Pred časom sme vám pripravili článok Ako si užiť Vianoce v pokoji a pohode. Ruka v ruke s pokojom a vianočnou pohodou ide včasná príprava a plánovanie. Rovnaké je to aj v prípade stolovania. Rozmyslite si už teraz, akú sviatočnú dekoráciu by ste chceli, čo na ňu budete potrebovať a 24.decembra si v pokoji užijete.

Škandinávsky štýl: Svetlo, vzdušnosť a prírodné materiály

Viete, že škandinávske krajiny sa v zimnom období stretávajú s nedostatkom svetla? Preto je tak obľúbený prirodzene svetlý štýl v bielej farbe, aby boli miestnosti opticky ešte svetlejšie. Tá v interiéri výborne odráža svetlo a dokonca priestor zväčší. Preto Škandinávci s bielou farbou vo svojich domovoch rozhodne nešetria. Bielu dokonale dopĺňa šedá, béžová a čierna. Dohromady spolu krásne kontrastujú a vytvárajú dokonalý efekt – v celej miestnosti, aj len ako dekorácia a prestieranie na stole.

Ak chcete škandinávske stolovanie dotiahnuť do dokonalosti, použite na slávnostný stôl čo najviac prírodného dekoru. Prím hrá drevo, nebojte sa ale ani kameňa a kože. Textílie voľte ľanové. Ak sa vám zdá cena ľanových výrobkov vysoká, porovnajte výhody ľanu trebárs s bavlnou. Ľan oproti bavlne vydrží dlhšie, je odolnejší a praním sa neničí, ba naopak mu pranie veľmi prospieva a stáva sa jemnejším. Ľan dokonca odpudzuje prach, takže je výborný aj na posteľnú bielizeň najmä pre alergikov.

Škandinávsky štýl
Všimnite si prevládajúcú bielu farby a prírodné odtiene. Tak chutí Škandináviea

Farby vyberajte s citom

Chcete mať hostinu v škandinávskom štýle, ale bojíte sa čierno-bielej kombinácie? Tak sa nebojte. Môžete ísť cestou čiernobieleho minimalizmu, aj rustikálnej Škandinávie a pripraviť sviatočný stôl s nádychom noblesy. Škandinávsky štýl je dômyselný, elegantný s prevládajúcou jednoduchou líniou v nábytku i dekoráciách. Drevo, kameň, kožušiny, jednoduché linky a vzájomná prepojenosť. Tlmené a pastelové farby škandinávsky štýl krásne doplnia.

Pri príprave stola umiestnite doprostred stola výrazný prvok. Samozrejme s ohľadom na miesto, dekorácie by vás od stola nemali vytláčať. Počítajte tiež s miestom na pochutiny a nápoje, ktoré by ste mali mať po ruke. Klasikou je adventný veniec, ale môžete použiť aj lampy a svietniky. Vyrazte s rodinou na prechádzku a nazbierajte si šišky, vetvičky, mach a kamienky. Tie potom spoločne použite pri dekorovaní stolu i domácnosti.

Vianočné stolovanie
Ani v škandinávskom štýle sa nemusíte báť červenej. Naopak.

Základom môže byť smreková vetva a šišky, ktoré bielou farbou „poťupkáte“ pre zasnežený efekt. Omotajte vetvu led drôtikom a máte štýlovú a svetelnú dekoráciu. Doladíte sviečkami, etažérmi s cukrovinkami aj vianočnými guľami. Ku štedrovečernej tabuli neodmysliteľne patrí aj kvalitný obrus alebo behúň. Pre škandinávske ladenie použite jednofarebný. Z materiálov sa zamerajte na kvalitnú bavlnu, v najlepšom prípade len ľan. Aj riad je najlepší jednofarebný. Biela je klasika, siahnuť môžete i po tmavých odtieňoch. Tie vyzerajú na stole veľmi dobre a veľmi sviatočne.

Nádherný vianočný servis pripomenie kúzelné okamihy s rodinou.

Vintage štýl: Spomienky s vôňou jabĺk a škorice

Vintage pôvodne patrilo k ročníkovým vínam, ale teraz je označenie vintage zaužívané ako štýl obliekania aj zariadenia domova. Nedokonalá patina, vzory, spomienky na milú babičku a čerstvo upečený koláč. Ide o štýl romantický, kde aj nové pôsobí ako staré a červená hrá prím. Prestrite v zlato-červenej, doplňte zelenú. Použiť možno aj granátové jablká, ktoré na sviatočnom stole vyzerajú rovnako efektne a nezabúdajme ani na šišky a vetvičky cezmíny. Vintage štýl je hravý a útulný. Na dekorovanie použite predovšetkým kvetinové motívy, ale správnou voľbou bude aj dekorácia s bodkami, jemným prúžkom alebo kockou.

Prestreté vo vintage štýle.
Prestreté vo vintage štýle.

Vintage štýl má rovnaký základ ako škandinávsky, ale je viac farebný a používa viac vzorov, ktoré môžete kombinovať. Navyše dáva väčší priestor na dekorovanie a farby vo vianočnej zlatej, červenej a zelenej. Dajte na stôl obľúbený obrus, doprostred stola adventný veniec, ktorý obklopíte malými svietnikmi, na mištičku vyloženú machom rozkrojte granátové jablko. Nezabudnite k tanierom pridať smrekové vetvičky a obrúsky s farebným vianočným motívom. Nebojte sa preplnenosti, vintage je o útulnosti, sviečkach a farbách.

Sviatočný stôl.
Kombinácia vzorov a farieb. S citom to ide a výsledok je dokonalý.

Aby vintage koncept lahodil oku, snažte sa udržať rovnaké farby na stole. Od dekorácií po obrúsky. Urobte si radosť a kúpte si krásne taniere, samozrejme vo farbách Vianoc. Aj keď si radi necháte poradiť, prispôsobte si štýl hlavne vlastným potrebám. Využívajte nábytok a priestor, ktorý máte k dispozícii, vytiahnite ozdoby po babičke, ktoré pre vás neboli dosť in a dajte im ešte šancu. To všetko vintage štýl dovoľuje. Zlaďte drobnosti aj s okolím, kde sa sviatočná večera bude odohrávať.

Tip Bella Rose

Nájdite si čas na seba, svoju rodinu i svoj domov, utečte od adventného zhonu a ponorte sa do krásy škandinávskeho aj vintage štýlu, aby tohtoročné Vianoce boli nezabudnuteľné.

Nezabúdajte na deti. Vianočná kolekcia Twinkle je stvorená pre rozžiarené detské oči.

Za celý tím Bella Rose Vám želám, aby vaším domovom vládla pohoda, pokoj a láska.

Martina a Bella Rose

Vianočné ladenie pre útulný domov

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!