Dnes vás vezmeme na návštevu k sympatickej Lucii, ktorá svoj byt ladí do príjemných zemitých tónov a jej bývanie sa vyznačuje škandinávskym a japandi štýlom. Na instagrame ju nájdete ako the.aesthetic.eye, ak sa vám tento štýl páči, určite sa tam pozrite a načerpajte inšpiráciu.

Vždy zo žartu hovorím, že čo je dánske, to sa mi bude páčiť.

Akým štýlom sa vyznačuje Vaše bývanie?

Náš prenajatý byt sa nachádza vo vile, ktorá bola vystavaná niekedy okolo roku 1914, preto sú v ňom typické vysoké stropy a pôvodné dvojkrídlové dvere. Byt som zariadila v jednoduchom štýle v prevažne neutrálnej farebnej škále, dalo by sa povedať s prvkami škandinávskej a japandi estetiky tak, aby sa takýto štýl do tejto budovy hodil.

bydlení Lucie

Vždy sa Vám páčil tento štýl alebo sa utvoriť postupom času?

Štýl autentických škandinávskych domovov obdivujem už dlho, ale k tomu vlastnému som sa dopracovala postupom času. Nechcem úplne zaškatuľkovať svoj štýl ako čisto škandinávsky alebo japandi, pretože mám doma aj niekoľko kúskov napríklad španielskych a francúzskych dizajnérov. Dopracovala som sa k nemu teda naozaj postupne pozorovaním, cibrením si vlastného vkusu a čítaním aj štúdiom dizajnu.

Kde najčastejšie čerpáte inšpiráciu pre svoje bývanie?

Úplne prvý impulz boli pred nejakými pätnástimi rokmi časopisy o bývaní, ktoré som doslova hltala. Neskôr tieto časopisy nahradili lifestylové magazíny, ako bol napríklad český SOFFA, sem tam sa dostanem k Local Project, Arc Journal alebo Cereal. Samozrejmosťou sú knihy o dizajne a interiéri.

Dokážete si predstaviť, že pred takými pätnástimi rokmi som zbožňovala pestré farby? Napríklad oranžová a zelená, ale čoskoro ma vždy omrzeli a začali mi liezť na nervy. Asi aj preto ma uchvátila neutrálna a zemitá paleta farieb. Dôkazom jej nadčasovosti je aj fakt, že sa stále vraciam k rovnakým farbám už nejaký ten rok. Ďalší silný impulz bolo rekvalifikačné štúdium interiéru na Design škole v Prahe, kde sme pracovali hlavne s ikonickými kúskami typu Barcelona chair, Artichoke luster alebo Eames Lounge Chair a boli sme veľmi ovplyvnení štýlom Bauhaus, ale napríklad aj postmodernou.

S príchodom sociálnych sietí prišiel aj obrovský trend škandinávskych interiérov a pre mňa to bol zas úplne iný svet. Zrazu sme na Instagrame mohli obdivovať autentické bývanie Dánov, Švédov a Nórov. Dodnes si pamätám, ako som hltala príspevky Markéty @mitliversmukt, Klárky @kajastef a Katky @bykoczanska a samozrejme práve aj tie škandinávske, ktoré si už teraz nevybavím. Dnes ma neskutočne inšpirujú aj ďalší tvorcovia, ako sú napríklad nórski @askogeng, holandský fotograf a stylista @michieljbosman, nórska blogerka @nina_notetoself, dánska blogerka @sedselroug, nórska fotografka @janineberg, interiérová fotografka z USA @willowstyleco, malá značka patriaca @tintaluhrman, Catrine z Cooee Design @catcooee, britská blogerka Abi @thesefourwalls či umelkyňa @idavikfors. Teraz som sa úplne našla vo farbách, textúrach a minimalizme autorskej keramiky Petry Mahdalovej.

Aké značky ste si zamilovali vo svojej domácnosti?

Vždy zo žartu hovorím, že čo je dánske, to sa mi bude páčiť, takže medzi moje evergreeny rozhodne patria značky New works, AUDO Copenhagen (MENU x by Lassen) či Kristina Dam Studio. Veľmi ma ale baví objavovať malé značky, ktoré nie sú u nás také „prefláknuté“, ako napríklad SSM Smålands Skinnmanufaktur, Noo.ma Design, Kovac Family, Applicate, Lawa Design, Woodendot, Himmee, Malling Living, české Ententýky a pod. Najnovším prírastkom je potom autorská maľba od Šárky Ouřadníkovej, ktorá sa okamžite stala obľúbeným kúskom v interiéri.

japandi bydlení

Ktorý kúsok máte doma zo všetkého najradšej?

Ťažko povedať. Z horiaceho domu by som si chcela odniesť všetko. 😀 Ale keby som si musela vybrať, tak beriem lampičku Cestita od slávneho španielskeho dizajnéra Miguela Miláa a mramorovú lampu Kizu od New Works. A asi by som neprežila, ak by sa niečo stalo mojej skromnej zbierke vinylov a gramofónu Pro-ject. 

Čo by ste poradili ostatným, ktorí by si to doma chceli zariadiť v rovnakom štýle? Akých pravidiel sa držať?

Hlavne sa nebáť svojho štýlu – nič nie je chyba a pokiaľ sa cítite doma dobre, robíte to správne. Vždy kúpte len to, čo skutočne chcete a čo vám bude robiť radosť. Pár jednoduchých vodítok ale predsa len existuje – neutrálne farby, a teda biela, sivá, čierna a béžová sa dajú skombinovať ľubovoľne medzi sebou. Tiež k nim môžete pridať nejaký zemitý odtieň – napríklad farbu a textúru dubu či inej dreviny alebo škoricovú či olivovú. Taká paleta zostane vždy nadčasová a ľahko sa s ňou pracuje a dá sa pozmeniť. Ja teraz napríklad rada kombinujem sivú s tmavohnedou a bielou alebo off-white. Také farby-nefarby môžete oživiť pridaním textúr – teddy, bouclé alebo napríklad ľan na textíliách, masívne drevo, surová keramika, vlnený koberec a pod.

Aby interiér nepôsobil príliš nudne a sterilne, je dobré tiež myslieť na kompozíciu nábytku, a to nielen horizontálne, ale aj vertikálne – teda rozmiestniť niektoré plochy v rovnakej výške a potom k nim pridať kúsky, ktoré vytvoria tzv. vertikálne vrstvenie. Zjednodušene si to možno predstaviť napríklad na kompozícii dvoch stolíkov – jeden je trochu vyšší a druhý trochu nižší. V neposlednom rade je dobré zamyslieť sa nad tvarovou kompozíciou. Pokiaľ máme príliš veľa hrán, je príjemné ich zjemniť oválnymi, guľatými alebo organickými tvarmi. Samozrejme ak prihodíte nejaký ten ikonický kúsok, ako je napríklad lampička alebo stolička, výsledok bude o to lepší. 

skandinavske-bydleni

Ktoré doplnky a hračky máte najradšej v detskej izbe?

Najobľúbenejšie prvky sú asi hračky a doplnky už spomínanej slovinskej značky Ooh-noo, ktorá si zakladá na jednoduchosti dizajnu a podnecuje detskú fantáziu. Ich hračky sa dajú krásne kombinovať, u nás napríklad s H&M Home, samolepkami Dekornik alebo napríklad hračkami a doplnkami Oyoyferm Living. Nedávno sme hrací kútik doladili o ľanové doplnky poľskej značky Mama by Zana, ktoré sa hneď stali predmetom každodenných detských hier. Tak trochu pokukujem po hračkách Maileg a tajne si prajem, aby si ich náš Jozef obľúbil. 

Momentálne staviate dom, máte už jasnú predstavu, ako bude vyzerať interiér?

Pracovne náš dom označujem krabičkou od zápaliek. Staviame totiž malometrážny jednopodlažný domček a vzhľadom na veľkosť mám rozmyslený a navrhnutý doslova každý centimeter interiéru. Vďaka tomu sme s projektantom rôzne hýbali s priečkami, aby sa do každej miestnosti zmestilo to, čo máme, a to čo nutne potrebujeme. Štýlovo zostane interiér rovnaký, ale časom by som rada dorobila prvky na mieru – napríklad knižnicu, sedacie okno, skriňu alebo policové systémy. Všetko, čo doma teraz máme, bude cestovať do nového bývania s nami. Konferenčný stolík, ktorý som si nechala vyrobiť podľa svojho návrhu, som napríklad navrhovala s ohľadom na novú obývačku –aby nebola príliš malá ani príliš veľká. Ale napríklad kuchynská linka bude iná než na čo som bola doteraz zvyknutá. Chcem sa vyhnúť celobielej kuchyni. Spodné skrinky by som chcela z dymového duba v štýle Ask og Eng alebo Nordiska Kök, ale to je hudba budúcnosti.

skandi japandi styl bydlení

Keby ste mali vymenovať 8 produktov z nášho e-shopu, ktoré Vám padli do oka, ktoré by to boli?

skandinávské dekorace
1. Dizajnové nástenné zrkadlo Pond Brass XL 2. Dubový podnos Inka Wood 3. Drevená lampa Hession 4. Contemporary Living Yearbook 2022 5. Kameninový hrnček Inka Cup White 6. Sklenená karafa Ripple 900 ml 7. Pohár Ripple Long – set 4ks 8. Pléd na posteľ Vintage Double Burned Rose

Posledná otázka: Ako si predstavujete dokonalé hygge? Dokonalú chvíľku?

Mnou pripravená káva s dokonalou penou ako od baristu v zaujímavom hrnčeku. Je sobota dopoludnia, upratané a ja si môžem listovať v časopise alebo čítať knižku. Ďakujeme Lucii za krásny rozhovor

Lucia, Michaela a Bella Rose 

 

Mrknite na značky, ktoré zaujali Luciu

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!