Ešte nedávno sme si užívali letnú dovolenku a už je za nami polovica októbra. Čo to znamená? Že Vianoce pomaly klopú na dvere! Nie, nechceme vás strašiť, že by ste už mali mať nakúpené všetky darčeky… Aj keď – aj takí medzi nami sú 😊 V každom prípade je najvyšší čas si tak trochu tie najkrajšie sviatky v roku naplánovať. Čo kúpite dedkovi? Kde budete tráviť druhý sviatok vianočný? Aký stromček tohto roku vyberiete? A už ste premýšľali o tohtoročnej výzdobe? Prvá adventná nedeľa tohto roku pripadá na koniec novembra, a to je skutočne za pár… Preto sme sa rozhodli, že vás vezmeme na takú predvianočnú jazdu po tohtoročných trendoch a vianočných tipoch.

Advent už klope na dvere

To najkrajšie na Vianociach je čakanie na ich príchod, súhlasíte? 😊 Preto už počas adventu zdobíme svoje domovy vianočnými dekoráciami. Základom všetkého je samozrejme adventný veniec. Pokiaľ máte čas a chuť, tak sa pustite do výroby vlastného. Všetky nevyhnutnosti u nás nájdete, a ako vždy sa jedná o veľmi štýlové kúsky – od zápichov na sviečky, cez stuhy, až po kovové štítky. A ak už teraz viete, že budete v časovej tiesni, siahnite napríklad po kovovom svietniku od Ib Laursen alebo Bloomingville. Na dotvorenie vám budú stačiť len 4 úzke sviečky. Tohto roku máme v ponuke tiež adventné kovové boxy, takže pod sviečky môžete skúsiť naaranžovať sušené pomaranče, mach alebo borovicové šišky. Čo je riešenie časovo absolútne nenáročné a efekt bude zaistený.

Originální adventní box Ib Laursen
Adventný box môžete vyzdobiť ihličím, mechom, šiškami… A z 5 minút je hotovo 😊

Ďalším must-have je samozrejme adventný kalendár. Že ho majú vaše deti, to je celkom bežné, ale nie je načase si zadovážiť vlastný? Dánska ikona Kähler predstavila typickú severskú záležitosť, tzv. kalenderlys – nádherne a zároveň decentne zdobenú adventnú sviečku! Každý adventný deň ju môžete zapáliť a pozorovať, ako sa nenápadne blíži Štedrý deň. Všetci milovníci sviečok už teraz jasajú, patríte medzi nich?

Adventní svíčka Kähler
Odpočítavajte dni do Vianoc s adventnou sviečkou Kähler.

Vianočné dekorácie s nádychom nostalgie

Vianočné voňavé sviečky alebo keramické stromčeky atmosféru navodia perfektne. Na tom sa určite zhodneme. Aj tohto roku môžete vyberať vianočné dekorácie od svojich najobľúbenejších značiek, ako je Ib Laursen, Bloomingville alebo Chic Antique. Pokiaľ ale chcete niečo originálne, poďme sa pozrieť na 2 históriou inšpirované dekorácie, ktoré sa tohto roku stali úplným hitom.

Kúzelný kolotoč

Spomínate si na Vianoce, keď ste ešte boli malí? Možno práve vaši starí rodičia mali doma starožitný svietniček s anjelikmi, ktorí sa otáčali, keď sa zapálili sviečky. Niekedy bývali doplnené aj korálky a pliešky, takže jemne cinkali, preto sa im hovorilo anjelské zvonenie. Už viete, o čom je reč? Švédska značka Pluto tohto roku predstavila hneď niekoľko štýlových rotujúcich svietničkov, v ktorých stačí zapáliť čajovú sviečku a prúd teplého vzduchu roztancuje vločky, hviezdičky alebo anjelikov, ktorí svietnik zdobia. Vo večernom prítmí sa tak na stenách roztancuje kúzelná tieňohra. Asi netreba dodávať, že tieto kolotoče milujú deti aj dospelí. Dokonalá atmosféra decembrového večera je tu!

Vánoční rotující svícínek od švédské značky Pluto
Rotujúce svietničky Pluto milujú malí aj veľkí.

Už ste počuli o Luskáčkovi?

Rovnako sa stala celosvetovým hitom aj ďalšia dekorácia, ktorá má korene v minulosti, a dokonca na českonemeckom pomedzí. Zoznámte sa s Luskáčikom! Jedná sa o figúrku vojačika alebo jednoducho chlapíka v uniforme. Ako už názov napovedá, pôvodne sa s ním skutočne lúskali vlašské orechy, a to priamo vo vojačikových ústach. Časom sa začali používať skôr ako dekorácia. Luskáčik od Bloomingville je vysoký úctyhodných 60 cm. Môžete ho postaviť napríklad na komodu alebo krbovú rímsu, doplniť ho orieškami a svetielkami. Tohto roku sa to v našej ponuke vojačikmi len hemží, či už od Ib Laursen alebo napríklad v závesnom variante od Côté Table či Maileg. Roztomilý je aj na hrnčeku, do ktorého si môžete s deťmi uvariť napríklad horúcu čokoládu.

Dekorativní vánoční figurka Louskáček od Bloomingville
Postavička Luskáčika sa stala hitom vianočných dekorácií.

A že vojačik by sa u vás doma nestretol s veľkými ováciami? Potom je tu množstvo ďalších vianočných figúrok… Nemusíte zostávať u klasického betlehema. Sú tu škriatkovia, anjeliky, zvieratká. Figúrky sú skrátka veľkým vianočným trendom. Prečo? Sú roztomilé, deti ich zbožňujú a v prípade, že k vám na návštevu dorazí vaša nie práve obľúbená teta, môžu byť skvelým icebreakerom 😊

Porušte pravidlo dokonale zladených ozdôb

Túžili ste vždycky po perfektne vyladenom vianočnom stromčeku, ale teraz, po tých pár rokoch, vás jeho „dokonalý look“ začal trochu nudiť? Poďte s nami tohto roku vymyslieť niečo trošku odvážnejšie, kreatívne a koniec koncov možno aj dôležité pre vaše (budúce) deti alebo vnúčatá. Možno to poznáte… Celá rodina idete zdobiť vianočný stromček a vo chvíli, keď z krabičky vyberáte tú nádhernú hviezdičku, si spomeniete na vašu babičku, po ktorej ste tento skvost zdedili.

Vánoční ozdoby 2021
Každý kúsok je originál. Nebojte sa vianočné ozdoby kombinovať!

Schválne, patríte do tímu „zdobím 23.“ alebo „nechávam to na 24.“? Alebo si stromček užívate už od prvých decembrových dní?

Stromček totiž nemusí byť len strieborno-modrý alebo zlato-červený. Môže hrať všetkými farbami. Vianočné ozdoby pre rok 2020 majú rustikálne ladenie a nádych nostalgie. Môže na ňom žiariť snehobiele vločka, hojdať sa jantárovo hnedá sploštená ozdoba (tohtoročný hit od Ib Laursen) alebo môže vetvičku zdobiť papierový ornament. Nekupujte celú kolekciu ozdôb, ale pekne jednu po druhej. Tohto roku pár, za rok ďalšie… Vytvoríte si vlastnú originálnu kolekciu plnú spomienok. A povedzte sami, nebude krásne, keď si raz v dospelosti vaše vnúča zavesí na vianočný stromček skleneného vtáčika po babičke?

Náš TIP: Vianočná ozdoba môže byť aj krásny darček pod stromček. Niektoré (napríklad figúrky Maileg) sú práve preto balené v roztomilých krabičkách.

Roztomilé vánoční ozdoby Maileg
Vianočné ozdoby Maileg pristanú vášmu stromčeku, ale môžu byť aj krásnym darčekom pre vašich najbližších.

Hviezdy nielen na oblohe

A čo ešte vašej vianočnej atmosfére nesmie chýbať? Svetielka predsa! Vianočné osvetlenie každý rok rozžiari snáď každú domácnosť. Určite budete súhlasiť, že jeden z najkrajších momentov je prechádzka po ulici, v ktorej skoro každý domček zdobia originálne svetelné dekorácie. Na nami milovanom Severe to sú najčastejšie hviezdy. Ikonické sú tie od Star Trading – veľké hviezdy zavesené v oknách alebo samostatne stojace na parapete. Našim tohtoročným vianočným tipom je svetelná reťaz s hviezdičkami. Určite poteší nejedno oko okoloidúcich.

Světelný řetěz s hvězdičkami Star Trading
Vianočnú atmosféru podčiarkne reťaz s hviezdičkami od Star Trading.

Ikonický servis so smrekovcovou vetvičkou

A nesmieme zabudnúť ani na slávnostné stolovanie. Spoločne s adventom prichádza čas na nazdobenie tabule a nemusíte čakať až na Štedrý deň alebo Prvý sviatok vianočný. Pozvite priateľov na predvianočný večierok a pripravte si pre nich pravú dánsku hygge večeru servírovanú v porceláne z kolekcie Hammershøi od obľúbenej značky Kähler. Hlavnú rolu hrá smrekovcová vetvička zdobená jelenčekom, bubienkom, Luskáčikom alebo hviezdou… Decentné vrúbkovanie odkazuje na spojitosť s „nevianočnými“ kúskami ikonickej kolekcie Hammershøi. Dajú sa preto skvele kombinovať.

Vánoční kolekce Hammershøi od dánské značky Kähler
Dodajte vianočnému stolovaniu severský štýl s dánskou značkou Kähler!

Prajeme vám, aby ste si tohtoročné Vianoce užili v pokoji, bez zhonu a ideálne doma po boku vašich blízkych. To je totiž tá najkrajšia atmosféra 😊

 

Aké ďalšie vianočné dekorácie by sa vám mohli páčiť? Inšpirujte sa ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!