Vianoce sú pre mňa, beznádejnú milovníčku krásnej atmosféry, doslova magickým obdobím! Už teraz sa nemôžem dočkať, až sa doma všetci zababušíme a budeme si užívať zaslúžené chvíľky pohody trebárs s hrnčekom vareného vína alebo poctivou horúcou čokoládou a voňavými medovníčkami. Než ale dôjde na vytúžený odpočinok, čaká ma ešte jedna milá pracovná povinnosť – a tou je pravidelný predvianočný výlet do showroomu značky IB Laursen v Ribe, kde pre vás každoročne vyberám tie najkrajšie kúsky z novej kolekcie.

Je to taká moja malá cesta do ríše svetielok, huňatých svetrov a tých najmilších pôžitkárov. Severské Vianoce sú totiž najviac hyggelig obdobie v roku! Horúce gaštany, oheň horiaci v krbe, rodinné stretnutie okolo stola s lahodnými dobrotami, žiarivé ozdoby, vôňa lesa zo stromčeka a všadeprítomné koledy – práve také sú tie pravé dánske Vianoce, ktoré sú mi každoročne veľkou inšpiráciou!

Chcela by som sa s vami podeliť aspoň o štipku tej hrejivej severskej predvianočnej atmosféry prostredníctvom malej exkurzie do môjho najmilovanejšieho dánskeho mestečka Ribe.

Prvá snehová nádielka v Ribe.
Prvá snehová nádielka v Ribe.

Vitajte v Ribe

Malebné mestečko Ribe si ma získalo dokonca viac ako Kodaň! Tento poklad Jutského polostrova som si zamilovala doslova na prvý pohľad a moje city sú z roka na rok hlbšie. Je tak útulné, staré, krásne a maličké – s tými jeho kúzelnými úzkymi uličkami, domami starými niekoľko sto rokov a veľmi milými ľuďmi!

Ribe je najstaršie dánske mesto, ktoré turistov láka najmä na krásnu románsku katedrálu s úžasným výhľadom, zrúcaninu kráľovského hradu a dve vikingské múzeá.

Vchod do maličkého kostola.
Vchod do maličkého kostola.

Nočná atmosféra

Spolu s manželom sa po mestečku najradšej túlame, keď sa zošerí – a my si môžeme naplno užiť jeho jedinečnú atmosféru. Prechádzať sa potemnelými uličkami po boku milovanej osoby je hotovým balzamom na dušu. Všetko je tu tak krásne upravené – a skoro pri každom vchode nájdete lampášik. Máte pocit, akoby sa zastavil čas. Všetky tie nazdobené domy sú rovnaké, ako boli pred stáročiami. Ich majitelia ich totiž veľmi starostlivo opravujú s dôrazom na zachovanie pôvodných prvkov.

Ribe je najkrajšie, keď sa zošerí.
Ribe je najkrajšie, keď sa zošerí.

Láska na každom kroku

Láska tu srší nielen spoza okien krásnych domčekov, za ktorými hniezdia obľúbení Maileg škriatkovia, ale aj z ľudí samotných – snáď nikde inde som ešte nevidela toľko starých ľudí, ktorí by sa držali za ruky. Toľko romantiky! Kiež by sme sa takto raz v starobe prechádzali s manželom a boli rovnako spokojní …

Za oknami bez záclon svietia svetielka.
Za oknami bez záclon svietia svetielka.

Hotel Dagmar

Vymrznutí z večernej prechádzky sa vždy tešíme späť do našej vyhriatej izby v obľúbenom hoteli Dagmar, ktorý je starý viac ako 400 rokov a snáď jediná stena či podlaha v ňom nie je rovná. Keď idete chodbou alebo po schodoch, cítite sa ako po niekoľkých pivách. A to je možno jeden z dôvodov, prečo má tento hotel tak nezabudnuteľný genius loci!

400 rokov starý hotel Dagmar.
400 rokov starý hotel Dagmar.

Najmilšie podniky

Quedens Gaard Cafe – to je miesto, ktoré rozhodne nesmieme pri návšteve Ribe vynechať! Je to tá úplne najvyšperkovanejšia kaviareň – s najdokonalejšou hrejivou atmosférou vôbec! Práve tu často prenikám do tajov dánskeho hygge a naplno si užívam drobných radostí všedného dňa …

Útulná kaviareň Quedens Gaard Cafe
Útulná kaviareň Quedens Gaard Cafe

Reštaurácia Saelhunden – ideálne miesto pre všetkých priaznivcov útulnej domácej atmosféry! Malinké okienka, veľa svetielok a úžasné jedlo – čo viac si priať?

Reštaurácia Saelhunden
Reštaurácia Saelhunden

Kolvig – moja ďalšia obľúbená reštaurácia, ak máte radi krásny „starý“ interiér, kúzelnú atmosféru a typické dánske vianočné pivo, nie je v Ribe lepšieho miesta!

Reštaurácia Kolvig má dokonalú atmosféru.
Reštaurácia Kolvig má dokonalú atmosféru.

Čarovný obchodík s dobrotami – v Ribe je jeden malinký obchodík, kde predávajú výborné vína, pivá, marmelády, čaje a mnoho ďalších vybraných pochúťok. Majiteľom je tento „rozprávkový deduško“, ktorý to všetko účtuje na 100 rokov starej pokladni, kde sa musí najprv otočiť kľučkou, aby sa otvorila kasa – no skrátka poctivá dánska atmosféra ako vyšitá. A to som sa ja naivná pri vstupe pýtala, či môžem platiť kartou.

Rozprávkový deduško vo svojom kráľovstve.
Rozprávkový deduško vo svojom kráľovstve.

Milé pracovné stretnutie

Konečne prichádza na rad to najdôležitejšie – návšteva showroomu IB Laursen! Súčasťou milého predvianočného stretnutia býva predstavenie novej jarnej kolekcie, zhrnutie výsledkov uplynulého roka, predstavenie plánov pre rok nasledujúci a tiež úžasný vianočný večierok. Ten prebieha v pôvabnej prastarej krčmičke, kde na nás čakajú typické dánske sviatočné pochúťky, pri ktorých popíjame tradičnú korenistú pálenku „schnapps„.

Naša IBL partia.
Naša IBL partia.

Severské Vianoce

Dáni si Vianoce vychutnávajú plnými dúškami. Vypnú tablety, počítače aj televíziu, odstrihnú sa od každodenných povinností a naplno si užívajú spoločných rodinných chvíľok.

Tradičným vianočným jedlom je bravčové alebo kačacie mäso s varenými zemiakmi politými karamelom a sladkokyslou dusenou červenou kapustou. Celú hostinu potom zavŕši výborný dánsky dezert „risalamande„. Túto dobrotu tvorí z jednej polovice šľahačka a z druhej polovice ryža s najemno nasekanými mandľami, a to všetko je zaliate horúcou čerešňovou omáčkou.

Dánsky dezert „risalamande“
Dánsky dezert „risalamande“. Zdroj: Pinterest

Pestrý je ale nielen sviatočný stôl, ale aj vianočná výzdoba, ktorá sa v každej rodine dedí z generácie na generáciu a nechýbajú v nej figúrky nisse (elf alebo škriatok), zvieratká, betlehémske figúrky alebo populárne pletené srdcia z lesklého papiera, ktoré údajne navrhol sám Hans Christian Andersen.

Obchodík s Maileg dekoráciami.
Obchodík s Maileg dekoráciami.

Radujte sa z maličkostí

Z výletov na sever sa vždy vraciam nielen s množstvom milých zážitkov, ale aj s potvrdením základnej životnej múdrosti, že tie najkrajšie chvíľky v živote sú zadarmo – stačí zapáliť krb, obliecť huňatý sveter a pletené ponožky, uvariť si niečo dobré pod zub, pritúliť sa – a radovať sa z maličkostí, pretože to najlepšie útulno je útulno na duši!

Prajem vám veľa krásnych rodinných chvíľok!

S láskou

Martina Svadbíková

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!