Lepšie žiť, zamilovať sa, variť najlepšie jedlá, viac odpočívať, radovať sa z maličkostí, žiť bez cukru, mať plný byt izbových rastlín. Stačí si dopriať chvíľku pre seba a svojho najlepšieho priateľa, pomocníka, radcu. Svoje milované knihy. Viete, že liečebné účinky čítania skúma vedný odbor biblioterapia, ktorá sa snaží vďaka čítaniu odbúrať napätie a stres a objaviť pozitívny vzťah k životu? Knihy skutočne pomáhajú zahnať stereotyp, ktorý sa, či chceme alebo nie, pomaly a nenápadne vkradne do nášho života. Práca, škola, domácnosť, deti, sociálne siete. A stále dokola. Vďaka knihe zaženiete nudu a šeď a môžete sa stať napríklad elegantnou Parížankou. Navyše knihy zlepšujú pamäť, slovnú zásobu aj IQ. Tak si poďme predstaviť tie najzaujímavejšie.

Užite si hygge moment s knihou.

Tipy na najkrajšie šťastné knihy

Dánsky výraz Hygge by sa dal preložiť ako označenie pre radosť z maličkostí, užívanie si bežného okamihu, útulnosť. Hygge je okamih, kedy ste s rodinou, kedy si čítate osamote knihu, popíjate čaj pri okne, užívate si vôňu jarného dažďa alebo zapálenej sviečky. Momenty, ktoré vás hrejú pri srdci. O tom všetkom sú knihy zamerané na Hygge, ktoré dopĺňajú nádherné fotografie. Hygge moment bude už ich prezeranie.

Hygge: Proste šťastný spôsob života

Najpopulárnejšia kniha o Hygge. Táto je z pera prezidenta Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. Je plná spôsobov ako si urobiť život šťastnejší. Od milých textov, rád ako zútulniť domov, ako sa obliekať, ako si vychutnať pobyt vonku. Aby toho nebolo málo, v knihe nájdete aj recepty na osvedčené dánske pochúťky. Milé texty sprevádza kopa nádherných a inšpiratívnych fotografií. Kniha Hygge: Proste šťastný spôsob života je ideálna ako darček pre mamičku, sestru i kamarátku. Pre všetkých, ktorí potrebujú o kúsok šťastia navyše.

Raňajky a kniha je to pravé ranné hygge.

Hygge: Fenomén útulnosti

Ďalším krásnym Hygge počinom je kniha Hygge: Fenomén útulnosti. Signe Johansenová, známa kuchárka a spisovateľka, skúma tajomstvo škandinávskeho života, ako si ho osvojiť a používať v bežnom živote. V knihe nájdete 50 škandinávskych receptov na sladké pečivo, dezerty, miešané nápoje. Tento plne ilustrovaný sprievodca vám bude radcom užitočných tipov pre útulný domov, skvelé recepty, ale aj návod ako žiť po škandinávsky – šťastne a naplno.

Lagom: Tajomstvo spokojného života

Len ak budete skutočne spokojní, budete skutočne šťastní. Ani veľa, ani málo, všetko s mierou. Či už sa jedná o partnerský život, vzťahy v rodine, práci, výchovu detí. Že ku šťastnému životu nepotrebujete zbytočný prepych vás naučí kniha Lagom. Vnímajte potešenie a krásu aj vo všedných veciach vďaka praktickým radám, tipom a receptom.

1. Hygge – Proste šťastný spôsob života 2. Hygge – fenomén útulnosti

Delikátne mňamky pre otca aj mamky

Poznáme to všetci. Čo zase uvariť? Ak ste si dali novoročné predsavzatia, že budete jesť zdravšie a už neviete čo zase variť, máme pre vás tipy na krásne kuchárky, ktoré oživia vaše rodinné menu.

Kuchárka Cukrfree

Myslíte si, že pečenie bez cukru je ako varenie bez soli? Janina Černá, autorka Cukrfree kuchárky, vás vyvedie z omylu. Vďaka jej kuchárke budete pripravovať tie najväčšie maškrty aj bez bieleho jedu. Kuchárka je rozdelená na kapitoly: základné, snacky a prílohy, raňajky, hlavné jedlá, dezerty a nechýba ani zoznam obľúbených ingrediencií. Vďaka kuchárke zvládnete pripraviť napríklad avokádovú nátierku, kokosovú kašu, tekvicové špagety so špargľou a slaninou, portobello burger, čokotortu, kokosky, jahodort, plnené mexické papriky. Život bez cukru je sladký!

Hubová galetka podľa Janiny Cukrfree. Tú si zamilujete.

Kvetinová kuchárka

Kvety sú krásne ako dekorácia, ale vedeli ste, že sú skvelé aj na obed? Kniha Kvetinová kuchárka používa kvety na to najlepšie zdobenie i varenie. Môžete si upiecť roládu s nežnými kvetmi, koláč s levanduľou, broskyňový likér, zapečenú zeleninu s yzopom ai. Kniha sa zameriava na zber a spracovanie byliniek, účinky na zdravie, kedy a aké bylinky zbierať podľa ročného obdobia. Kniha nebude len výbornou kuchárkou, ale skvele poslúži ako herbár plný nápadov, rád a trikov.

Prekvapte rodinu zbierkou nových, veľmi chutných receptov.
1. Kvetinová kuchárka 2. Cukrfree kuchárka

Regionálna kuchárka

Niet takého človeka, ktorý by poprel, že najlepšie jedlá bola vždy od babičiek. Svoje o tom vie Regionálna kuchárka, v ktorej nájdete také dobroty ako oškvarkové pagáčiky, poctivé dolky, žemľovku, čierneho kubu, chodské koláče, štefánská kačica, pečená hus, frgále, tvarohová štóla a ďalšie dobroty. Kuchárka je naozaj tradičná, poctivá a varí sa len z poctivých surovín. V 13 kapitolách nájdete lákavé recepty s krásnymi fotkami a tiež rozprávanie o zvykoch pre daný región. Dobrú chuť!

Najlepšie dobroty z Čiech, Moravy i Sliezska.

Moje hobby – ozdoba modernej doby

Kúzla z kvetín

Kniha Kúzla z kvetín vystihuje krok za krokom návody, ako si doma urobiť krásne dekorácie. Všetky postupy sú z dostupných materiálov, takže sa nemusíte báť, že by vám dôležitý prvok vybranej dekorácie chýbal. Návody sa delia podľa ročných období a podľa toho, čo práve teraz môžete nazbierať pri prechádzkach prírodou. Krásne fotografie detailne vystihujú krok za krokom písaný pracovný postup. Hravo ich zvládne aj laik alebo väčšie dieťa. Nájdite si chvíľku a pripravte si domov tie najkrajšie kvetinové dekorácie.

Kreatívne písmo – Ako na to

Kniha Kreatívne písmo – Ako na to vás naučí vytvárať krásne ručné písmo vďaka konkrétnym návodom, zábavným precvičovaním a jednoduchými príkladmi ako na to. V knihe je zhrnutá moderná kaligrafia a iluminácia, ilustrácie, kreslenie kriedou a rad spôsobov ako premeniť písmo na dizajnovú ozdobu domova. Naučíte sa vyrobiť ozdoby, maľovať písmo na plátno, kriedové obrazy, dekorovať keramiku a trebárs si svoje diela aj digitalizovať pre tlač. Čítanie a písanie sa stane zábavou vo voľných chvíľach.

Naučte sa vytvárať krásne ručné písmo pomocou návodov krok za krokom.

Urban Jungle: Krásny byt plný izbových rastlín

Prevažnú časť dňa trávime vo vnútri – doma, v práci, v škole. Preto je dôležité, vedieť si svoje okolie urobiť prijateľné nielen vizuálne. Vedeli ste, že zelené rastliny ovplyvňujú kvalitu vzduchu a tým aj vašu náladu, energiu a hlavne zdravie. Škodlivé látky sú všade okolo nás, ich dlhodobé vdychovanie vedie k bolestiam hlavy, očí, závratom, nevoľnostiam. Pridaním jednej rastliny do miestnosti tieto škodlivé látky znížite. A čo potom, keď si ich tam pridáte veľa. Kniha Urban Jungle – Krásny byt plný izbových rastlín vás prevedie na ceste za ekologickejším domovom. Navštívite domy piatich rodín z rôznych krajín Európy, ktoré vám predstavia svoje zelené oázy uprostred mesta. V knihe nájdete profily najobľúbenejších izbových rastliny a tipy a nápady ako sa o ne starať.

Je to ľahšie ako si myslíte. Starostlivosť o rastliny nie je náročná, keď viete aké druhy si vybrať. Viac nájdete v knihe.

Chcete viac čítať? Kto by nechcel…

Urobte si zo svojej čítacej chvíľky rituál, aj keď máte hlavu plnú starostí a chce sa vám povedať, že nemáte čas, rovnako si chvíľku na knihu nájdite.

Pripravte si zoznam kníh, ktoré si chcete prečítať. Alebo si ich rovno kúpte. Vždy majte nachystanú ďalšiu knihu na prečítanie.

Čítajte knihy, ktoré si naozaj užívate. Ak ste na 70 stránke a príbeh vám stále nič nehovorí, alebo vás nudí, siahnite po inej knihe. Netrápte sa iba kvôli cieľu: Musím ju dočítať.

Nájdite si pokojné miesto, kde vás nebudú vplyvy okolia rušiť od čítania. Viete, že za jednu sústredenú hodinu prečítate viac, ako za tri hodiny nesústredeného čítania?

Príjemné čítacie chvíle praje Martina a Bella Rose.

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!