All about atmosphere.
Všetko je o atmosfére.
Ako ma nabije energiou, keď si dám malú kytičku doma do vázy alebo hyacint do kvetináča za oknom. Ako sa celá naša rodinka večer stmelí, keď si slávnostne prestrieme stôl na rodinnú večeru alebo nanosíme deky a vankúše na sedačku a s hromadou popcornu v mise pozeráme na film.
Nás je napríklad doma päť plus mačka. Obaja máme s manželom svoju firmu a na home office riešime celý deň plno starostí. Naša kuchyňa sa premenila na niečo, čo pripomína skôr školskú jedáleň, staršie deti sa učia každý deň do školy, najmladší školáčik sa naopak doma každých päť minút nudí a poskakuje, kde sa dá. Taká klasická rodinka, verím, že to máte teraz u seba doma s malými obmenami podobne 🙂
1. Kým sa pustíte do vytvárania atmosféry pre ostatných, urobte si ju najskôr pre seba
Poznáte to, ako v lietadle – najskôr kyslíkovú masku sebe, potom až svojim blízkym! Na tvorenie atmosféry je potrebné mať energiu a vnútorné zdroje. Až potom sa dejú zázraky. Vypozorovala som u seba, že keď som bez energie, vysilená, tak aj keď varím a tvorím a mám všetko okolo pekné, aj tak akurát vyšiľujem, na všetkých som vo výsledku protivná a žiadna atmosféra sa aj tak nekoná (všimli ste si niekedy, ako podobné sú si slová vyšiľovať a vysilovať? :-)) Takže úplná zásada pre všetkých atmosphere makerov – začnite rozmaznávať najskôr seba!
Zašite sa tajne do postele k seriálu, sadnite si s kafíčkom na balkón na slniečko alebo si večer napustite vaňu a vyšperkujte si ju aj sviečkami, relaxačným olejčekom alebo knižkou. Len tak, čisto pre seba, pretože selflove, a pretože toto robíte vlastne aj pre ostatných. Akonáhle naplníte energiou seba, tak až potom môže vzniknúť to pravé atmosférové kúzlo aj pre všetkých ostatných. Takže NEZANEDBÁVAŤ SA, ROZMAZNÁVAŤ SA!
2. Nepreháňajte to s dokonalosťou
Ja viem, že je to ťažké. Všade na nás z Pinteresu a Instagramu pozerajú dokonale vyupratované interiéry, troj-chodové večere, rodinky ako zo žurnálu… ale pekná atmosféra nie je o tom, mať to všetko dokonalé. Áno, je to aj o radosti z pekného prostredia, zaujímavého riadu, prestierania alebo svietnikov, ale nie o vyčerpaní zo snahy o dokonalosť.
Prestrite si s deťmi krásny slávnostný stôl, zapojte ich do chystania, zapáľte si okolo sviečky… a potom kľudne servírujte rozmrazenú pizzu 🙂 Prečo nie? “All about atmosphere” (čiže hygge, ako hovoria v Dánsku) je taký vyvážený balans medzi tým, ako to mať okolo pekné a tým, ako ušetriť svoju energiu a užiť si to všetko.
Takže kľudne upečte skvelú bábovku, ale potom už sa na chvíľu vyprdnite na riad a bežte si ju dať pekne s kafíčkom na slniečko, dokiaľ tak pekne svieti, veď riad ide upratať aj večer. Alebo si natrhajte malú kytičku do vázy, len tak pre seba, pre radosť – nie je potrebné čakať s tou peknou vázou až na nejakú super dokonalú kytici k narodeninám. Alebo ju ani nedávajte do vázy a namiesto nej použite napríklad brúsený pohár či väčší svietnik. Ja napríklad takto rada využívam ako vázu tieto svietničky od Tine K . Skrátka nezabúdajte, že ide opäť o to, užiť si ten samotný malý okamih a nie je potrebné čakať, kým budete mať všetko dokonalé.
3. Uľahčite si to
Už plno rokov jazdím do Dánska a tam majú “hygge” skrátka v krvi. Atmosféra tam na vás dýcha doslova aj z wc v reštaurácii. Jedna z veľkých hygge udalostí v Dánsku sú Vianoce a štedrovečerná večera, ktorá je nazdobená, viac-chodová a skrátka nádherná. A viete, čo ma prekvapilo, keď som sa pýtala dánskych kolegov na recepty? Nevedeli! Pretože väčšinu toho kupujú už predpripravené v obchode 😀
Napríklad omáčku k mäsu, už ochutenú kapustu, omáčku na dezert, dokonca sa u nich predávajú už olúpané malé zemiaky v skle. Prvýkrát som si hovorila, čo to preboha je za lenivosť, ale potom mi to došlo – keď som z týchto vecí sama varila takú malú dánsku štedrovečernú večeru doma – je to skrátka geniálne. Večera je raz-dva, je omnoho viac priestoru na rozprávanie pri víne alebo na iné veci a z varenia nie je niekoľkohodinový maratón.
Takže inšpirácia znie – uľahčite si, čo ide. Respektíve, keď máte akurát chuť na celodenný maratón v kuchyni, tak si ho vychutnajte so všetkým, čo k tomu patrí a pre radosť, ale keď akurát nie je chuť, majte po ruke veci, ktoré vám to uľahčia, a nebojte sa ich použiť 😉
Rovnako tak doma odporúčam urobiť si také malé hygge KPZ (pamätáte z táborov “kápézetky”?) – napríklad pri sedačky mať obľúbené knižky, prenosný repráčik a v mobile predchystané playlisty s názvami ako Pohoda, Relax, Ku raňajkám, Pre energiu alebo Retro apod. V kúpeľni zase malý košíček s vonnými olejčekmi, čajovými sviečkami a zápalkami. V pracovni mať vedľa počítača po ruke obľúbený krém na ruky, malú vonnú sviečku a napríklad nejaký krásny hrnček na kafe a malú tácku na sušienky… Nie je nad to, byť na malé nečakané hygge chvíľky vždy dopredu pripravený.
4. Skúste niečo nové
Pekná atmosféra je aj o kreativite a improvizácii, a tú v sebe najviac podporíte tým, že budete zámerne skúšať nové veci. Keď máte teraz doma viac času, čo skúsiť nejaké nové DIY, ktoré vás už dlho láka? Alebo novú zručnosť? Napadá ma napríklad krasopísmo, batika, pletenie, presádzanie izbových rastlín, maľovanie akvarelom, skladanie vecí podľa Marie Kondo, klíčenie semienok, nový cudzí jazyk, vyšívanie, viazanie kvetov… ja som takto včera prvýkrát skúsila upiecť kváskový chlieb.
Pokukovala som po ňom roky, ale stále som sa nejak bála, že je to veľmi zložité. Včera som sa odhodlala a bol to skvelý pocit, naučiť sa novú zručnosť. Celá rodinka sme jasali. A tá vôňa doma!
5. A skúste aj niečo staronové
Skúste si predstaviť, akú atmosféru doma vytvoríte, keď urobíte niečo, čo už ste táááák dlho nerobili. Čo by to napríklad mohlo byť? Zahrať si človeče nehnevaj sa, pexeso alebo hru, čo ste milovali ako malí, hádzať žabky na rybníku, skákať panáka, kresliť kriedou na chodník, uvariť jedlo alebo nátierku, ktorú ste milovali ako deti, prezrieť si staré fotoalbumy, pustiť si starý film. Hrať bedminton, usporiadať vankúšovú bitku, urobiť si bunker zo stoličiek a diek, založiť si pamätníček, urobiť si kakao, pustiť si diel Večerníčka alebo dohľadať staré obľúbené pesničky z detstva a urobiť retro diskotéku… úplne tú nádhernú atmosféru, ktorá u toho vznikne, vidím, juuuu.
6. Organizácia a čistá hlava
Možno to tak nemáme každý, ale mne osobne veľmi pomáha (a prišla som na to až časom, až keď mám veľkú rodinu), keď mám vo veciach poriadok a systém. Nemusí to byť extrém, ale keď skrátka doma veci majú svoje miesto, nie je ich príliš veľa a vieme všetci, kam čo patrí, tak sa nám tak nejak lepšie žije a ľahšie sa potom sústredím na atmosféru okolo a nie na neustále upratovanie.
Hodne mi pomohlo, keď sme sa s manželom a deťmi jeden deň odhodlali a plno vecí u nás doma roztriedili do rôznych košíkov, boxov a krabičiek, a tie sme si manuálnou štítkovačkou oštítkovali a nadpísali. Bol to trošku proces, obzvlášť v našej veľkej domácnosti, ale rozhodne to stálo za to!
Pomohla mi knižka Remodelista alebo aj tipy z konmari metódy (aj keď tie som nebrala tak dôsledne). Musím povedať, že je to skutočne úľava a všetkým sa darí udržiavať poriadok viac-menej priebežne.
Rovnako tak s úlohami v práci alebo v domácnosti sa snažím byť viac organizovaná a počas dňa si všetky myšlienky alebo úlohy zapisovať do poznámok. Aby som ich nemusela nosiť neustále v hlave alebo sa s nimi budiť v noci zo spania. Keď si starosti a povinnosti spíšete na papier, odmenou vám bude čistejšia hlava, a tým lepšia vnímavosť na malé krásne okamihy.
7. Pošlite atmosféru ďalej
Hygge je nákazlivé, vážne! Keď budete šíriť peknú atmosféru okolo seba, začne sa vám vracať. Pošlite niekomu pekný darček, odkaz alebo kytičku len tak, aj keď nemá akurát narodeniny. Zavolajte svojej babičke a rozprávajte sa s ňou dlhšie, než je potrebné. Zasaďte pred panelákom narcisky do trávy pre potešenie všetkým z ulice. Namasírujte svojmu partnerovi večer nôžky len tak, z lásky. Zapojte deti do tvorenia pohody a naučte ich napríklad spolu s vami zapaľovať sviečky vo svietnikoch, chystať pekný jedálenský stôl, sadiť kvietky do kvetináčov alebo pripraviť jednoduché raňajky do postele. Jedného dňa sa vám to vráti.
U nás doma občas deti spoločne chystajú raňajky rodičom. Pustia si k tomu hudbu, prestrú stôl, zapália aj sviečku alebo prichystajú pekné obrúsky a všetko toto je strašne tajné a my nesmieme chodiť do kuchyne, dokiaľ to všetko nie je hotové. Potom nás pyšne zavolajú na prekvapenie a my len nadšene kukáme. Náš najmladší Radovánek tomu hovorí “robiť pohodičku” a veľmi si to užíva. Je to úžasné vidieť, ako ich to baví. Verím, že raz, keď budú mať deti svoje rodiny a domovy, tak si toto budú pamätať a kúzliť ďalej, a to ma neskutočne teší.