Vianoce sa pomaly blížia, ani sa nenazdáme a budeme chystať štedrovečernú večeru. Skúste to tento rok inak a pripravte si štýlové prestieranie vo vintage, alebo škandinávskom štýle. Verte, že kapor, rezne aj šalát budú chutiť ešte lepšie!

Škandinávsky a vintage štýl
Škandinávsky a vintage štýl

Škandinávsky štýl: Z potreby k dokonalosti

Škandinávsky štýl je prirodzene vzdušný a vďaka prevládajúcej bielej farbe pôsobí čistým dojmom. Ale kde sa vzal? Jeho pôvod, ako názov vypovedá, vychádza z pôvodu v severských krajinách. Tie, najmä v zimnom období, zápasia s nedostatkom denného svetla. Preto Škandinávci s bielou farbou vo svojich domovoch rozhodne nešetria. Nájdeme ju na stenách, podlahách, nábytku aj doplnkoch. Biela farba v interiéri výborne odráža svetlo a opticky priestor zväčší. Aby škandinávske domovy nepôsobili fádne, dopĺňajú ich odtiene šedej, prírodné tóny, či pastelové farby vo všetkých odtieňoch. Kontrast je docielený použitím čiernej farby.

Dôležitým rysom škandinávskeho štýlu je použitie prírodných materiálov. Škandinávci sa radi spoliehajú na dostupné prírodné materiály, ktoré s láskou zahŕňajú do svojich obydlí. Hlavným materiálom je drevo, nevyhýbajú sa ani použitiu kameňa, kože a skla. V textíliách prevláda bavlna, ľan a vlna.

Aj staroružová je vhodná vianočný farba
Aj staroružová je vhodná vianočný farba. Zdroj: Pinterest

Typický škandinávsky štýl je dômyselný, elegantný s prevládajúcou jednoduchou líniou v nábytku i dekoráciách. Škandinávsky štýl sa teraz rozdelil na prírodnú Škandináviu a moderný Nordic štýl. To je pravidlo, ktorým sa budeme riadiť aj v príprave adventného stola. Môžeme ísť cestou jednoduchosti, bielej a prírodných materiálov, alebo prevládajúcej čiernej, moderných doplnkov a minimalizmu.

Obľúbeným severským doplnkom je kožušina
Obľúbeným severským doplnkom je kožušina. Zdroj: Pinterest

Dokonalé adventné prestieranie: stolček, prestri sa!

Dekorácie zveľadia

Nech už vianočný stôl prestriete akokoľvek, doprostred stola umiestnite výrazný prvok. Klasikou je samozrejme adventný veniec, ale nebojte sa použiť aj vysoké svietniky, lucernu či iné dekorácie. Základom môže byť pruh smrekových vetvičiek, ktoré budete zdobiť podľa štýlu. Už teraz si môžete v lese zbierať šišky, vetvičky, kúsky machu či kamienky. Nasušte si dopredu ovocie. Poobzerajte sa tiež v obchodoch po sušených kvetinách. Nazbierané veci sa budú hodiť nielen na stôl, ale aj vianočné vence.

Pre moderný škandinávsky štýl použite svietnik Kubus, ktorý umiestnite doprostred pruhu smrekových vetvičiek. Po celej dĺžke vetvičiek umiestnite cik cak metódou guľaté vianočné ozdoby v modernom vzhľade. Na každý koniec smrekového pruhu ešte dajte malý svietnik Kubus a moderné prestretie je na svete.

Ľan vie dokresliť pravú škandinávsku atmosféru
Ľan vie dokresliť pravú škandinávsku atmosféru. Zdroj: Pinterest

Pre rustikálny škandinávsky štýl sa držte pravidla: Menej je viac! Dominantou stola budú vetvy, do ktorých umiestnite kovový svietnik Ib Laursen po troch aj štyroch kusoch. Doplňte ich guľami Stribe Gold, budú sa skvele vynímať v ihličí. Celá kompozícia vynikne, keď vetvičky omotáte vianočnou girlandou Stripe Gold.

Tmavá farba v kombinácii zlatej vykúzli elegantnú nordic atmosféru
Tmavá farba v kombinácii zlatej vykúzli elegantnú nordic atmosféru. Zdroj: Pinterest

Textil a riad vianočne naladia

K štedrovečernému stolu neodmysliteľne patrí kvalitný obrus alebo behúň. Pre škandinávske ladenie použite jednofarebný. Z materiálov sa zamerajte na kvalitnú bavlnu, v najlepšom prípade len ľan.

Slávnostný riad by mal byť skôr jednofarebný. Biela je klasika, ktorá nikdy nesklame a vyzerá skutočne elegantne. Šancu ale môžete dať aj tmavošedej, modrej, tmavofialovej. Spolu so zlatými doplnkami vytvorí doma úplne úchvatnú atmosféru. Staviť môžete aj na zlaté príbory Matt Gold od Madam Stoltz, ktoré sa na slávnostné príležitosti priamo ponúkajú

Tmavý riad je okúzľujúcim doplnkom prestretého stola.
Tmavý riad je okúzľujúcim doplnkom prestretého stola. Zdroj: Pinterest

Milovníci škandinávskeho stolovania budú radosťou bez seba z taniera Ib Laursen, ktorý vyzerá ako práve zložený z hrnčiarskeho kruhu. Jednoduché línie a čistý dizajn. Očarujúci machovo zelený tanier je ručne vyrábaný a padne do každej nordic ladenej kuchyne.

Vintage štýl: Vôňa kvalitného hrozna a spomienok

Pojem Vintage pochádza z francúzskeho „vin“, ktoré znamená víno. Pôvodne označoval ročníkové víno, ale vďaka stále sa rozširujúcej zaľúbe v odevoch, dekoráciách a nábytku vyrobených pred desiatkami rokov, sa pojem vintage stal stálicou pre skvosty s nádychom starých časov. Vintage štýl kombinuje prvky romantického štýlu so starým, trochu otlčeným zariadením. Jasným indikátorom je patina, ktorá by nemala chýbať. Aj nový nábytok s patinou pôsobí vo vintage štýle ako zastaraný, ktorý ste práve zdedili po babičke a viaže sa k nemu mnoho spomienok.

Biele vintage dekorácie.
Biele a strieborné vintage dekorácie budú vyzerať krásne na každom stole. Zdroj: Decorators Notebook.

Ako na vintage

Vintage štýl sa, rovnako ako škandinávsky, inšpiruje prírodou a doplnkami, ktoré si môžete ľahko doniesť z prechádzky po lese. Líšia sa farebnou paletou, ktorá dáva väčší priestor vianočnej bielo-zlatej, bielo-striebornej a červenobielej kombináciu. Finálnou bodkou sú jabĺčka, ktoré môžeme nechať na stole len tak stáť v smrekových vetvách. Použiť možno aj granátové jablká, ktoré na sviatočnom stole vyzerajú rovnako efektne. Nezabúdajme ani na šišky a vetvičky cezmíny.

Zlaté svícny s jablíčky.
Granátové jabĺčka sú skvelou vianočnou dekoráciou. Zdroj: Pinterest.

Pre vintage štýl využijete všetko s patinou, bielu, červenú aj zelenú farbu. Prím hrajú hlavne kvetinové motívy, ale správnou voľbou bude aj dekorácia s bodkami, jemným prúžkom alebo kockou. Dekorovanie s nádychom starých čias pôjde hravo s čipkovou stuhou. Omotajte s ňou ihličnaté vetvičky, urobte na pohároch na víno efektívne mašličky. Zavesená vianočná ozdoba Taupe Vintage s patinou bude neprehliadnuteľným prvkom vášho vintage dekorovania. Plechový lampáš House White sa hodí doprostred stola, kde plápolajúci plamienok sviečky rozkmitá svetlo v oknách a pripomenie nám kúzlo vianočnej atmosféry.

Svietniky
Aj také detaily, ako sú svietniky uprostred stola, pomôžu vytvoriť nezabudnuteľnú sviatočnú atmosféru. Zdroj: Pinterest

Nielen textil vianočne naladí

Vintage štýl naopak dovoľuje použitie vzorov. Obrúsky voľte skôr látkové, výborne dokreslia vianočnú atmosféru.
Aby bola štedrovečerná večera skutočne slávnostná, chce to dokonale prestretý stôl. Dekorácie máte nachystané, slávnostný textil vďaka našim radám hravo tiež, ale všetko bude stratené, keď na nazdobený stôl vytiahnete tie ošumelé taniere, ktoré toho pamätajú viac než by sa patrilo.

Vintage vianočný stôl.
Vianočné ozdoby v podobe vintage gúľ dodajú šmrnc!

Naše keramické a porcelánové taniere sa hodia pre vintage aj škandinávsky štýl, tu sa fantázii medze nekladú. Napriek tomu sme pre vás pripravili zopár tipov, aby váš sviatočný stôl bol Tip Top.
Vintage štýl je aj o detailoch. Biely tanier Caravane vzorovaný plastickými bodkami dodá stolovaniu nádych romantiky. Pre červenobielu klasiku sa najviac hodí obedový tanier Alice, ktorý zaujme svojím dokonalým prevedením s vrúbkovanými okrajmi. Vkusne ho doplní oválny servírovací tanier Alice, na ktorom bude radosť servírovať koláčiky aj zemiakový šalát.

Tip Bella Rose
Vychádzajte predovšetkým zo zariadenia vášho domova. Do rustikálnej chalúpky sa čiernobiela strohosť hodiť úplne nebude. Ale jednoduchosť s vôňou dreva, ihličia a zlatých doplnkov rozhodne áno.

Adventný svietnik Chic Antique.
Nezabudnite ani na adventný svietnik vo vintage štýle. Ozdobiť ho môžete napríklad ihličím, červenými bobuľami alebo šiškami.

Milujeme zaujímavosti, alebo viete, že…

Tradícia hovorí, že by sa na vianočnom stole mala objaviť hrachová polievka, krúpy, rybacia polievka, vyprážaný kapor so zemiakovým šalátom. Na kaproch si u nás pochutnáva asi 75% obyvateľov krajiny, zvyšných 17% uprednostňuje iný druhu mäsa.

Pôvodne sa vianočné stromčeky zdobili v prírode, potom sa tento zvyk preniesol aj do ľudských obydlí. Ozdobený strom mal chrániť od všetkého zlého. Predtým sa stromčeky zdobili orechmi, ovocím a pečivom. Prvé ozdobené stromy pochádzajú z doby okolo roku 700 a prvé zmienky o zdobení vianočného stromčeka sú z roku 1570 z Nemecka.

Vianočný stromček je krásny sám o sebe. Málo je niekedy viac.
Vianočný stromček je krásny sám o sebe. Málo je niekedy viac.

Za celý tím Bella Rose Vám prajem krásne prežitie sviatkov vianočných. Aby celým domovom vládla pohoda, pokoj a láska. Užite si jeden druhého v tento najkrajší čas, ktorý vonia vareným vínom a koláčikmi.

Martina a Bella Rose.

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!