Vítame vás v druhej – a tiež poslednej – časti našej cestovateľskej minisérie! Dobrých tipov a rád na cestovanie nie je nikdy dosť, a preto sme sa aj my rozhodli vám rozhodovanie trochu uľahčiť. Minule sme vám radili, kam vyraziť v Dánsku, tentoraz nás však nohy zavedú o niečo ďalej. Než ale vyrazíme viac na sever, ešte sa na skok pozrieme bližšie k Dánsku. Tak poďme na to!

Kam sa pozrieť vo Švédsku a Nórsku? Poradíme vám!
Kam sa pozrieť vo Švédsku a Nórsku? Poradíme vám!

Objavte Helgoland a Düne, kráľovstvo tuleňov a morských vtákov

Patríte medzi milovníkov zvierat? Tak to sa rovnako ako naša produktová špecialistka Evča musíte pozrieť na ostrov Helgoland a priľahlý ostrovček Düne! Ostrovy síce dnes patria Nemecku, ale nebolo to tak vždy. Veľa rokov boli totiž súčasťou Dánska a vplyv Škandinávie tak ostrovom nemožno odoprieť.

A prečo by ste sa mali vydať práve na Helgoland a Düne? „Piesčitý ostrovček Düne v Severnom mori je malým prírodným rajom. Žijú tu dva druhy tuleňov a veľa morských vtákov. Najvhodnejšou dobou pre návštevu je začiatok júna, kedy je pobrežie plné malých mláďat. Tulene sú tu na prítomnosť ľudí úplne zvyknuté, a tak nie je problém sa k nim pri opatrnejšom pohybe dostať doslova na pár centimetrov. A to je naozaj nezabudnuteľný zážitok!“ Hovorí Evča.

Na ostrove Düne v Severnom mori sa k tuleňom dostanete doslova na pár metrov
Na ostrove Düne v Severnom mori sa k tuleňom dostanete doslova na pár metrov

Farebné domčeky, útesy a morské vtáky

Helgoland a Düne ležia severne od Nemecka a západne od Jutského polostrova. A ako sa tam najlepšie dostanete? V tom vám Evča poradí: „Na Helgoland sa dostanete loďou zo severonemeckého prístavu Cuxhaven asi za 2 hodiny. Loď však nezachádza až k brehu, a tak si prestúpite na malé drevené loďky, ktoré vás zavezú až k mólu lemovanému farebnými domčekmi.“ Farebné domčeky – že vám to niečo pripomína? Správne! Farebné domčeky sa totiž hojne vyskytujú napríklad v dánskej Kodani. Ako už bolo povedané, Škandinávia sa na Helgolande rozhodne podpísala.

Farebné domčeky na Helgolande sú odrazom škandinávskeho vplyvu
Farebné domčeky na Helgolande sú odrazom škandinávskeho vplyvu

Helgolend je zo svojej západnej časti tvorený vysokými útesmi, ktoré sú hniezdiskom morského vtáka suly bielej. „Kvôli sule bielej sa na Helgoland vydávajú fotografi z celého sveta a obstarávajú tú jedinečné zábery do National Geographic alebo Animal planet. Ak máte radi trochu dobrodružstva, nedotknutú prírodu a nádherné zvieratá v ich prirodzenom prostredí, tieto ostrovčeky si zamilujete,“ dodáva Evča.

Helgolandské útesy sú proste dychberúce!
Helgolandské útesy sú proste dychberúce!

Spoznajte Švédsko a jeho krásy!

Dosť už ale bolo o Dánsku a priľahlých ostrovoch. Je na čase vydať sa ďalej na sever – do Švédska! Švédsko je rovnako ako Dánsko jednou z hlavných krajín dizajnu. Preto sa tam naša nákupkyňa Anna už niekoľkokrát vydala – nielen pracovne na veľtrh dizajnu, ale aj za poznávaním kultúry a prírody. A aký v nej Švédsko zanechalo dojem? „Švédsko má nádhernú prírodu, trochu podobnú tej našej, krajina je ale plná čarovne farebných drevených domčekov ako z Detí z Bullerbynu. Švédi majú totiž – podobne ako Česi – silný vzťah k chatárčeniu, a to neplatí len pre staršiu generáciu. Chcete žiť ako Škandinávec? Choďte na chalupu!“ Hovorí Anna.

Švédska príroda je naozaj neskutočná. Národný park Hamra je toho dôkazom
Švédska príroda je naozaj neskutočná. Národný park Hamra je toho dôkazom

Švédsko a jeho zaujímavá gastronómia

Švédsko ale začína byť čím ďalej tým viac známejšie tiež vďaka svojej kuchyni. To potvrdzuje aj Anka: „Škandinávci majú naozaj veľmi zaujímavú gastronómiu, v ktorej hojne využívajú ryby a koreňovú a nakladanú zeleninu. Nám vcelku bežne známe potraviny spracovávajú úplne inými spôsobmi, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie.“ Keď som sa Anky spýtala, čo konkrétneho by vám vo Švédsku odporučila, odpoveď bola jednoznačná: „A nech budete raňajkovať kdekoľvek, dajte si kardamómový pletenec a na obed švédske guličky – to je skoro povinnosť!

"Vo Švédsku si rozhodne musíte dať kardamómový pletenec!" hovorí Anka.
„Vo Švédsku si rozhodne musíte dať kardamómový pletenec!“ hovorí Anka

A ako je to na severe z hľadiska nápojov? „Kdekoľvek vo väčších škandinávskych mestách rozhodne nezabudnite na kávu – Škandinávci totiž majú najväčšiu spotrebu kávy na svete a tomuto voňavému nápoju rozhodne rozumejú!“ Hovorí Anka. Nakoniec má dobrú radu tiež pre tých, ktorí by si chceli na severe dopriať pohárik niečoho ostrejšieho: „Pozor na prohibíciu – alkohol v samoške vo Švédsku nekúpite, takže sa pripravte na hľadanie špeciálneho obchodu a na ceny, ktoré sú pre našinca značne vysoké.

Na návšteve v Štokholme, hlavnom meste Švédska

Keď sa povie Švédsko, určite si hneď vybavíte jeho hlavné mesto, Štokholm. Štokholm leží na juhovýchodnom pobreží štátu a vďaka veľkému množstvu kanálov je nazývaný aj „Benátky severu„. A čo o Štokholme hovorí ďalšia členka nášho tímu, Soňa, s ktorou sa môžete stretnúť napríklad na našej slovenskej verziu Facebooku? „V Štokholme som strávila len predĺžený víkend, čo je dosť málo času na objavovanie. V porovnaní s nórskym Bergenom, kde som strávila pol roka na Erasme, však môžem povedať, že Štokholm je viac „európske“ mesto – je plný parkov a múzeí,“ hovorí Soňa.

A čo sa týka odporúčaní, má v tom Soňa jasno: „Určite nevynechajte výmenu kráľovských stráží, švédsky zmysel pre presnosť je fascinujúci. Počas samotnej výmeny stojí doprava, všetci sa prestanú ponáhľať a pokojne počkajú kým sprievod prejde cez mesto.“ To potvrdzuje aj Anna, ktorá v Štokholme bola už niekoľkokrát. „Výmenu stráží určite odporúčam, tá štokholmská je rozhodne najvymakanějšia a najzábavnejšia zo všetkých výmen, čo som kedy videla,“ hovorí Anka.

Výmena stráží v Štokholme rozhodne stojí za to!
Výmena stráží v Štokholme rozhodne stojí za to!

Preskúmajte vrak potopenej lode!

A čo naše dievčatá v Štokholme zaujalo najviac? Obe sa zhodujú, že najúžasnejším zážitkom je jednoznačne Múzeum Vasa, kde môžete preskúmať autentický vrak vojenskej lode zo 17. storočia. Anka hovorí: „Ak sa ocitnete v Štokholme, určite nesmiete vynechať múzeum lode Vasa, ktorá sa potopila na svojej prvej ceste v roku 1628 a jej takmer nepoškodený vrak bol vyzdvihnutý zo studených vôd zálivu v roku 1961.“ Soňa len prikyvuje a dodáva: „Po objavenia lode Vasa okolo nej Švédi vystavali múzeum a niečo také sa len tak nevidí. Až 95 % lode je pôvodných!“ To znie naozaj skvele, čo myslíte?

Kto by nechcel preskúmať vrak lode zo 17. storočia?
Kto by nechcel preskúmať vrak lode zo 17. storočia?

Ak patríte medzi milovníkov krásnych výhľadov, aj pre vás má Soňa tip: „Ak túžite vidieť Štokholm ako na dlani, určite choďte na SkyView – presklenná guľa vás vyvezie na vrchol Ericsson Globe (do výšky cca 130 m). Pohľad zhora je dychberúci.“ Soňa tiež odporúča štokholmský Skansen, kde uvidíte, ako žili Švédi v 19. storočí. Jeho súčasťou je naviac tiež ZOO, takže zábava na celý deň je zaručená!

A nakoniec ešte odporúčanie od Anky pre všetky gurmánov: „Určite vystúpte na vežu radnice a zájdite na raňajky do kaviarne Pom&Flora. Síce sa nenachádza v nijako zvláštnom prostredí, ale ich dobroty rozhodne stoja za to. Počítajte s dlhým radom!

Milujete prírodu? Potom musíte zájsť do Nórska!

Našou poslednou zastávkou v Škandinávii je Nórsko. Krajina fjordov, úchvatnej prírody a drevených kostolíkov, z ktorých sú niektoré vďaka tvrdému drevu nórskych stromov staré aj viac ako 700 rokov. Že je Nórsko naozaj nádherné, potvrdzuje aj naša nákupkyňa Anna: „Nórsko má nádhernú divokú prírodu plnú vysokých hôr, fjordov, vodopádov a ľadovcových jazier.

Existuje snáď niečo krajšie, ako nórska príroda?
Existuje snáď niečo krajšie, ako nórska príroda?

A pretože príroda je na Nórsku naozaj tým najkrajším, má pre vás aj pár tipov, kam sa určite pozrieť. „V Nórsku doporučujen surovú prírodu národného parku Jotunheimen – to je naozaj moja veľká srdcovka a dúfam, že sa tam raz vrátim. K mojim jednoznačne najkrajším životným zážitkom patrí splavovanie ľadovcovej rieky Sjoi a výhľad z Besseggenu na jazerá Gjende a Bessvatnet. To by som odporučila každému, koho nedesí trocha fyzickej záťaže.

Výstup na Besseggen považuje Anka za jeden z najkrajších životných zážitkov
Výstup na Besseggen považuje Anka za jeden z najkrajších životných zážitkov

Spoznajte Bergen, “mesto dažďa”

Pri Nórsku urobíme trochu výnimku a namiesto do hlavného mesta sa pozrieme do druhého najväčšieho, ktoré nesie meno Bergen. Bergen leží na juhozápadnom pobreží Nórska a je obklopený množstvom hôr. Práve jeho poloha je dôvod, prečo sa Bergen radí medzi najdaždivejšie miesta Európy a prezýva sa „mesto dažďa“. Že v Bergene prší naozaj veľa potvrdzuje aj naša Soňa, ktorá tam strávila pol roka na Erasme. „Asi po mesiaci pobytu som pochopila, že nemá cenu nosiť so sebou dáždnik. Aj tak vám ho odfúkne vietor alebo ho zlomíte a v tej lejavici vám aj tak nepomôže, pretože v Bergene neprší len zhora – voda tam na vás útočí zľava, sprava a snáď aj od zeme. Napriek tomu, že počasie niekedy nepraje výletom po okolitých horách, v meste je čo objavovať,” hovorí Soňa.

Nórsky Bergen je jedno z najdaždivejších miest Európy
Nórsky Bergen je jedno z najdaždivejších miest Európy

Samotný Bergen – a hlavne jeho historické centrum a najstaršia štvrť Bryggen – je podľa Soni naozaj úžasný. „Farebné domčeky ve štvrti Bryggen vás okúzlia a môžete si napríklad zájsť kúpiť čerstvého lososa na miestny trh,“ hovorí. Idete na dovolenku s deťmi? Aj pre vás má Soňa tip: „Ak máte deti, určite ich nechajte vyblázniť sa vo vedeckom múzeu VilVite. Ja som teda už úplne dieťa nebola, ale aj tak som tam strávila pol dňa a pokojne by som šla znovu.”

Najstaršia štvrť Bergenu, Bryggen, hrá farbami. Nádhera!
Celý Bergen hrá farbami. Nádhera!

V Bergene si podľa Soni prídu na svoje aj milovníci múzeí a histórie. Nóri sú totiž patrične hrdí na svoje kultúrne dedičstvo a tak sú ich múzeá na skvelej úrovni. A ktoré múzeum vám Soňa odporúča? „Určitě odporúčam Bryggens Museum. Vnútri uvidíte perfektný vhľad do kažodenného života stredovekých obyvateľov mesta, vrátane modelových rekonštrukcií obydlí a lodí,“ hovorí Soňa. “Za zmienku stojí aj Arboretet og Botanisk hage, čo je nádherné arborétum na okraji mesta. V krásnom domčeku vám spravia dobrú kávu, prípadne si môžete urobiť piknik niekde pri fjorde,” dodáva.

Arborétum na okraji Bergenu. Proste úchvatné!
Arborétum na okraji Bergenu. Proste úchvatné!

Nebojte sa, v Bergene nie je vždy len daždivé počasie. Napríklad v máji tam býva naozaj nádherne a pretože počas druhých dvoch týždňov v tomto mesiaci je počasie skutočne ukážkové, miestni toto obdobie zo srandy prezývajú „bergenské leto“. Preto je máj najlepším časom na návštevu Bergenu a na podnikanie výletov do okolia.

Na výlet po okolie Bergenu – zdolajte sedem hôr!

A kam presne sa vydať? V tom vám poradí Soňa:“Okolie Bergenu obklopuje “Sedem kopcov” (De syv fjell) a určite stojí za to vyliezť aspoň na jeden z nich. Domáci po nich lozia stále. A je úplne jedno, či sú to trénovaní športovci, dôchodcovia, mamičky s kočíkmi alebo dokonca učiteľka s deťmi zo škôlky. Ak ste veľký športovec, môžete si skúsiť každoročný Seven Mountains Hike Bergen – 30 km pochod cez vrcholky týchto kopcov. Počas celej trasy sa vám naskytnú krásne výhľady na mesto, ale aj divokú prírodu v okolí.”

Bergen leží medzi siedmimi horami
Bergen leží medzi siedmimi horami

Na dlhší výlet Soňa odporúča tiež poloostrov Sotra. Má pre vás ale dobré odporúčanie: “Na Sotre sa mi podarilo stratiť (dvakrát), ale určite to za to stálo. Mimo mesta sú turistické trasy značené o dosť horšie ako je tomu na Slovensku alebo v Čechách. Určite nečakajte rázcestníky s kilometrami. Nóri stavajú kôpky z kameňov a prípadne sem tam objavíte značku v podobe červenej či žltej bodky. Takže kamkoľvek sa vyberiete, fakt si vezmite mapu„. Rada nad zlato! Veď ono stratiť sa v nórskej divočine nie je len tak, najbližšie mestá sú od seba totiž často vzdialené aj stovky kilometrov.

Turistické trasy v Nórsku nebývajú občas výrazne značené. Mapu so sebou!
Turistické trasy v Nórsku nebývajú občas výrazne značené. Mapu so sebou!

Čo robiť, aby vás dovolenka v Nórsku nestála majetok?

A ako je to v Nórsku s cenami? “Rozhodne nemusíte mať príjem ropného magnáta, aby ste si mohli dokonale užiť túto krajinu. Vynecháte návštevu predražených reštaurácií ( jedlo v reštauráciách je drahé aj pre Nórov) a ak ste nadšenec do turistiky, spať môžete pokojne pod stanom. Rozložiť si ho môžete takmer kdekoľvek. Drahé požičiavanie auta môžete nahradiť napríklad stopom, pretože Nóri vás naberú veľmi radi a budú sa vás nadšene pýtať z kadiaľ ste a čo všetko ste už z Nórska videli,” hovorí Soňa. Nóri sú podľa Soni milí a nápomocní ľudia. “Nech už sa mi (ne)podarilo čokoľvek, miestni sa mi vždy snažili pomôcť. Sú skrátka skvelí a doslova všetci vedia anglicky. Či už 60 ročný vodič v autobuse, alebo mladá predavačka v obchode, nikde nebudete mať problém dohovoriť sa,” dodáva na záver Soňa.

Výlet do Nórska rozhodne stojí za to. Tak kedy sa chystáte?
Výlet do Nórska rozhodne stojí za to. Tak kedy sa chystáte?

Ach, tiež máte chuť hneď zbaliť kufre a ísť sa schladiť až ďaleko na sever? My rozhodne! Tak už stačí len naplánovať cestu a vyraziť. Dúfame, že vám naše tipy prídu vhod a po návrate sa s nami v komentároch nezabudnite podeliť o vaše zážitky a skúsenosti. Šťastnú cestu!

Krásne leto plné atmosféry a skvelých cestovateľských zážitkov praje

Aneta & tím Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!