Radi vám predstavujeme nové tváre, ktoré sú inšpirujúce a môžete sa o nich všeličo dozvedieť. Dnes sme si pre vás pripravili rozhovor so sympatickou Luciou – mamičkou, manželkou, zakladateľkou projektu Alchymie ženy a mimo iné aj autorkou knihy Deník mámy a dcery. Pohodlne sa usaďte a pustite sa do čítania!

Lucie Harnošová

Predstavte sa nám, prosím, vlastnými slovami.

Som vďačná mamička dvoch dospievajúcich dcér a spokojná manželka a partnerka.  Milujem dobrodružstvo, slobodu, dobrú kávu, saunovanie, veľryby a liečivé ženské zdieľanie. Moja práce je mojim poslaním a tak veľmi rada tvorím projekty, ktoré môžu ďalších ľudí podporovať v spokojnom živote a vzdelávať v témach, ktoré sú často v spoločnosti tabu.

Žila ste s rodinou nejaký čas na Bali. Ako dlho ste v tejto krásnej zemi bývali a čo Vás k tomu viedlo?

Prvýkrát sme Bali s rodinou navštívili na dva mesiace v roku 2015 a okamžite sme sa zamilovali. Do balijskej kultúry, tropickej krajiny aj typickej atmosféry, ktorá Bali obklopuje. V roku 2016 sme tam opäť na dva a pol mesiaca odišli a už bolo jasné, že raz sa tam vrátime na dlhší čas. V Českej republike sme si zariadili všetko potrebné a vyrazili sme v auguste 2018 s tým, že uvidíme, či to bude na rok alebo dlhšie. Nakoniec nám rok zatiaľ stačil a za 13 mesiacov sme sa vracali omnoho skúseností cennejší do ČR.

Ako vôbec prebieha taká príprava na život v cudzej zemi? Muselo to byť asi dosť náročné, nechať tu doterajší život, zbaliť si kufre a vyraziť.

Potrebovali sme nachystať hlavne prácu tak, aby sme ju mohli robiť len online a tiež školu, takže deti šli do domáceho vzdelávania. Všetko ostatné bolo ľahké. Pustili sme prenájom, predali väčšinu našich vecí a nechali si naozaj len to, čo milujeme a to uložili do garáže, odolali sme miernemu tlaku okolia a blízkych, že nemáme nikam odchádzať, pretože je to tam predsa tak nebezpečné a vyrazili sme. Najťažšie bolo úplne na začiatku sa rozhodnúť, že teda tohto roku už pôjdeme. Čo sa stalo na Silvestra a za osem mesiacov sme šli. Úplne rýchly proces to veľmi nebol.

Lucie Harnošová na Bali

V čom je Bali iné a čo Vám pobyt dal?

Nerada zrovnávam Bali a Českú republiku, pretože sa to nedá. Každé miesto má svoje klady aj negatíva. A ani Bali nie je výnimkou. Nie je to len dokonale splnený sen, ako možno vyznieva všetkým, ktorí tam ešte neboli a prechádzajú si instagramové účty a fotky.  Ale skúsim krátko popísať práve to, čo na Bali milujeme.

Jazdu na skútri, každý večer západ slnka pri oceáne, časté šnorchlovanie či potápanie, kvalitné čerstvé jedlo v miestnych malinkých reštauráciách /warunzách/ alebo vo svetových štýlových podnikoch, tropické ovocie každý deň, letmé úsmevy na počkanie. To, ako na Bali musíte všetko nechať plynúť, pretože presné plány nie je možné mať. Výlety po okolitých ostrovoch, kde sme stretávali delfíny alebo srnky na plážach. Takmer neustále balijské ceremónie, kedy sa vzduchom šíria vonné tyčinky a tradičná hudba. Každý deň niekoľkokrát v domoch, okolo nich a aj na cestách položené obety z kvetov, ktoré sú darom pre bohov.

Staršia dcéra tam chodila do skvelej medzinárodnej školy, takže sa hodne zlepšila v angličtine a nám veľmi stúpla laťka pre české súkromné školy, kam deti dávame a boli sme vždy spokojní, ale prístup v tejto medzinárodnej škole nás absolútne príjemne zaskočil. A ako zhrnula hneď pri prvom pobyte vtedy sedemročná dcéra – nikto na Bali nič nerieši, nič nie je problém, všetko je v poriadku. Nikto sa na nikoho nepozerá skrz prsty.

Usporadúvate kurzy pre mamy a dcéry. Ako taký kurz prebieha?

Pobyty pre mamy a dcéry sú buď na jeden deň alebo na víkend. Robíme tam postupne všetky zaujímavé dievčenské a ženské veci tak, aby sme sa vzájomne otvorili, cítili sa uvoľnene a zároveň sa dozvedeli niečo nového, čo si môžeme odniesť do každodenného života aj po skončení pobytu. Tvoríme, maľujeme sa hennou, rozmaznávame sa, zdieľame, robíme si menšie či väčšie rituály. Veľmi rada sprevádzam dospievajúce dievčatá s ich mamičkami rituálom menarche, čo je oslava prvej menštruácie. Pobyty sú určené buď pre mamy s dcérami /pre rôzne veky sú vypísané termíny tak, aby sa vždy zišla skupina, ktorá bude pekne spoločne ladiť/ alebo tiež pre mamy, dcéry a babičky usporadúvame viacgeneračné pobyty.

Lucie Harnošová a dcera

Kedy Vás prvýkrát napadlo, že budete usporadúvať kurzy?

Keď mala prvorodená dcéra osem rokov, začala som cítiť, že by pre nás obe bolo prínosné, keby sme sa začali stretávať v ženských kruhoch aj s ďalšími podobne naladenými mamičkami a dcérami. V tej dobe som v Českej republike takú ponuku nenašla a tak som prvú akciu sama vyhlásila. Úplne všetky sme sa vtedy zhodli na tom, že chceme buď pobyt predĺžiť alebo ísť čo najskôr znovu. A tak som pobyty začala usporadúvať pravidelne a teraz mám tiež ďalšie preškolené kolegyne, ktoré pobyty usporadúvajú. Všetky túto našu prácu milujeme.

Sú to nádherné chvíle, keď sa napríklad dievčatá otvoria a v rámci nášho večerného zdieľania sa zverujú s tým, ako prežívajú menštruáciu alebo čoho sa boja, pokiaľ ju ešte nemajú. Tiež sú zaujímavé tie chvíle, keď v piatok prídu mama s dcérou na seba naštvané, dcéra v klasickom pubertálnom vzdore a postupne sa obe krásne na sebe ladia a v nedeľu, keď odchádzajú domov, prerozprávajú si spolu celú cestu domov a spoločné hlboké chvíle už im vo vzťahu zostávajú.

K tejto téme ste spísala aj Deník mámy a dcery, ktorý je plný užitočných informácií a prekrásnych ilustrácií. Komu by ste ho odporučila?

Písala som Deník tak, aby mohol byť sprievodcom pre vzťah medzi ženami v akomkoľvek veku. Je možné ho tvoriť s malou dcérkou, ale aj dospievajúcou slečnou a dokonca si ho kupujú ženy a tvoria ho so svojimi mamičkami.

A práve aj do Denníka som zaradila množstvo informácií o ženskej cyklickosti, rituáloch, komunikácii s rešpektom, emócií apod. Takže sa môže vypĺňať, byť takou zábavnou formou spoločne prežitého času a zároveň sa v ňom ženy dozvedia niečo nového a užitočného.

Lucie Harnošová Deník mámy a dcery

Momentálne sa tiež venujete projektu Alchymie ženy, prezraďte nám, o čom tento projekt je a s čím môže ženám pomôcť?

V Alchýmii sprevádzam desiatky tisíc žien témami sebalásky, vzťahov, emočnej stability a zdravej sexuality. Formou online kongresov, online kurzov a tiež seminárov, konferencií a retreatov naživo. Ženy za mnou najčastejšie chodia s tým, že chcú vo svojom živote nejaké zmeny, túžia byť viac spokojné a radostné. Hlavným kurzom, ktorým ženy prechádzajú a majú nádherné výsledky, je ročný online Alchymie ženy, kde ideme každý mesiac jednou dôležitou témou, v ktorej ženy získavajú nové informácie a skúsenosti. A tie, ktoré chcú kratšie kurzy, tak si vyberajú buď tému sexuality, partnerstva, práce s vnútorným dieťaťom alebo nájdenie svojho poslania a pokroky v podnikaní. Každý z kurzov je postavený tak, aby ženy mali veľkú podporu odo mňa aj v celej skupine.

Kvôli nedávnej karanténe a doznievajúcej situácii bolo mnoho rodín s deťmi dlhšiu dobu doma a nie všetci to zvládali pozitívne a vždy s úsmevom. Máte vo Vašej rodine nejaké rituály, ktoré Vám pomohli doma nastoliť kľud a vytvoriť príjemnú atmosféru?

Až na pár chvíľ u nás príjemná atmosféra bola. To, čo sme si potrebovali nastaviť, a kde boli zo začiatku trecie plochy bolo väčšie zapojenie našich detí do chodu domácnosti. Postupne už vnímali, že keď sa zapoja hneď a bez brblania, bude nám všetkým lepšie. Rituály sme si nastavili spoločné rozprávanie pred spaním, masáž nôh, spoločné prechádzky so psom. A využili sme tento čas tiež na zútulnenie domova a starostlivosť o záhradu.

Lucie Harnošová a manžel

Čo najradšej robíte, keď máte chvíľku pre seba?

V poslednej dobe najradšej tak, že sedím s výborným čajom na záhrade a pozerám do zelenej prírody. A v zime je to podobné, akurát s pozeraním do krbu.

Čo chystáte ďalej? Môžeme sa do budúcna tešiť na nové knihy, projekty?

Mňa baví neustále niečo tvoriť, takže určite bude noviniek hromada. Práve dopisujem druhú knihu o sebaláske, s mužom chystáme nový online kurz pre páry, kde chceme ukázať, ako podporovať šťavnatosť a intimitu v dlhodobom vzťahu a teším sa tiež na ďalšie svoje osobné aj profesné posuny v rámci medzinárodného výcviku sex&love kouč, ktorým práve prechádzam v Inštitúte integrovanej sexuality. Rada tu budem pre ženy aj naďalej.

Alchymie ženy

Prajeme vám krásne dni plné slniečka

MichaelaBella Rose

Luciu Harnošovú môžete sledovať napríklad tu:
www.alchymiezeny.cz
www.mamyadcery.cz

 

Načerpajte inšpiráciu v niektorej z našich kníh ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!