My v Bella Rose milujeme Vianoce a všetko, čo je s nimi spojené. Už od začiatku jesene u nás v kanceláriách horia voňavé sviečky, rozsvietime v oknách papierové hviezdy, neskôr už obliekame vianočné svetre a huňaté ponožky a čas od času si uvaríme v rámci atmosféry vianočné varené víno. Alebo si naň zájdeme von – na vianočné trhy! Kde inde narazíte na takú kúzelnú vianočnú atmosféru, ako práve na vianočných trhoch? Navyše tá vôňa trdelníka, vareného vína, punču a všelijakých dobrôt znie tak lákavo, až je škoda, že toto obdobie trvá len tak krátko.

Kde je tá najlepšia vianočná atmosféra? Máme pre vás niekoľko tipov na tie najkrajšie vianočné výlety. Nezabudnite si obliecť teplé rukavice, čiapku, zababušte sa do šálu a hurá na trhy!

Vyrazte za čarovnou atmosférou na vianočné trhy.

Viedeň

Kto by nepoznal (aspoň z fotiek) rozprávkovo vyzdobenú vianočnú Viedeň, žiariacu radnicu, pred ktorou sa rozprestiera neskutočne vyzdobená vianočná dedinka, kde z každej strany voňajú mandle v cukre, zemiakové placky či vianočný punč, kde davy ľudí s hrnčekmi v tvare topánky naplno nasávajú (spolu s tým punčom) vianočnú atmosféru a kde počujete viac češtiny, než nemčiny? Vianočné trhy pri Rathaus k predvianočnej návšteve Viedne patria rovnako tak, ako káva z vianočného kelímku alebo nákupy darčekov na Mariahilfer Strasse. Trhy to sú najznámejšie, bezpochyby kúzelné, ale za návštevu rozhodne stoja aj ďalšie, ktoré sú dokonca menej preľudnené a niektoré turistom skoro neznáme. Užite si tento rok vianočnú Viedeň tak, ako miestni!

Za návštevu rozhodne stoja vianočné trhy Spittelberg, čo je čarovná úzka ulička blízko Mariahilfer Strasse, kde sa budete cítiť ako v malom malebnom mestečku. Pri popíjaní punču z hrnčeka by ste rozhodne nepovedali, že ste uprostred rušného hlavného mesta.

Veľké trhy pri radnici vo Viedni.

Ďalším miestom s vianočnými trhmi je Schönbrunn. Barokový zámok s krásnymi záhradami a vianočnými trhmi rozhodne má svoje čaro a odporúčame sa tam aspoň na chvíľu zastaviť. A ak budete mať trošku viac času a energie, vyšlapte si to ku Gloriette. Je odtiaľ nádherný výhľad na celú Viedeň.

Na zahriatie si môžete dať vnútri Glorietty trebárs horúcu kávu!

Drážďany

Drážďany sú pre Pražanov to, čo Viedeň pre nás Brňákov (mimochodom, vedeli ste, že vám tie krásne zabalené balíčky chodia práve z Brna?). Krásne mesto, kde v centre počujete viac češtiny, než nemčiny. A cez Vianoce obzvlášť! Niet sa však čo čudovať, punču na slávnom Striezelmarkte, ktorý sa koná už 584. rok nemožno odolať. Okrem najstaršieho trhu na Altmarkt však v Drážďanoch čaká ešte 10 ďalších miest, z ktorých ucítite vôňu punču, štóly a trdelníka na metre ďaleko. Kúzlo má však aj predvianočné mesto samo o sebe, a večerným prechádzkam po vyzdobených uliciach sa len tak niečo nevyrovná. A čo si na drážďanských trhoch nenechať ujsť? Rozhodne štólu, ktorá je s miestnymi vianočnými zvykmi spätá ako nič iné! Každý rok začiatkom decembra sa tu koná festival štól, na ktorom sa upečie obrovská 4 tony vážiaca štóla, ktorá je potom prepravovaná ulicami v slávnostnom sprievode so zakončením na Sriezelmarkte. Tam je táto obria vianočná pochúťka naporcovaná, aby mohol každý návštevník trhov kúsok ochutnať.

Okrem štóly stoja za ochutnanie aj klobásy, horúce mandle a typické medovníčky. A narazíte tu aj na figúrky Pflaumentoffel čiže Slivkáčikov, kominárikov zo sušených sliviek.

Vianočné trhy v Drážďanoch
Vianoce v Drážďanoch

Krakow

Vianočné trhy, ktoré patria u poľských susedov k najznámejším nájdete v Krakowe, meste, ktoré je ako z rozprávky samo o sebe. Keď k tomu navyše pripočítate všadeprítomné ozdoby, svetielka a vôňu sladkostí aj vareného vína, vznikne kombinácia, kvôli ktorej sa rozhodne oplatí vyraziť za hranice.

Hlavné Krakowské námestie, Rynek Główny, zaplnia v čase Adventu desiatky stánkov, kde zoženiete ako tradičnú keramiku, ozdoby či drevené hračky, tak veľa dobrôt, ktoré potešia každý maškrtný jazýček – od vaflí až po bigos, poľské národné jedlo z kapusty a mäsa. A lahodné varené víno? To je samozrejmosťou!

Veľkou výhodou Vianoc v Krakowe a Poľsku všeobecne je cena. Na rozdiel od Nemecka a Rakúska sú v Poľsku ceny takmer totožné ako u nás, takže si môžete dopriať o to viac.

Vianoce v Krakowe
Trhy v Krakowe rozhodne stoja za návštevu.

Kam tento rok vyrazíte? Ak ste ešte vianočné trhy nenavštívili, možno je čas na zmenu! Nech už to bude kamkoľvek, uvidíte, že si tú čarovnú vianočnú atmosféru dokonale užijete. A ak máte aj vy svoj tip, kam vyraziť, určite nám napíšte do komentárov.

Krásny predvianočný čas praje

Michaela a Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!