Kto nás pozná, určite si mohol všimnúť, že radi zdieľame inšpiráciu na útulné bývanie a krásne okamihy. Dnešný článok nebude výnimkou. Čo vás v ňom čaká? Predstavíme Vám Markétu Vester, milovníčku škandinávskeho spôsobu života. Keďže žije v Dánsku a svoju lásku ku škandinávskym značkám dáva na obdiv aj na Instagrame, rozhodli sme sa s ňou spojiť sily a poprosili ju, či by nám na e-shop vybrala niekoľko kúskov značky Broste Copenhagen. A že sú to krásne kúsky! Poďte ich spoznať máličko bližšie, veríme, že po prečítaní nasledujúcich riadkov si nordic štýl zamilujete ešte o trošku viac.

Radujem sa z maličkostí a už dávno sa bezhlavo neženiem za vecami, ktoré pre mňa nemajú význam.

marketa vester

Môžete sa v jednom odstavečku popísať?

Veľké srdce na dlani, radosť zo života a snívanie… tak to som ja, Markéta. Veľmi rada tancujem, rada sa smejem a zo všetkého najviac milujem svoju rodinu. Radujem sa z maličkostí a už dávno sa bezhlavo neženiem za vecami, ktoré pre mňa nemajú význam.

So svojim mužom a dvomi deťmi žijem zhruba hodinku od Kodane v krásnej vile z roku 1923. Začiatkom roka som sa v Dánsku dala na štúdium zdravotného asistenta, ale inak ma veľmi bavia interiéry, dekorácie a bývanie ako také. Nie som žiadna influencerka, ale je pravda, že som aktívna na Instagrame, kde ma nájdete pod názvom mit liv er smukt, čo v preklade znamená ¨môj život je krásny¨.

Ako by ste popísala štýl svojho bývania? Máte rada jeden konkrétny, alebo skôr kombinujete viac štýlov?

Už cez 10 rokov žijem v Dánsku, k tomu som ešte vydatá za Dána, a preto teda niet divu, že sa škandinávsky štýl premietol aj do nášho bývania. Nepovedala by som, že je to ale len čisté škandi. Napríklad naša zimná záhrada, alebo „verandička“, ako ju s láskou nazývam, má prvky vidieckeho štýlu.

U nás doma sa snažíme obklopovať prírodnými materiálmi a elegantne využiť priestor na bývanie, ale zároveň ho neprehltiť. Kombinácia jednoduchých zemitých odtieňov a dreva naprieč celým našim domom nám vykúzlila zázemie, kde sa radi vraciame, nechávame inšpirovať, a kde je nám všetkým veľmi dobre.

ložnice Markéty Vester

Na ktoré značky u seba doma nedáte dopustiť?

Sú to predovšetkým dánske značky, ku ktorým mám veľmi blízko, ale tiež preto, že ich dizajn je nadčasový, nesie v sebe tradíciu a je krásne prepracovaný. Ako som už zmienila, milujem drevo, a tak nám doma značka ako Kay Bojesen, ktorá je jedna z tých najznámejších tu u nás, jednoducho nemôže chýbať. Drevené zvieratká, vojačikovia, skladačky alebo napríklad tiež autíčka, to je to, čo si môžete práve pod touto ikonickou dánskou značkou predstaviť.

 Ďalšími mojimi obľúbenými značkami sú Broste Copenhagen, Lyngby, Kähler alebo napríklad tiež By Lassen, či ferm Living.

skandinávské bydlení

Jednou zo značiek, ktoré u Vás doma môžeme vidieť, je aj Broste Copenhagen. Čo sa Vám na nej páči?

Na Broste Copenhagen ma baví tá ľahká kombinovateľnosť s ostatnými značkami. Taký ten pocit, kedy si povieš: „Páni, to vyzerá ale krásne.“ A presne taká značka Broste je. Vyniká dôvtipom, hravosťou, ale tiež nevšednosťou. So značkou Broste som v Dánsku niekoľko sezón spolupracovala a pri každej novej kolekcii som nestačila žasnúť. Broste sa snaží vytvoriť niečo ojedinelé, či už hovoríme o komforte v prípade kresiel, či sedačiek alebo o nápaditosti v prípade dekorácií. My sa doma môžeme pýšiť niekoľkými kúskami tejto kvalitnej dánskej značky. Či už to sú lampáše, vázy, misky, lampy alebo stoličky.

Pomohla ste nám vybrať aj pár kúskov do nášho e-shopu, čím ste sa pri výbere riadila?

Úplne úprimne, hlavnú rolu hralo to, čo by som si dokázala predstaviť u nás doma. Snažila som sa vybrať také dizajnové kúsky, ktoré sú od pohľadu páčivé, a ktoré by celkom určite mohli robiť parádu v každom bývaní. Vybrala som také produkty, ktoré by stálo za to mať doma. Ak hľadáte skvelý tip na darček, tak som si istá, že z ponuky Broste si určite ľahko vyberiete. A navrch mám ešte veľkú radosť, že práve Bella Rose privítalo túto značku vo svojom sortimente, o ktorej som presvedčená, že sa bude krásne predávať.

skandinávská kuchyně

Pokiaľ by ste mala zmieniť 5 produktov od tejto značky, ktoré sú „must have“, aké by to boli?

Ja som veľká milovníčka váz a od značky Broste ich máme doma niekoľko. Preto s istotou v hlase môžem povedať, že s vázami od Broste nikdy nešliapnete vedľa, jednoducho nikdy. V interiéri vyzerajú krásne aj ako solitér. Vankúše sú tiež mojou veľkou vášňou. Krásne vzory a materiály, ktoré sú viac než príjemné, vyzvú ľahko k oddychu skutočne každého. Lampáše od Broste sú ďalšou mojou slabosťou. Máme doma už štyri a som si istá, že len u nich nezostaneme. Zimné večery sa rýchlo blížia a ja nepoznám nič lepšie, než si okolo seba vytvoriť pohodovú atmosféru. To sa vám s Broste lampášmi podarí na jednotku.

Porcelán je jedno veľké ach. Tanieriky, hrnčeky a misky sa budú skvele vynímať na krásne prestretom stole. Lampy od Broste mám tiež vo veľkej obľube, zaručene totiž vynikajú svojim dizajnom a kvalitou.

skandinávská jídelna

Teraz z iného súdka. Čo pre Vás znamená hygge?

Hygge má pre mňa mnoho podôb a tvárí. Niekedy je to len ten pohodový večer s rodinou, keď sme všetci spolu, hrá nám hudba a my buď spievame, tancujeme alebo jednoducho pripravujeme večeru a je nám pekne. Inokedy to je napríklad večer, keď s mužom len tak sedíme na gauči, rekapitulujeme deň, plameň plápolá v peci a nič nemusíme. Povedala by som, že hygge je také to univerzálne slovíčko, ktoré poznáme a zažívame počas dňa všetci. Je to moment, keď je nám pekne a máme sa fajn. Ten krásny pocit od srdca, pri ktorom jednoducho len sme.

Hygge môže byť aj nakupovanie, výletovanie, káva s kamarátkou, alebo napríklad keď sa hráte s deťmi. Hygge nemá hranice, len niekedy ľudia až príliš premýšľajú nad jeho významom. A pritom je to tak jednoduché.

Chystáte sa na vianočnú výzdobu? Čo u vás doma nesmie v tomto období chýbať?

Prípravu na Vianoce si ako rodina každý rok nesmierne užívame. Ešte z dôb, keď sme s mužom boli len my dvaja, sme vianočný stromček strojili vždy prvý víkend v decembri. No a s deťmi sme tento zvyk len upevnili. Stromček si chodíme rezať sami a každý rok na to máme skvelé spomienky. Začiatkom adventu sa k nám začína sťahovať náš škriatok Nisse. Ten je už s nami tak niekoľký rok. Je to taký ten škriatok neposeda, ktorý veľmi rád hnevá deti. Zviazané šnúrky, ružové mlieko, múka rozhádzaná po zemi alebo snáď záchod omotaný toaletným papierom… to všetko má na starosti škriatok, ktorý zo všetkého najradšej je ovsenú kašu na večeru. Beda, keď sa naňho zabudne. Škriatkovia, nisser, sú v škandinávskych zemiach veľmi obľúbení a každá rodina s deťmi má toho svojho.

vánoční výzdoba

Vianoce ako také si nevieme predstaviť bez stromu, vianočnej hviezdy, ktorá nám každý rok zdobí domov, svetielok po celom dome, vianočných kolied a vetvičiek smrekovca alebo borovíc, ktoré máme vo váze. Máme radi zvyky a tradície a ako rodina si píšeme tie svoje. Každý rok kupujem svojim deťom novú vianočnú ozdôbku na stromček. Vilínka a Bertíček už majú tak krásnu zbierku, ktorá im snáď raz, keď budú veľkí, bude zdobiť aj ten ich vianočný strom. Tajne dúfam, že si s radosťou a láskou spomenú na tie svoje predošlé Vianoce s nami.

Tráviť Vianoce s mojimi najbližšími pre mňa znamená všetko. Už teraz sa teším na našu rodinnú pohodu a na to, ako sa s deťmi budeme rozprávať o Julemandovi, čo v preklade znamená vianočný muž, budeme piecť vianočné cukrovinky, lepiť chalúpku z perníka a jednoducho si len tak užívať ten vianočný čas. jednoducho také tie všedné maličkosti, ktoré robia Vianoce tými skutočnými.

vánoce

Prajeme Vám krásnu jeseň a predvianočný čas

Michaela, MarkétaBella Rose

 

Preskúmajte všetky Markétine obľúbené značky a vytvorte si doma krásnu atmosféru ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!