K autentickej atmosfére najkrajších sviatkov v roku celkom neodmysliteľne patrí kúzlo tradícií a zvyklostí. Slovenské Vianoce sú plné až magicky pôsobiacich postupov na to, ako sa vyhnúť chorobám a iným nešťastiam alebo ako nahliadnuť do budúcnosti. Rada z týchto zvyklostí má pôvod v kresťanskej tradícii, iné sú ale ešte staršie a sú spájané s oslavami zimného slnovratu. Či už tak či onak, naši predkovia verili, že Štedrý deň má tajuplnú moc, ktorá nám umožňuje chvíľu zastavenia v jednu z najdlhších nocí roka…

Predpoveď nastávajúceho roka

Púšťanie lodičiek v orechových škrupinkách je typickou vianočnou radosťou. Túto majú naviac obzvlášť radi deti, asi preto, že svoju lodičku si dokážu vyrobiť aj tie najmenšie z nich. K celej paráde stačí väčšia nádoba s vodou, orechové škrupinky, malé sviečky a zápalky. A akože je to s tou budúcnosťou? Ak vaša lodička najdlhšie svieti a nepotopí sa, potom vás čaká dlhý a šťastný život. Ak vaša lodička pláva doprostred nádoby, potom sa v nasledujúcom roku vydáte do sveta, ak však zostáva pri okraji, aj vy sa budete držať budúci rok doma.

ořechové lodičky
Zdroj Google

Vianočné liatie olova patrí tiež medzi veľké klasiky. Je síce o trošičku náročnejšie na materiál, ale zato si pri ňom užijeme chvíľu zatajeného dychu, keď rozžhavené olovo za veľkého syčania padá do studenej vody. Prečítať budúcnosť v kúskoch pokrúteného kovu už vyžaduje trochu väčšiu mieru predstavivosti… teda vešteckých schopností!

Kto by si nebol istý výsledkom svojho kúsku olova, môže sa ešte spoľahnúť na jabĺčka. Stačí mať jedno krásne po ruke a v polovici ho rozkrojiť – ak tam bude čakať päťcípa hviezda zdravých jadierok, potom aj toho, kto ho rozkrojil, čaká zdravie a šťastie. Podobne vám napovedia aj vlašské orechy – ak vylúsknete štyri po sebe so zdravými jadrami, potom aj vy budete po celý rok zdraví!

lití olova
Zdroj Google

Šťastie a bohatstvo

Kto by nechcel mať v živote viac šťastia! Priniesť by vám ho malo zavesené imelo, ktoré vraj aj ochraňuje od všetkého zlého. Šťastie nosia aj šupiny a okrem toho údajne aj finančnú hojnosť. Preto si jednu šupinku schovajte pod štedrovečerný tanier alebo do peňaženky, peniaze sa vás budú držať. Bohatstvo vraj prináša aj šošovica, a preto bývala súčasťou tradičných vianočných pokrmov. Ak si svoje šťastie nechcete pokaziť, nech vás ani nenapadne vstať od štedrovečerného stola! Nosí to vraj smolu. Radšej si počas sviatočného večera namažte líčka medom, aby vás potom všetci mali celý rok ohromne radi

vánoční stromeček
Zdroj Unsplash

Krásne sviatočné dni plné tradičnej atmosféry

vám praje Anna a Bella Rose.

 

 

Pár kúskov pre dotvorenie vianočnej atmosféry nájdete tu:

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!