Garsónky boli doménou minulého režimu a pôvodne išlo o byty pre slobodných mládencov s výmerou do 30 m². Malý byt skrýval všetko, čo by malo plnohodnotné bývanie mať a ani o chlp viac alebo menej. Vo chvíli, keď sa rozhodnete pre malý a útulný byt, verte, že musíte veľmi starostlivo plánovať, pretože tu ide naozaj o každý centimeter. Ak je však plánovanie vaša doména, dostanete kúsok svojho osobného raja v mestskej džungli, ktorý je na nezaplatenie.

Pre malé mestské byty sa u nás v kancelárii vžil výraz pidi-byty. Jeho definícia je jednoduchá, vnútri môžu spoločne bývať dvaja zamilovaní ľudia alebo voľnomyšlienkársky single jedinec s maximálne jedným malým domácim miláčikom alebo priestranným akváriom s riasoguľami. Pri jej zariaďovaní je potrebné držať sa základného pravidla, že menej je niekedy viac a ak vás sťahovanie ešte len čaká, odporúčame zahájiť včasnú očistu.

Menej je niekedy viac

Či už ste typ, čo veci hromadí, alebo zastávate skôr asketický prístup k životu, do garsónky si so sebou vezmite len vaše najobľúbenejšie kúsky. Vaša domácnosť by sa mala skladať z kvalitných materiálov, ktoré s vami vydržia mnoho rokov. Obmedzte plast a oblečenie, ktoré ste nemali na sebe viac ako rok, darujte na charitu. Menej je niekedy viac a to platí pre garsónku dvojnásobne.

Hravý dekor
Malý byt, veľa úložného priestoru

Ostrovčeky

Priestor starostlivo naplánujte! Vymedzte si kútik pre všetky vaše aktivity. Ak sa vám podarí efektívne rozplánovať priestor, vytvoríte si tak svoju osobnú oázu pokoja, ktorá vám zakaždým „dobije baterky“.

Nevzdávajte sa svojich koníčkov!

Farby

Ak si plánujete zaobstarať garsónku, stavte na svetlé farby! Klaustrofobici neprepadajte panike, svetlý priestor s dostatkom prirodzeného svetla určite nebude pôsobiť stiesnene. Myslite na to, že strop by mal byť vždy najsvetlejší, ale s odtieňmi podlahy sa môžete vyblázniť. Aby priestor pôsobil uceleným dojmom, kombinujte maximálne 3 farby, ideálne však 2. V garsónke sa na obmedzenom priestore môžete vyhrať s farebnými detailmi, ktoré celý byt zjednotia a prepoja.

Svetlé farby
Farebná súhra

Úložný priestor

Ak ste sa rozhodli prežiť časť života v malom byte, sme si istí, že si plne uvedomujete, že sa váš vesmír zmenší na niekoľko metrov štvorcových. Aby ste nemuseli prísť úplne o všetky vaše obľúbené veci, zamyslite sa nad multifunkčným riešením vašich úložných priestorov. Čokoľvek sa bude dať, zaveste! Ak máte vysoké stropy, kúpte si posteľ na poschodí, kvetináče alebo kokedama budú zavesené pri okne vyzerať božsky! Pre ešte väčšiu úsporu miesta si kúpte zabudované skrine a nezabudnite, že úložné priestory možno mať aj zabudované v podlahe! Pre malé byty sa perfektne hodia aj skladacie alebo stohovateľné vybavenia. Ak sa skutočne nechcete vzdať bláznivých farieb, odporúčame siahnuť po štýlových debničkách od EEF Lillemor. V ich kolekciách nájdete odtiene ako je sivá, piesková alebo napríklad nude.

Debničky môžete použiť aj ako nočný stolík

Zaostrené na detail

Ak niečo dokáže spoľahlivo potlačiť priestor, sú to masívne kúsky na malom priestore. Subtílne maličkosti opticky zväčšujú priestor, ktorý potom pôsobí vzdušne. Preto, keď sa budete chystať pre nový nábytok do nového bytu, dbajte na to, aby nohy stoličiek, postelí a ostatného nábytku boli čo najtenšie. Vo chvíli keď sa snažíte využiť priestor na maximum, zaujímajte sa o všedné drobnosti a venujte im náležitú starostlivosť. Dokonca aj okenný parapet si možno nechať vyrobiť na mieru a mať tak štýlový úložný priestor s pracovnou doskou. Ak je vaša garsónka rôzne členená, investujte do zabudovaných posuvných dverí, ktoré šetria priestor a dverové zárubne zlaďte do rovnakej farby ako steny. A čo robiť, keď je priestor proti vám? Rýchlou odpoveďou je minimalistický štýlzrkadlá, ktoré opticky zväčšujú miestnosť.

Neutrálne tóny
V jednoduchosti je krása

Kompaktnosť nadovšetko

Hľadajte hluché miesta ako sú roh kuchynskej linky, priestor pod schodami do poschodovej postele, miesto pod šatníkovou skriňou alebo zbytočne veľký priestor pri strope v predsieni. Tam všade sa dajú zakomponovať skryté miesta, ktorá vašu domácnosť posunú zase o kúsok ďalej. Existuje veľa inšpiračných zdrojov a jedným z nich je aj kniha Small Homes Grand Living, ktorá vám dodá odvahu v plánovaní a dodá vám inšpiračnú vzpruhu.

Zaveste aj posteľ!
Nábytok na mieru sa vyplatí!

Balkón

Našli ste svoje kráľovstvo, uprostred betónovej džungle? Doprajte si oddych! Hektický život je potrebné vyvážiť pohľadom na zelené rastlinky, čerstvý vánok a nekonečné krásy nočnej oblohy. Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí vlastnia balkón, veľké francúzske okno alebo dokonca strešnú terasu, máte vyhraté! Sme si takmer istí, že cez letné obdobie nebudete chcieť nič iné, než všetok svoj čas tráviť vonku. Svoju terasu si zariaďte jednoducho, niekoľko príjemných vankúšov na sedenie, malý stolček a pár svetelných reťazí na teplé letné noci!

Užívajte si pohodu
Vaša oáza pokoja

Základným pravidlom pri akomkoľvek zariaďovaní bytu je, že danému priestoru musíte vdýchnuť dušu! Preto sa obklopte vecami a doplnkami, ktoré máte radi a vďaka ktorým zažívate vaše pravé domáce hygge. Máte nejaké osvedčené tipy na bývanie v maličkých domácnostiach? Podeľte sa o ne s nami tu v komentároch alebo priamo ich fotky zdieľajte pod #bellarosesk.

Za celý tím Bella Rose

Nikola

Poobzerajte sa po dokonalých doplnkoch

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!