Tento rok je pre celú Bella Rose kľúčovým! Je to presne 10 rokov od založenia e-shopu, od zlomového okamihu, keď sa konečne po dlhom váhaní zhmotnil tajný sen. V priebehu pár rokov naša zakladateľka Martina Svadbíková vdýchla život dvom e-shopom so škandinávskymi doplnkami, ktoré jej imponovali už veľa rokov a rozhodla sa vkročiť do neznáma. Rozhovor o začiatkoch Bella RoseNordic Day, jej obľúbených produktoch i o tom, že občas je dobré vykročiť zo zabehnutých koľají a prijať zmeny, vďaka ktorým môžete povyrásť.

Majiteľka Bella Rose Martina Svadbíková

Aké boli začiatky Bella Rose a Nordic Day?

Keď som pred desiatimi rokmi založila e-shop Bella Rose a o dva roky neskôr Nordic Day, boli to priekopnícke začiatky. Severské značky boli v Českej republike málo známe a ťažko dostupné. Každý ikonický kúsok zo zahraničných blogov alebo horúce novinky na poli severského dizajnu u nás pôsobili ako zjavenie. Sama som na začiatku bola prekvapená, aký záujem e-shop vzbudil. Som rada, že našim zákazníkom severský štýl učaroval rovnako, ako mne.

Spočiatku bolo medzi e-shopmi jasné rozdelenie. Bella Rose zastupovala škandinávske značky smerujúce k romantickémuvidieckemu štýlu. Doménou Nordic Day bol čistý minimalistický dizajn, jednoduché farebné kombinácie, kedy v jednoduchosti krásne vynikla pravá podstata dizajnu. Bella Rose bola vtedy veľmi zažitá ako romantický e-shop a v tom čase som mala pocit, že by dva takto výrazné smery nebolo dobré dávať dokopy. A to bol impulz na založenie dvoch e-shopov.

Lenže ako roky plynuli, vyvíjal sa aj samotný štýl značiek na severe. Zrazu sa začalo všetko viac prelínať a my sami sme začali mať problém určiť, ktorý tovar pôjde na Bella Rose a ktorý na Nordic Day. Skôr romantický a patinový Bloomingville bol zrazu úplne minimalistický, vždy kvetinový Green Gate predstavil aj geometrické vzory. Začali sa objavovať marocké pufy, exotické dreviny, boho prvky a predtým rozpoznateľné kolekcie pôsobili ako nádherný, ale ťažko oddeliteľný mix.

Takže značka Bella Rose sa za tie roky veľmi posunula. Už nie je čisto romantická, čo je myslím si poznať aj na celkovom poňatí loga, nového webu aj ponuky sortimentu. Verím, že bude nordic štýl ďalej krásne reprezentovať.

Bloomingville

Ako na tie zmeny postupom rokov reagujú zákazníci?

Naši zákazníci začali mať v posledných rokoch viac odvahy a chuti hľadať si svoj vlastný štýl a osobitosť. Mixovali u seba doma prvky z viacerých štýlov a nakupovali vlastne na oboch e-shopoch súčasne. Začala som to pozorovať asi dva roky dozadu a vtedy som si prvýkrát povedala, že už sa asi čas Nordic Day naplnil. Mala som potrebu sa zase posunúť o kúsok ďalej a vytvoriť jeden brand. Miesto, kde budú všetky inšpirácie pod jednou strechou, a zjednocujúce prvky nebudú len jeden striktný štýl, ale práve atmosféra. Myslím si, že či má niekto radšej minimalistický štýl, ďalší viac bohémsky či romantický, všetkých nás spája hlavne dar vedieť pomocou dizajnu tvoriť krásnu atmosféru okolo seba. Vidieť ju, vedieť ju okom i srdcom oceniť a venovať jej pozornosť.

Fine Little Day

Ako dlho ste to pripravovali?

Práve aj vzhľadom na to, že Nordic Day bol populárny brand, snažili sme sa toto spojenie pripravovať skutočne dlho a citlivo, nakoniec to v podstate trvalo takmer dva roky. Chceme zlúčiť Nordic Day s Bella Rose s vďačnosťou, že mal mnoho rokov zmysel a určite prispel k popularizácii severského štýlu. Do poslednej chvíle sa tešil veľkej podpore mnohých zákazníkov a aj vďaka nemu sme spoznali kopu skvelých ľudí. Avšak teraz verím, že nastal čas posunúť sa ďalej.

Zmysel vidím v citlivom prepojení, rozmanitosti a v možnosti vyberať si od každého štýlu kúsok, pohodlne a presne podľa vlastného cítenia. U nás na Bella Rose dbáme na kurátorský prístup pri výbere jednotlivých produktov. Vďaka tomu si naši zákazníci môžu vybrať kúsky, ktoré doladia interiéry napríklad v boho, romantickom aj čisto minimalistickom štýle.

♥ Video o tom, kam sa podel Nordic Day, môžete vidieť tu. ♥

Takže Nordic Day skutočne končí?

Nordic Day ako samostatný e-shop končí, ale vlastne nie tak celkom, len sa prirodzene prepojil v jeden celok s Bella Rose. Všetky produkty, ktoré boli na Nordic Day, sú už viac ako rok aj v ponuke Bella Rose a aj naďalej budú. Škandinávsky minimalistický štýl je jeden z hlavných štýlov na Bella Rose, takže tam bude Nordic Day a nordic štýl „žiť“ ďalej. A navyše aj o niečo slobodnejšie. Kto bude chcieť, môže sa inšpirovať aj ďalšími značkami a štýlmi a vybrať si to, čo sa mu naozaj páči. Na druhú stranu, ak ale striktne milujete minimalistický štýl, máte tu plno možností, ako si ho vyfiltrovať a napríklad na patinovaný hrnček vôbec nenatrafiť.

Čo bol úplne prvý produkt na Nordic Day? A predáva sa ešte dnes?

Úplne prvý produkt boli asi obliečky s čiernobielou potlačou vlka od značky By Nord, ktorá už teraz bohužiaľ nie je na trhu a tiež kolekcia dizajnových pochutín od Nicolasa Vahé, ktoré sa úspešne predávajú dodnes. Už roky používam doma niekoľko mlynčekov s ochutenou soľou a veľmi rada s nimi varím, sú výborné a navyše na kuchynskej linke vyzerajú neskutočne štýlovo.

Obliečky s vlkom By Nord

Je niečo z nordic štýlu, čo si si zamilovala a bez čoho sa už nezaobídeš?

Ja mám v nordic štýle najmenej polovicu domácnosti a milujem všetko! 🙂 Najväčšiu slabosť mám pre vankúšiky so stromčekmi od Fine Little Day. Som závislák na sviečkach od Skandinavisk, ktoré mám snáď v každej miestnosti a obývačku nám už roky zdobí svietnik Kubus od By Lassen. V spálni máme zase stolček od Normann Copenhagen, ktorý je nielen štýlový, ale hlavne úžasne praktický a určite nesmiem zabudnúť na lucernové domčeky a vázy od Kähler, bez tých by som sa doma už naozaj nezaobišla, vytvárajú totiž dokonalú atmosféru.

Kedy si si naposledy urobila radosť nejakým kúskom v nordic štýle? A čo to bolo?

Naposledy som si z práce odniesla vtáčika od Normann Copenhagen, ktorý nám zdobí v jedálenskom kúte poličku a fascinuje ma jeho jednoduchosť a éterickosť v jednom. A ešte novú vázu Kabell od Kähler, ktorých u nás doma nie je nikdy dosť, pretože milujem čerstvé kvety vo váze.

Mnoho ľudí trápi, že nemôžu nájsť svoj osobný štýl, máš pre nich nejakú radu?

Myslím si, že trápenie nie je na mieste. Často nie je potrebné svoj štýl nejako pomenovať, stačí sa riadiť vlastnými pocitmi a srdcom. Len my sami najlepšie spoznáme, v čom sa cítime dobre, aké prostredie nás inšpiruje alebo upokojuje a čo nám robí radosť. Toho sa musíme držať nehľadiac na nejaký štýl.

Avšak pre tých, ktorí sa radi hrajú a objavujú, sme na Bella Rose pripravili skvelý online test, kde si každý môže pomocou niekoľkých otázok overiť, k akému štýlu smeruje najviac. Nejde tu o nejaké striktné delenie, ale skôr o zábavu, ľahkosť a inšpiráciu. Mňa trebárs test naozaj veľmi bavil a vyšiel mi výsledok, s ktorým som sa hneď stotožnila. Takže ak tápate a neviete, akého štýlu by ste sa mohli držať, smelo do toho, je to super! 🙂

Pretože na Nordic Day bolo možné nakúpiť aj kozmetiku, máš nejakú svoju obľúbenú značku alebo produkt?

Od prvej chvíle, kedy sme ich produkty prvýkrát naskladnili, mám rada značku L:A Bruket. Roky používam ich mydlá na ruky (hlavne to s rozmarínom), ale aj krémy alebo produkty pre domáce spa – ich soli do kúpeľa sú veľmi kvalitné, z prírodných zložiek a ešte prekrásne voňajú, to je niečo na mňa!

Zlákal ťa nejaký trend v poslednej dobe?

Určite ma ovplyvnil trend znovuobjeveného domáceho záhradníčenia a s tým spojená slabosť pre všetky izbové rastliny! Hlavne tie populárne a nenáročné ako je monstera, svokrin jazyk, pilea a ďalšie. Som za to rada, pretože predtým mi umrel aj kaktus a teraz som sa o kvetinky naučila lepšie starať, pekne prosperujú a u nás doma vyzerajú krásne. K tomu všetkému je to úžasný relax!

Je niečo, čo by si chcela, aby zákazníci Nordic Day vedeli?

Za mňa je to len osobné želanie – aby sa nebáli vyjadriť vo svojom štýle sami seba. Aby boli hraví, kreatívni, neustále objavovali a urobili si na krásnu atmosféru čas vždy. Štýly a trendy sa možno budú meniť, ale chuť mať krásny a útulný domov, užívať si pokojné zázemie, rodinu, priateľov, čas na seba alebo na spoločné tvorenie, to nikdy z módy nevyjde!

Skandinavisk

Dúfame, že sa vám článok páčil a ďakujeme Martine za milý rozhovor. Sme si istí, že tí hraví z vás si určite radi vyskúšajú svoj test štýlov, či už preto, že tápu, alebo preto, že sú jednoducho zvedaví. Budeme radi, keď sa tu v komentároch alebo pomocou #bellarosesk s nami podelíte o váš výsledok a užijete si chvíľky plné zábavy.

Za celý tím Bella Rose,

Nikola

 

Nechajte sa okúzliť doplnkami v škandinávskom štýle ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!