Dnes pôjdeme na návštevu útulného domu blogerky Lucie, ktorá píše inšpiratívny blog s názvom Brutnikita. Ak, rovnako ako my, milujete tajne nazerať do bytov ostatných a načerpať inšpiráciu na prerobenie svojho útulného bývania, potom tu určite nájdete to, čo hľadáte. Lucia miluje dizajnové bytové doplnky a dekorácie, čisté línie, minimalizmus a nadčasové farby. Poďte ďalej!

Prezraďte nám niečo o sebe

Volám sa Lucia (napodiv nie Nikita) a mám tri deti, dvoch psov a jedného manžela. Mojím mottom je: „Nebrať sa príliš vážne a udržať si zmysel pre humor!“ Od malička som chcela byť policajtkou a vyšetrovať kriminálne prípady. Preto som na VŠ vyštudovala ekonómiu a pracujem v kancelárii. Možno by som mohla ešte vysvetliť svoj nick, ako sa teraz moderne hovorí. Prezývku „Brutálna Nikita“, skrátene „brutnikita“, som dostala už na strednej škole, pretože som sa v tom čase venovala karate. Teraz do tohto športu nútim všetky svoje deti. Ale inak som vážne veľmi dobré dievča.

Ako by ste popísali štýl Vášho bývania?

Nemám rada škatuľkovanie. Keď môj muž raz vyhlásil, že máme bývanie v škandinávskom štýle, zježili sa mi vlasy na hlave. Keby som ale musela definovať štýl nášho bývania, nazvala by som ho kombináciou severského štýlu a minimalizmu.

Prečo práve tento štýl? Čo sa Vám na ňom najviac páči?

Minimalizmus je môjmu srdcu najbližší snáď pre svoju vzdušnosť, jednoduchosť, poriadok a čistotu. Ale nebývam doma sama, preto som musela pristúpiť na kompromis. Základom nášho bývania sú neutrálne farby ako čierna, šedá, biela a prírodné drevo. Potom stačí vybrať jeden farebný akcent, ktorým interiér oživím. Teraz trebárs fičím na „medovo-hnedej“. A keď ma časom táto farba začne nudiť, jednoducho ju vymením. V neposlednom rade obdivujem severský dizajn, obzvlášť ten dánsky, ktorého typickými vlastnosťami sú kvalita, nadčasovosť a už spomínaný minimalizmus.

Aký kúsok v severskom štýle ste si zaobstarala ako prvý? Spomeniete si?

Spomínam si, že to bolo na vašom sesterskom e-shope Nordic Day. Našťastie žijeme v digitálnej ére, kde sa aj záloha zálohuje a ja som zhodou okolností nedávno nazrela do histórie svojich objednávok. Zistila som, že 12.12.2014 som tu prvýkrát nakúpila, a to pre deti hrnčeky s písmenami od Design Letters. Tieto hrnčeky mám rada dodnes. Dobrý dizajn sa jednoducho nezunuje. Trikrát sláva Arne Jacobsenovi nielen za vydarenú typografiu abecedy!

Okrem inšpiratívnych fotiek na Vašom Instagrame píšete tiež blog. Aké témy tam nájdeme?

Ja som hlavne „instagramerka“ a blog je pre mňa len jeho doplnkom. V podstate reflektuje to, čo sa deje na mojom Instagrame a čo sa tam nezmestilo. Na blogu sa môžem viac rozhovoriť o mojom bývaní, bytových doplnkoch a napríklad aj o kozmetike, ktorú používam, a ako som alebo nie som s tým všetkým spokojná. Druhou výhodou blogu je, že tam môžem zdieľať aj viac fotiek naraz.

Kde berete inšpiráciu na zútulňovanie domu?

Na prvom mieste z Instagramu, kde sledujem české i zahraničné účty zameriavajúce sa predovšetkým na bývanie. Ďalej z úžasných kníh venujúcim sa minimalistickým interiérom, či zo zahraničných časopisov o dizajne a architektúre ako je napríklad RUM. Prevažná väčšina titulov bohužiaľ zatiaľ vychádza len v angličtine. Z českých titulov odoberám Elle Decoration.

V neposlednom rade tiež sledujem vďaka aplikácii Bloglovin‘ veľa slovenských i zahraničných blogov nielen o bývaní.

Keby si niekto chcel zariadiť svoje bývanie podľa Vás, čím by sa mal riadiť? Máte nejaké pravidlá, ktoré pri zariaďovaní dodržiavate?

Najskôr sa musím spomenúť, že realita môjho bývania je predsa len trochu iná ako tá, ktorá sa potom objavuje na fotkách. Veľmi rada trebárs fotím „table styling“, ale že by sa mi pri každom podávaní jedla chcelo veľkolepo prestierať pre 6 osôb, to nie. A pri raňajkách nemusím mať ani drevenú hračku či kilo pomarančov, ako by sa niekedy z mojich príspevkov mohlo zdať. Ako som už hovorila, základom sú v našom bývaní neutrálne farby doplnené o farebný akcent, ktorý je práve „in“ alebo sa mi len jednoducho páči. Ja sa riadim pravidlom: „Kúpiť radšej jednu drahšiu vec ako päť lacných“. Bohužiaľ môj muž to má presne naopak. A zase sme pri tých kompromisoch.

Máte doma nejaký kúsok, ktorý je váš najobľúbenejší?

Nelipnem na materiálnych veciach a nevytváram si k nim citový vzťah, takže mi nerobí problém sa ich po nejakej dobe tak povediac zbaviť a zaobstarať si za ne iné. Teraz si asi sprotivím veľa prívržencov eko-niečo, ale ja veľmi rada vyhadzujem. Akože veci do koša. Ale na moje ospravedlnenie aj poctivo odpad triedim a čo môžem poslať ďalej, predám alebo darujem. Takže teraz by som mohla obľúbených kúskov vymenovať hneď niekoľko a o rok to bude zase úplne inak. Keby som ale musela vypichnúť jednu jedinú vec, tak by to bola stolná lampa Milk od &tradition. Tá na mojom wishliste bola asi 3 roky, než som ju ukoristila v zľave.

Aké zimné obdobie máte, čo sa dekorácií doma týka, najradšej? Sú to Vianoce a vianočné dekorovanie?

Samozrejme Vianoce a celý predvianočný čas milujem. Ale dekorujem len veľmi zľahka, pomaly a v neutrálnych farbách – bielej, šedej, zlatej. Zavesím papierové hviezdy, decentne ozdobím smrekovými vetvičkami kovový kruh Cooee a zapálim voňavé sviečky od Skandinavisk. Potom príde môj muž a vytiahne svojich drevených, farbami hýriacich vojačikov Luskáčikov, bacuľatých červených trpaslíkov a umelú vianočnú hviezdu. Trochu gýču mu ale cez Vianoce môžem dopriať.

Pokukujete po nejakom ďalšom doplnku do bytu? Prezradíte nám ho?

Opäť by toho bolo viac ako jeden. Na jar sa chystáme rekonštruovať kuchyňu a pribudne v nej aj malý kuchynský ostrovček, ku ktorému musíme doladiť barové stoličky. Štýl bude tak trochu „Provence“, takže vyhrajú pravdepodobne tonetky. Ale kuchyňa je kráľovstvo môjho muža, ja mu tam chodím len vyjedať chladničku, takže hlavné slovo tu bude mať on. Ja budem len súhlasne prikyvovať, popr. ženskými zbraňami nenápadne ovplyvňovať jeho vkus.

Tiež chcem vymeniť stoličky pri jedálenskom stole a dcéra má sľúbenú k pracovnému stolu stoličku Vitra. Ako tak nad tým teraz uvažujem, tento rok môžem u nás vyhlásiť za „rok nových stoličiek“.

Poznáte slovíčko „hygge“? Čo pre Vás znamená a dokážete si ho tiež doma vytvoriť?

Áno, poznám a riadim sa ním už od nepamäti. Ja som vyslovene domáci a relaxačný typ, takže zaliezť si pod deku, zapáliť vonnú sviečku, čítať si severskú detektívku a napchávať sa pri tom čokoládovou tortou je pre mňa vrcholom blaha a šťastia.

Načerpali ste inšpiráciu? Viac fotiek z tohto krásneho bývania nájdete aj na Luckinom Instagrame, ktorý ste už možno aj vy sami zaregistrovali.

Krásny deň plný pohodovej atmosféry

praje Michaela a Bella Rose.

 

Prezrite si doplnky a dekorácie v štýle, ktorý Lucia tak miluje ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!