Keď pôjdete počas adventu do Dánska, najskôr na trhoch stretnete stánky, kde v panvičkách s okrúhlymi jamkami opekajú guľôčky podobné lievancom. Predajú vám ich na tácke spolu s hromádkou cukru a jahodovej marmelády. Voňajú po kardamóme a vanilke a sú jedny z najobľúbenejších tradičných dobrôt spojených s adventným časom. Reč je o æbleskiver – sladkých smažených guľôčkach, ktoré sú nedielnou súčasťou severských Vianoc.

Æbleskiver jsou tradiční dobrotou na adventních trzích v Dánsku
Æbleskiver sú tradičnou dobrotou na adventných trhoch v Dánsku

Æbleskiver, tradičná vianočná pochúťka

Æbleskiver připravíte pomocí speciální pánve s důlky
Guľôčky pripravíte pomocou špeciálnej panvice s jamkami
Pre nás je maškrtenie týchto guľôčok obľúbená tradícia na trhoch v Kodani – kúpime si teplé æbleskiver, prechádzame sa medzi nazdobenými stánkami a vianočnými stromčekmi a dúfame, že stretneme Julemanda. Skôr sa do receptu pridávali aj kúsky jabĺk, preto názov „æbleskiver“  – ten totiž v preklade znamená “plátky jabĺk“. V dnešnej dobe už sa ale v recepte jablká takmer nevyskytujú.
Skúste si guľôčky æbleskiver urobiť počas adventu doma aj vy –  je to skutočne jednoduché, je len potrebné vybaviť sa špeciálnou panvičkou s jamkami (nájdete ju tiež u nás na Bella Rose), aby ste dosiahli tradičný guľatý tvar. Uvidíte, že deti budú lievancové guľôčky milovať. Je možné guľôčky aj zamraziť do zásoby, a potom ich niekedy rozmraziť na raňajky alebo pre nečakanú návštevu. V Dánsku takto bežne kupujú mrazené æbleskiver aj v supermarkete.

Ako teda na domáce vianočné guľôčky æbleskiver?

Připravte si dánské vánoční kuličky v pohodlí domova
Pripravte si dánske vianočné guľôčky v pohodlí domova

Budete potrebovať:

 • 250 g hladkej múky
 • 1 a 1/2 čajovej lyžičky kardamómu
 • 1 čajovú lyžičku jedlej sódy
 • 1/2 čajovej lyžičky prášku do pečiva
 • 1/2 čajovej lyžičky soli
 • 1 polievkovú lyžicu cukru
 • 3 vajcia
 • 450 ml cmaru
 • 50 g rozpusteného masla (je možné nahradiť 3 lyžicami oleja)
 • semienka z vanilkového struku
 • citrónovú kôru (z jedného citrónu alebo 2 lyžičky sušenej)
 • plátok masla na smaženie (cca 10 g)

Ako na to?

V mise zmiešajte suché suroviny a korenie. V ďalšej mise zmiešajte žĺtky, cmar, rozpustené maslo a premiešajte opatrne so sypkou zmesou. Z 3 bielkov vyšľahajte sneh a opatrne vmiešajte do cesta. Cesto miešajte vždy len po nevyhnutne nutnú dobu tak, aby sa všetky suroviny spojili. Dlhšie miešanie by len uškodilo nadýchanosti guľôčok.
Potom si pripravte špeciálnu panvičku na æbleskiver a nechajte ju poriadne rozohriať. Potom každú jamku vymažte kúsočkom masla. Nie je nutná veľká vrstva, maslo stačí aj rozotrieť mašľovačkou v slabšej vrstve.
Nalejte do každej jamky cesto asi do troch štvrtín a chvíľku počkajte, kým sa cesto odspodu opečie a zozlatne. Vezmite si špilku a akonáhle to samo pôjde, pootočte pomocou špilky opečenú spodnú časť o 180 stupňov tak, aby sa zvyšok cesta zlial zase na dno jamky. Takto cesto pomaly osmažte dozlata a otáčajte, až kým budete mať celú krásnu zlatistú guľôčku.
Otáčením špejlí vytvarujete krásné kuličky
Otáčaním špilkou vytvarujete krásne guľôčky
Podávajte s mletým cukrom a  jahodovou marmeládou. Pokiaľ sa nájde aj hrnček gloggu alebo kakaa, postaráte sa o dokonalú adventnú atmosféru ako z dánskych vianočných trhov.
Prajem dobrú chuť!
Martina Svadbíková

PS: Ak vás baví dánske vianočné recepty, vyskúšajte tiež štedrovečernú ryžovú kašu Ris ala mande – náš osvedčený recept nájdete tu.

Čo by sa vám mohlo k vianočnému pečeniu hodiť?

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!