Pred nedávnom nám začala svadobná sezóna, ktorá je tohto roku trošku netradičná a kvôli nedávnym udalostiam ju doprevádza množstvo obmedzení. Dnes by sme vám radi predstavili milú Luciu – blogerku z blogu Budeme se brát, ktorú sme ohľadne svadieb tak trošku vyspovedali. Naviac je jej venovaná celá kolekcia mesiaca, pokiaľ vás zaujíma, aké kúsky sa jej u nás na Bella Rose páčia najviac, rozhodne sa mrknite. Poďte sa zoznámiť!

Lucie z Budeme se brát

Predstavte sa nám v jednom odstavčeku.

Som Lucia, svadobná blogerka, ktorá založila svoj web Budeme se brát už skoro pred deviatimi rokmi. Som pomerne naivná, romantická duša, verím na “šťastne až do smrti” a možno práve to ma ku svadbám priviedlo. Milujem svojho muzikanta, jeho syna, nášho jazvečíka Čedara, výberovú kávu, víno s prívlastkom, lúčne kvety a osudové znamenia, ktoré si hľadám snáď vo všetkom – napríklad v pesničke, ktorá práve hrá z rádia.

Koronavírus a svadby v roku 2020. Nedávno ste spísala do článku na blogu Budeme se brát všetky opatrenia, ktoré sa týkajú svadieb a dodržiavania určitých pravidiel. Aký na to máte pohľad?

Spočiatku som to samozrejme chápala a bolo rozumné konanie svadieb počas karantény obmedziť. Teraz už mi to príde ale ako blázninec. Síce postupné uvoľňovanie, ale niektoré opatrenia si vážne protirečia. Snažím sa to sledovať a snúbencov tak informovať, aby boli v kľude, ale sama by som v tej situácii skutočne byť nechcela.

Dá sa vôbec na takú svadbu s obmedzeniami tešiť?

Rozhodne dá, ale záleží, akú mali snúbenci o svojej svadbe predstavu a ako veľmi sa jej obmedzenia dotknú. Niekto nechcel robiť kompromisy napr. v počte hostí alebo mieste konania, tak svadbu odložil. Iní sa chceli hlavne vziať, aby už boli manželia, tak sa zmierili s iným konceptom a užili si to aj tak. A niektorí chceli napríklad od začiatku malú svadbu len so svedkami a tých sa to vlastne vôbec nedotklo.

V túto chvíľu už sú, myslím, svadby celkom na pohodu. Na dezinfekciu už sme si všetci zvykli, počas nastupovania do taxíka si rúško nasadzujeme automaticky a jediný možný problém je uzavretie reštaurácií po 23. hodine. Aj to sa dá ale vyriešiť usporadúvaním v súkromí a externým cateringom. Stále to sú krásne svadby, ktoré si možno v tejto situácii všetci užijú ešte viac, pretože nikto nevie, ako to bude za rok…

Svadobná koordinátorka. Zbytočná investícia alebo veľká úľava?

Veľká úľava! Musíte si ale ujasniť, čo od nej očakávate, a to si s ňou potvrdiť. Musíte si sadnúť ľudsky.

Môžete nájsť niekoho, kto vám len skoordinuje svadobný deň, aby všetko plynulo, niekoho, kto vám pomôže a poradí už počas príprav, odporučí dodávateľov, vymyslí alebo doladí koncept, niekoho, kto sa postará o kompletný dekor a koordináciu dňa alebo niekoho, komu zveríte svadbu do rúk celú a nestaráte sa už o nič, len kývate a vrtíte hlavou.

Stále je množstvo neviest, ktoré si svadbu chcú urobiť samy, užiť si tie prípravy. A patrím medzi ne aj ja. Musia si ale uvedomiť, že to plánovanie zaberie neskutočné množstvo času a čas jednoducho nie je zadarmo. Napríklad také hľadanie náhrady, keď vám nejaký dodávateľ odriekne, to je pánabeka o nervy. Vďaka koordinátorke alebo agentúre je to ďaleko ľahšie, vždycky vedia, kam sa obrátiť, koho zohnať alebo ako to urobiť inak.
Pokiaľ ide o našu svadbu – vymyslím a naplánujem si ju sama, ale rozhodne chcem potom skonzultovať harmonogram a ďalšie detaily a osloviť koordinátorku na ten samotný deň, aby sme my ani naši kamaráti už nemuseli v deň svadby a deň pred ňou nič robiť a len mohli popíjať točené prosecco.

svatební přípravy

Aj vy ponúkate poradenstvo. S čím ste párom schopná pomôcť?

Je to tak, že oficiálne svadobné konzultácie ponúkam, ale veľmi ich nepropagujem. Zaviedla som ich preto, že mi nevesty často píšu otázky ohľadne harmonogramu, štýlu alebo toho, koho musia a nemusia na svadbu pozvať. To je mimochodom najväčší problém snáď každej svadby, vždycky sa nájde niekto, kto má potrebu do toho hovoriť alebo dokonca predpokladať, že niečo predsa samozrejme bude tak a tak, pretože sa to tak robí.

Na konzultácie sa hlásia nevesty, ktoré si chcú svadbu naplánovať samy. Vždycky pripravia svoje otázky, popíšu mi, ako si ten deň predstavujú, kto im s čím pomáha. A ja potom len chrlím tipy a nápady, trochu je usmerňujem, keď vymýšľajú zbytočnosti alebo zložitosti, odporučím dodávateľov, keď je to potrebné, trochu sa povŕtam v harmonograme a dosť často dodávam odvahu. Zatiaľ zakaždým som sa na konci konzultácie dozvedela, že som veľmi pomohla, aj keď mi zakaždým prišlo, že tá nevesta už predsa všetko má. Najväčší prínos tých dvoch hodín so mnou je totiž asi to, že nevestu ukľudním, že stíha, že má zariadené všetko potrebné, a že aj v daždi sú svadby krásne.

Čo je podľa vás na svadbách už pasé?

Predovšetkým zlí fotografi a nezmyselné dvojhodinové párové fotenie, zatiaľ čo ostatní čakajú o hlade, kým sa novomanželia vrátia. Pre mňa osobne je fotograf na svadbe hneď po snúbencovi to najdôležitejšie, pretože fotky sú to, čo po svadbe zostane a vždycky vám to pripomenie všetky tie okamihy a emócie. Nechcem za dvadsať rokov listovať svadobným albumom plným ničnehovoriach fotiek črievičiek a parfumu, vyretušovaných portrétov, na ktorých sa nepoznám, naaranžovaných póz, ako ťahám ženícha za kravatu alebo ako družičky akože obdivujú môj prstienok.

Chcem vidieť skutočné emócie, ako mamičky plakali dojatím (na rozdiel odo mňa…), ako sa kamaráti smiali, ako to deti roztočili na parkete a ako všetci nadšene spievali Dajánu pri táboráku.

S priateľom ste relatívne čerstvo zasnúbení, museli ste svadbu posúvať o rok, ako väčšina párov, alebo ste dopredu vedeli, že pre vás bude kľúčový rok 2021?

Zasnúbili sme sa v decembri, a pretože som trvala na konkrétnom júnovom dátume a na sporiacom účtu sme mali presne nulu, hneď sme si stanovili termín až na rok 2021. Ja som s tým chvíľku bojovala, najradšej by som sa vydávala už tohto roku, ale nezvládli by sme to, alebo aspoň nie tak, ako chceme. Teraz som samozrejme rada, že som nebola v rovnakej situácii ako tohtoročné nevesty a mohla som to len objektívne sledovať. Osobne by som asi už v marci panikárila a nečakala by som do poslednej chvíle, jednoducho by som to hneď presunula na ďalší rok. Obdivujem snúbencov, ktorí mali pevné nervy a nenechali si prípravy a samotnú svadbu skaziť.

blogerka lucie z blogu Budeme se brát

Máte voľnú ruku alebo je to občas boj?

Myslíte so snúbencom? Na všetkom sa zhodneme, my sme totiž určitú predstavu o svadbe mali už pred zasnúbením, otvorene sme sa o tom bavili. Vieme, čo chceme a čo nechceme, že budeme ignorovať väčšinu zvyklostí a že aj skrz protesty príbuzných nezaznie jediná pesnička od Michala Davida… Obecne sa nám páčia rovnaké veci, rovnaké veci považujeme za zbytočnosti, takže sme sa hneď zhodli aj na štýle a ladení dekoru.

Respektíve – ja som si vytvorila kompletný moodboard a Vojta povedal: “To vieš, že áno.” Musím ale povedať, že ma trochu rozčuľuje, ako je náročný na veci, ktoré sa týkajú jeho. Ja som si kúpila šaty za tisícovku na eshope, on si vymyslel farbu obleku, ktorá jednoducho nie je bežná. Mne by stačil aj len zásnubný prsteň a nepotrebovala by som k tomu ďalší, on chce taký snubák, aký nemá v ponuke absolútne nikto. (smiech)

Kde čerpáte inšpiráciu na svoju svadbu?

Ako všetky nevesty – na Pintereste! Než ale konkrétny štýl hľadám skôr nápady. Mám plnú nástenku nápadov! Ja nechcem veľmi prezrádzať, nech nekazím hosťom prekvapenie, ale myslím, že nikto z nich na takej svadbe ešte nebol. Už som to písala niekde na blogu, že naša svadba bude taký bohémsky retro chaos, pretože také to máme aj doma. Nedokážem si predstaviť mať načančanú svadbu v pastelových tónoch, vintage svadbu s vrecovinou a šiškami, nedajbože napríklad svadbu ladenú do fialova alebo tyrkysova a podobne, to nie sme my.

byt lucie z budeme se brát
Nahliadnutie k Lucke domov.
U Lucky doma.

Posledná otázka: Čo je na plánovaní svadby najťažšie?

Nenechať si skaziť náladu predstavami ostatných a trvať si na tom, že je to deň len a len o nás dvoch.

Prajeme Vám krásne slnečné leto

MichaelaBella Rose

Načerpajte svadobnú inšpiráciu u Lucie na blogu Budeme se brát.

 

Svadobné kúsky pre dokonalú atmosféru ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!