Leto – obdobie cestovania – je tu za chvíľku, a tak je najvyšší čas začať plánovať tohtoročnú dovolenku. A my sme sa rozhodli vám s tým poradiť! Nič totiž cestovanie neuľahčí viac, než pár dobrých rád a tipov. Určite vás neprekvapí, že naše cestovateľské tipy sa budú týkať Škandinávie – veď škandinávsky dizajn je naša parketa! A kam presne sa spoločne pozrieme? V prvej z dvoch častí našej cestovateľskej minisérie to musí byť jednoznačne Dánsko, pretože práve to je Mekkou škandinávskeho dizajnu a hlavne nášho obľúbeného hygge.

Miesta, ktoré musíte v Dánsku navštíviť. Už sa chystáte?
Miesta, ktoré musíte v Dánsku navštíviť. Už sa chystáte?

Kodaň, hlavné mesto Dánska a dizajnu

Našu cestu začneme v hlavnom meste Dánska – Kodani. Kodaň leží na polostrove Sjælland, hneď na pobreží prielivu Öresund, na ktorého druhej strane sa už nachádza Švédsko. Do Kodane sa dnes dostanete letecky za pár korún, nízkonákladová spoločnosť Norwegian lieta z Prahy do Kodane každú chvíľku.

To som v marci 2017 využila aj ja a vydala sa na cestu. A prvý dojem? Úžasný! Už len kodanské letisko vám ukáže, že sa nachádzate v hlavnom meste dizajnu. Kde inde by na letisku mali drevenú podlahu? Ale aj po východe z letiska vidíte štýl na každom rohu. Štýloví ľudia, štýlové domy (i bytovky!) Z červených tehál a štýlové interiéry Dánov, do ktorých vidíte z vonku oknom – nikto si tam totiž nezaťahuje žalúzie ani závesy, a tak na vás ich hygge z okien priam sála.

Kodanská architektúra nás dostala na prvý pohľad, a čo vás?
Kodanská architektúra nás dostala na prvý pohľad, a čo vás?

Kodaň navštívila tiež naša produktová špecialistka Evča. A ako sa tam páčilo jej? „Kodaň mi celá prišla strašne nádherná, čistá, plná kvetov, krásnych obchodíkov a pozitívne naladených ľudí. Keď ste išli po ulici a zavreli oči, počuli ste zvuk bicyklov, na ktorých tam jazdia snáď všetci. V drevenom vozíčku, ktorý je pripevnený k bicyklu, sa vozia deti i dospelí,“ hovorí Evča.

Ja snáď dodám len to, že cyklisti majú v Kodani na ceste dokonca svoj vlastný jazdný pruh vrátane „prejazdov“ a semaforov. Aby aj nie – veď tam cyklistov stretnete snáď viac, ako automobilov. Medzi obľúbené dopravné prostriedky patria ale aj lode, ktoré kotvia v starom prístave Nyhavn. Vybavujete si tú známu fotografiu s farebnými domčekmi? Áno, tak presne to je Nyhavn. Nádherné miesto s úžasnou atmosférou, ktoré rozhodne musíte navštíviť.

Starý prístav Nyhavn, jedno z najikonickejších miest v dánskej Kodani
Starý prístav Nyhavn, jedno z najikonickejších miest v dánskej Kodani

Keď už budete v prístave Nyhavn, naša Evča má pre vás tip: „Určite si vyjdite loďou z Nyhavn k Malej morskej víle. Krátka, ale nádherná plavba okolo Národnej dánskej opery, ktorej budova patrí medzi najmodernejšie na svete, a pohľad na dánsky kráľovský palác Amalienborg s obrovským vodotryskom vám vezme dych. Hneď pri lodnej zastávke odporúčam zájsť do úžasnej dizajnovej reštaurácie Tolboden s výhľadom a posedením pri vode, kde si dajte vynikajúce a veľmi originálne servírované fish & chips.“

A to môžem jedine potvrdiť – reštauráciu Tolboden som navštívila tiež a dala si tam snáď to najlepšie fish & chips na svete. Trúfam si povedať, že bolo aj lepšie ako v Anglicku – a to je vyprážaná ryba s hranolkami považovaná za jedno z britských národných jedál. Za zmienku rozhodne stojí aj interiér reštaurácie. Masívne drevené stoly, kožušiny namiesto podsedákov a osvetlenie vo forme industriálnych žiaroviek sú ukážkovým príkladom toho pravého nordic štýlu.

Reštaurácia Tolboden a najlepšie fish & amp; chips (nielen) v Kodani. To musíte ochutnať!
Reštaurácia Tolboden a najlepšie fish & chips (nielen) v Kodani. To musíte ochutnať!

Čo si budeme nahovárať – jednou z vecí, ktoré na zahraničí všetci tak milujeme, je práve to, že môžeme ochutnávať miestnu kuchyňu. Ak teda hľadáte gurmánsky zážitok, nezostávajte len pri fish & chips, ale objavujte ďalej. Naša nákupkyňa Anna, ktorá Dánsko navštívila už niekoľkokrát, hovorí: „Dánsko je veľmi placaté, zelené, upratané a plné krásne upravených tehlových domčekov, dizajnových obchodov a výbornej gastronómie. Rozhodne odporúčam dať si smørrebrød – dánske ražné „chlebíčky“ sú naozaj legendárne! “

A kam na taký maxi obložený chlebíček zájsť? „Na úžasnom presklenom trhovisku Torvehallerne v Kodani nájdete miestnu špecialitu smørrebrød snáď vo všetkých možných variantoch. Z trhov vám budú oči prechádzať a nebudete vedieť, čo skôr ochutnať! „, Hovorí Evča. Nezabúda však ani na milovníkov kultúry a dobrodružstva a dodáva: „Ak budete mať viac času, určite sa vydajte do slávneho zábavného parku Tivoli. Je to výlet na celý deň, pretože v tomto obrovskom priestore sa nachádza veľa zábavných atrakcií, horské dráhy, koncerty pod holým nebom aj divadelné predstavenia. Skrátka tam na vás čaká neopakovateľná atmosféra, ktorú v Kodani musíte zažiť.“

Naša Evča a jej smørrebrød. A tiež sladká ukážka z trhoviska Torvehallerne
Naša Evča a jej smørrebrød. A tiež sladká ukážka z trhoviska Torvehallerne

Malebný dánsky vidiek alebo to pravé pre romantické duše

Pokiaľ chcete utiecť od ruchu veľkomiest a spoznať skôr pokojný život na dánskom vidieku, nie je lepšie miesto, ako mestečko Ribe. Do Ribe, ktoré leží na západnom pobreží Dánska, sa zakladateľka Bella Rose Martina pozrela už niekoľkokrát. A nie je to len preto, že v tejto malebnej dedinke sídli jedna z vašich najobľúbenejších škandinávskych značiek IB Laursen.

Prečo sa Martina do Ribe tak rada vracia? „Musím priznať, že mestečko Ribe som si zamilovala na prvý pohľad. Toto mesto sa pýši titulom najstaršieho dánskeho mesta. Nájdete tu úžasné domy a uličky, kde máte pocit, akoby sa zastavil čas. Najstaršie domy sú rovnaké, ako to bolo pred niekoľkými storočiami. Pri každom vchode do domčeka navyše nájdete lampášik či jarnú kytičku. More je odtiaľ asi 15 minút autom. Idete po zelenej lúke, všade tráva, okolo jazdia traktory, skoro ako niekde u nás na dedine – potom ale prejdete malý trávnatý kopček a zrazu pozeráte na more, ktoré obmýva lúku, medzi trávou sú mušle a drevo naplavené vodou – skrátka zvláštny pohľad a opäť si človek uvedomí, ako je Dánsko malá, ale originálna krajina,“ hovorí Martina.

Ribe je jednoducho kúzelné, nemyslíte?
Ribe je jednoducho kúzelné, nemyslíte?

Aby vám ušetrila čas s hľadanie, má pre vás Martina pár osvedčených tipov na miesta, ktoré v Ribe rozhodne musíte navštíviť. „V Ribe odporúčam prechádzku na miestny ostrovček, kde sa nachádza krásny pamätník kráľovnej Dagmar Dánskej, jednej z najobľúbenejších dánskych kráľovien. Pôvodným menom bola Markéta Přemyslovna, dcéra Přemysla Otakara I. a česká princezná.“

Kam zájsť v Ribe a okolí?

Martina nezabúda ani na milovníkov kávy a dobrého jedla a hovorí: „Mojou najobľúbenejšou kaviarňou v Ribe je Quedens Gaard. Nádherné útulné miestečko, hlavne na Vianoce, kde si vždy dáme miestne vianočné pivo alebo glögg a obsluha má na sebe červené čiapočky ako vianoční Nissen škriatkovia. Čo sa týka jedla, jednou z mojich najobľúbenejších reštaurácií v Ribe je Sælhunden, kde sme boli už niekoľkokrát s Ib Laursen na večeru a robia tú úžasné ryby! Miestnosti aj okienka sú malinké a všetko je veľmi útulné.“

Malebné mestečko Ribe a neďaleký ostrov Fano sa nedá nezamilovať si
Malebné mestečko Ribe a neďaleký ostrov Fano sa nedá nezamilovať si

K svojim obľúbeným miestam v Ribe nakoniec Martina dodáva: „V Ribe je jeden malinký obchodík, kde predávajú skvelé vína, pivá, marmelády, čaje a mnoho ďalších výborných pochutín a majiteľom je kúzelný starý pán, ktorý to všetko účtuje na sto rokov starej pokladni, kde sa musí otočiť kľučkou, aby sa otvorila kasa (a to som sa ho pri vstupe ja naivná pýtala, či môžeme platiť kartou! No smial sa mi naozaj veľmi!“ Ribe nezanechalo úžasný dojem len na Martine, ale aj na našej nákupkyni Anne, ktorá má tip pre milovníkov zvierat a prírody: „Na tohtoročnej služobke do Ribe ma očaril krásny malinký ostrov Fano v národnom parku Vadehavet. V niektorých ročných obdobiach je tu možné pozorovať tulene, čo sa mi zatiaľ nepodarilo, ale mám to na zozname!

Dedinka Møgeltønder je ako vystrihnutá z rozprávky
Dedinka Møgeltønder je ako vystrihnutá z rozprávky

Ribe ale nie je jedinou malebnou dedinou v Dánsku, ktorú stojí za to navštíviť. Anna má pre vás ešte jeden tip: „Úplne som si zamilovala maličkú dedinku Møgeltønder pri nemeckých hraniciach. Na jednej jedinej hlavnej ulici plnej tehlových domčekov nájdete kaviarničku so slamenou strechou a roztomilou záhradkou, v ktorej si môžete pochutnať na domácich koláčoch od kúzelnej babičky.“ No kto by sa na tak nádherné miesto nechcel pozrieť?

Do tejto kaviarne v Møgeltønderu proste musíte zájsť!
Do tejto kaviarne v Møgeltønderu proste musíte zájsť!

Ta pravá ostrovná atmosféra? Jedine na Bornohlme!

Chceli by ste utiecť od civilizácie? Vydajte sa na Bornholm! Tento ostrov ležiaci v Baltskom mori je najvýchodnejšou časťou Dánska a dostanete sa na naň buď letecky z Kodane, alebo trajektom z Nemecka, Švédska alebo Dánska. Bornholm je známy hlavne svojou úchvatnou prírodou typickou práve pre severské krajiny. Veľkú inšpiráciu z nej čerpá aj vám dobre známa značka Madam Stoltz, ktorá má dokonca tu na ostrove aj svoje sídlo. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo Bornholm navštívila aj zakladateľka Bella Rose Martina.

Co Martina na Bornholme miluje?

Nebude pre vás žiadnym prekvapením, že Martine ostrov nesmierne prirástol k srdcu. A čo o ňom hovorí? „Bornholm ma úplne okúzlil. Je to malinký ostrovček, ktorý leží skoro až pri Švédsku. Zimy sú tam ťažké a mrazivé s hromadou snehu, ale leto je neskutočne nádherné a tamojšie biele pláže vyhľadávajú v tomto období tisícky turistov hlavne z Dánska, Švédska a Nemecka. Niekto dokonca hovorí, že tieto pláže sú najkrajšie v Európe. Na Bornholme sa určite oplatí požičať si auto a celý ostrov si pomaličky prejsť, pokojne len tak, bez konkrétneho cieľa. Zastaviť sa na nejakej pekné vyhliadke, v romantickej uličke alebo pri peknom kostole, užívať si tú atmosféru a nikam sa neponáhľať,“ hovorí Martina.

Pláže na ostrove Bornholm sú jedny z najkrajších v Európe, to vám môžeme zaručiť
Pláže na ostrove Bornholm sú jedny z najkrajších v Európe, to vám môžeme zaručiť

Martine sa zapáčilo tiež v mestečku Svaneke, ktoré leží na východnom pobreží Bornholmu: „Svaneke je rybárske mestečko, ktoré si zachovalo pôvodný starý vzhľad i architektúru, a preto je považované za najkúzelnejšie mestečko (alebo skôr dedinku) na ostrove. Určite odporúčam všetkým zájsť do tradičného „Smoke House“ a dať si údenú rybu, miestnu špecialitu.“ Hmmm, tiež už sa tam vidíte? My rozhodne!

V meste Svaneke na ostrove Bornholm si musíte dať miestnu špecialitu - údenú rybu
V meste Svaneke na ostrove Bornholm si musíte dať miestnu špecialitu – údenú rybu

Tak čo, zaujali vás naše tipy a stalo sa Dánsko vašou vysnívanou dovolenkovou destináciou? Skvelé, tak už stačí len naplánovať cestu a vyraziť! A až sa vrátite, neváhajte sa s nami v komentároch podeliť o svoje cestovateľské skúsenosti. Že ste v Škandinávii už boli? O to lepšie, napíšte nám hneď, tešíme sa na vaše zážitky!

Krásne leto plné atmosféry a veľa nezabudnuteľných cestovateľských zážitkov praje

Aneta & tím Bella Rose

 

Čo by sa vám mohlo hodiť na dovolenku?

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!