Ako distribútor značky Ib Laursen mám krásnu povinnosť dvakrát ročne navštíviť showroom tejto značky v Dánsku, pozdraviť kolegov, porozprávať si, čo je nové, a tiež si prezrieť nadchádzajúcu kolekciu a zistiť, na aké novinky a trendy sa môžeme v nasledujúcej sezóne tešiť. Jedna z týchto pravidelných ciest vychádza vždy na advent a stala sa z nej moja obľúbená vianočná tradícia, do ktorej som posledné roky zapojila celú rodinu.

Sídlo firmy Ib Laursen v dánském Ribe
Sídlo firmy Ib Laursen v dánskom Ribe

Zoznámte sa s mestečkom Ribe

Ib Laursen sídli v dánskom Ribe – v najkrajšom mestečku, aké môžete na Vianoce v Dánsku navštíviť. Ribe je najstaršie dánske mesto, nájdete ho na polostrove Jutland a vyzerá ako z rozprávky – maličké, útulné, kde sa tak trochu zastavil čas. Nájdete tam rozkošné úzke uličky s domami starými až niekoľko stoviek rokov. Obyvatelia Ribe sú na nich náležite pyšní a udržiavajú ich spolu s pamiatkarmi s veľkou starostlivosťou a dôrazom na zachovanie pôvodných predkov. Preto si v Ribe ľahko pripadáte, ako by ste cestovali v čase.

Ribe je jako vystřižené z pohádky
Ribe je ako vystrihnuté z rozprávky

Na Vianoce je naviac celé mestečko vyzdobené svetielkami, hviezdami, škriatkami Nisse za oknami alebo vianočnými cédrovými stromčekmi a dekoráciami pri vchodoch do domov. Adventné víkendy si tu miestni obyvatelia užívajú s veľkým nadšením. Stretnete tu napríklad vianočnú kapelu, ktorá hrá len tak pre radosť v uliciach. V kaviarni nosí obsluha vianočné škriatkovské čiapočky. Na námestí hrá pravidelne starý pán oblečený do historického plášťa a klobúka na flašinet hneď vedľa stánku s čerstvými jedličkami.

V ulicích Ribe to během adventu opravdu žije
V uliciach Ribe to počas adventu skutočne žije

Miestni najstarší hotel má na oknách čísla ako adventný kalendár. Práve pri ňom sa prvú adventnú nedeľu zídu všetky deti na námestí a spoločne idú prebudiť Santu (v Dánsku sa mu hovorí Julemand). Spoločne na neho volajú, pozerajú do najvyššieho okienka a čakajú, či sa to podarí. Medzitým sa rozdáva ľuďom teplé kakao a škoricové koláčiky. A po niekoľkých volaniach sa skutočne horné okienko otvorí a Julemand sa pretiahne, všetkým zakýva a príde dole medzi deti rozdávať cukríky. Viete si predstaviť to nadšenie a rozžiarené detské očká…

Julemand vyráží za nadšenými dětmi
Julemand vyráža za nadšenými deťmi

V Ribe si vždy pripadám tak romanticky! Nikde som nevidela toľko starých ľudí vodiť sa za ruku alebo sa spolu smiať pri kávičke v kaviarni. Keď sa prechádzam starými uličkami, veľmi rada si predstavujem príbehy. Ako to tu asi vyzeralo pred 200 rokmi? Kto žil v tomto dome, a kto tam asi býva teraz?

Ribe je zkrátka ztělesněním romantiky
Ribe je jednoducho stelesnením romantiky

Pokiaľ premýšľate o ceste do Ribe, môžete si prečítať moje tipy na pekné podniky a miesta v tomto staršom článku.

Vianočné stretávanie u Ib Laursen

Dnes by som ale chcela rozprávať o vianočných stretávaniach s mojou milovanou značkou Ib Laursen. Nie je to totiž len o pracovnej schôdzke a predstavení novej kolekcie, ale každý rok sme tiež pozvaní na ich dánsky vianočný večierok. A to je nezabudnuteľný zážitok. Ale vezmime to poporiadku. Verím, že mnoho z vás značku Ib Laursen pozná. Je to jedna z najväčších stálic v našom e-shope, ale tiež už mnoho rokov jedna z najobľúbenejších značiek u vás, našich zákazníkov. Myslím, že jej čaro spočíva nielen v krásnych produktoch, ale v celom príbehu firmy. Napriek tomu, že je Ib Laursen už v Dánsku veľká a známa značka, sála z nej rodinná tradícia a silné hodnoty.

Značku Ib Laursen je u nás na Bella Rose stálicí
Značka Ib Laursen je u nás na Bella Rose stálicou

Kto stojí za značkou Ib Laursen?

Značku založil pan Ib Laursen v roku 1971, keď otvoril v Ribe prvú malú predajňu s nábytkom. Postupne sa počet predajní rozrástol a od roku 1976 začal Ib s veľkoobchodným predajom. Ako jeden z prvých v odbore začal pravidelne cestovať na ďaleký východ, kde hľadal prvých dodávateľov, a začal tvoriť svoje vlastné kolekcie. V tej dobe vo svojom sortimente predával dokonca aj vtedy populárne porcelánové bábiky. Od tej doby sa firma Ib Laursen stala jednou z najväčších škandinávskych značiek v odbore dekorácií a doplnkov.

Věděli jste, že Ib Laursen je na trhu už 50 let?
Vedeli ste, že Ib Laursen je na trhu už 50 rokov?

Sídlo firmy je stále v čarovnom Ribe a firmu teraz vedie Ibov syn Peter. Ib aj jeho manželka Tove ale do firmy stále jazdia a časť pracovných úloh si s radosťou ponechali. Ib Laursen je skutočne veľmi elegantný a milý pán a som obrovsky vďačná, že ho môžem poznať osobne. Vždy je slušivo oblečený, nosí svoje typické okrúhle okuliare a starostlivo zastrihnuté fúzy. A napriek tomu, že vyzerá, že je stále nad niečím vážne zamyslený, akonáhle vás stretne, nezabudne sa usmiať alebo sa spýtať, ako sa vedie. Miluje umenie, hudbu a tiež veľmi rád spieva.

Já a manžel spolu s Ib Laursenem a jeho synem Peterem
Ja a manžel spolu s Ib Laursenom a jeho synom Peterom

Moje stretnutia s pánom Ibom

Pamätám si niekoľko pracovných porád, kde rozhovory z ničoho nič prerušilo Ibovo pobrukovanie nejakej melódie, ktoré prešlo jeho krásnym hlbokým tenorom do veselej pesničky a naraz celý tím všetko nechal a všetci spievali, jednoducho len tak, pre radosť. Prvýkrát som vôbec nechápala, čo sa to deje. Veď to ešte pred minútou bola seriózna firemná porada 🙂 Ale prečo by vlastne nie? Zaspievali sme si pesničku, a potom sa zase pracovalo ďalej.

Alebo na jednej z mojich prvých porád v Ribe, ktorú som zažila, celý tím preberal vzorky novej kolekcie a ja som pri stole sedela práve vedľa Iba, ktorý si k nám prišiel sadnúť v priebehu. A celkom úprimne, bola som tak nervózna! Prvýkrát som bola na takej dôležitej porade v Dánsku, nemala som žiadne skúsenosti a ešte si vedľa mňa sadol majiteľ firmy, ktorého som práve nedávno spoznala… Pobrukoval si opäť nejakú melódiu, keď sa naraz naklonil ku mne a hovorí mi, čo si myslím o tých nových utierkach. Uff, mala som knedlík v krku. Čo teraz odpovedať? Pravdupovediac, veľmi sa mi nepáčili, nehodili sa ku zvyšku kolekcie. Tak som zobrala odvahu a povedala mu to. A on mi zašepkal, že to by sa malo vylepšiť. A potom už zase zadumane mlčal a brúkal si ďalej. Utierky už som potom v novej kolekcii nevidela 🙂

Pan Ib má i dnes vliv na nové kolekce
Pán Ib má aj dnes vplyv na nové kolekcie

Rodinné hodnoty ako základný pilier Ib Laursen

Napriek tomu, že je firma Ib Laursen tak veľká, pôsobí na mňa vrelým rodinným dojmom. Nielen Ib, ale aj jeho žena Tove alebo syn Peter sú veľmi milí a skromní ľudia. Vždy som ich zažila takých. Na nič sa nehrajú a majú silné vnútorné hodnoty. Je pre nich dôležitá rodina, miestna komunita, príroda… Všetci žijú v Ribe v podstate dosť vidieckym životom v súlade s krajinou.

Keď sme boli raz na večeri v dome u Petera, ukazoval nám na prechádzke kúsok od pláže, ako sa mu za domom pasú kravy. Ib zase veľmi aktívne podporuje miestne umelecké múzeum a umelcov. Množstvo z nich sú jeho priatelia. Tove vedie v Ribe spolok pre seniorky s množstvom aktivít. Vo firme pracujú ľudia spokojne desiatky rokov a za tú dobu, čo do Ribe jazdím, sa tím takmer nezmenil. Verím, že práve tieto rodinné hodnoty majiteľov sa potom prenášajú aj do celého podnikania a sú súčasťou ich veľkého úspechu.

V Ib Laursen pro nás vždycky připraví to nejmilejší pohoštění
V Ib Laursen pre nás vždy pripravia to najmilšie pohostenie

Vždy, keď prídeme, nezabudnú kolegovia nachystať pred firmu uvítaciu ceduľu s nápisom „Welcome Bella Rose“ a pripraviť pre nás milé pohostenie alebo darčeky na Vianoce s prianíčkom. Keď hovorím s inými ľuďmi a firmami v Dánsku, rozprávajú o Ib Laursen veľmi pekne a s rešpektom. Vyhrali mnoho ocenení o zamestnávateľa roku alebo za rozvoj v ich lokalite.

Ako prebieha vianočný večierok u Ib Laursen?

Najkrajší čas s firmou Ib Laursen ale zažívam každoročne práve na ich vianočnom večierku. Ten sa koná vždy v Ribe a často sa striedajú obľúbené miesta, napríklad vyhlásený hotel Dagmar, miestna vináreň alebo prenajatá sála v bývalom starom kostolíčku. Keď sa na začiatku všetci zídeme, je tradícia so všetkými sa pozdraviť tak, že všetci prichádzajúci sa postupne zdravia a stavajú sa vedľa seba. Každý ďalší prichádzajúci sa pozdraví so všetkými v rade a zaradí sa na koniec, až vznikne taký kruh, kde sa všetci vidíme, rozprávame sa s pohárikom prípitku v ruke a až keď sme všetci, ešte len potom si spoločne pripijeme na privítanie a sadneme si ku stolom.

Krásně prostřený stůl je na vánočním večírku samozřejmostí
Krásne prestretý stôl je na vianočnom večierku samozrejmosťou

Každý rok je z tímu vylosovaná špeciálna skupina ľudí, ktorí sa starajú a program a vymýšľajú rôzne aktivity. A tie sú každý rok iné a neuveriteľne zábavné. Zažila som napríklad karaoke v tímoch, tímové divadelné scénky, živého speváka s gitarou a tancom všetkých, prezliekanie sa za srandovných vianočných elfov, súťaž o najvtipnejší vianočný outfit, mnoho tímových súťaží alebo tombolu. Už sa nemôžem dočkať, čo si pre nás kolegovia pripravili tohto roku 🙂

S manželem už se těšíme, co si pro nás kolegové z Ib Laursen připravili letos
S manželom už sa tešíme, čo si pre nás kolegovia z Ib Laursen pripravili tohto roku

Bez spevu dánskych kolied by to nešlo

Tradíciou je tiež rozdanie vytlačených spevníkov a spoločné spievanie dánskych kolied. Ako už tušíte, ku spevu najčastejšie velí Ib a ostatní sa pridajú. Pre mňa a môjho manžela je to vždy veľká zábava, pretože dánčina sa vyslovuje úplne inak, než sa píše, takže trvalo niekoľko rokov, kým sme sa naučili aspoň refrén nejakej koledy. Ale nevzdávame sa a užívame si to naplno aj tak. A milé je, že za tie roky, čo večierok navštevujú distribútori z rôznych zemí, pridali aj nejakú tú koledu v angličtine. A verte mi, keď Ib začne svojim krásnym hlasom spievať „I am dreaming of a white Christmas“, je to úplne dojemná vianočná atmosféra.

"Pokaždé

Zoznámte sa s Container guys

Keď ide o spev, nemôžem zabudnúť na tzv „Container guys“. To sú úžasní páni, kolegovia u Ib Laursen v dôchodkovom veku, ktorí si v penzii krátia čas prívyrobkom u firmy. Nastúpia na pomoc vždy, keď do firmy prídu kontajnery s tovarom a pomáhajú ich vyskladávať ako jedna parta. Nie je to úžasné? Obdivujem, ako sú v Ribe seniori aktívni, ako sa priatelia a zapájajú sa v komunite. Ide z nich cítiť pozitívna nálada a chuť do života. Verím, že práve to zapojenie do spoločnosti v tom hrá veľkú rolu.

Dvaja z týchto „Container guys“ sú mimochodem aj dobrí muzikanti a hrajú v Ribe napríklad na adventných trhoch ako vianočná kapela, na pohreboch alebo oslavách. A práve títo dvaja zapojili ostatných z party a každý rok spoločne prekvapia tím špeciálnou pesničkou (o mnohých a mnohých slohách) glosujúcou dianie za celý rok vo firme. Zložia vtipné verše na rôzne udalosti alebo kolegov. Priznám sa, že väčšinou (pokiaľ mi kolegyne nepreložia pár veršov) nerozumiem ani slovu, pretože to je celé v dánčine, ale podľa sĺz smiechu v očiach kolegov a neutíchajúcich záchvatov smiechu v celej miestnosti je jasné, že zakaždým trafili klinček po hlavičke.

Takhle nám tzv. "Container guys" každý rok zpívají vlastní písničku glosující dění ve firmě
Takto nám tzv. „Container guys“ každý rok spievajú vlastnú pesničku glosujúcu dianie vo firme

A presne toto na Ib Laursen milujem – tú rodinnú atmosféru a pospolitosť. Akoby sa v ich firme odrážala pospolitosť celého mestečka Ribe a čarovná nostalgia starých čias. Sú to také čriepky okamihov, priateľská atmosféra, vianočné hygge… Až sa často medzi všetkým tým smiechom naraz dojmem vďačnosťou a radosťou nad tým, ako krásne je, keď ľudia držia pri sebe.

Rodinnou atmosféru na vánočních večírcích u Ib Laursen miluju nejvíc
Rodinnú atmosféru na vianočných večierkoch u Ib Laursen milujem najviac

A na čom si na večierkoch Ib Laursen pochutnávame?

Vďaka vianočným večierkom som tiež mala to šťastie spoznať tradičné dánske vianočné dobroty. Vždy sa podáva niekoľko chodov v priebehu celého večera, ale nikdy nesmie chýbať smažená ryba s kari dresingom, pečené mäso a červená kapusta alebo vianočný dezert Ris ala mande s čerešňovou omáčkou – a skutočne zakaždým je v ňom jedna mandľa schovaná celá a celý tím napäto čaká, kto ju nájde a vyhrá darčekový balíček.

Tradiční dánský vánoční dezert Ris ala mande nesmí chybět
Tradičný dánsky vianočný dezert Ris ala mande nesmie chýběť

Samozrejme nechýba ani dobré víno, vianočné pivo alebo pravidelné popíjanie “schnapps”, čo sú malé panáky miestnej rascovej pálenky a akonáhle ktokoľvek v sále zavolá „Skål!“, alebo nazdravie, musia všetci odpovedať „Skål!“ a napiť sa. O veselý vianočný večierok, hodne tanca, zábavy a spevu je teda postarané 🙂

Nikde som nenačerpala toľko autentickej vianočnej nálady. A tiež zábavy! Kiež by som vám mohla ukázať neuveriteľne vtipné videá a fotky, ktoré mám za tie roky, ale určite pochopíte, že sú tímové historky, ktoré musia zostať radšej utajené. Čo sa stane v Ribe, zostane v Ribe 🙂 Ale nebojte, aj tak tu pre vás pár nahliadnutí za vianočnú oponu mám. Skål!

S láskou

Martina Svadbíková

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!