Sú vám nasledujúce fotografie povedomé? Niet sa čo diviť! Instagram pani Radky alias nr.252 sledujeme už dlhšiu dobu a zakaždým sa nemôžeme vynadívať na tú čierno-bielu minimalistickú nádheru. Jej fotky sú obľúbené aj u ostatných milovníkov dokonalej atmosféry a čas od času nejakú repostujeme aj na náš Bella Rose účet. Rozhodli sme sa pani Radku osloviť a poprosiť ju o pár fotiek a riadkov pre inšpiráciu. Na konci článku nájdete dokonca aj ochutnávku z vianočnej výzdoby! Vitajte u Radky.

Môžete sa popísať v pár vetách? Kde žijete? Bývate v byte alebo v dome?

Volám sa Radka, som učiteľka češtiny a výtvarnej výchovy toho času na materskej, a žijem s manželom a dvoma deťmi v malom meste v srdci Vysočiny. Sú to už štyri roky, čo sme sa sem presťahovali, a popravde skôr by som neverila, že by som mohla vymeniť mesto za vidiek, ale stačilo pár rokov, zvykla som si, a dnes som za toto rozhodnutie úprimne rada. Predovšetkým si moje srdce získala okolitá príroda a ten pokoj. O to viac sa potom teším do mesta … Bývame v radovom rodinnom domčeku, momentálne v (asi nikdy neskončiacej) rekonštrukcii. Niečo už máme hotové, ale stále nás toho ešte dosť čaká. Nová kúpeľňa, schodisko … Aj keď zatiaľ nie je všetko podľa mojich predstáv, mám rada náš domov taký, aký je, a skrášľujú ho pomocou nadčasových doplnkov.

Bývanie u Radky 4.
Svetielka náramne zútulnia priestor, tak prečo ich nemať ako dekoráciu celý rok?

Ako by ste opísali štýl Vášho bývania? Čo Vás inšpirovalo si v tomto štýle bývanie zariadiť a čo sa Vám na ňom páči?

Pamätám sa, ako pred rokmi bola u vás na Bella Rose súťaž o najkrajší vianočný styling. Vtedy to vyhrala pre mňa neznáma bloggerka Martina z blogu My One Way. Jedným dychom som prezrela jej blog plný nádherných fotiek ešte krajšieho bývania. Minimalizmus, biely nábytok, a vôbec čiernobiela kombinácia ladila môjmu oku už dlho, ale tápala som v doplnkoch a farbách. A škandinávsky štýl bývania mi dal kľúč k riešeniu. Bolo to oslobodzujúce nájsť sama seba.

Náš domov sa snažím držať v jednoduchosti a tvarovej čistote, obklopovať sa len vecami, ktoré skutočne využijeme, prvoplánové dekorácie u nás nenájdete.

Moje romantické ja ale tiahne tiež k tzv. boho štýlu, ktorý príjemne odľahčí a „omladí“ inak strohý a elegantný priestor. Zamilovala som si marocký taburet, orientálne lampičky, alebo bavlnené koberčeky v štýle berberských kobercov od HK living.

Foto bývania Radky 1
Nahliadnutie do Radkinho útulného domu.

Akými zásadami by sa mali čitatelia riadiť, ak by si to doma chceli zariadiť rovnako krásne, ako Vy?

  • Nakupujte s rozmyslom vzhľadom k svojmu vkusu i životnému prostrediu. Vyberte si radšej jednu drahšiu vec, ktorá vám bude robiť radosť po niekoľko rokov, než niekoľko lacných čačiek, ktoré sa vám čoskoro okukajú.
  • Biely základ, svetlé drevo, s čiernou farbou opatrnejšie, len na dokreslenie línií v interiéri. Ako doplnkové farby pre útulný vzhľad použite trebárs béžovú, staroružovú alebo šedú, tmavomodrú … So zemitými farbami skrátka nikdy nešliapnete vedľa.
  • Pre zútulnenie interiéru použite tiež sviečky, svietniky, kvety, prírodné dekorácie, hrejivé prikrývky, mäkké vankúšiky.
  • Z fotografií či plagátov si vytvorte malú domácu galériu.
  • Nesnažte sa zariadiť a zaplniť všetko a hneď, nechajte si čas na rozmyslenie, tie najlepšie nápady vznikajú väčšinou za pochodu.
  • DIY projekty dodajú vášmu bývaniu osobitosť. Obyčajná debnička z hobby marketu, štyri pojazdové kolieska, farba, štetec, a tadá, máte štýlový úložný priestor napríklad na hračky!
  • Nepreháňajte to s výraznejšími vzormi, zbytočne na seba strhávajú pozornosť.
  • Kvety krásne zútulnia a zabývajú miestnosť, v zaujímavom kvetináči môžu fungovať ako dekorácia sama o sebe.
  • Menej je viac.
Foto Radkinho bývania 2.
Všetko krásne ladí v príjemných škandinávskych tónoch.

Čo na to hovorí rodina? Hovorí Vám do zútulňovania alebo máte voľnú ruku?

U nás tú estetickú stránku bývania riešim hlavne ja sama, pre môjho muža je dôležitá predovšetkým funkčnosť a praktickosť 🙂 Väčšinou to ja prichádzam s nápadmi … Skôr hundral, že sa u nás musí stále niečo meniť, ale momentálne buď stagnoval, alebo vidí, že to moje snaženie dáva zmysel. Mám šťastie, že mám šikovného muža, ktorý mi pomáha moje sny zrealizovať, pretože u nás sa stále vŕta, maľuje, natiera a prestavuje. Záleží mi však, aby aj moje deti sa cítili vo svojom kráľovstve príjemne, preto vyberám dekorácie i farby s ohľadom na ich názor, vek i záľuby.

Radkino bývanie 3
Aj deti pani Radky majú krásne zariadený svoj kútik.

Z akého kúsku u Vás doma máte najväčšiu radosť?

K tohtoročným Vianociam som si zaobstarala veľkú radosť v podobe bieleho svietnika Kubus 4 od By Lassen, ten stál na mojom wishliste naozaj dlho, a som vďačná svojmu manželovi za splnenie tohto sna. A rozhodne dobre premenenými peniazmi boli aj plagáty od švédskeho dua Mrs. Mighetto, v skutočnosti sú ešte krajšie ako na fotkách. Manžel sa síce skraja netváril, prišli mu trochu ponuré, ale mne sa páči, že každý obrázok za sebou skrýva svoj príbeh, ktorý deti podnecuje k fantázii. A samozrejme ako výtvarníčka oceňujem aj ich nádherné spracovanie.

Poznáte slovíčko Hygge? Čo to podľa vás znamená a ako podľa Vás vyzerá dokonalá chvíľka?

Tento termín sa dostáva do stále širšieho povedomia, poslednou dobou o ňom počúvam na každom kroku, stal sa z neho doslova fenomén.

Ja si pod ním predstavujem tú domácu pohodu, kedy sme celá rodina doma, je podvečer, nikto sa nikam neponáhľa, starosti a povinnosti sa hodia za hlavu, a užívame si ten okamih ničnerobenia. K tomu obľúbený film, pohár vína, limonáda, niečo dobré pod zub, rozprávanie a veľa smiechu. Znie to ako klišé, ale pre mňa je rodina najviac, a preto sa aj snažím, vytvoriť z nášho domova miesto, kam sa vždy radi budú vracať, kde sa budeme cítiť dobre, a na ktorý si zachováme krásne spomienky.

Foto - Vianoce u Radky.
Trocha vianočnej inšpirácie ❅

Máte u nás nejaký kúsok vyhliadnutý?

Počet položiek na mojom nákupnom zozname príliš neubúda, skôr naopak pribúdajú nové a nové. My milovníci krásnych vecí to máme skrátka v živote ťažké ?  Ťažko vybrať len jednu jedinú vec …

S blížiacimi sa Vianocami by som si okrem ozdôb od House Doctor, adventného kalendára a podložky pod stromček od Ferm Living veľmi rada zaobstarala do svojej zbierky Kähler lucerien – domčekov ďalší, nový kúsok. Kähler je vôbec značka, u ktorej som si zamilovala snáď celé portfólio výrobkov, od spomínaných domčekov, perleťových váz, porcelánových hrnčekov a čajovej kanvice, cez Globo svietniky (snáď budete mať tiež časom v ponuke) až po rozkošné mlynčeky na soľ a korenie s rebrovaním typickým pre kolekciu Hammershoi.

A takto by som mohla pokračovať ešte ďalej: vázy Cooee (pretože ako si raz kúpite jednu, chcete ďalšie), deťom podložku na hranie The World značky Oyoy (úplne vidím tých svojich dvoch chlapcov, ako sa nad ňou skláňajú a tápu, či figúrka geparda patrí do Afriky alebo Ázie :), drevený Funkis House od už spomínaných Ferm Living, sviečky Skandinavisk (pre sviečky mám jednoducho slabosť :), dizajnovú tácku Cross od Pia Wallen, pohľadnice od Ylvy … Človek sa potom má stále na čo tešiť!

Bývanie u Radky 5
Posledné nahliadnutie do útulného a vianočne naladeného interiéru.

Krásne Vianoce a útulnú hygge atmosféru praje

Radka, Míša a Bella Rose

 

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!