Keď sme premýšľali nad tým, kto by náš e-shop mohol sprevádzať mesiacom jún napadlo nám, že začína hlavná svadobná sezóna a je teda ideálna príležitosť vám predstaviť zaujímavú osobnosť. Tou júnovou je šikovná a milá svadobná fotografka Dara Rakovčík, ktorej fotky vás určite ohromia. Nás teda ohromili neskutočne!

svadobné foto

Čo fotíte najradšej?

Najradšej fotím ľudí a ich emócie. Preto sú mi asi najbližšie práve svadby. A potom tiež pre radosť dokumentujem naše cesty po svete.

Vieme, že ste pôvodne študovali jazyky, ako Vám napadlo „preskočiť“ k fotografii?

Vždy ma bavilo robiť niečo kreatívne. Veľa rokov som chodila do ZUŠ na výtvarnú a 15 rokov na balet. Od strednej školy ma chytilo aj fotenie, ale nikdy by mi nenapadlo, že by som sa tým raz mohla živiť. Odmalička som milovala cestovanie a tak mi štúdium jazykov prišlo ako dobrý nápad. Vďaka mojej kamarátke vizážistke som sa dostala k foteniu a v ôsmom semestri prerušila štúdium na univerzite.

nevěsta

Spolupracovali ste s fotografom Manfredom Daamsom, prečo ste si vybrali práve jeho?

To bola jednoducho náhoda. Kamarátka u neho pracovala ako vizážistka a raz ma vzala so sebou na fotenie jednej módnej kolekcie. Veľmi ma to chytilo a zistila som, že chcem byť fotografka. Som veľmi rada, že som svoju prax mohla získať práve u Manfreda, ktorý je popredným lifestylovým fotografom v Nemecku a najímajú si ho firmy po celom svete.

Štúdium jazykov bolo určite dôležité aj kvôli komunikácii so zahraničnými klientmi, vidíte nejaké rozdiely medzi fotením zahraničných klientov a tých tuzemských? Je niečo typické pre Čechov alebo zahraničných klientov?

To že hovorím troma cudzími jazykmi je určite veľká výhoda. Aj preto, že časť svadieb fotím v zahraničí. Klienti sú nadšení, keď s nimi komunikujem v ich jazyku a sú potom oveľa uvoľnenejší. Rozdiel medzi českou a zahraničnou klientelou určite je. Cudzinci berú svadbu ako oslavu, neboja sa dať priechod svojim emóciám, neboja sa zasmiať a vôbec sú celý deň pozitívne naladení. Tiež sa radšej obliekajú do svetlejších farieb.

Ako vyzerá pracovný deň svadobnej fotografky?

Pokiaľ práve nefotím svadbu, tak ráno vybavím emaily, potom nasledujú stretnutia napr. s klientmi, nevestou alebo svadobnou agentúrou. Zvyšok dňa sedím pri počítači a retušujem fotky, pripravujem projekty, fotoknihy. Starám sa o sociálne siete, marketing … a tiež veľa času trávim so svojimi deťmi. Svadobný deň začína raňajkami a dojazdom na miesto. Vždy dorazím aspoň o 30 minút skôr. Prejdem si lokáciu, pozdravím sa s dodávateľmi… a potom už je to zhon až do večera. Fotenie príprav nevesty, svadobného miesta, obradu, párové fotenie, hostina, nakrojenie torty, prvý tanec a začiatok párty. Potom ma čaká cesta domov, zálohovanie fotiek a upravenie aspoň pár fotiek pre novomanželov. Okolo polnoci, niekedy aj neskôr potom padám do postele. Druhý deň po svadbe si neberiem ďalšie zákazky a trávim ho s rodinou na nejakom výlete do prírody, kde si najlepšie dobijem baterky 🙂

te nejaký projekt, ktorý by ste chceli v budúcnosti realizovať?

Do budúcnosti chystám workshopy pre svadobných fotografov a ešte jeden zaujímavý projekt, zatiaľ ale viac neprezradím.

Čo najzaujímavejšie ste fotili?

Pre mňa bolo určite zatiaľ najzaujímavejšie fotiť trojdňovú tradičnú indickú svadbu. Prvý deň sa zišlo takmer tristo hostí a začalo maľovanie hennou. Druhý deň nasledovali oddelené obrady ženícha a nevesty. Tretí deň bol podobný, ako poznáme my z našich svadieb. Obrad však trval vyše tri hodiny. Pálili sa ohne, všade voňali vonné tyčinky, obrad sa skladal z rôznych tradícií, piesní, tancov. Bolo to niečo neskutočné, farebné… dúfam, že sa mi takáto príležitosť zase naskytne.

Stalo sa Vám niekedy počas fotenia niečo neočakávané? Ako ste to riešili?

Musím zaklopať, ale našťastie nestalo. Keď fotím svadby mám so sebou vždy dva foťáky a niekoľko objektívov. Často je so mnou tiež asistentka, ktorá sa o celú moju výbavu stará, aby som mala vždy všetko poruke a nachystané.

Aký je podľa Vás momentálny svadobný trend?

Veľa neviest sa inšpiruje na zahraničných svadobných blogoch a čím ďalej viac svadieb sa koná vonku. Svadobná výzdoba býva elegantná a ladená do nejakej témy. Nevesty si dávajú záležať na kvetinovej výzdobe, tlačovinách… často si najímajú služby svadobnej agentúry. Snažia sa byť originálne a neboja sa ani extravagancie.

Na svojich stránkach máte aj niekoľko článkov z ciest, cítili ste sa niekde ako doma?

Doma som sa určite cítila v Nemecku, kde som takmer 10 rokov žila.

Tohtoročná jar je skutočne ponurá, aké máte plány na leto?

Letá sú u mňa vždy v znamení svadieb a práce. Je to vrchol sezóny a ja sa často ani nezastavím. Všetko si potom ale s rodinou vynahradíme v zime, keď vždy na niekoľko týždňov odlietame za teplom. Plány na tú tohtoročnú dovolenku sa už pomaly rysujú 🙂

Máte nejaký obľúbený kúsok u Vás doma?

Z každej cesty si privážame nejaký tradičný suvenír. Tieto kúsky sú pre nás veľmi cenné. Zatiaľ asi najväčšia vec, ktorú sme si priviezli bol veľký, z jedného kusa dreva vyrezávaný rybár, sediaci na kole zo Srí Lanky.

Kedy zažívate Vaše osobné hygge?

Moja hygge je, keď po celom dni strávenom vonku s deťmi, sa môžem večer uvelebiť pod deku na gauč. Rozsvietim sviečky a začítam sa pri dobrom čaji do knižky, trebárs nejakého krimi románu. Ideálne môže vonku ešte poriadne pršať 🙂

Želáme vám krásne slnečné dni, ktorých už bude určite len pribúdať!

Za Bella Rose

Michaela

Vyšperkujte si svadbu štýlovými svadobnými doplnkami ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!