Advent je tu čoby dup a v dnešnej nepriaznivej dobe je o to viac potrebné, urobiť si Vianoce pekné, útulné a aspoň prostredníctvom týchto chvíľok zabudnúť na všetko okolo. Pustiť si rozprávky, upiecť najobľúbenejšie cukrovinky, popíjať kakao s porciou šľahačky z vianočného hrnčeka, natiahnuť si huňaté fusakle a nasávať túto atmosféru, koľko ide.

A aby sme vás trošku nalákali na vytvorenie kúzelného prostredia a vianočnej atmosféry, spýtali sme sa niekoľkých blogeriek na Vianoce, ako ich majú rady ony. Ste zvedaví? My rozhodne!

Vianoce podľa Veru Harnol

Vánoce podle blogerky Veru Harnol

Kedy sa u Vás začína zdobiť stromček?

Už x rokov máme živý stromček, každý rok hľadáme stojan – to si pamätám aj z detstva a usmievam sa pri tých spomienkach. Zdobíme pár dní pred Štedrým dňom. Má to svoje dôvody, chceme si stromček užiť, pretože každý rok hneď po rozbalení darčekov jazdíme na Moravu za rodinou a čo by sme z tých Vianoc a z tej atmosféry inak mali? Pri zdobení stromčeka mi aktívne pomáha syn Lukáško. Napríklad minuloročné Vianoce ho ozdobil úplne celý a bol nádherný.

vánoční stromeček Veru Harnol

Dodržiavate na Štedrý deň nejaké tradície?

Áno, máme svoje tradície. Od tej doby, čo sme rodina, sme si vymysleli svoje vlastné. Našou obľúbenou tradíciou je doobedňajšia prechádzka a obed s najbližšími priateľmi v centre Prahy. Rozdáme si darčeky, dáme si punč na Staromáku, nakŕmime zvieratká a sme šťastní. Pred Vianocami, už niekedy v novembri, píšeme dopis Ježiškovi, píšem ho aj ja. K Vianociam patrí imelo, milujem, keď ho dostanem. Konkrétne na Štedrý deň? Raňajkujeme vianočku, jeme cukrovinky, schovávame si šupiny z kapra do peňaženky, púšťame orechové škrupinky, krájame jablko a spomíname na blízkych, ktorí s nami už nie sú.

Rodina Veru Harnol

Veru Harnol

Ako u Vás prebieha Štedrý deň?

Úplne na pohodu. Rozprávky, koledy, prechádzka s priateľmi, ako zmieňujem vyššie. Obalí sa kapor a rezne, uvarí sa polievka, šalát robí muž večer predtým a je vždy dokonalý a vždy je ho hodne. Už sa neupratuje, nebalia sa darčeky, nerieši sa nič. Doslova sa vznášame na vlne totálnej eufórie. Vianoce milujeme celá rodina. Ja milujem zdobenie štedrovečernej tabule, to je v mojej réžii a väčšinou improvizujem. Tohto roku by som ju chcela mať vypiplanú, snáď mi to dvojčatá dovolia.

Verču nájdete tiež na blogu: veruharnol.cz

Vianoce podľa Veroniky Kletenskej alias My White Obsession

Vánoce podle Veroniky Kletenské

Kedy sa u Vás začína zdobiť stromček?

Bývalo u nás tradíciou, že sme stromček zdobili najskôr 23. večer, skôr až na Štedrý deň ráno. Ale od doby, kedy má z Vianoc naša Leontýnka rozum, zdobíme väčšinou už prvú adventnú nedeľu, aby sme si ho poriadne užili.
vánoční stromek Veronika Kletenská

Dodržiavate na Štedrý deň nejaké tradície?

Popravde nič zvláštne. Jediné, čo ma napadá, že sa snažíme až do štedrovečernej večere držať pôst, aby sme videli zlaté prasiatko 🙂
vánoce Veronika Kletenská

Ako u Vás prebieha Štedrý deň?

Doobedie väčšinou celé preleňošíme pri rozprávkach. Popoludní potom navštívime rodičov/starých rodičov. Nesmie chýbať ani prechádzka do miestneho lesíka, aby sme doniesli nejaké dobroty zvieratkám. Okolo piatej už začíname pripravovať večeru. Našťastie je to u nás celkom jednoduché, manžel má na starosti polievku, ja zase vyprážanie rezňov, šalát máme hotový deň dopredu alebo ho prinesie jedna z babičiek. A po večeri už vyzeráme Ježiška. Zaspievame si koledy, rozbalíme darčeky, a potom, čo sa nám podarí uložiť dcéru, pokračujú dospeláci v zábave 🙂

Na fotky z Verčinho krásneho štýlového domu sa môžete pozrieť tu: mywhiteobsession.cz

Vianoce podľa Páji alias B e t t y & Co.

Vánoce podle blogerky Pája Betty

Kedy sa u Vás začína zdobiť stromček?

Ako dieťa som ho s mamkou zdobila ráno na Štedrý deň. Teraz, keď už mám svoje doma, zdobíme skôr, pretože už počas sviatkov odchádzame za snehom a chceme si ho užiť. Naviac si tak pekne navodíme vianočnú atmosféru už počas Adventu, ktorý mám celý rada. Keď vám odpovedám, tak sa usmievam a veľmi sa už teším.

Vánoční stromek paja betty

Dodržiavate na Štedrý deň nejaké tradície?

Áno. Ja som dosť poverčivá, preto prestieram o tanier naviac. Je pre pocestných a tiež tých, ktorí s nami už nemôžu byť. Pod prestieranie si vkladáme šupinky od kapra a peniaze. Počas večere nikto neodchádza od stolu a večer potom lejeme olovo u švagrinej, kam chodíme na šťopičku legendárneho Hejdučáka (domáci vaječný koňak).

Cez deň sa úplne nepostíme, ale nejeme mäso a na večeru máme okrem šalátu s rezňom alebo vínnou klobásou aj houbovec, ktorý sa je na Štedrý deň v Krkonošiach odkiaľ pochádzam.

vanoce paja betty

Ako u Vás prebieha Štedrý deň?

Chcela by som napísať, že pokojne, ale s dvomi malými šibalmi to úplne nejde. Ráno raňajkujeme vianočku a chlapci si dajú horúcu čokoládu (náš mladší ju bude mať tento rok prvýkrát.). Potom pozeráme na rozprávku a ja pri tom varím obed. Potom dôjde na návštevu a koštovačku šalátov. U švagrinej sa totiž robia celkom tri a náš šalát s nimi súťaží. Potom začnem trošku stresovať a pripravovať večeru… Niekedy medzi zemiakovým šalátom a obaľovaním rezňov, sa vždy chystáme za zvieratkami s mrkvou a jabĺčkami. Popravde? Ešte nikdy sme tam nedorazili, ale tradícia je to pekná :D.

Večeriame o šiestej, a potom ideme do izbičky, kde sa rozprávame a z okna vyzeráme Ježiška. Otecko medzi tým pripraví darčeky a potom zazvoní zvonček. Hurááá, chlapci bežia a už lieta papier. Už počujem ten cinkavý smiech. Ja sa tak teším. Po rozbalení balíčkov pozorujeme anjelské zvonenie a púšťame škrupinky po vode. Voláme babičke a dedovi a chlapci ukazujú, čo dostali. Toto som mala rada na Vianociach aj ja. To, keď sme babičke ešte večer volali a rozprávali sa o tom, aký bol Štedrý večer a ako sa na nich tešíme druhý deň.

Manžel už je netrpezlivý a hrnieme sa na vaječňák k susedom, kde rozbalíme ďalšie darčeky, rozprávame sa a lejeme olovo. Všetko zakončíme pohárov vína u Pelíšok. To už sú chlapci v peliešku.

Črepinky zo života Pája zdieľa na svojom blogu Betty & Co.

Vianoce podľa Marti alias Decór Blanc

Martina Decor Blanc

Kedy sa u Vás začína zdobiť stromček?

Od tej doby, čo začala naša Ema vnímať Vianoce, zdobíme stromček večer pred Štedrým dňom. Aby mala v deň D stromček ako prekvapenie. Predtým sme stromček zdobili aj na začiatku decembra, aby sme si ho poriadne užili. Teraz si to vynahradzujem výzdobou v dome. Je všade, každá izba Vianoce pripomína. Množstvo vetiev, svetielok a prírodných materiálov.

vánoce decor blanc

Dodržiavate na Štedrý deň nejaké tradície?

Jediná tradícia je prechádzka a zemiakový šalát s rezňom. Kým začneme s prípravou večere, ideme do neďalekých Brd na prechádzku a pri tej príležitosti donesieme zvieratkám trochu zeleniny. Alebo ideme na pútnické miesto Svätá Hora, počúvame koledy a necháme sa unášať vôňou kadidla. Potom hurá domov na rezne so šalátom. A na darčeky, samozrejme.

Vánoční výzdoba decor blanc

Ako u Vás prebieha Štedrý deň?

U nás je to klasika. Raňajkujeme cukrovinky, pozeráme na rozprávky, drahá polovička balí darčeky (ja mám svoje už zabalené samozrejme). Na obed je polievka, ale počas dňa aj tak ujedáme zemiakový šalát, potom prechádzka, večera a šup pod stromček. Po trhacej mánii a nasledovnom upratovaní obalového materiálu si voláme s rodinou.

Zaujíma vás kúzelné bývanie a kreatívne tvorenie Marti? Tak hurá na blog decorblanc.blogspot.cz

Podarilo sa vám nasať trošku tej vianočnej atmosféry? Už skoro sa môžete tešiť na druhú časť nášho vianočného špeciálu s blogerkami.

Prajeme Vám, nech si tohto roku užijete Vianoce tak, ako ich máte radi.

MichaelaBella Rose 

 

Tohto roku by sa vám mohlo hodiť:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!