Baví vás objavovať nové krajiny, ochutnávať exotické jedlá a spoznávať rozdielne kultúry? Chcete cestovať viac, ale trápi vás stav vášho bankového konta? V dnešnej dobe sa dá našťastie cestovať aj s minimom finančných prostriedkov. Letenky po Európe sa dajú zaobstarať za pár eur a ak máte vo svojom diári k dispozícii viac ako pár dní, môžete si ubytovanie a stravu odpracovať na farme alebo ako výpomoc v hosteli. Túžite sa pozrieť na ikonický ostrov Santorini alebo navštíviť tie najlepšie kaviarne v Škandinávii? Nič nie je nemožné, mám pre vás niekoľko tipov na to, ako pri cestovaní ušetriť.

planovani cesty

Urobte si prieskum

Ešte pred tým, než sa pustíte do rezervovania leteniek a ubytovania, vyhraďte si chvíľku, a zistite si niečo o cenovej politike danej krajiny. Ja na to používam web numbeo.com, ktorý vám prezradí aktuálne ceny potravín, dopravy a stravovania v reštauráciách vo vami vybranej lokalite. Porovnať si môžete aj ceny v dvoch rôznych mestách. Ak máte naozaj obmedzený rozpočet, výlet na Island alebo do New Yorku asi nebude práve to pravé orechové. Namiesto toho skúste lacnejšie destinácie ako sú Portugalsko, južné Taliansko alebo Thajsko.

Vytvorte si rozpočet

Teraz už viete, koľko za všetko zaplatíte, takže je na čase stanoviť si sumu, ktorú mienite za deň minúť. Do tej by ste mali započítať všetko vrátane jedla, vstupného, dopravy a výletov. Vďaka tomu budete mať hneď od začiatku jasnú predstavu o celkových nákladoch a vyhnete sa nadmernému a nekontrolovateľnému míňaniu.

Pripravujte si vlastné jedlá

Ideálne je prenajať si apartmán alebo izbu s kuchynkou. Vystačíte si však aj s chladničkou. Celodenné stravovanie v reštauráciách totiž pojme veľkú časť vášho rozpočtu. Ja sa snažím jesť vonku len raz denne. Rada chodím do miestnych supermarketov, kde nakúpim šunky, syry, olivy, ovocie, pečivo a z toho potom vykúzlim raňajky a popoludňajší piknik.

Využite aktivity so zľavou alebo zdarma

Ceny vstupeniek na niektoré atrakcie a pamiatky nepatria práve medzi tie najlacnejšie záležitosti, takže pokiaľ je to možné, využite zľavové karty. Tie ponúka každé väčšie mesto a väčšinou zahŕňajú zľavnené vstupy, mestskú hromadnú dopravu a ďalšie zľavy do reštaurácií a obchodov. Hľadajte taktiež free walking tours, ktoré vás budú stáť len sprepitné. Zistite si, kedy majú múzeá vstup zdarma. Napríklad Musée de Louvre v Paríži má voľný vstup každú prvú sobotu v mesiaci.

Vyhnite sa bankovým poplatkom

Výbery z bankomatov a platby českou kartou v zahraničí nás tiež niečo stoja. Pozeráte si spätne výpisy? Mne sa vždy zatočí hlava, obzvlášť pri tých nevýhodných kurzoch, ktoré používajú niektorí obchodníci. Nedávno som si zaobstarala kartu Revolut s tým najnižším tarifom a všetky výbery do určitého limitu mám zadarmo. Zároveň si v aplikácii môžem vytvoriť účty s akoukoľvek menou a jedným kliknutím na ne previesť peniaze z môjho českého účtu s veľmi výhodným kurzom.

Cestujte naľahko

Lietať s nízkonákladovou leteckou spoločnosťou je cenovo výhodné, keď cestujete naľahko. Poplatky za odbavenú batožinu nie sú práve malé a koľkokrát dokonca prevyšujú samotnú cenu letenky. Nemôžete sa rozhodnúť čo si vziať a čo nechať doma? Vytvorte si dva zoznamy vecí: chcem a potrebujem. Uvidíte, že sa nakoniec zbalíte tak, že budete mať v kufri ešte nejaké to miesto na darčeky.

Prajeme šťastnú cestu, nech už vás nohy zavedú kamkoľvek.

Bella RoseMiss Travel Fairy

 

Na cestách sa vám možno bude hodiť:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!