O nás v Bella Rose je dobre známe, že Vianoce a všetko okolo nich milujeme. Už od začiatku jesene sa nemôžeme dočkať, až po byte aj kancelárii rozmiestnime vianočné dekorácie, zapálime voňavé vianočné sviečky, oblečieme vianočný sveter, teplé ponožky a pripravíme si to najlepšie vianočné varené víno (už ste skúšali uvariť biele víno s bazovým sirupom a korením?). Alebo až za týmto lahodným horúcim nápojom vyrazíme von – na vianočné trhy! To je snáď tá najlepšia predvianočná tradícia vôbec! Nie je nad to urobiť si s priateľmi či rodinou pekný večer plný rozprávkovej vianočnej atmosféry, vône trdelníka, mandlí v cukre a vareného vína. Také tradície sa dodržujú jedna radosť!

Kde panuje tá najkúzelnejšia vianočná atmosféra, varené víno či punč chutia najlepšie a budete sa cítiť ako v rozprávke? Prinášame vám pár tipov na tie najlepšie vianočné výlety. Tak si oblečte teplé rukavice a čiapku, zababušte sa do šálu a vyrážame! A ak ste ešte nikdy za vianočnou atmosférou v zahraničí neboli? Najvyšší čas začať novú tradíciu!

 

Vianočná výzdoba
Z prechádzky po vianočnej Viedni

Viedeň

Kto by nepoznal (aspoň z fotiek) rozprávkovo vyzdobenú vianočnú Viedeň. Žiariacu radnicu, pred ktorou sa rozprestiera neskutočne vyzdobená vianočná dedinka, kde z každej strany voňajú mandle v cukre, zemiakové placky či vianočný punč, kde si davy ľudí s hrnčekmi v tvare topánky naplno nasávajú (spolu s tým punčom) vianočnú atmosféru a kde počujete viac češtiny, než nemčiny? Vianočné trhy pri Rathaus k predvianočnej návšteve Viedne patria rovnako tak, ako káva z vianočného kelímku alebo nákupy darčekov na Mariahilfer Strasse. Trhy to sú najznámejšie a bezpochyby kúzelné. Ale za návštevu rozhodne stoja aj ďalšie, ktoré sú dokonca menej preľudnené a niektoré turistom skoro neznáme. Užite si tento rok vianočnú Viedeň tak, ako miestni!

Za návštevu rozhodne stoja vianočné trhy Spittelberg, čo je čarovná úzka ulička pri Mariahilfer Strasse, kde sa budete cítiť ako v malom malebnom mestečku. Pri popíjaní punču z hrnčeka by ste rozhodne nepovedali, že ste uprostred rušného hlavného mesta.

Vianoce vo Viedni
Vianočné trhy Spittelberg

Ďalším čarovným miestom, o ktorom málo kto z turistov vie, sú vianočné trhy v starom univerzitnom kampuse známom tiež ako AKH. Vo dvore medzi budovami s príbehom stojí rozprávková vianočná dedinka, ktorej dodávajú čaro osvetlené stromy aj rozliehajúce sa koledy.

Vianoce vo Viedni
Vianočné trhy Kampus AKH.

Pokiaľ chcete načerpať atmosféru cisárskych čias, ktorá je noblesnej Viedni vlastná, perfektné sú vianočné trhy pri zámkoch Schönbrunn či Belvedere, kde sa budete cítiť ako princezná Sisi (až na to, že princezná trpela poruchou príjmu potravy a úzkostlivo si strážila štíhlu líniu – vy si však radšej dajte dokonalý Kaiserchmarrn čiže cisársky trhanec).

Vianoce vo Viedni
Vianočné trhy pri zámku Belvedere

Drážďany

Drážďany sú pre Pražanov to, čo Viedeň pre Brňákov (mimochodom, vedeli ste, že vám tie krásne zabalené balíčky chodia práve z Brna?). Krásne mesto, kde v centre počujete viac češtiny, než nemčiny. A cez Vianoce obzvlášť! Niet sa však čo čudovať, punču na slávnom Striezelmarkte, ktorý sa koná už 583. rok nemožno odolať. Okrem najstaršieho trhu na Altmarkt však v Drážďanoch čaká ešte 10 ďalších miest, z ktorých ucítite vôňu punču, štóly a trdelníka na metre ďaleko. Kúzlo má však aj predvianočné mesto samo o sebe, a večerným prechádzkam po vyzdobených uliciach sa len tak niečo nevyrovná.

A čo si na drážďanských trhoch nenechať ujsť? Rozhodne štólu, ktorá je s miestnymi vianočnými zvykmi spätá ako nič iné! Každý rok začiatkom decembra sa tu koná festival štól, na ktorom sa upečie obrovská 4 tony vážiaca štóla, ktorá je potom prepravovaná ulicami v slávnostnom sprievode so zakončením na Sriezelmarkte. Tam je táto obria vianočná pochúťka naporcovaná, aby mohol každý návštevník trhov kúsok ochutnať.

Okrem štóly stoja za ochutnanie aj klobásy, horúce mandle a typické medovníčky. A narazíte tu aj na figúrky Pflaumentoffel čiže Slivkáčiky, kominárici zo sušených sliviek.

Vianočné trhy v Drážďanoch
Vianoce v Drážďanoch – zdroj.

Krakow

Vianočné trhy, ktoré patrí u poľských susedov k najznámejším nájdete v Krakowe, meste, ktoré je ako z rozprávky samo o sebe. Keď k tomu navyše pripočítate všadeprítomné ozdoby, svetielka a vôňu sladkostí aj vareného vína, vznikne kombinácia, kvôli ktorej sa rozhodne oplatí vyraziť za hranice.

Hlavné Krakowska námestie, Rynek Główny, zaplnia v čase Adventu desiatky stánkov, kde zoženiete ako tradičnú keramiku, ozdoby či drevené hračky, tak veľa dobrôt, ktoré potešia každý maškrtný jazýček – od vaflí až po bigos, poľské národné jedlo z kapusty a mäsa. A lahodné varené víno? Ten je samozrejmosťou!

Veľkou výhodou Vianoc v Krakowe a Poľsku všeobecne je cena. Na rozdiel od Nemecka a Rakúska sú v Poľsku ceny takmer totožné ako u nás, takže si môžete dopriať o to viac.

Vianoce v Krakowe
Vianočné trhy Krakow – zdroj.

Užite si krásny predvianočný čas a vyrazte niekam na trhy. Trebárs sa tam stretneme!

Markéta & Bella Rose.

 

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!