Miluje Škandináviu a minimalizmus, pečie skvelé dezerty a svojimi receptami rada inšpiruje čitateľky na svojom blogu. Predstavujeme vám Kristinu Lund alias Děvče u plotny, ktorá pre Bella Rose vybrala svoju novembrovú predvianočnú kolekciu.

S Kristinou toho máme celkom dosť spoločného. Kristinu aj nás nájdete v Brne, milujeme všetko severské, útulnú atmosféru, krásne veci a dobré jedlo 🙂 A preto sme si nemohli nechať ujsť príležitosť sa o tom všetkom porozprávať. Poďte sa teraz spoločne s nami pozrieť, ako žije a býva táto milá foodblogerka.

Foodblogerka Děvče u plotny
Foodblogerka Kristina Lund alias Děvče u plotny. Foto: Instagram Děvče u plotny

VIETE, ČO JE ŠVÉDSKA FIKA?

Kristina, ste známa svojou láskou k severskej kultúre, študovala ste Škandinávske štúdiá, nejaký čas žila vo Švédsku. Kde pramení vaša láska ku Škandinávii?

Popravde ani poriadne neviem. Rodičia majú cestovnú kanceláriu do Nórska, kam jazdia na ryby. Nórsko je nádherná krajina, rozoklané fjordy, hlboké údolia, lesy … taká divoká príroda. Keď som sa rozhodovala, čo pôjdem študovať, spojila som svoju náklonnosť ku Škandináviu s tým, že sa celkom dobre učím jazyky a vybrala odbor Škandinávske štúdiá, kde som sa počas piatich rokov naučila švédsky.

V rámci štúdia ste aj nejaký čas vo Švédsku žila. Ako na Vás pobyt zapôsobil?

Švédsko je nádherná krajina a moje najsilnejšie dojmy sú spojené s prírodou a ich tradičným jedlom. Myslím, že som si po svojom švédskom dobrodružstve začala viac uvedomovať, čo svojmu telu dávam. Švédi veľmi dbajú na zdravú výživu, na kvalitu potravín a podporujú miestnu produkciu.

Dokázali by ste vybrať jednu vec, ktorá sa Vám na európskych severských štátoch páči zo všetkého najviac?

To je ťažká otázka a naozaj nedokážem vymenovať len jednu vec. Páči sa mi švédska „fika“ (prestávka na kávu a niečo dobré k tomu), páči sa mi, ako švédčina znie. Páči sa mi severská krajina s letom, kedy skoro nezapadá slnko, a zimou, kedy je skoro stále tma. Páči sa mi ich architektúra a strohý dizajn a určite by som dokázala vymenovať ďalšie veľa vecí, ktoré mám na Škandinávii rada.

Švédska fika Děvčete u plotny
Švedska fika Děvčete u plotny – nesmie chýbať tradičný švédsky kanelbullar. Foto: Instagram Děvče u plotny

SEVERSKÝ BYT UPROSTRED BRNA

Ladíte si aj svoju domácnosť do severského štýlu?

Určite! Väčšina nábytku, ktorý máme doma, je v bielej farbe v kombinácii s hnedou. Zároveň náš byt pôsobí vzdušne kvôli vysokým stropom a nemáme ho zbytočne zaskládaný nábytkom. Obaja, ja aj môj muž, máme radi jednoduchosť.

Doma u Děvčete u plotny
Doma u Děvčete u plotny. Foto: Instagram Děvče u plotny

Aký dizajnový kúsok Vám doma robí v súčasnej chvíli najväčšiu radosť?

Nad jedálenským stolom máme zavesený luster z troch žiaroviek. Minimalistický, ale pritom skvele dotvára celý byt.

Na aký svoj DIY projekt ste najviac hrdá?

Nedávno sme išli na prechádzku do lesa, kde som nazbierala množstvo ihličia, šišiek a šípok a uplietla z nich veniec na dvere. Som na neho náležite pyšná.

Děvče u plotny
Vyzerá to, že na jesenný veniec je náležite pyšný aj Čoty, Kristinin psík. Foto: Instagram Děvče u plotny

Je nejaký dizajnový kúsok, ktorý máte teraz vyhliadnutý?

Páči sa mi čisté línie tejto vázy, podobnú už navyše dlho zháňam.

Zimná atmosféra doma u Děvčete u plotny
Zimná atmosféra doma u Děvčete u plotny – vetvička vo váze House Doctor. Foto: Instagram Děvče u plotny

Poslednou dobou sa venujete blogovaniu nielen v oblasti jedla, ale aj módy a kozmetiky na blogu Rozmarné děvčě. Sledujete módne trendy, alebo pre vás nie sú dôležité?

Súčasnými trendmi sa nijako zvlášť neriadim a ani ich zámerne nesledujem. Pre mňa je oveľa dôležitejšie kupovať kvalitné oblečenie pri ktorom viem, že za jeho vznikom nestojí otrocká práca, ale poctivá mzda. Niektoré kúsky môjho šatníku sú šité na mieru, pár kúskov mám od lokálnych návrhárov a dokonca sa sama učím šiť na stroji. Vyhýbam sa umelým materiálom a často tiež nakupujem v sekáčoch.

Rozmarné děvče
Kristina si vyrába aj vlastné krémy. Tento je z nechtíka lekárskeho. Modré pozadie má na svedomí tanier Sandrine so žíhanou glazúrou. Foto: Instagram Rozmarné děvče

Čo sa Vám vybaví, keď sa povie „hygge“?

Predstavím si samu seba, ako sedím doma pri okne s hrnčekom čaju, zabalená v deke a s knižkou po ruke a pozerám sa na ruch osvetlených mestských ulíc. Taký ten čas pre seba, kedy nič nemusím.

Chai masala pre jesenné večery
Chai masala je podľa Kristiny ideálny pre jesenné večery. Foto: Instagram Děvče u plotny

Aký druh odpočinku je vám najbližší?

Mám rada dobré knihy, v poslednej dobe hlavne detektívky. Pri čítaní si vždy dobre oddýchnem. Alebo si napustím vaňu plnú horúcej vody a nasypem do nej voňavú kúpeľovú soľ.

VIANOCE DĚVČETE U PLOTNY

Ako prebiehajú Vianoce u Děvčete u plotny? Pečiete pre svojich známych, rodinu a kamarátov?

Tento rok som sa vydávala a prvýkrát budeme sláviť Vianoce len s mojím mužom. Najskôr pôjdeme niekam na výlet a večer si dáme spoločnú slávnostnú večeru. Potom sa trebárs pôjdeme prejsť centrom Brna a potom do Petrovskej katedrály na polnočnú. Vlastne sme to ešte úplne presne neplánovali, ale viem, že takto by sa nám to obom páčilo.

Aká je Vaša najobľúbenejšia vianočná dobrota? Pečiete tradičné české pečivo? Existuje nejaké typicky švédske vianočné pečivo?

Moje najobľúbenejšie cukrovinky sú vanilkové rožky. Tento rok sa u nás doma nebudú piecť úplne také tie tradičné koláčiky. Chystám sa na trené linecké s arašidovým maslom (pre ktoré má slabosť môj muž) a ešte jeden, dva druhy k tomu. Príde mi, že cez Vianoce je všade sladkého až až. Skôr by som sa chcela zásobiť dobrými syry, vínom, olivami a podobnými slanými dobrotami.

Asi najtradičnejšie švédske koláčiky sú tenké perníčky pepparkakor, ktoré sú vlastne veľmi podobné tým českým. Alebo sušienky s trstinovým cukrom, tie síce nie sú úplne tradičným vianočným druhom, ale podľa mňa sa na Vianoce dobre hodí.

Švédske perníčky Pepparkakor
Švédske perníčky Pepparkakor sú ideálne ku káve, ale hodia sa aj na Vianoce. Foto: Blog Děvče u plotny

Páči sa vám Kristinin štýl? Ak sa chcete nechať Děvčetem u plotny inšpirovať nielen pri pečení sladkých dobrôt, ale tiež pri výbere niečoho krásneho k sebe domov, tak sa určite pozrite na jej kolekciu z Bella Rose.

Pekné novembrové dni vám praje

Petra & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!