Zoznámte sa s Máriou Minarikovou alias Mary, bytovou dizajnérkou, architektkou a blogerkou. Na jej bloguInstagrame odhaľuje čriepky zo svojho dizajnového bývania a o svojej zaujímavej práci. Prichystali sme si preto na Máriu pár otázok, v ktorých sa napríklad dozviete, aký interiérový štýl je jej najobľúbenejší, ako odpočíva a či sa chystá na jesennú výzdobu. Urobte si kávičku, na tanierik naservírujte nejakú dobrotu a dajte sa do čítania.

Dizajnérka Mária Minariková
Zdroj: Máriin Instagram Living With Mary

Predstavte sa nám v pár vetách

Volám sa Mária, ale všetci moji blízki ma volajú Mary (preto aj ten názov). Som šťastne vydatá a momentálne si užívam materskú dovolenku s 15-mesačným synom. Definovala by som ako milovník všetkých druhov mačiek, takže máme doma jedného britského modrého chlpatého podnájomníka. Milujem farby, život, spoločnosť ľudí a som taký večný optimista. Mám vyštudovanú Fakultu architektúry STU v Bratislave a odjakživa ma bavilo pohybovať sa vo sférach architektúry, umenia a krásna ako takého.

Prečo ste sa rozhodli študovať práve architektúru? 

Popravde, nepamätám si dôvod ani čas tohto rozhodnutia, ale mám v mysli pred očami obrázok, ako som ešte na základnej škole vystrihovala a lepila z magazínov o bývaní koláže a vytvárala tak kamarátkam vysnené detské izby na papieri. Dnes v ére vizualizácií je to už asi nepredstaviteľné. Desať rokov chodenia na ZUŠ na Výtvarný odbor prispelo k tomu, že to pôjde smerom umeleckým, no pritom som celkom racionálny a technický typ, takže architektúra bol taký kompromis vo všetkých aspektoch.

Zdroj: Máriin Instagram Living With Mary

K čomu tiahnete viac? K architektúre, interiérovému dizajnu alebo k niečomu ďalšiemu?

Priznám sa, že nemám zatiaľ vyhranený záber. Dokáže ma inšpirovať ako dobrá architektúra, tak aj zaujímavý interiér. Pripadá mi, že interiér je viac osobný a možno preto ma to viac ťahá k jeho tvorbe.

Pre čo mám ale naozaj slabosť sú historické objekty a interiéry. Týmto smerom som sa poberala aj vo vyšších ročníkoch pri ukončovaní štúdia a to je popravde niečo, čo ma baví najviac, a to je teda obnova a oživenie starých objektov. Genius loci miesta považujem za niečo posvätné a chce to roky a veľa príbehov, aby ste to v dome vytvorili ako jeho prirodzenú súčasť. Staré domy ho už majú a to je asi niečo, čo mi imponuje. Verím, že sa mi splní môj sen a raz si takýto objekt obnovím aj pre seba.

Zdroj: Máriin Instagram Living With Mary

Aký interiérový štýl je Váš najmilší?

Ako architekt, ktorý tvorí pre ľudí sa snažím extra štýlovo nevyhraňovať, ale isto mi je najbližší minimalizmus so škandinávskymi prvkami. Len tak pre zaujímavosť, tak nejako mi to vyšlo aj na Bella Rose teste štýlov :). Mám rada aj prírodný štýlbohémske prvky, ale sú to pre mňa skôr sezónne záležitosti a vždy sa tak nejako vrátim k tomu minimalizmu. Je to pre mňa nadčasová klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy a dbá okrem estetična predovšetkým na funkčnosť.

Ktorý kúsok máte pri sebe doma úplne najradšej a prečo?

Keďže byt tvorí už nejaký ten rok náš domov, a je to naše prvé ozajstné bývanie, nemám vybraný kúsok, ale mám ho rada celý. Z tých oblúbenejších kúskov mám jednoznačne rada obnovené škrupinové kreslo zo 60-tych rokov. Je to zaujímavý dizajnový nábytok s príbehom, a návrh aj obnovu som si zabezpečovala sama. Doviezli sme ho úplnou náhodou až z Dudiniec a bolo určené kvôli jeho veku predovšetkým na dekoráciu. Stalo sa však obľúbeným miestom na sedenie všetkých návštev. Jasný dôkaz, že aj staré veci sú krásne a hodnotné aj v dnešnej dobe. V neposlednom rade mám rada všetky moje rastliny, moja džungľa je moja srdcovka. Pri starostlivosti o ne relaxujem. A medzi moje naj patrí aj naša knižnica, do ktorej ukladáme našu spoločnú záľubu a tou sú knihy.

Zdroj: Máriin Instagram Living With Mary

Dokážete si pri svojej práci nájsť tiež čas na relax?

Asi ako každý v dnešnej dobe sa snažím nájsť si nejaký spôsob psychogieny a priestor na relax v rámci možností. Bez toho to podľa mňa nejde, neustály workoholizmus nie je pre telo ani hlavu dlhodobo udržateľný.

Ako si najčastejšie užívate tieto chvíľky?

Rada tvorím aj rukami, takže si občas niečo zlepím, vytvorím či nadekorujem. Momentálne na materskej dovolenke sa mi určitou formou relaxu stáva paradoxne práve práca či fotenie na Instagram. Ale s manželom máme obaja radi prírodu, kde sa dá krásne načerpať energia. A obľúbila som si aj prechádky so synom. Pred materskou dovolenkou som aktívne behávala a uvažujem pomaličky o návrate k tejto záľube. Mojím bežeckým snom je zabehnúť polmaratón.

Zdroj: Máriin Instagram Living With Mary

Chystáte sa na jesennú výzdobu u Vás doma?

Ó áno, a už sa veľmi teším. Jeseň je krásna a farebná a ponúka veľa možností v dekorovaní.

Aké dekorácie využívate?

Musím sa priznať, že je som v tomto pravý zberač. Jedno z miest je príroda. Tá ponúka veľa sezónnych dekorácii zadarmo a v tej najčistejšej forme. Takže sa bežne z prechádzok vraciam s kočíkom plným konárov, bobúl, orieškov a iného. Ďalším miestom sú staré povaly, pivnice, blšáky, bazáry či antikvariáty. Jedna z mojich slabostí :). A vždy si donesieme nejaký kúsok umenia z dovoleniek. Ale nakupujem samozrejme aj v dostupných nákupných domoch a e-shopoch ako každý.

Zdroj: Máriin Instagram Living With Mary

Plno inšpirácie pre jesenné dekorovanie vášho bývania

praje Michaela, MáriaBella Rose

 

Na jesennú výzdobu a vytvorenie hygge atmosféry

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!