S očami hltajúcimi všetko naokolo sme sa pre vás vybrali načerpať inšpiráciu do očarujúcej Kodane. A že sme jej našli mnoho!
Dáni sú preslávení svojím receptom na vianočné šťastie. Nádherne vyzdobené námestia, vôňa pražených mandlí sa mieša s horúcim vareným vínom. Na jazyku sa nám rozplýva chuť pelendrekov, spoznávame lokálny ruch, do sýta si vychutnávame advent a tajne dúfame, že sa sem čoskoro vrátime.

Láska nebeská k Fermu

Do Kodane sme sa však neprišli len kochať okúzľujúcou vianočnou atmosférou, ale navštívili sme aj naše obľúbené značky a upevnili partnerské vzťahy. Ak pozorne sledujete náš instagram, nemohlo vám uniknúť, že naše kroky najskôr smerovali do Fermu, ktorý je rajom pre všetky minimalistické duše, s láskou k zemitým odtieňom, prírodným motívom a čistým líniám. Naše srdcia si ukradol už pred vstupom – firma Ferm sídli v nádhernom kamennom dome, v blízkosti ikonického starého prístavu Nyhavn. Nebudeme klamať, keď prezradíme, že by sme sa tam všetky najradšej rovno presťahovali a každý deň sa prebúdzali na tomto výnimočnom mieste. Aj vy ste sa už do Kodane z nášho rozprávania zaľúbili? Poďte ďalej, čaká na vás toho ešte viac. 

budova Ferm living
Historická budova, v ktorej sídli Ferm, sa datuje až do roku 1777

Vo Ferme sme obdivovali tohtoročnú vianočnú kolekciu – niektoré z kúskov si ešte môžete uloviť na našom eshope – ale pozreli sme sa aj na množstvo designových vychytávok, ktoré k vám plánujeme priviesť. Ferm zostáva verný svojmu charakteristickému výrazu, populárnemu motívu návratu k tradíciám a pozdvihnutiu praktickosti na esteticky dokonalý vzhľad. Nie nadarmo je obľúbencom aj u domácich Dánov, ktorí sú majstrami v zariaďovaní krásnych interiérov, s rešpektom ku osobitému štýlu a schopnosťou vytvoriť na každom voľnom priestore hygge atmosféru. It´s all about atmosphere, no nie? 🙂 

prochazka showroomem ferm living

Romantika ako pre Popelku

Naše kroky smerovali aj do malého mestečka, lemovaného Baltským morom a s výhľadom na Švédsko. Ak ešte nemáte plány, kde strávite dôchodok, pridajte sa v snívaní k nám a prijmite pozvanie do Klampenborgu, kde sídli nemenej známa firma Green Gate. Zamestnanci tejto prekrásnej vilky sa môžu pýšiť obedovými prechádzkami na piesočnatej pláži (pre odvážnejších aj s obohatením v podobe otužovania, ale pozor, nahota tu nie je tabu 😉 ) a prístupom k národnému parku, v ktorom leží poľovnícky zámok dánskej kráľovskej rodiny. Novú kolekciu uvádza Green Gate práve v prvých decembrových dňoch, tak vás pozývame na ukážku nových motívov, farebnej palety pre sezónu 2022 a hlavne na dúšok poriadnej romantiky.

budova green gate
Osviežujúci a útulný showroom Green Gate v Klampenborgu

Našim favoritom sú sklenené guľaté vázy, záhradné kanvičky ladiace s rukavičkami a zásterou, a plátené tašky s bicyklovou potlačou. V budúcej sezóne sa môžete tešiť aj na novinky v podobe sklenených hrnčekov z dvojitého skla na horúce nápoje pre chladné večery či čajové sitká s pastelovou keramickou kanvičkou. V showroome Green Gate nás privítal sám majiteľ spoločnosti a po veľmi príjemnom obede sme sa vybrali na objavovanie vychýrených zákutí Klampenborgu.

showroom green gate

Popri pláži sme objavili čarovnú chalúpku, kde nás obsluhovala Hagridova žena s veľkými láskyplnými dlaňami a najlepším dánskym ružovým pudingom, akí sme kedy mali! (náš tip: recept na tento tradičný vianočný puding nájdete aj u nás na blogu. Mimoriadne lahodne chutí v kombinácii s pár kvapkami rumu alebo višňovej brandy, ktoré pridajte na záver prípravy čerešňovej omáčky).

dánský risalamande
Risalamande servírovaný v krásne nenápadnom porceláne Lyngby, ktorý nájdete aj na našom eshope

Vianočná atmosféra, ktorej by neodolal ani Grinch

Vianočný duch sa pomaly ukladá na prímorskú Kodaň, sadá do jej úzkych okien na ikonických domoch, volá do ulíc a pozýva na to najlepšie, čo môže osvedčená kombinácia skvelého jedla, rozžiarených tvárí a kúzelnej výzdoby ponúknuť. Nešlo sa do Kodane nezaľúbiť, a hoci nám ho majiteľka Bella Rose často približuje svojím rozprávaním, tú skutočnú podstatu škandinávskeho ducha sme spoznali až sami – keď sa slnko odrážalo na hladine mora pri Malej morskej panne; keď sme po prvýkrát ochutnali smørrebrød a vo výkladoch reštaurácie boli zavesené červené papierové hviezdy; keď sme sledovali staré babky a dedkov, ako sa stretávajú počas obeda s priateľmi na vianočný Julefrokoster.

vánoční nyhavn
Jeden z najpamätnejších výhľadov – osvietený prístav Nyhavn v celej svojej vianočnej kráse
dánské vánoční trhy
Vianočné trhy na HØJBRO PLADS

Aj keď sa môže zdať, že sa dánske vianočné tradície od tých našich v mnohom líšia, v hĺbke zostávajú rovnaké a pripomínajú nám, že najväčším darom je schopnosť byť na Vianoce opäť zvedavým, láskavým a šťastným dieťaťom. 

A čo sme si z Kodane priniesli my? Okrem maslových sušienok, vianočného piva a pelendrekov kúzelný pocit, že šťastie je vidieť, ak je skutočné. Že Vianoce sú najkrajšie, keď sú zdieľané a precítené. A že svetielok nikdy nie je dosť 🙂

nákupčí bella rose
Pozdrav od Baltského mora. P.S.: je slané, skúsili sme! 🙂

Vaša nákupkyňa krásnych pokladov Romy.

 

Vyberte si z doplnkov od navštívených značiek ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!