Jar už klope na dvere a spolu s ňou prichádza najlepší čas na presádzanie izbových rastlín, aby mohli veselo rásť a kvitnúť a nič im nechýbalo. Kúpte svojim izbovým rastlinkám nové kabátiky v podobe štýlových kvetináčov. V našom e-shope pre vás máme veľa štýlových noviniek.

Možno sa vám však preháňajú hlavou nejaké otázky ohľadom presádzania izbových rastlín. Na pár základných otázok sa vám pokúsime odpovedať v tomto článku.

1. Musím izbové rastliny presádzať?

Áno. Pravidelné presádzanie je veľmi dôležité, pretože inak začnú kvety chradnúť ba nakoniec by mohli úplne uschnúť. A to nikto z nás určite nechce.

2. Ako zistím, že je potrebné rastlinu presadiť?

Veľmi jasným signálom je, keď je existujúci kvetináč plný korienkov a tie nemajú ďalej kam rásť alebo keď sú korene rastliny vidieť na povrchu zeminy.

Ďalším znamením je celkovo zlé prospievanie rastlinky. Opadávajú jej listy, nerastie, málo kvitne alebo nekvitne vôbec (samozrejme ak kvitnúť má a nejde o rastlinu iba s okrasnými listami :-)), listy strácajú svoju sviežu farbu.

3. Čo budem na presádzanie potrebovať?

Kvetináč

Najdôležitejší je kvetináč. Kvetináče treba vyberať podľa druhu rastliny. Niektorým vyhovujú plytké kvetináče, iné potrebujú hlboké. Ak si neviete rady, ktorý kvetináč je vhodný práve pre tú vašu izbovú rastlinu, skúste si informácie vyhľadať na internete alebo požiadajte o pomoc nejakého odborníka napr. v záhradníctve alebo kvetinárstve.

Všeobecne platí, že nový kvetináč by mal byť zhruba o 3-4 cm väčší ako ten súčasný. Pri menších rastlinkách stačí okolo 2 cm.

Hlinený kvetináč Antique coal

 Substrát

Väčšina izbových kvetín sa uspokojí s univerzálnym substrátom pre izbové rastliny a s občasným prihnojením. S výnimkami vám opäť poradí odborník alebo internet.

Jedno dôležité upozornenie: Nikdy nepresádzajte izbové rastliny do hliny zo záhrady! Je pre nich úplne nevhodná, a navyše by ste si mohli domov priniesť aj rôzny hmyz či roztoče.

Dalšie pomôcky

Ešte budete potrebovať misky pod kvetináče, keramické črepy z nejakého starého kvetináča, záhradnú lopatkukanvičku s vodou.

Záhradná lopatka Yellow

4. Ako rastliny presadiť?

Presádzanie izbových rastlín je veľmi jednoduché a môžete k nemu prizvať aj svoje deti. Strávite tak krásne spoločné chvíle a deti sa niečo užitočného priučia.

Na dno nového kvetináča položíte keramické črepy (tie z pôdy odstránia prebytočnú vlhkosť) a nasypete na ne trochu hliny. Presádzanú rastlinku opatrne vytiahnete zo starého kvetináča (dávajte dobrý pozor, nech nepoškodíte korienky) a vložíte ju do kvetináča nového. Následne koreňový bal zasypete dostatočným množstvom substrátu, jemne ho stlačíte a rastlinu primerane zalejete. Gratulujeme! Máte hotovo.

Plechový kvetináč s vrúbkami

Teraz si bude vaša izbová rastlinka chvíľu zvykať na nové prostredie a čoskoro vás odmení svojou sviežou krásou – nádhernými kvetmi a lístočkami plnými života.

Pripravte sa na presádzanie u nás a poobzerajte sa po nejakom peknom kvetináči. Pripravili sme pre vás veľa noviniek v podobe štýlových kvetináčov, v ktorých to vašim izbovým rastlinám veľmi pristane. Navyše naše kvetináče budú krásnymi jarnými dekoráciami vášho interiéru.

S niekoľkými našimi favoritmi vás rovno zoznámime.

Kovový stojan s deviatimi kvetináčmi Antique brass

Ak sa chystáte presádzať viac rastlín a radi by ste ich mali pekne pohromade, určite vás nadchne kovový stojan hneď s deviatimi kvetináčmi. Tento neprehliadnuteľný stojan v mosadzno-medenej farbe pokrytý výraznou patinou sa stane očarujúcou dominantou vášho interiéru. Skvele sa bude vynímať napríklad vo vstupnej chodbe alebo hale, kde môže vítať nielen vás, ale aj vašich hostí.

Kovový stojan s deviatimi kvetináčmi

Hlinený kvetináč ZigZag a Etno

Ak máte radi klasické veci v modernom kabátiku, iste vás oslovia veselé kvetináče s ručne maľovanými vzormi. Klasický hlinený kvetináč ozvláštnený čierno-bielym cikcak alebo etno vzorom bude krásnou ozdobou vášho okenného parapetu. Stačí doň zasadiť rastlinku a hravá jarná dekorácie je na svete!

Hlinený kvetináč ZigZag

Závesný hlinený kvetináč

Máte radi originálne závesné kvetináče? Tak práve pre vás máme naozaj jedinečný kúsok. Krásny kvetináč z recyklovanej hliny svojím tvarom pripomína antickú nádobu, a tak ako mávnutím čarovného prútika do vašej domácnosti vnesie čaro dávnych čias. Jeho súčasťou je aj jutový povrázok na jednoduché zavesenie.

Závesný hlinený kvetináč

Skleník Antique brass

Na záver by sme vás radi zoznámili s jedným novodobým trendom, ktorým sú malé domáce skleníky a terária. Sklenené terárium rastlinám poskytne ideálne prostredie na život a súčasne podčiarkne ich krásu. Tento malý skleník sa stane štýlovou a jedinečnou dekoráciou vášho interiéru a rozhodne by vám doma nemal chýbať.

Skleník Antique brass

Množstvo ďalších krásnych kvetináčov nájdete na tomto mieste. Už sa na vás veľmi tešia!

Máte nejaký vlastný tip na presádaznie rastlín, o ktorý sa s nami chcete podeliť? Budeme veľmi radi, keď nám ho napíšete do komentára pod článkom.

Prajeme vám príjemné presádzanie a spokojné izbové rastliny!

Lenka & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!