Vianoce sú sviatky, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať rok čo rok rovnaké. Stromček, cukrovinky, koledy, darčeky a pohodová atmosféra. Keď ale budeme pátrať ďalej, zistíme, že každý si tie svoje sviatky predstavuje máličko inak.

Poďte s nami nazrieť pod pokrievku a zistiť, ako majú svoje Vianoce radi členovia tímu Bella Rose: Kto sa teší na kokosovú salámu, kde sa zdobí stromček hlavne spredu a prečo je dobré vybrať si ten najškaredší smriečik? Pustite sa do čítania a objavte čistú vianočnú pohodu, ktorá vychádza z autentických prežitkov a spomienok.

Pre skutočných vianočných škriatkov: K čítaniu si môžete pustiť náš vianočný playlist

Pelíšky alebo Láska nebeská?

Podobne ako u množstva českých domácností, aj na televíznych obrazovkách tímu Bella Rose by ste počas sviatkov našli predovšetkým film Láska nebeská alebo Pelíšky. A keď sa spýtate, čo by sme volili radšej, sme nerozhodní. Možno máličko navrch má predsa len romantická Láska nebeská.

Najčastejšou voľbou je však oboje, pretože ako hovorí naša nákupkyňa Kaťa: ,,Pelíšky sú štedrovečerná záležitosť, zato Lásku nebeskú pozerám už od októbra. Ale ani bez jedného by to neboli tie pravé Vianoce.“ A tak si s chuťou radi užijeme oba filmy, niekedy ich stihneme dokonca aj dvakrát!

Bez akej jedinej cukrovinky si nedokážete predstaviť Vianoce?

Ak sa na niečom prejavuje odlišnosť Vianoc najviac, je to rozhodne jedlo. Každá rodina má svoje tajné recepty, a aj keď si všetci počas sviatkov pochutnávame na cukrovinkách a štedrovečernej večeri, všade sa pod týmto označením skrýva niečo iné. Aj keď bol pre mnohých z nás výber jediného druhu cukrovinky nadmieru zložitý, najčastejšie sa neobídeme bez perníčkov a vanilkových rožtekov.

Medzi odpoveďami však nájdete aj originálne tipy na to, čo zaradiť do svojho vianočného menu pečenia. ,,Nepoznáte kokosovú salámu? To je delikatesa! Robíme ju zvonku bielu a vnútri hnedú, vonia po kokose, rume a orieškoch,“ popisuje svoju najobľúbenejšiu vianočnú cukrovinku produktová šéfka Evča.  Máme radi tiež parížske rožteky, domáce marokánky, rumové a sadlové guľôčky, karamelové košíčky alebo tradiční, ľahko štipľavé zázvorky. Naša paleta cukroviniek je skrátka nadmieru bohatá!

perníček
Perníčky sú u nás veľmi obľúbené!

Vonia u vás na Štedrý večer ryba nebo rezeň?

Oproti cukrovinkám, v tejto otázke sme omnoho jednotnejší. Na panvici alebo v rúre sa u nás na štedrovečernú večeru pripravuje ryba, či už kapor alebo losos.

Pár rezňov by sa medzi nami tiež našlo, ale určite by ste neuhádli, na akú prílohu k vynikajúcemu zemiakovému šalátu sa teší Lída, naša siláčka zo skladu: ,,Často to ľuďom síce pripadá zvláštne, ale pretože nejem mäso, každý rok sa nemôžem dočkať svojho zeleru. Plátok sa povarí vo vode s citrónovou šťavou, aby trošku zmäkol, a potom sa obalí ako rezeň. Je to rodinný recept a fakt mňamka. Vážne!“

Akú pripravujete vianočnú polievku?

Aj v tomto prípade výsledky ankety hovoria jasne: najobľúbenejšia je medzi nami klasická šošovicová polievka, v tesnom závese za ňou nájdeme rybaciu. Podľa Nikči, starajúcej sa o reklamácie, je ale najlepšia od babičky: ,,Lepšiu než od mojej babičky som snáď nemala, takže mávame rybaciu.“ Niekto má radšej hubovú s krúpami, u našej projekťáčky Anetky potom odjakživa vonia vývar s pečeňovými knedlíčkami a rezancami.

Pre odvážlivcov je tu však tip od copywriterky Miši: ,,My varíme bánovskú kyselicu po prababičke, v ktorej je kapusta, mrkva, zeler, huby, biele a fialové fazule, smotana a varené vajíčko. A aby toho nebolo málo, prikusuje sa k nej vianočka.“

vánoční stolování

Mäkké alebo tvrdé?

Odpoveď na túto otázku za nás dokonale vystihla projekťáčka a e-mailová preborníčka Anetka: ,,Všetky!“

Každý darček nás poteší, či už ho dokážeme stlačiť alebo nie. A pretože je medzi nami množstvo knihomoľov milujúcich pohodlie, často na nás pod stromčekom čakajú knihy a teplé ponožky. Tie sa totiž nikdy nestratia, rovnako ako vlastnoručne vyrobené pozornosti, ktoré vykúzlia úsmev na tvári.

vánoční dárky
Darčeky milujeme na všetky spôsoby. Tvrdé alebo mäkké, každý nám urobí radosť.

Máte obľúbené vianočné pitie?

Pokiaľ hádate, že najčastejšou odpoveďou bolo varené víno, musíme vám dať za pravdu. Tradičné vianočné varené víno si radi vychutnávame z obľúbeného vianočného hrnčeka, najlepšie v dobrej spoločnosti. ,,Najvtipnejšie je ho pocucávať v rodinnom kruhu, predovšetkým babička potom hádže jednu perlu za druhou,“ hovorí naša copywriterka Anička.

Neodoláme ale ani vynikajúcemu vaječnému koňaku, ktorý si tí šikovnejšia z nás dokážu aj sami pripraviť. A kakao? To si s poriadnou vrstvou šľahačky tiež radi doprajeme. Napríklad práve pri Láske nebeskej.

vánoční hrneček
Vianočný punč vo vianočnom hrnčeku? Žiadny problém!

Tradičná dilema: Živý alebo umelý?

V našom malom prieskume sme dospeli k jasnému záveru: živý. Tú nádhernú vôňu ihličia všetci milujeme, a snáď sa pomocou nej aj prenášame do ďalekých severských lesov.

O tom, že vianočný stromček však nemusí byť nutne ten najvyšší a najbohatší, nás presvedčil markeťák Viktor: ,,Siahneme vždy po smriečku, aby to doma pekne voňalo. Vždycky ale kupujeme ten najškaredší, aby mu to nebolo ľúto, pretože keď sa ozdobí, tak je rovnako pekný, ako tie ostatné.“ Tak pre ktorý sa tohto roku vydáte vy?

Zdobíte stromček v štýle „vpredu biznis vzadu zábava“? Teda, zo zadnej strany menej než spredu? Alebo poctivo celý?

Pokiaľ tím Bella Rose niektorá otázka znamenite rozdeľuje, je to rozhodne prípad zdobenia stromčeka. Napriek tomu, že je v Dánsku zvykom mať stromček uprostred miestnosti, aby sa okolo neho mohlo tancovať, v Česku ho často staviame do rohu, čomu mnohokrát prispôsobujeme tiež rozmiestnenie ozdôb.

Inak tomu nie je ani u našej marketingovej špecialistky Miši: ,,Stromček je väčšinou postavený v rohu miestnosti a tam, kam oko nedohliadne, to až tak ozdobené nie je,“ smeje sa. Pridáva sa k nej tiež nákupkyňa Kaťa: ,,To nerobia všetci rovnako? U nás je vždycky tá viditeľná strana krajšia!“

Máme medzi sebou ale tiež poctivých dekoratérov. Napríklad naša Ivča, nielen zákaznícka podpora, sa bez rovnomerne ozdobeného stromčeka skrátka neobíde: ,,Jasne, že jedine zo všetkých strán! S mojim puntičkárstvom by biznis vpredu rozhodne nestačil.“ Poctivo ozdobený živý stromček by ste každoročne našli tiež u našej šéfovej Martiny, ktorá rok čo rok pridá na stromček jednu novú ozdobu, a vytvára si tak vlastnú jedinečnú zbierku plnú spomienok.

zdobení stromečku
Či už zdobíme stromček celý alebo hlavne spredu, tie najkrajšie ozdoby dávame vždy tak, aby sme na nich dobre videli. 🙂

A posledná otázka: Čo na Vianoce rozhodne nerobíte?

Cez Vianoce je skvelé nielen množstvo vecí robiť, ale tiež si od niečoho oddýchnuť. A to je mnohokrát omnoho dôležitejšie. Čo teda na Vianoce rozhodne nerobia členovia tímu Bella Rose? Takmer jednohlasne: neupratujú. Ľahké upratovanie zvládneme, aby sa nepovedalo, počas adventu, a cez sviatky potom už len oddychujeme, uždibujeme cukrovinky, nestresujeme sa a tiež neriešime, koľko toho zjeme.

Užívame si tiež krásnu hygge atmosféru, ktorú nám Vianoce každoročne prinášajú. A aj keď sú každý rok veľmi podobné, ako tie predchádzajúce, vždy sú nabité pozitívnou energiou a hrejivosťou, ktorú vedia vykúzliť len rozvešané vianočné svetielka, sviečky, vianočné dekorácie, vôňa cukroviniek a veselé historky rozprávané v rodinnom kruhu.

Vánoce
Užiť si Vianoce v kruhu svojich najbližších, to je základ pohodovej atmosféry.

Dúfame, že ste si spolu s nami odpovedali na vianočné otázky a našli presne to, na čo sa každoročne tešíte už od začiatku adventu. Či už je to pre vás zdobení najškaredšieho stromčeka, pozretie Lásky nebeskej (už snáď po stýkrát!) alebo popíjanie Baileys, ktoré najviac miluje naša všestranná odborníčka na reklamácie a zákaznícky servis Lucia, určite si všetko naplno užijete v tej najlepšej spoločnosti.

Kúzelné Vianoce plné len toho, čo máte radi, praje

Michaela & Bella Rose

Vykúzliť tie najkrajšie Vianoce vám pomôžu napríklad tieto kúsky:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!