Svadobná sezóna je opäť v plnom prúde a je najvyšší čas premýšľať nad výzdobou. Svadobná výzdoba nie je tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať, ale uvidíte sami, že stačí pár kvetín a voilà výsledný efekt bude stáť za to! Či už ste v úlohe nevesty alebo svadobných hostí a radi by ste si nejakú peknú svadobnú dekoráciu vyrobili sami, ste na tom správnom mieste. Spojili sme sa totiž s Dominikou Ráčkovou, ktorá sa venuje kvetinovému svadobnému a dekoratívnemu servisu v rámci projektu Za kapradím. Dnes vám ukáže, ako si vyrobiť štýlovú svadobnú dekoráciu z kvetín. Tak sa pusťme do toho!

Pripravila som si pre vás nápad na jednoduchú závesnú dekoráciu, ktorú hravo zvládnete vyrobiť doma a ktorá sa dá prispôsobiť tak, aby sa hodila na prakticky akúkoľvek svadbu – či už bude hostina na zámku alebo napríklad v stodole. Stačí len vybrať správnu skladbu kvetín a originálna svadobná dekorácia je na svete!

Čo budete potrebovať

  • pevnejší drôt (dĺžka cca 80 cm, ale záleží, ako chcete, aby bol výsledný kruh veľký)
  • floristický drôt
  • záhradnícke nožničky
  • klasické nožničky
  • stužka na zavesenie
  • tavná pištoľ a lepidlové náboje
  • eukalyptus (rôzne druhy)
  • kvetiny podľa vlastného výberu
  • prípadne umelé kvety

Kvety som vyberala podľa svadby, na ktorú som dekoráciu pripravovala. Svadba bola ladená do biela, krémova, modra a do fialova, preto som okrem eukalyptu použila biele trsové ružičky, wax flower, eringium (bodliak), nevestin závoj a levanduľu. Pri výbere kvetov dbajte na to, aby sa dali pekne usušiť, inak vám veľmi rýchlo zvädnú a výsledok rozhodne nebude pôsobiť slávnostne. Ja som do tejto dekorácie nakoniec pridala aj pár umelých kvetov pivoniek pre efekt a tiež, aby výsledná dekorácia viac zapadala do konceptu svadby, ktorej základom boli práve biele pivónie (živé pivonky neodporúčam do tohto typu dekorácie používať, pretože by veľmi rýchlo zvädli).

Krok 1

V prvom rade je potrebné si vytvoriť z pevnejšieho drôtu kruh vami požadovanej veľkosti a zafixovať ho, aby sa vám nerozchádzal. Netrápte sa príliš tým, ako bude fixácia vyzerať – neskôr ju aj tak zakryjete kvetinami. Akonáhle budete mať kruh hotový, prichyťte si k nemu floristický drôt tak, aby dobre držal.

Krok 2

Pripravte si malý zväzok z eukalyptu, prípadne aj z iných kvetov, priložte ho k vášmu pripravenému drôtenému kruhu a floristickým drôtikom ho párkrát omotajte tak, aby držal pevne a neotáčal sa tam, kam nechcete.

Krok 3

Ďalej si utvorte ďalší zväzok z kvetín, ktoré sa vám páčia, a pripevnite ho rovnakým spôsobom kúsoček za eukalyptus tak, aby ste naň plynulo nadviazali.

Krok 4

Týmto spôsobom pokračujte v pridávaní jednotlivých zväzkov. Dávajte pozor na to, aby ste nezačali pridávať oveľa väčšie zväzky alebo nezačali kvety pridávať hustejšie, než ste pridávali na začiatku. Cieľom je vytvoriť dekoráciu, ktorá je subtílna a ktorá sa bude akoby „vznášať v priestore“. Preto radšej pridávajte malé množstvo kvetov a neklaďte ich príliš husto za seba. Keby sa vám neskôr zdalo, že je kvetín málo alebo že sa vám vlúdilo medzi jednotlivé zväzky nežiaduce prázdne miesto, vždy je možné sa vrátiť a dolepiť kvetinu tavnou pištoľou.

Pri práci nezabúdajte na postupné odstrihávanie stoniek, aby sa vám netvoril na dekorácii zbytočný objem práve z tohto materiálu a zachovali ste ľahkosť a vzdušnosť celej dekorácie.

Krok 5

Akonáhle budete mať naviazanú požadovanú dĺžku kvetín na drôtiku, vytvorte si opäť malý zväzok a nadviažte ho na drôtený kruh, ale tentoraz v opačnom smere, než ste nadväzovali doteraz. Tým docielite to, že na oboch kvetinových koncoch budú kvety plynule prechádzať do stratena.

Krok 6

V tejto chvíli som sa rozhodla do dekorácie pridať ešte dva väčšie kvety a jeden púčik umelej bielej pivónie a prilepila som ich na konštrukciu lepiacou pištoľou.

Krok 7

Nakoniec priviažte na drôtenú konštrukciu pevne stužku a máte pripravenú dekoráciu na zavesenie. Nezabudnite, že vašej fantázii sa medze nekladú a pri výrobe tejto dekorácie môžete byť pokojne odvážnejší. Použiť môžete napríklad kvety žiarivých farieb alebo naopak môžete byť konzervatívnejší a použiť napríklad len zeleň, čo pôsobí veľmi decentne a sviežo.

Svadobnú dekoráciu potom môžete zavesiť napríklad na vetvu stromu do priestoru, za stôl s novomanželmi či do fotokútika. Zaručujem, že na fotkách táto dekorácia bude vyzerať úchvatne!

Prajem Vám krásnu svadobnú sezónu.

Dominika Bella Rose

O mne:

Volám sa Dominika a prípravou kvetín na svadby, ako aj najrôznejších kvetinových dekorácií, sa zaoberám od roku 2014, kedy som prvýkrát pričuchla k floristike v rámci brigády v brnenskom kvetinárstve Rosebud. Tu som získala prvé povedomie o tom, ako viazať rezané kvety a bola som pri tom, keď nevesty prichádzali s najrôznejšími predstavami o svojej vysnívanej svadbe. Zistila som, čo všetko obnáša zabezpečiť kvalitné svadobné kvety vrátane všetkej výzdoby. Neskôr som si svoje obzory rozšírila v ďalšom brnenskom kvetinárstve, La Plevela, kde som brigádovala asi rok. Od roku 2016 sa venujem kompletnému kvetinovému svadobnému a dekoratívnemu servisu sama v rámci môjho kvetinového projektu Za kapradím.

 

Inšpirujte sa ďalšími svadobnými dekoráciami pre dokonalú svadbu ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!