Keď pred dvomi týždňami začala karanténa, vnímala som neistotu u všetkých v mojom okolí, v médiách, u seba doma aj u nás v Bella Rose. Čo teraz bude, ako zaistiť zdravie a bezpečie, ako teraz reagovať, ako sa to bude vyvíjať? Ubehlo ale pár dní a jedna otázka začala vyvstávať viac – ako teraz môžem tým, čo robím alebo viem, pomôcť ostatným?
Túto otázku som si pokladala aj v rámci Bella Rose. Začali sme bezpečím zamestnancov aj zákazníkov, zlacnením dopravy domov, aby bola dostupnejšia, pridávaním látok od Green Gate zdarma do každej objednávky, aby si z nej doma mohol niekto urobiť rúšku. Ale čím ďalej viac ma to viedlo ešte ďalej, respektíve späť, úplne ku koreňom. K tomu, prečo ja osobne vidím v Bella Rose zmysel, prečo to celé začalo a čím ja osobne žijem, ako aj celý náš tím.
zakladatelka Bella Rose Martina Svadbíková se synem
So synom Radovánkom.

All about atmosphere.

Všetko je o atmosfére. Pamätáte si niekto, ako som rozprávala o tom, čo znamená táto veta a ako vzniklo, že ju máme aj pri logu? To som raz bola na dizajnovom veľtrhu v Dánsku. Tam som v jednom krásnom stánku stretla starého pána, majiteľa tej značky, zrovnával tam hrnčeky a ja vyberala produkty k nám do Bella Rose. Rozprávala som mu, ako má ten stánok krásny – všade plápolali sviečky a voňali nádherné kvety vo váze – a on mi odpovedal “It is all about atmosphere!”. čiže “Všetko je to o atmosfére”.
A tým si ma získal, bol to srdciar ako ja, milovník atmosféry. Založil si na tom podnikanie, rovnako ako ja, a vedel ju tvoriť všade okolo seba. O pár rokov neskôr, keď sme tvorili nové logo Bella Rose, som si naňho spomenula. V tej vete bolo úplne všetko, čo robíme. Celá myšlienka, ktorú chceme šíriť ďalej. Verím, že už ste ju od nás párkrát počuli:-)

Všetko je o atmosfére.

A prečo sa k tomu vraciam teraz? Pretože verím, že peknú atmosféru potrebujeme viac než kedykoľvek predtým. Všímam si, ako rýchlo sa doma u nás zmení nálada, keď zapálim svietniky v obývačke alebo keď pustím nejaký pohodový playlist.
Ako ma nabije energiou, keď si dám malú kytičku doma do vázy alebo hyacint do kvetináča za oknom. Ako sa celá naša rodinka večer stmelí, keď si slávnostne prestrieme stôl na rodinnú večeru alebo nanosíme deky a vankúše na sedačku a s hromadou popcornu v mise pozeráme na film.
Nehovorím, že som na “atmošku” expert, ale jednoducho som niekto, kto ju rád žije, pripomína a ukazuje, ako silná, ukľudňujúca, povzbudzujúca a inšpirujúca vie byť. Je to niečo, čím by som ja, Martina, chcela byť aspoň málinko užitočná. Rovnako ako Bella Rose.
Domácí pohoda u Svadbíků
Domáca pohoda u Svadbíkov.
Teraz sme v rámci karantény stále všetci doma. Či už máme malý byt alebo dom so záhradou, je to celkom náročné, pretože naše generácia nie je zvyknutá byť stále spolu v jednom priestore.
Nás je napríklad doma päť plus mačka. Obaja máme s manželom svoju firmu a na home office riešime celý deň plno starostí. Naša kuchyňa sa premenila na niečo, čo pripomína skôr školskú jedáleň, staršie deti sa učia každý deň do školy, najmladší školáčik sa naopak doma každých päť minút nudí a poskakuje, kde sa dá. Taká klasická rodinka, verím, že to máte teraz u seba doma s malými obmenami podobne 🙂
Úprimne, niekedy mám pocit, že sa z toho zbláznim a utečiem do polí. Ale viete, čo mi potom vždy pomôže? Keď si zaleziem na svoje hygge miestečko v rohu sedačky, zababuším sa do deky, pozerám z okna na stromy a mraky, u toho popíjam kafíčko a vo váze na stole sa poteším pohľadom na narcisky, čo mi darovala naša pani susedka. Niekedy stačí aj 10 minút a som zase plná elánu.
Každý máme také svoje zdroje a tipy, ktorými vytvárame peknú atmosféru, či už ako chvíľku relaxu pre seba alebo ako “teplo domova” pre svojich blízkych okolo. Vidím to teraz všade okolo sebe, napríklad keď sa pozriem na sociálne siete. Viac než kedykoľvek predtým varíme, pečieme, vyrábame recepty, na ktoré skôr nebol čas, trháme si kvietky do vázy, vychutnávame si krásne dlhé raňajky, ktoré by s prehľadom mohli konkurovať tým z reštaurácií. Zabývávame si terasky alebo si zrovnávame a upratujeme skrinky, komory a pivnice.
Skrátka zvelebujeme svoje hniezdočká a domčeky, pretože tam teraz spolu všetci trávime čas a chceme sa tam cítiť dobre. Pretože to, čím sa obklopujeme a kam zameriavame pozornosť, má vplyv na našu náladu.
(Mimochodom  u nás tiež stále s deťmi niečo pečieme – akurát mi na kuchynskej linke kysne cesto na domáce rožky, čo sme vždy chceli s deťmi vyskúšať. Už ich robíme tretíkrát a veľmi ich odporúčam! Recept máme tu na Instagrame Bella Rose.)
Syn Martiny Svadbíkové Radovan
Domáce rožky podľa receptu na Bella Rose Instagrame.
Preto by som s vami dnes chcela zdieľať niekoľko tipov, ako na peknú atmosféru. Nie dizajnových, ale tých praktických, zo života. Tipy, ktoré mne osobne fungujú a veľmi mi pomáhajú udržať u nás doma tie malé milé okamihy, na ktoré potom radi spomíname.

1.  Kým sa pustíte do vytvárania atmosféry pre ostatných, urobte si ju najskôr pre seba

Poznáte to, ako v lietadle – najskôr kyslíkovú masku sebe, potom až svojim blízkym! Na tvorenie atmosféry je potrebné mať energiu a vnútorné zdroje. Až potom sa dejú zázraky. Vypozorovala som u seba, že keď som bez energie, vysilená, tak aj keď varím a tvorím a mám všetko okolo pekné, aj tak akurát vyšiľujem, na všetkých som vo výsledku protivná a žiadna atmosféra sa aj tak nekoná (všimli ste si niekedy, ako podobné sú si slová vyšiľovať a vysilovať? :-)) Takže úplná zásada pre všetkých atmosphere makerov – začnite rozmaznávať najskôr seba!

Zašite sa tajne do postele k seriálu, sadnite si s kafíčkom na balkón na slniečko alebo si večer napustite vaňu a vyšperkujte si ju aj sviečkami, relaxačným olejčekom alebo knižkou. Len tak, čisto pre seba, pretože selflove, a pretože toto robíte vlastne aj pre ostatných. Akonáhle naplníte energiou seba, tak až potom môže vzniknúť to pravé atmosférové kúzlo aj pre všetkých ostatných. Takže NEZANEDBÁVAŤ SA, ROZMAZNÁVAŤ SA!

Hýčkejte se
Rozmaznávajte sa.

2. Nepreháňajte to s dokonalosťou

Ja viem, že je to ťažké. Všade na nás z Pinteresu a Instagramu pozerajú dokonale vyupratované interiéry, troj-chodové večere, rodinky ako zo žurnálu… ale pekná atmosféra nie je o tom, mať to všetko dokonalé. Áno, je to aj o radosti z pekného prostredia, zaujímavého riadu, prestierania alebo svietnikov, ale nie o vyčerpaní zo snahy o dokonalosť.
Prestrite si s deťmi krásny slávnostný stôl, zapojte ich do chystania, zapáľte si okolo sviečky… a potom kľudne servírujte rozmrazenú pizzu 🙂 Prečo nie? “All about atmosphere” (čiže hygge, ako hovoria v Dánsku) je taký vyvážený balans medzi tým, ako to mať okolo pekné a tým, ako ušetriť svoju energiu a užiť si to všetko.

Takže kľudne upečte skvelú bábovku, ale potom už sa na chvíľu vyprdnite na riad a bežte si ju dať pekne s kafíčkom na slniečko, dokiaľ tak pekne svieti, veď riad ide upratať aj večer. Alebo si natrhajte malú kytičku do vázy, len tak pre seba, pre radosť – nie je potrebné čakať s tou peknou vázou až na nejakú super dokonalú kytici k narodeninám. Alebo ju ani nedávajte do vázy a namiesto nej použite napríklad brúsený pohár či väčší svietnik. Ja napríklad takto rada využívam ako vázu tieto svietničky od Tine K . Skrátka nezabúdajte, že ide opäť o to, užiť si ten samotný malý okamih a nie je potrebné čakať, kým budete mať všetko dokonalé.

kytička ve váze
Natrhajte si kytičku do vázy.

3. Uľahčite si to

Už plno rokov jazdím do Dánska a tam majú “hygge” skrátka v krvi. Atmosféra tam na vás dýcha doslova aj z wc v reštaurácii. Jedna z veľkých hygge udalostí v Dánsku sú Vianoce a štedrovečerná večera, ktorá je nazdobená, viac-chodová a skrátka nádherná. A viete, čo ma prekvapilo, keď som sa pýtala dánskych kolegov na recepty? Nevedeli! Pretože väčšinu toho kupujú už predpripravené v obchode 😀

Napríklad omáčku k mäsu, už ochutenú kapustu, omáčku na dezert, dokonca sa u nich predávajú už olúpané malé zemiaky v skle. Prvýkrát som si hovorila, čo to preboha je za lenivosť, ale potom mi to došlo – keď som z týchto vecí sama varila takú malú dánsku štedrovečernú večeru doma – je to skrátka geniálne. Večera je raz-dva, je omnoho viac priestoru na rozprávanie pri víne alebo na iné veci a z varenia nie je niekoľkohodinový maratón.

Takže inšpirácia znie – uľahčite si, čo ide. Respektíve, keď máte akurát chuť na celodenný maratón v kuchyni, tak si ho vychutnajte so všetkým, čo k tomu patrí a pre radosť, ale keď akurát nie je chuť, majte po ruke veci, ktoré vám to uľahčia, a nebojte sa ich použiť 😉

slavnostní večeře u Svadbíků
Uľahčite si, čo len ide.

Rovnako tak doma odporúčam urobiť si také malé hygge KPZ (pamätáte z táborov “kápézetky”?) – napríklad pri sedačky mať obľúbené knižky, prenosný repráčik a v mobile predchystané playlisty s názvami ako Pohoda, Relax, Ku raňajkám, Pre energiu alebo Retro apod. V kúpeľni zase malý košíček s vonnými olejčekmi, čajovými sviečkami a zápalkami. V pracovni mať vedľa počítača po ruke obľúbený krém na ruky, malú vonnú sviečku a napríklad nejaký krásny hrnček na kafe a malú tácku na sušienky… Nie je nad to, byť na malé nečakané hygge chvíľky vždy dopredu pripravený.

4. Skúste niečo nové

Pekná atmosféra je aj o kreativite a improvizácii, a tú v sebe najviac podporíte tým, že budete zámerne skúšať nové veci. Keď máte teraz doma viac času, čo skúsiť nejaké nové DIY, ktoré vás už dlho láka? Alebo novú zručnosť? Napadá ma napríklad krasopísmo, batika, pletenie, presádzanie izbových rastlín, maľovanie akvarelom, skladanie vecí podľa Marie Kondo, klíčenie semienok, nový cudzí jazyk, vyšívanie, viazanie kvetov… ja som takto včera prvýkrát skúsila upiecť kváskový chlieb.

Pokukovala som po ňom roky, ale stále som sa nejak bála, že je to veľmi zložité. Včera som sa odhodlala a bol to skvelý pocit, naučiť sa novú zručnosť. Celá rodinka sme jasali. A tá vôňa doma!

kváskový chléb
Skúste niečo nové, budete milo prekvapení!

5. A skúste aj niečo staronové

Skúste si predstaviť, akú atmosféru doma vytvoríte, keď urobíte niečo, čo už ste táááák dlho nerobili. Čo by to napríklad mohlo byť? Zahrať si človeče nehnevaj sa, pexeso alebo hru, čo ste milovali ako malí, hádzať žabky na rybníku, skákať panáka, kresliť kriedou na chodník, uvariť jedlo alebo nátierku, ktorú ste milovali ako deti, prezrieť si staré fotoalbumy, pustiť si starý film. Hrať bedminton, usporiadať vankúšovú bitku, urobiť si bunker zo stoličiek a diek, založiť si pamätníček, urobiť si kakao, pustiť si diel Večerníčka alebo dohľadať staré obľúbené pesničky z detstva a urobiť retro diskotéku… úplne tú nádhernú atmosféru, ktorá u toho vznikne, vidím, juuuu.

deskovky
Schválne, kto z vás si pamätá hru Z rozprávky do rozprávky?

6. Organizácia a čistá hlava

Možno to tak nemáme každý, ale mne osobne veľmi pomáha (a prišla som na to až časom, až keď mám veľkú rodinu), keď mám vo veciach poriadok a systém. Nemusí to byť extrém, ale keď skrátka doma veci majú svoje miesto, nie je ich príliš veľa a vieme všetci, kam čo patrí, tak sa nám tak nejak lepšie žije a ľahšie sa potom sústredím na atmosféru okolo a nie na neustále upratovanie.

Hodne mi pomohlo, keď sme sa s manželom a deťmi jeden deň odhodlali a plno vecí u nás doma roztriedili do rôznych košíkov, boxov a krabičiek, a tie sme si manuálnou štítkovačkou oštítkovali a nadpísali. Bol to trošku proces, obzvlášť v našej veľkej domácnosti, ale rozhodne to stálo za to!

terasa Martiny Svadbíkové
Urobte si vo veciach poriadok, nech potom máte priestor na atmosféru okolo seba.

Pomohla mi knižka Remodelista alebo aj tipy z konmari metódy (aj keď tie som nebrala tak dôsledne). Musím povedať, že je to skutočne úľava a všetkým sa darí udržiavať poriadok viac-menej priebežne.
Rovnako tak s úlohami v práci alebo v domácnosti sa snažím byť viac organizovaná a počas dňa si všetky myšlienky alebo úlohy zapisovať do poznámok. Aby som ich nemusela nosiť neustále v hlave alebo sa s nimi budiť v noci zo spania. Keď si starosti a povinnosti spíšete na papier, odmenou vám bude čistejšia hlava, a tým lepšia vnímavosť na malé krásne okamihy.

7. Pošlite atmosféru ďalej

Hygge je nákazlivé, vážne! Keď budete šíriť peknú atmosféru okolo seba, začne sa vám vracať. Pošlite niekomu pekný darček, odkaz alebo kytičku len tak, aj keď nemá akurát narodeniny. Zavolajte svojej babičke a rozprávajte sa s ňou dlhšie, než je potrebné. Zasaďte pred panelákom narcisky do trávy pre potešenie všetkým z ulice. Namasírujte svojmu partnerovi večer nôžky len tak, z lásky. Zapojte deti do tvorenia pohody a naučte ich napríklad spolu s vami zapaľovať sviečky vo svietnikoch, chystať pekný jedálenský stôl, sadiť kvietky do kvetináčov alebo pripraviť jednoduché raňajky do postele. Jedného dňa sa vám to vráti.

Domácí večeře
Zapojte deti.

U nás doma občas deti spoločne chystajú raňajky rodičom. Pustia si k tomu hudbu, prestrú stôl, zapália aj sviečku alebo prichystajú pekné obrúsky a všetko toto je strašne tajné a my nesmieme chodiť do kuchyne, dokiaľ to všetko nie je hotové. Potom nás pyšne zavolajú na prekvapenie a my len nadšene kukáme. Náš najmladší Radovánek tomu hovorí “robiť pohodičku” a veľmi si to užíva. Je to úžasné vidieť, ako ich to baví. Verím, že raz, keď budú mať deti svoje rodiny a domovy, tak si toto budú pamätať a kúzliť ďalej, a to ma neskutočne teší.

domácí pohoda
Pošlite atmosféru ďalej.
Dúfam, že vás niektorý tip možno trošku inšpiroval a budem rada, keď mi napíšete alebo na mojom Instagrame pošlete, ako si vy tvoríte doma útulnú atmosféru a malé radosti. Ďakujem vám všetkým, úžasným priateľom, zákazníkom a partnerom, ktorých máme okolo seba v Bella Rose, že vytvárate peknú atmosféru spoločne s nami. Verím, že to má zmysel. Že je to taká nenápadná supersila, ktorá dokáže meniť mnohé.
S láskou
Martina

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!