Vianočné zvyky sú tým, čo Vianociam dodáva tradičný nádych aj v netradičných časoch. Rok čo rok nám pripomínajú, že s príchodom kolied a vône vianočných cukroviniek sa zase na chvíľu vráti ten svet, ktorý sme tak milovali, keď sme boli malí. Najobľúbenejšou a zároveň najčastejšie dodržiavanou zvyklosťou v českých domácnostiach je okrem rozkrajovania jabĺčka aj púšťanie vianočných lodičiek.

Tie majú v každej domácnosti štipku inú podobu, my vám však dnes ukážeme jednu z nich, ktorú si ľahko vytvoríte v pohodlí domova, bez toho aby ste museli vyraziť kamkoľvek na nákupy. Dajte sa s nami do tvorenia!

pouštění vánočních lodiček
Vianočná atmosféra by aspoň bez drobných tradícií nebola úplná.

Prečo sa cez Vianoce púšťajú plávajúce sviečky?

Štedrý večer bol od dávnych čias považovaný za jeden z najmagickejších časov v roku. Účinky rituálov a prírodných živlov tak boli podľa našich predkov najvýraznejšie práve v tomto krátkom období. S končiacim rokom sa preto zaoberali predovšetkým veštbami na rok nasledujúci, a pokúšali sa zistiť, čo im prinesie.

Pokiaľ si podobné veštenie chcete vyskúšať, postačí vám k tomu len niekoľko ingrediencií. Tie pritom nie sú vybrané náhodou. Voda je dôležitá pre svoju očistnú a liečebnú moc, zatiaľ čo orech je symbolom sily a múdrosti. Ak chcete vedieť, čo si pre vás budúci rok nachystal, pripravte si nasledujúce.

Výroba vianočnej lodičky: Čo budete potrebovať

 • vlašské orechy alebo ich škrupinky
 • luskáčik na orechy
 • vysoké tenké sviečky a čajovú sviečku
 • veľkú misu s vodou
výroba lodiček z ořechů
Pomôcok nie je potrebných veľa. Stačí len pár orieškov a sviečok!

Orechy rozlusknite a vyberte dužinu (a hneď si na nej pochutnajte!). Zapáľte čajovú sviečku a pripravte si škrupinky. O čajovú sviečku roztavte koniec malej vysokej sviečky a trochu vosku nakvapkajte do škrupinky. Tenkú sviečku potom zapichnite do vosku a počkajte, kým zatvrdne. Vytvorené lodičky rozdajte pri štedrovečernej večeri každému členovi rodiny.

Akonáhle príde ten správny čas, prineste ku stolu veľkú misu s vodou, v ktorej budete lodičky púšťať. Rovnako tak môžete napustiť umývadlo, avšak medzi sviatočne prestretým stolom a stromčekom svietiacim v pozadí bude atmosféra o poznanie prívetivejšia. Dôležité je, aby si každý člen rodiny vypustil lodičku sám. Potom ešte len môžete očakávať tie najrelevantnejšie výsledky!

lodičky ze skořápek

lodičky ze skořápek
Vyrobiť vianočné lodičky nie je zložité – pripraviť ich zvládnete kľudne pri rannej rozprávke na Štedrý deň.

Ako interpretovať chovanie vianočnej lodičky

Každý pohyb lodičky mal mať svoj význam. Ak sa vo vašej rodine uchytila vlastná interpretácia, určite sa jej môžete držať. Pokiaľ by ste však radšej malú nápovedu, vybrali sme pre vás niekoľko možností pohybu lodičky a ich vysvetlení:

 • Ak pláva lodička pri kraji, žiadna zmena sa nedeje.
 • Lodičky sú uprostred v krúžku, bezproblémového súžitia v rodine si užijete trošku.
 • Dve lodičky seba sa navzájom dotýkajú, dobré vzájomné vzťahy ich majiteľov čakajú.
 • Ak sa otáča loďka okolo vlastnej osy, čakajú vás nerozhodné časy.
 • Jedna lodička mimo ostatné bude plávať, v budúcom roku môžete majiteľovi dovidenia mávať.
 • Ak zostáva loďka dlho nad vodou, dlhý život u vás nebude náhodou.
 • Pokiaľ jedna lodička druhú potopí, jej majiteľ sa ľsti pri dosiahnutí svojich cieľov nebojí.
 • Ak vidíte bude lodičku uprostred krúžku ostatných plávajúcou, bude potrebné jej majiteľa zahrnúť pomocou.
vánoční zvyky
Užite si kľudné Vianoce so svojimi blízkymi a vychutnajte si každý spoločný okamih.

Pokiaľ sa do výroby vlastných lodičiek pustíte, dúfame, že sa vám náramne podaria. A predovšetkým, že si pri ich púšťaní užijete krásne spoločné chvíle s rodinou, a možno sa aj dozviete niečo o svojej budúcnosti.

Šťastnú plavbu a krásne, pohodové Vianoce vám praje
Michaela a Bella Rose

Chýbajú vám ešte nejaké vianočné dekorácie? Tu si určite vyberiete:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!