Dnes pre vás máme špeciálne prekvapenie! Viac ako 10 mesiacov majiteľka Bella Rose Martina pracovala na veľkom projekte, ktorý je jej srdcu najbližší a dnes už vám ho môžeme prezradiť. Predstavujeme vám vonné sviečky, ktoré sú inšpirované jej obľúbenými miestami v Dánsku! Maťa miluje Dánsko a priala si, aby ste sa aspoň na diaľku mohli na tieto miesta preniesť. Poďte si prečítať o nápade a vzniku sviečok, kto na nich spolupracoval, aké prekážky bránili ich vzniku alebo ktorá z nich je Martinina najobľúbenejšia.

Svíčky z Bella Rose

„Najviac z celého srdca by som si priala, aby boli sviečky taká kúzelná hmla, ktorá vás prenesie na chvíľku niekam inam. Do miest, ktoré som si zamilovala a chcela by som vám ich ukázať.“

Ako ti, Mati, napadla myšlienka vlastných sviečok a vedela si hneď, že budú inšpirované tvojimi cestami do Dánska?

Myšlienka vytvoriť kolekciu sviečok inšpirovanú obľúbenými miestami v Dánsku mi napadla ihneď ako taká kompletná predstava alebo by sa dalo povedať veľký sen a odvtedy som ju nemohla pustiť z hlavy. V podstate okamžite som vedela, aké by to boli miesta, aké by k nim mali patriť vône, akú budú mať svoju farbu aj ilustráciu… vlastne si hovorím, že som sviečky ani nevymyslela, prišli ku mne samy ako taký ďalší príbeh, ktorý patrí k môjmu príbehu aj k Bella Rose.

sviečka Jarná Kodaň
Z archívu zakladateľky Martiny.

Prečo práve 6 sviečok?

Do Dánska jazdím pravidelne už 15 rokov, najčastejšie sú to cesty za dodávateľmi. Cestujem na pravidelné stretnutia, veľtrhy alebo predstavenia nových kolekcií, ktoré sú vždy na rovnakom mieste, v podobné termíny alebo ročné obdobia. Najčastejšie jazdím do Ribe začiatkom leta a v decembri za značkou Ib Laursen, ktorej som distribútor. Do Kodane zase lietam na Vianoce alebo na jar, či už navštíviť showroomy značiek, ktoré predávame, alebo aj len tak za priateľmi, inšpiráciou a odpočinkom.

Na milovaný Bornholm sa vraciam tiež pravidelne, pretože tam sídli značka Madam Stoltz, ktorú zastupujeme tiež ako distribútor. Na všetky tieto miesta mám nádherné spomienky, preskúmala som tam za tie roky skoro všetky uličky a navždy patria do môjho srdca. Priala som si v kolekcii sviečok zachytiť vôňu a atmosféru týchto krásnych miest v čase, keď tam jazdím a ako si na ne pamätám, aby sa tam spolu so mnou aspoň na diaľku mohli preniesť aj naši zákazníci. Aby som im mohla kúsok toho príbehu a mojich spomienok vďaka sviečkam porozprávať.

svíčky Dánsko Bella Rose

Tvorba sviečok je pomerne zložitý proces, ale ty si sa rozhodla, že si ich vyrobíš sama. Kde sa v tebe vzala táto odvaha? Máš za sebou nejaké kurzy?

Je pravda, že keby som výrobu sviečok zadala nejakej firme, aby nám ich vymyslela a vyrobila, bolo by to určite jednoduchšie. Lenže tým, ako veľmi je to pre mňa osobný príbeh a srdcová záležitosť, chcela som mať tvorbu celej kolekcie vo svojich rukách a aj do nej vložiť kúsok seba. Učila som sa vyrábať sviečky na rôznych workshopoch, či už v Českej republike alebo v zahraničí, vyrábala som si ich pre seba pre radosť a hovorila som si, že vyrobiť túto kolekciu priamo u nás jednoducho k tomu celému príbehu patrí. Samozrejme mám k výrobe sviečok z prírodného vosku veľký rešpekt a vedela som, že to nebude jednoduché.

Každá sviečka mi prešla rukami, podieľala som sa na zostavovaní vôní, o ktorých som mala jasnú predstavu, aj na samotnom miešaní a vylievaní vosku, kompletizácii do škatuliek a pod, ale nebola som na to úplne sama. Aby som mala istotu, že budú sviečky v najlepšej kvalite, prizvala som si na pomoc Evgeniu, ktorá sa zaoberá výrobou sviečok niekoľko rokov pod svojou značkou La Formula. Pomáhala mi sviečky testovať a kontrolovať, aby boli všetky v tej najlepšej možnej kvalite.

Navyše ma veľmi bavilo vyrábať sviečky spoločne s ďalšou ženou, užili sme si pri vyrábaní krásnu dievčenskú atmosféru.

výroba svíček bella rose

Často si kvôli sviečkam jazdila do Prahy. Prezradíš nám, čo si tam riešila?

Rovnako ako som pri výrobe sviečok poprosila o pomoc Evgeniu, na vývoj vôní som zase prizvala do spolupráce parfumérku Radku Cvoligovú, ktorá má svoj ateliér v Prahe. Tvorbu parfémov študujem ako takú moju vášeň už dlhšiu dobu, učila som sa napríklad v Anglicku pri Karen Gilbert alebo nadväzujúcimi výcvikmi pri úžasnej legende prírodných parfémov Mandy Aftel v USA. Kto máte záľubu v parfémoch a Mandy nepoznáte, odporúčam napríklad jej knihu Esencie a alchýmie. Tvorba parfémov je jednoducho taká moja vášeň, ktorú si študujem pre radosť, ale nie som v tom žiadny profesionál, preto som veľmi rada, že som mohla Radku prizvať, aby mi so všetkým pomohla.

Pripravila som si pre Radku také prezentácie všetkých miest, obrázky, fotky, aká je tam atmosféra, aký je tam vzduch, vibe, čo tam kvitne, rastie alebo aké jedlo, vnem, farbu alebo spomienku mám s každým miestom spojené a tiež nejaké nápady a návrhy na ingrediencie a hlavné tóny, ktoré by som chcela vo vôni zachytiť.

Akonáhle sme boli s predstavou na spoločnej vlne, tvorili sme spoločne v jej ateliéri jednotlivé akordy, až vznikla každá jednotlivá vôňa a následné vonný olej pre sviečku. Celá táto tvorba zabrala mnoho mesiacov a niekedy sme museli vytvoriť desiatky vzoriek, kým sa podarilo vytvoriť presne tú „atmosféru vo fľaštičke“, ktorú som si vysnívala. Našťastie bola Radka trpezlivá a musím povedať, že ma opäť neskutočne bavilo tvoriť vo dvojici. Od prvej chvíle sme vedeli, že mám veľmi podobný vkus na vône a skvele sme sa dopĺňali a nevznikla len táto kolekcia, ale trúfam si povedať, že veľmi pekné priateľstvo.

Ktorá sviečka dala pri miešaní vône najviac zabrať?

Najviac nám dal zabrať jednoznačne Bornholm. Je to miesto s veľmi svojráznou atmosférou, divoký severský ostrov, ktorý má nádherné biele pláže a lesy, ale je zároveň drsný, nespútaný a osobitý. Priala som si zachytiť akord mora, pláže s majákmi, veľké drsné kamene porastené riasami, ale aj zemitý tón piesočnatej pláže s trávami a naplaveným drevom, neďaleké lúky a les, na ktoré pláže často voľne nadväzujú.

Mala som takú jasnú predstavu, že o to ťažšie ju bolo vystihnúť a priznám sa, že vzoriek bolo naozaj veľa a bolo aj pár bezsenných nocí. Občas som išla na vôni pracovať aj o 3 ráno, keď som nemohla spať a lámala si hlavu, čo poslať Radke za smer kadiaľ ďalej. Obe sme si na tejto vôni dali veľmi záležať, ale nakoniec sa to podarilo a je prekrásna. Pre mňa naozaj atmosféra milovaného Bornholmu, ako si ho pamätám. Možno práve preto je táto vôňa pre nás obe tá najobľúbenejšia.

bornholm
Bornholm. Z archívu zakladateľky Martiny.

Ktorá sviečka je tvoja najobľúbenejšia?

Je naozaj ťažké vybrať, pretože všetky sú pre mňa srdečné a na každú mám inú krásnu spomienku. Všetky z nich by som si ihneď vedela predstaviť ako parfém. Jarní KodaňLetní Ribe sú viac kvetinové, Bornholm divoký, Podzimní hygge mi vonia ako keď spojíte nejaké dobré škoricové sušienky spolu s vôňou jesene, keď vonku vonia opadané lístie a dym, keď sa pália ohníky na záhradkách. Julemarked vonia po Vianociach, ale nie je to taká tá typická sviečka, je tiež viac ako parfém a trúfam si tvrdiť, že podobnú vôňu ste ešte necítili. Napriek tomu je nádherne vianočná a hneď vás prenesie na vianočné dánske trhy, kde si dáte glogg a sladké guličky aebleskiver a okolo svietia na vianočných stromčekoch svetielka a všetci sa veselia. Pre mňa je v tejto sviečke čistá vianočná radosť a pospolitosť

svíčky Julemarked a Katedrála

Posledná sviečka Katedrála má pre mňa špeciálny význam a je zase trošku iná oproti ostatným. Je poctou veľkej nádhernej katedrále z mestečka Ribe. Do tejto katedrály milujem chodiť počas Vianoc viac sa stíšiť, rozjímať, a tiež ma vždy dojme veľkoleposť tejto úžasnej stavby. Mám ju spojenú so zimou, snehom, ale aj pokojom. Nájdete v nej akord snehovej vločky, chladného kameňa, ale aj balzamickú hrejivosť vanilky a kadidla. Je to vôňa, ktorá je krásna na adventné rozjímanie, ale aj celoročne vždy, keď potrebujete nájsť pokoj a stíšenie.

Ku sviečkam patrí aj škatuľka, na ktorej nájdeme nádherné ilustrácie a ručne písaný nápis. Kto na etikete spolupracoval? A aký prvok na škatuľlke sa ti páči najviac?

Dizajn obalov pre nás tvorila Šárka Ouřadníková, ktorú som poprosila aby nakreslila aj ilustráciu ku každému miestu. Myslím, že je nádherné prečítať si pri každej sviečke príbeh daného miesta, zároveň ho priamo vidieť na ilustrácii a následne si privoňať. Priala by som si, aby celá táto kombinácia vnemov naozaj ako kúzelná hmla zákazníka na chvíľku preniesla do Dánska spolu so mnou. Aby mohol na chvíľku zažiť tú krásnu atmosféru a zasnil sa.

krabičky ke svíčkám Bella Rose

Názvy jednotlivých sviečok pre nás krasopísmom znovu napísala Zuzka Bártíková, s ktorou spolupracujeme už niekoľko rokov. Ručne písaný názov podľa mňa krásne dopĺňa jemné ilustrácie a podčiarkne celkový dojem z každej sviečky.

jarní kodaň svíčka

Vyskytol sa pri celom procese nejaký problém?

Vytvoriť celú kolekciu sviečok od prvého nápadu až po finálny výsledok trvalo 10 mesiacov a samozrejme sa vyskytlo viacero prekážok, ktoré bolo potrebné prekonať. Povedala by som, že keď sa tvorí nový veľký projekt, tak to k tomu procesu jednoducho patrí. Stalo sa nám napríklad, že nám tlačiareň zmenila technológiu, výsledné krabičky nám prišli zlé a museli sme rýchlo zadať nové inde.

Alebo bol náročný samotný proces výroby vonných olejov, pretože sa skladajú z mnohých parfumérskych ingrediencií od rôznych zahraničných dodávateľov a počas procesu miešania sa napríklad stalo, že jedna ingrediencia nebola dostupná a nemohli sme olej namiešať v naplánovanom termíne… Našťastie mám okolo seba úžasný tím nadšených ľudí, ktorí všetky prekážky prekonávali spolu so mnou a navzájom sme sa podporovali. Bez nich by som sama kolekciu nikdy nedokončila.

Sviečky sú prepracované do detailu, od starostlivého výberu vôní, cez výber pohárika, vosku, knôtu, etikety, škatuľky. Aký by si si priala, aby mal zo sviečky  zákazník pocit?

Naozaj najviac z celého srdca by som si priala, aby boli sviečky taká kúzelná hmla, ktorá vás prenesie na chvíľku niekam inam. Do miest, ktoré som si zamilovala a chcela by som vám ich ukázať. Aby každý, kto si k nim privonia, pozrie sa na ilustráciu a prečíta si príbeh na kartičke, si vedel nacítiť tú atmosféru a zasnil sa. Aby to nebola len sviečka, ale hlavne spôsob, ako na chvíľku predstaviť atmosféru krásnych miest a okamihov v mojom milovanom Dánsku. Všetko je o krásnej atmosfére a každá sviečka je pre mňa spôsob, ako vám atmosféru jarného prístavu v Kodani, romantických domčeku v Ribe alebo vianočnej storočnej severskej katedrály aspoň na diaľku viac priblížiť.

julemarked

Pri výbere vôní a vonných olejov s Maťou spolupracovala aj Radka Cvoligová, ktorá v Prahe vedie Ateliér of Senses. Môžete sa nám Radka predstaviť a popísať Vašu prácu?

Ateliér of senses je spojením mojich dvoch vášní. A to sú francúzske parfémy a hudba. Ako majiteľka vediem súkromné workshopy kde si môžete namiešať parfum na mieru podľa osobnosti z parfumérskych ingrediencií aj prírodných olejov.

Martina Svadbíková a Radka Cvoligová
Zakladateľka Martina s parfumérkou Radkou Cvoligovou. Z archívu zakladateľky Martiny.

Čo Vás priviedlo k tvorbe vôní?

Faktorov je mnoho ale tie hlavné sú rodina, príroda, varenie a hudba. Veľmi rada varím a hrám sa s rôznymi kombináciami korení a chutí. Vlastne je to veľmi podobné ako s parfémami, človek musí byť zvedavý.

No a v neposlednom rade určite hudba. Viete, skladanie hudby má totiž rovnaké pravidlá ako miešanie parfémov. Skladáte tóny do akordov tak, aby to ladilo a vznikla harmonická kompozícia. Dokonca aj parfumérskemu stolu sa oficiálne hovorí „organ“. Dá povedať, že sa vlastne celý môj život točí okolo vôní a neviditeľných vnemov.

Ako vnímate vône vzhľadom k miestam, na ktorá nás majú preniesť?

Vzhľadom na to, že vône majú najsilnejšiu schopnosť vyvolávať spomienky, tak vnímam vône ako prenášača v čase. Môžu nám napríklad vyvolať spomienky ktoré sa ukrývajú hlboko v našom podvedomí a ktoré sme zdanlivo zabudli. Môžu ale tiež tvoriť spomienky nové, takže voľte svoje parfémy s rozvahou, nech máte na čo spomínať 🙂

Ako sa Vám páčila spolupráca s Martinou a čo hovoríte na celý koncept sviečok?

Ako som spomenula vyššie – ako „čarodejnica“ mám k severským krajinám zvláštny vzťah. Takže sa mi na kolekcii pracovalo veľmi dobre. Pri vývoji vône na mieru je najdôležitejšie napojiť sa na predstavy a premýšľanie klienta a musím povedať, že Marťa je veľmi olfaktoricky senzitívna a otvorená. Všetky vône mala pripravené do posledného detailu a bolo vidieť, že Škandináviu naozaj miluje. To sa potom tvorí jedna radosť.

Z archívu zakladateľky Martiny.

Ktorá vôňa z celej našej kolekcie Vás zaujala najviac a prečo?

Určite Bornholm pretože milujem PC hru Zaklínač a vôňa ma prenáša na ostrov Skelige.
No a sviečka Podzimní hygge a jej príbeh je moje srdcovka. Jeseň je moje najobľúbenejšie obdobie roka a škoricová rolka obľúbený koláčik. Do toho chlapské pižmo a zemitosť lístia a rozkoš je na svete. S touto vôňou dokážu prežiť do konca roka.
svíčky bella rose

Bolo pri tejto spolupráci niečo, čo Vás prekvapilo?

Rozhodne ma prekvapilo, ako Marťa vníma vône a dokáže bez profesionálnych parfumérskych skúseností kombinovať ingrediencie. To sa skutočne často nevidí. Myslím, že toto nebude jej posledný voňavý projekt. 🙂

Prezradíte nám, čo vo Vašej tvorbe v najbližšej dobe chystáte?

Momentálne si nechávam patentovať unikátnu kolekciu vôní SCENT YOUR SOUL, ktoré dokážu pomáhať pri sebarozvoji na základe C.K.Junga a MBTI. Obsahuje 8 vôní, ktoré sa budú dať medzi sebou kombinovať a budete si tak môcť namiešať ideálnu verziu vášho ja.

Kde sa s Vami môžeme stretnúť?

Najčastejšie pri mojich parfumovom organe v Ateliéri alebo na niektorom z firemných eventov.

 

Objavte tieto kúzelné sviečky a preneste sa do Dánska ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!