Máte pred sebou sťahovanie do svojho vysnívaného 1+kk alebo útulného 2+1 a hľadáte inšpiráciu, ako zariadiť malý byt tak, aby sa vám v ňom bývalo ako v bavlnke? Nechajte sa inšpirovať našimi interiérovými vychytávkami, ktoré vám pomôžu zariadiť byt vzdušne a efektívne, aj keď je malý. Potrebujete na to len pár tipov a tie správne bytové doplnky.

7 tipov ako zariadiť malý byt:

  1. Vymaľujte svetlými farbami
  2. Rozdeľte priestor na menšie zóny
  3. Zvoľte nábytok na nôžkach alebo vstavané skrine
  4. Zabudujte posuvné dvere
  5. Malú obývačku s kuchyňou vybavte jedálenským stolom pre dvoch
  6. Zaveste zrkadlo naproti oknu
  7. Využite úložné priestory ako vychytávky pre malý byt
Jak zařídit malý byt inspirace
Aj loftový byt môže poskytnúť dostatok priestoru. Stačí dobre využiť každý centimeter!

1. Vymaľujte steny svetlými farbami

Medzi najčastejšie tipy, ako zariadiť malý byt, patrí odporúčanie výmaľby vo svetlých farbách. Myslite na to, že strop by mal byť vždy najsvetlejší a aby priestor pôsobil ucelene, kombinujte maximálne tri farby. Svetlé odtiene dodajú miestnosti vzdušnosť a opticky ju otvoria, budú tiež lepšie odrážať svetlo.

Pomocou tmavšieho odtieňa tej istej farby potom ľahko oddelíte časť miestnosti od zvyšku priestoru: malú obývačku s kuchyňou vymaľujte nabielo, časť so spálňou potom na svetlosivú. Vzniknú tak dva zdanlivo oddelené priestory, ktoré budete vnímať ako dve časti bytu. Užitočným tipom je aj vyhotovenie podlahy vo svetlej farbe a jednotnom vzore.

2. Rozdeľte priestor na menšie zóny

Než sa pustíte do vybavenia bytu, zistite jeho presné rozmery. Rozostavenie nábytku treba dobre naplánovať, zvlášť v prípade malého bytu. Keď budete vedieť, koľko priestoru môžete venovať kuchyni, obývačke a spálni, ľahšie potom rozdelíte miestnosť na niekoľko menších zón, ktoré vám pomôžu vnímať jeden priestor ako väčší počet miestností, z ktorých každá má svoj účel. Zóny vytvoríte napríklad pomocou paravánu, závesu, vysokých izbových rastlín alebo vyššej komody, v prípade rekonštrukcie môžete zvoliť priečku.

malý byt inspirace
Sklenenou zástenou ľahko oddelíte napríklad kuchyňu od obývačky.

3. Do malého bytu nábytok na nôžkach alebo vstavané skrine

Nábytok s rovnými líniami, vo svetlých farbách a z nie príliš masívnych materiálov. To je vybavenie, ktoré potrebujete do malého bytu. Vyhnite sa masívu a príliš veľkým kusom nábytku, ktoré zaberú cenný priestor. Pokiaľ to ide, investujte do vstavanej skrine, ktorú navyše ľahko vybavíte zrkadlom, prípadne vyskúšajte nábytok na mieru. Ten dokonale zapadne do zvoleného priestoru bez toho, aby ste prišli o centimetre, ktoré je možné využiť inak.

Ak bývate v nájme a rekonštrukcia vašej 1+1 skrátka nie je možná, pozrite sa po odľahčenejšom nábytku na nožičkách.

nábytek na nožičkách malý byt
Potrebujete zariadiť malý byt? Nábytok na nožičkách je skvelým odľahčeným variantom pre každú miestnosť.

4. Zabudujte posuvné dvere

Posuvné dvere môžu vniesť nevšedné nápady do malej spálne aj do spojenej obývačky s kuchyňou. Miestnosti totiž ľahko oddelia a zaistia súkromie, pokiaľ ich však necháte otvorené, zostane vám k dispozícii celý priestor. Užitočné môžu byť aj v prípade, že potrebujete oddeliť spálňu od zvyšku priestoru. Sklenené posuvné dvere, napríklad s matnou úpravou, potom dodajú elegantný, vzdušný vzhľad.

5. Malú obývačku s kuchyňou vybavte jedálenským stolom pre dvoch

Inšpirácia pre malý byt spočíva v minimalizme. Do vybavenia kuchyne si preto kúpte radšej menší štvorcový jedálenský stôl pre dvoch, riešením môže byť aj úzky barový stolík s vysokými stoličkami. Jedálenský stôl môže byť tiež sklápací, najmä v garsónke alebo v byte pre jedného. A keď vám príde návšteva, určite si hravo poradíte podľa hesla: dobrých ľudí sa vždy veľa zmestí!

stůl pro dva do malého bytu
Jedálenský stôl pre dvoch bude do výbavy malého bytu úplne stačiť, najlepšie vo svetlej farbe.

6. Ako na malý byt? Stavte na zrkadlá

Zrkadlá budú v interiéri malého bytu vašou záchranou číslo jedna. Na počkanie rozšíria priestor, dodajú mu viac svetla aj hĺbku. Zaveste zrkadlo naproti oknu alebo do blízkosti lampy a nechajte odrážajúce sa svetlo preniknúť do každého kúta miestnosti. Okrem praktického kúsku sa navyše stanú aj dizajnovým doplnkom v prípade, že siahnete napríklad po zrkadle nepravidelného tvaru od Ferm Living.

zrcadlo
Zrkadlo nepravidelného tvaru dodá interiéru vzdušnosť a odľahčenosť.

7. Využite úložné priestory ako vychytávky pre malý byt

Hoci je váš byt malý, nemusíte sa nutne vzdávať všetkých svojich vecí. Inšpiráciu pre praktické skladovanie nájdete v úložných priestoroch pod posteľou, využiť môžete celú výšku stien na upevnenie skriniek alebo políc a nájsť možno hluché miesta, ako sú priestory pod schodmi do poschodovej postele či miesto pod šatníkovou skriňou. Využiť je možné stohovateľné úložné priestory, debničky alebo košíky s vekom, ktoré skryjú obsah.

úložné prostory
Stohovateľné koše a debny budú pre malý byt ideálnym riešením.

Zmestiť sa do malého bytu môže byť ľahké, keď máte tie správne tipy. Dúfame, že naša inšpirácia na zariadenie interiéru bytu typu 1 + kk bola vo vašej ceste za vysnívaným domovom tým správnym nasmerovaním! A ak hľadáte inšpiráciu na zariadenie malého balkóna, môže sa vám hodiť ďalší z našich článkov.

Veľké zážitky vo vašom útulne malom byte vám praje
Míša & Bella Rose

Rozhliadnite sa po doplnkoch, ktoré vám pomôžu zariadiť malý byt!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!