Štýl provence ide ruka v ruke s vidieckym štýlom bývania. Vlastne sú si veľmi podobné. Spája ich útulnosť, prírodné materiály a patina. Provence štýl je viac o bielej farbe v rôznych odtieňoch, doplnenej farbami typickými pre krajinu v Provence. Fialová sú nekonečné levanduľové polia, azúrová pripomína more a nebo, zelená vonia po lúkach a viniciach, béžová ako kamenné domy, ktoré budete na dovolenke v Provence obdivovať. Je to štýl, ktorý najviac pristane starým domom, ale ak ste v ňom našli zaľúbenie, veľmi ľahko ho môžete použiť v novostavbe i byte. A začať môžete rovno v kuchyni.

Stavte na bielu!

Pre milovníkov Francúzska a útulnosti je provence štýl ten pravý

Ak kuchyňu ešte len zariaďujete od piky, máte výhodu. Môžete si zvoliť kuchynskú linku, ktorá bude štýlu skutočne zodpovedať. Ideálna je biela, vanilková alebo šedá farba dvierok a keramické úchytky s patinou alebo celokovové. Rámčeky a výrezy kuchynských dvierok sú vítané. Miesto si nechajte aj na otvorené police, na ktorých sa budú vynímať hrnčeky, dekorácie, koreničky. Výmaľbu kuchyne voľte v teplých odtieňoch béžovej, smotanovobielej i svetlošedej.

Nechystáte sa investovať do novej kuchynskej linky? Aj tak si môžete svoj sen o kuchyni provence splniť. Ja som napríklad tú našu pretrela bielou farbou a miestami brúsnym papierom zľahka odrela, pre vzhľad starej kuchyne s patinou. Hlavnou výhodou provence štýlu je, že v dnešnej dobe už nemusí spadať do kolónky ozdobné linky, kvetinové motívy. Ide hlavne o váš pocit aj štýl, niekedy stačí len jeden kus nábytku s patinou, biela farba, drevo a prírodné dekorácie. Romantické akcenty môžu byť len na riade a vy nebudete mať pocit preplnenosti.

Ako na provance štýl v kuchyni
Základ tvorí typická provence kuchyňa, ale svietidlá sú krásne industriálne.

Bez nich to nepôjde. Doplnky!

Doplnky sú alfou a omegou každého štýlu bývania. Môžete s nimi robiť doslova divy! Farby, materiály, veľkosti. To všetko je radosť, ktorá vám bývanie zmení a budete mať pocit, že ste skoro v novom. Doplnky a dekorácie v provence štýle by mali mať až starožitný nádych. Určite si kúpte mnoho textilných doplnkov: sedáky, závesy, tienidlá lámp. Prednosť dajte neutrálnym odtieňom v bielej, béžovej a šedej, ale aj jemne pastelové farby a kvetinové vzory nebudú na škodu. Len si musíte ujasniť, akou cestou sa chcete vydať, aby výsledok nepôsobil gýčovito. Každá vec a každý kus nábytku na sebe nemusí mať vetvičku levandule ani patinu. Riaďte sa heslom: všetko s mierou a dajte prednosť kvalite pred kvantitou.

Veci, ktoré by minimalista s chuťou schoval do skrine, vy nechajte pekne na očiach. Dôležité budete mať poruke a rovno si kuchyňu zútulníte. Trebárs sklenené koreničky s popisom obsahu, varešky, doštička, kovové hodiny, dózy na potraviny, pekný riad. Ak môžete, vyhraďte si miesto aj na policu na víno alebo malú drevenú vinotéku. Pôvab Francúzska vám do interiéru vnesú aj kovové dekorácie. Trebárs taký kovový odkvapkávač na riad je praktickou záležitosťou, ale aj ozdobou kuchynskej linky, ktorá zaváňa starým Francúzskom. To platí aj pre kovové držiaky na hrnčeky, tie sú veľmi obľúbené milovníkmi provence štýlu.

Aj praktické veci môžu byť krásnou dekoráciou.

Zelená a voňavá

Provence je už neodmysliteľne spojené s levanduľou. A nie je sa čomu diviť, vôňa a krása levandule je jedinečná. V letných mesiacoch si ju môžete dopriať v podobe sirupov a levanduľových zákuskov, na zimu si nechajte domov prevoňať sušenou levanduľou alebo éterickými olejmi. Zelene tiež nie je nikdy dosť, napríklad taký rozmarín je tomuto štýlu veľmi blízky. Navyše rastliny môžete mať v štýlových provence kvetináčoch, takže vám budú slúžiť aj ako krásne doplnky.

Príjemné ladenie vášho domova praje

Martina a Bella Rose.

Tipy na úžasné kúsky, ktoré vám pomôžu ladiť do provence štýlu

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!