Možno ste si už stihli všimnúť naše krásne vianočne ozdoby, ktoré sme v spolupráci s firmou GLASSOR vytvorili. Rozhodli sme sa preto, že vyspovedáme majiteľku tejto libereckej firmy Kateřinu Tichú, ktorá nám poodhalí niečo zo zákulisia, prezradí, ako taká ozdoba vzniká a aký štýl Vianoc má zo všetkého najradšej. Ste zvedaví? Tak ideme na to!

Záujem o naše ručne vyrábané ozdoby je veľký a každý rok stúpa, čo nás veľmi teší. Exportujeme tak prakticky do celého sveta. Veľkú časť trhu pre nás tvorí Európa a Spojené štáty americké. Ale na naše ozdoby narazíte napríklad aj v Austrálii, na Novom Zélande či v Japonsku.

Prezraďte nám, aká je história Vašej firmy?

Rodinná skláreň nadväzuje na tradíciu českého sklárstva. Po revolúcii bola odkúpená v rámci reštitúcií a vrátená pôvodnému majiteľovi do súkromného vlastníctva, od ktorého bol následne odkúpený nehnuteľný majetok, ktorý bol v značne zdevastovanom stave. Pred samotným začatím výroby sa musela vykonať celková rekonštrukcia ako nehnuteľností, tak technológie. Najväčšou hodnotou na tejto transakcii boli však ľudia, ktorí dokonale ovládali ručnú výrobu sklenených vianočných ozdôb.

Ako vlastne vzniká nápad na novú kolekciu? Kde beriete inšpiráciu?

Kolekcie s tradičnou vianočnou tematikou nadväzujú na staršie motívy, ktoré ďalej rozpracovávame, používame nové technológie a materiály. Niekedy je to nápad alebo myšlienka, ktorá sa postupne rozvíja. Pri vytváraní kolekcií naša dizajnérka Marianna navrhuje kompletnú kolekciu od jednotlivých dekorov po konečné aranžmá v interiéri. Pri niektorých kolekciách iba udáva smer, štýl, farby a typ dekorov. Priestor pre vymýšľanie je ponechaný samotným maliarkám vo výrobe. Ich invencia je pre nás dôležitá.

Fúkanie skla je zaujímavá, ale tiež určite náročná práca. Koľko sklárov Vám momentálne ozdoby vytvára?

Vo výrobe máme tých najlepších sklárov a maliarky, ich prácu si vážime. Celkom sa na výrobe ozdôb podieľa cca 50 ľudí. Mrzí nás, že ručná výroba a remeslo sa v mladšej generácii nestretáva s veľkým záujmom. Veľmi sa nám osvedčila spolupráca s umeleckými školami a študentmi stredných škôl, prichádzajú každoročne k nám do firmy na prax.

Povedzte, aký je postup výroby ozdôb?

Po ohriatí sklenenej trubice nad kahanom sa pripravia „tzv.odtažky“. Sú to polotovary, ktoré sa používajú ako základ pre fúkanie ozdôb, z ktorých sa následne buď voľne nad ohňom, alebo do formy vyfúkne požadovaný tvar. Napríklad gule, zvončeky, špice a olivy sú fúkané bez prípravkov a foriem, tzv. voľne z ruky.

Vyfúknutá ozdoba sa následne striebri (roztok striebra slúži na vytvorenie zrkadlového efektu) a potom zmáča do podkladovej farby, prípadne sa maľuje dekor priamo na číre sklo.

Ďalším dôležitým krokom je maľovanie. Maliarky dokážu s neuveriteľnou presnosťou rozpracovať dekory na ozdoby tak, že sú na nerozoznanie od seba. Ozdobu majú pritom niekoľkokrát v ruke, pretože jednotlivé farby, posypy, korálky musí byť nanášané jednotlivo, vždy až po zaschnutí predchádzajúcej fázy. Naraz tak majú rozpracovaných väčšinou okolo 50-100 ks ozdôb od jedného dekoru. Ich presná ruka a vízia vedieť dekor na guľu rozprestrieť tak, aby sa linky a motívy stretli, je obdivuhodná.

Do akých krajín putujú Vaše vianočné ozdoby?

Záujem o naše ručne vyrábané ozdoby je veľký a každý rok stúpa, čo nás veľmi teší. Exportujeme tak prakticky do celého sveta. Veľkú časť trhu pre nás tvorí Európa a Spojené štáty americké. Ale na naše ozdoby narazíte napríklad aj v Austrálii, na Novom Zélande či v Japonsku.

Ako sa vám páči ozdoby s motívmi Bella Rose?

Sú skutočne rozkošné. Logo Bella Rose je veľmi elegantné, a preto sa nám s jeho motívom veľmi dobre pracovalo. Myslím, že vznikla naozaj krásna jemná kolekcia, ktorej vzhľad je nadčasový a bude zákazníkom robiť radosť aj za mnoho rokov.

Posledná otázka na záver, aký štýl Vianoc je Váš úplne najobľúbenejší?

Určite by som preferovala minimalistický štýl vianočnej výzdoby. Klasické farby ako sú zlatá a strieborná ma asi neprestanú baviť nikdy. U nás doma sa dizajnérmi vianočného interiéru vrátane stromčeka stávajú deti. Dcéra jazdí na koňoch a syn miluje autá a fialovú farbu. A tak máme na stromčeku vedľa seba podkovu, koňa, robota, fialovú guľu s pávom a autíčka. A samozrejme nesmú chýbať guľôčky s menami. Že sa k sebe možno nehodia? Nevadí. Štýl je to originálne, len náš! Tá radosť zo spoločne strávených Vianoc pri stromčeku je predsa to najdôležitejšie.

Tiež na vás dýchla vianočná atmosféra? Sú tu čo nevidieť! Ak vás zaujímajú najobľúbenejšie kúsky Kateřiny, nájdete ich v novej kolekcii mesiaca november!

 

Prajeme krásne dni

Michaela a Bella Rose

 

Objavte kolekciu vianočných ozdôb Bella Rose, ktorú sme pre vás v spolupráci s GLASSORAko to vyzerá, keď sa spojí Bella Rose a Glassor? Vzniknú čarovné vianočné ozdoby! Prečítajte si rozhovor s majiteľkou Katarínou ♥ vytvorili ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!