýval škriatok Nisse. Túto tradíciu si užijú jednak deti, ktoré každé ráno zisťujú, čo noc pred tím vyviedol za huncútstvo alebo akú im dal úlohu, ale aj rodičia, ktorí tieto úlohy vymýšľajú – robenie stôp, písanie krkolomných odkazov, maľovanie obrázkov… Je to veľmi zábavná tradícia a mali by si ju užiť všetci doma.

Nemáte práve svoj deň a nič vás nenapadá za huncútstvo? Nevadí, nechajte deťom pred dvierkami malý odkaz, že škriatok nebude dva dni doma, pretože išiel navštíviť kamarátov, alebo že je chorý (môžete natrhať papierovú vreckovku na maličké kúsky a nechať pred dvierkami) a potrebuje pár dní oddychovať. Účelom tejto tradície je hlavne zábava, nič sa nemá vymýšľať na silu. Uvidíte, že za tých pár dní budete mať v hlave zase množstvo nápadov.

dvířka nissedor

Nápady na huncútstva a úlohy vianočného škriatka

Škriatok čaruje

Pred dvierkami pre škriatkov sa objavil malý odkaz pre deti, aby mu tam cez noc nechali vajíčko. Vedľa odkazu je malá mištička s trblietkami, ktoré sú v skutočnosti kúzelný prášok. Poprosil deti, aby prinesené vajíčko posypali práškom a on im do rána vyčaruje prekvapenie. Ráno deti namiesto vajíčka objavia kinder vajíčko.

To rovnaké, ale s vatou. Poprosí deti, aby mu priniesli vatu a posypali práškom. Ráno namiesto vaty nájdu vrecúško s cukrovou vatou. Kúzlo!

Škriatok chce vyrábať ozdoby

Pred dverami izbičky deťom nechal materiál na výrobu vianočných ozdôb a o jednu ozdobu sa pokúsil. Napísal deťom, aby si tiež nejaké vyrobili, a potom zavesili na vetvičku/stromček. Jednu mu tiež môžu dať pred dvierka pre škriatkov.

Idú sa piecť medovníčky

Ale nie! Na kuchynskej linke sa ráno objavilo rozvaľkané cesto, múka rozsypaná aj po podlahe, šľapaje v múke a vykrojený obrys škriatka. Chcel deťom urobiť prekvapenie, ale už to nestihol, kým sa prebudili. Tak tentokrát prekvapia deti jeho a upečú mu plnú misku medovníčkov!

Variant 2 – škriatok napiekol medovníčky a poprosil deti, aby ich ozdobili.

Škriatkovi je smutno

Pred dvierkami nechal odkaz, že mu je smutno po domove a jeho ryžovej kaši s maslom. Uvarte ju na večeru a nechajte mu maličkú porciu pred dverami.

Dnes sa nikam nepôjde

Chystáte sa na prechádzku, a keď dôjdete k botníku, zistíte, že v noci škriatok zviazal šnúrky na niekoľkých topánkach a niektoré dokonca obviazal do potravinovej fólie! Asi nechce, aby ste odchádzali z domu.

Táborák

Škriatok si v noci urobil táborák. Na výrobu vám postačí pár kamienkov a zápaliek, ktoré sú zapichané do plastelíny, aby držali.

Selfie time!

Keď máte doma škriatka – vezmite mobil deťom alebo drahej polovičke, vyfoťte so škriatkom jeho selfie a vymeňte tapetu na mobile. Ráno po odomknutí telefónu sa budú diviť!

vánoční skřítek
Archív majiteľky Bella Rose Martiny

Prekvapenie na zrkadle

Škriatok v noci vyvádzal s penou na holenie a na zrkadle v kúpeľni nakreslil snehuliaka a sneh.

Oreo sušienky

Komu by nechutili oreo sušienky? Zdá sa, že aj škriatkovi, ale len mliečna poleva! Na stole totiž nechal roztrhnuté balenie a z niekoľkých sušienok zlízal celú bielu časť. Nezbedník.

Anjeliček v snehu

Škriatkovi chýba sneh, tak rozsypal kryštálový cukor a robil anjeličkov. Potom sa zase schoval za dvierka pre škriatkov.

Lak na nechty

Ráno nájdu deti lístok pod dverami a fľaštičku s lakom na nechty. Na lístku stojí: „Prichystal som pre otecka menšie prekvapko. Nájdite ho a pozrite sa mu na nohy.“ Škriatok totiž v noci nalakoval oteckovi nechty na nohách!

Keď deti hnevajú

Škriatok nemá rád neposlušné a neporiadne deti. Nechá im preto odkaz, kde píše, že dnes poriadne hnevali/urobili neporiadok a nech sa polepšia, inak poletí ešte večer naspäť do Dánska a už sa nevráti.

Spanie v spacáku

Keď máte doma škriatka – škriatok sa rozhodol spať pod širákom. Na podlahe izbičky je totiž niekoľko ponožiek, v ktorých spí on a v ďalších ostatní malé hračky.

Cukríky

Škriatok mal v noci najskôr chuť na cukríky. Pri kuchynskej linke totiž boli na sebe poskladané plechovky alebo krabice a na linke bolo množstvo prázdnych obalov od cukríkov.

Toaletný papier

To je ale spúšť! Škriatok v noci vyroloval toaletný papier od záchodu až po kuchyňu/obývaciu izbu.

 

Všetky huncútstva sme vám spísali prehľadne do PDF. Stačí kliknúť na fotku nižšie a súbor sa vám otvorí.

Prajeme vám krásny a hravý predvianočný čas

Michaela a Bella Rose 

 

Poďte deťom vytvoriť novú vianočnú tradíciu

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!