Môj život je krásny. Tak sa v preklade volá Markétin blog plný nádherných fotiek jej štýlového bývania, ktorý dnes funguje najmä na Instagrame. Jeho názov Mit liv er smukt prezrádza, že Markéta žije v Dánsku, kam sa pre niekoľkými rokmi presťahovala so svojím mužom. On je tam doma, ona už ale pomaly tiež. Má rada tunajšiu spontánnosť a cit pre vytvorenie domácej útulnej atmosféry, ktorá je počas Vianoc citeľnejšia ako inokedy. V rozhovore pre  Bella Rose Markéta približuje dánsky štýl života a miestne sviatočné zvyky, ktoré majú, rovnako ako tie české, svoje kúzlo.

Pozývame vás teda na škandinávsky výlet!

S rodinou žiješ asi hodinu autom od Kodane, v krásnej vile z roku 1923. Ako si sa vlastne v Dánsku ocitla a ako sa ti tu páči?

V Dánsku žijem so svojím manželom, ktorý je napoly Dán a napoly Španiel, už takmer päť rokov. Predtým sme bývali viac ako tri roky v škótskom Inverness, kde môj muž pracoval ako pilot. Od začiatku sme vedeli, že v Škótsku nechceme zostať natrvalo, a tak keď prišiel ten správny čas, odsťahovali sme sa do Dánska. Začiatky, ak vynechám jazyk, boli oveľa jednoduchšie, ako keď sme začali bývať v Škótsku. Nebola som zaskočená z toľkých nových vecí, pretože som na ne už bola pripravená. Veľkou výhodou bol aj fakt, že môj muž sa v Dánsku narodil a žil. V mnohých veciach mi preto mohol byť oporou, poradcom, ale aj pomocníkom. Na živote v Dánsku sa mi páči spontánnosť a to, že si ľudia nerobia veľkú hlavu z maličkostí. Žijú tu a teraz a pre seba. Neodsudzujú, nezávidia a aj keď sa niekedy môže zdať, že sú chladní a nedostupní, opak je pravdou.

V Škandinávii je už od začiatku jesene veľmi skoro tma. Ako si si na toto obdobie zvykla a ako je tomu prispôsobený interiér vášho domu? Predstavujem si, že je plný zapálených sviečok, mäkkých vankúšov a diek na zababušenie…

Zo začiatku mi to, pravdu povediac, nejaký čas trvalo. Ale teraz to už beriem tak, že to k dánskej zime jednoducho patrí. Človek ráno vstáva do tmy a vracia sa za tmy domov. V decembri sa tu totiž naozaj stmieva už po tretej hodine. Nepovedala by som, že náš interiér je na toto nejako zvláštne prispôsobený, ale pravda je, že doma máme asi omnoho viac zapálených sviečok, rôznych svetielok, vankúšov, vankúšikov a diek ako napríklad v Česku. Dáni útulnosť milujú a je to vidieť v každom dome a v každej domácnosti. Majú na to jeden výraz, ktorý sa nedá doslova preložiť, ale keď sa vysloví, Dáni okamžite vedia, čo znamená.

Hygge – pocit šťastia

To kúzelné slovíčko je HYGGE. Ten pocit, keď si niečo užívate, keď ste s niekým radi, keď robíte niečo, čo vás baví, čo je vám príjemné, čo vás upokojuje, z čoho máte radosť. Predstavte si zasneženú Kodaň. Niekoľko stolíkov a stoličiek pred každou reštauráciou či kaviarňou. Každú stoličku zdobí ledabolo prehodená ovčia koža alebo hrejivá deka, ktorá čaká na to, až sa do nej zababušíte. Tešíte sa na to, že sa sa stretnete so svojimi priateľmi a len tak si sadnete, budete popíjať horúcu kávu alebo čokoládu a budete si rozprávať, ako ste sa mali. Budete pozorovať ľudí okolo a užívať si tento zvláštny magický moment. Presne toto je totiž hygge.

U nás už sa pomaly začína s vianočnou výzdobou a dekoráciami, aj keď sú Vianoce až o niekoľko týždňov. Ako to s prípravami na Vianoce vyzerá v Dánsku a ako priamo u vás doma?

Naša rodina sa na Vianoce vždy veľmi teší. Začíname tým, že píšeme list Julemandovi, teda v doslovnom preklade vianočnému mužovi, ktorý sa veľmi podobá známemu Santa Clausovi. Julemand žije na severnom póle a tiež jazdí na saniach, ale na rozdiel od Santa Clausa má ženu a deti. Koncom novembra začíname piecť vianočné koláčiky. Pečieme síce len dva druhy, linecké a vanilkové rohlíčky, ale tým, že dcéra je veľmi kreatívna a môžeme sa pýšiť  veľkou zbierkou všelijakých formičiek, vyrezávatok, vykrajovátok a pod., tak to u nás vyzerá akoby sme piekli minimálne dvadsať druhov.

Vzhľadom na to, že v Škandinávii poriadne nevedia, čo znamenajú záclony, tak práca s praním a škrobením odpadáva.

Vlastne, keď sa tak zamyslím, nepoznám žiadneho Dána, ktorý by sa niekedy stretol s vianočným upratovaním . V tomto smere sú mi Dáni veľmi sympatickí. Zbytočne by sa nenaháňali za niečím, čo ich neurobí šťastnejšími a veselšími. S tou pravou vianočnou prípravou u nás doma začíname 1. decembra, kedy vytiahneme ešte viac svetielok a sviečok a ozdobíme dom. Začneme vyrábať papierovú reťaz a nezabudneme kúpiť ani vianočnú sviečku nazývanú kalenderlyse, ktorá má na stranách číslice od jednotky do dvadsaťštvorky. S tou potom každý večer odpočítavame dni zostávajúce do Štedrého večera.

Dáni sa na príchod vianočných sviatkov veľmi tešia. Jednak preto, že v prvý piatok v novembri sa na trhu objaví vianočné pivo zvané julebryg a v tom čase sa v Dánsku začínajú tie pravé vianočné oslavy. Ale tiež preto, že sa od polovice novembra do polovice decembra konajú julefrokoster, teda vianočné večierky. Vianočná výzdoba v Dánsku je nádherná. Milujem tie vetvičkové girlandy v uliciach s veľkými lampiónmi v tvare srdiečok. Vianočné trhy, kde človek nasaje neuveriteľné množstvo vianočnej atmosféry. Výzdoba v obchodoch, vo výkladoch a tú najkrajšiu vianočnú výzdobu hotela d’Angleterre, ktorý leží v centre Kodane, a z ktorej sú každoročne v úžase nielen sami Dáni.

Dánske značky ako sú Madam Stoltz, Bloomingville a ďalšie tento rok prichádzajú so skvelými  vianočnými nápadmi – máš medzi nimi svoj obľúbený?

Všetky spomenuté dánske značky pozorne sledujem a vždy sa teším na ich novinky. Niekoľko kúskov z každej z nich aj sama vlastním. Tiež sa mi veľmi páčia biele ozdoby v tvare hviezdičiek od Bloomingville. Som si istá, že s nimi tento rok nešliapnem vedľa. V obchodoch ma potom zaujala čierna tabuľa na odkazy od Monograph, na ktorú môžete napísať osobný odkaz alebo napríklad prianie k Vianociam. Nápaditý kúsok, ktorý takmer určite dobre poslúži ako ozdoba interiéru. A úplne ma ohromila tohtoročná novinka od Madam Stoltz v podobe zlatého, ručne kovaného svietnika. Možno aj preto, že k svietnikom ako takým máme rodinný vzťah. Manželov dedko totiž vlastnil továreň na výrobu svietnikov, ktorá bola v Dánsku veľmi preslávená.

V jakém stylu letos plánuješ vánoční výzdobu pojmout?

Tohtoročná vianočná výzdoba sa od tých minulých nebude veľmi líšiť. Nech sa mi akokoľvek páči minimalizmus, jednoduchosť a striedme farby v bývaní, tak Vianoce sú pre mňa pravým opakom. Teším sa na to, ako vytiahnem svoju zlato-bielu výzdobu a ozdobím vianočný stromček. Budem počúvať vianočné koledy a s každou zavesenou ozdobou si pripomeniem minulé Vianoce. Malých dánskych škriatkov, zvaných nisser, posadím do okien a kúpim vianočnú ružu v kvetináči. Do vázy dám vetvičky smrekovca alebo borovice a na ne zavesím ručne vyrobené ozdoby z perličiek Hama, ktoré som vyrábala po večeroch. Máme takú tradíciu, že jeden rok oslavujeme Vianoce v Čechách s českou rodinou a druhý rok v Dánsku s tou dánskou. Preto by som rada spravila takú vianočnú výzdobu, s ktorou sa budeme ťažko lúčiť, ale o to viac sa budeme tešiť, keď sa budeme vracať späť.

Ako veľmi sú dánske Vianoce odlišné od tých českých, a ktoré z tunajších tradícií máš najradšej?

Rodina, stromček, pohoda, smiech a darčeky. V tomto sú si české a dánske Vianoce veľmi podobné. Rozdiel je ale vidieť v tradíciách. Napríklad sa na vianočný stromček nevešajú čokoládové kolekcie a čokoládové figúrky, ale naopak na ňom nájdete dánske vlajočky, červeno-biele skladané srdiečka z papiera alebo aj kornútiky naplnené sušienkami.

Vianočný stromček, alebo juletræ, nestojí v rohu, ale tak, aby sa okolo neho dalo  prechádzať (tancovať) a spievať koledy a skoro pod každým stromčekom je vianočná podložka na opadané ihličie.

Dáni sú veľkí vlastenci, a preto ani také sviatky, akými Vianoce sú, nezabudnú ozdobiť dánskymi vlajkami. Dánske vlajky tak môžeme nájsť na vianočnom stole, v oknách alebo vonku na stožiaroch. K tomu všetkému má ešte každá rodina svoje vlastné tradície, ktorými si tie vianočné sviatky robia ešte krajšie. Krájanie jabĺčok, šupinky pod tanierom alebo lodičky zo škrupiniek Dáni nepoznajú. Keď som ale pár českých vianočných tradícií zaviedla doma, môj muž bol len rád. A teraz je to on, kto sa rok čo rok hlási o to, kto bude krájať jabĺčko. Z tej hviezdy má totiž skutočnú radosť.

Ako v Dánsku vyzerá štedrovečerná večera a čo všetko sa počas nej podáva? 

Ku štedrovečernému stolu sa v Dánsku zasadá okolo 18 hodiny. Ako hlavný chod sa podáva pečené bravčové mäso (flæskesteg) alebo pečená plnená kačica, varené zemiaky, karamelizované zemiaky (brune kartofler), hnedá omáčka (brun sovs) a červená kapusta. Táto symfónia chutí a farieb vyčarí na tvári nejeden úsmev. Kedysi sa namiesto karamelizovaných zemiakov, čo sú v podstate malé zemiaky opečené na masle s cukrom, používali gaštany. Ale nakoľko gaštany bolo ťažké zohnať, alebo boli príliš drahé, vymyslel sa tento veľmi chutný variant v podobe sladkých zemiakov.

Po štedrovečernej večeri je čas na rozbaľovanie darčekov a spievanie okolo stromčeka. Keď si všetci rozbalia svoje darčeky a tešia sa z prítomnosti druhých, hlási sa o slovo sladký dezert. Tradičným dánskym dezertom je ryžový nákyp, alebo ris a la mande. Ide vlastne o ryžovú kašu so smotanou, do ktorej sa zamieša mnoho malých, nakrájaných mandlí a len jedna celá veľká mandľa. To všetko sa je studené a zaliate horúcou čerešňovou omáčkou. Stará tradícia hovorí, že ten, kto mandľu nájde, bude budúci rok chystať svadbu. V dnešnom poňatí je to skôr hra pre deti, z ktorej sa samozrejme tešia ja dospelí. O to viac, keď mandľu nájdu a vyhrajú. Ceny sú totiž lákavé. Od stieracieho žrebu, cez čokoládu, až po menší peňažný obnos.

Na čo sa počas tohtoročných sviatkov tešíš najviac?

Môže to znieť ako absolútne klišé, ale najviac sa naozaj teším na tú rodinnú pohodu a radosť. Teším sa na to, keď sa budeme s deťmi rozprávať o Julemandovi a o tom, ako veľmi sa tešia na Vianoce. Teším sa na ich rozžiarené oči, keď večer čo večer nájdu vo vianočnej pančuške malý darček a z otvoreného okna budú radostne pokrikovať a ďakovať škriatkom. Teším sa na vianočné pesničky v rádiách a na to, ako na ne budeme celá rodina tancovať a smiať sa pri tom. Ale hlavne sa teším na tie všedné maličkosti. Tie, ktoré robia Vianoce tými naozajstnými a nezabudnuteľnými Vianocami. A presne také prajem aj ja vám.

Za celú Bella Rose vám prajeme šťastnú ruku pri výbere darčekov a vhodných dekorácií.

Užite si krásne sviatky!

Objavte vianočné dekorácie, pre tú najkúzelnejšiu atmosféru ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!