Každý máme svoj kútik na svete, kde sa cítime dobre a je nám skvele na tele i na duši. Niekto má pocit šťastia a pohody, keď si zapáli svoju obľúbenú sviečku a sadne do kresla s dobrou knižkou. Iní zase zažívajú svoje hygge, keď prídu na chalupu a odpočívajú pri zapálenom krbe. Dnešný článok je od známej blogerky a instagramerky Michaely z House of 30 roses, ktorá nám priblíži shabby chic štýl, do ktorého sa zamilovala a vezme nás na exkurziu do svojho sveta plného romantických kúskov. Prezradí nám, ako si užíva koniec leta a ukáže nám jej pravé jesenné hygge.

Mám rada výnimočné veci, ktoré majú svoju minulosť. A preto viem, že domov ako je náš, nikde inde nenájdem.

Michaela Búranová

Jesenné hygge v štýle Shabby Chic

Shabby Chic je v našich končinách pomerne známym termínom, no málo poznaným alebo skôr pochopeným. Pokiaľ ste si tento výraz niekedy zadali do vášho internetového vyhliadača, zrejme vás obrázky tohto štýlu veľmi neohúrili. Každý vidí pod týmto štýlom spálňu v štýle ružového koláčika s množstvom ružičiek, obývačku plnú čipkových doplnkov a kuchyňu plnú kvetinkového riadu a preplnené poličky vintage doplnkami. Ale ono to nie je celkom tak. Pred niekoľkými rokmi som „spoznala“ dizajnérku Rachel Ashwell, ktorá Shabby Chic v 90. rokoch vrátila do povedomia ľudí. V tom čase slobodná mamička sa snažila priniesť dizajn, ktorý by vyhovoval práve ženám ako bola ona sama – slobodnej mamičke s dvoma deťmi. Pokrčené vankúše? Nevadí. Mäkká a pohodlná sedačka s vymeniteľnými poťahmi? Samozrejme!

To najlepšie riešenie pre vaše dieťatko a vás, keď unavená po celom dni spadnete pred televíziu či si sadnete k dobrej knižke a chcete si vychutnať chvíľu pre seba. Odvtedy prešlo už 28 rokov. A vymeniteľné poťahy nie sú v dnešnej dobe už ničím výnimočným. Tento štýl si prešiel mnohými zmenami. Od anglickej klasiky, ktorá bola jeho základom, po francúzsku romantiku až ku minimalistickému modernému dizajnu.

Shabby Chic je štýl, ktorý sa dynamicky mení a je na nás, ktorú jeho podobu si vyberieme

Väčšina žien sa obáva hlavne jedného – čo na to manžel či partner? Často presne túto otázku dostávam i ja. Nuž, mám výhodu, že s mojím, čoskoro manželom, sme sa spoznali v našej spoločnej práci – v nemenovanom obchode s nábytkom a doplnkami. Čiže, bol zvyknutý takmer na čokoľvek a už ako môj kamarát pochopil, že môj byt nie je len taký obyčajný, ale veci, ktoré sú v ňom, by mohli rozprávať príbehy. Takže si zvykol, že nie len ja, ale aj môj domov je jednoducho iný. A tú našu inakosť si zamiloval aj po tom, ako sme opustili chaos veľkomesta a vrátili sa späť do môjho rodného domu na dedine, ktorý si postupne prerábame.

Nábytok sme vyberali spolu, a aj keď viem, že môj partner robil množstvo ústupkov, práve kvôli mojej láske k bývaniu, som mu za to vďačná a aj po milionkrátu položenú otázku, mi vždy odpovie: „áno, náš domček sa mi páči, pretože je iný“. A to je jeden z dôvodov, ktorý ma priviedol opäť k blogovaniu po takmer štvorročnej pauze. Bývanie je moje hobby a prečo sa nepodeliť o svoju lásku k nemu s ostatnými?

Milujem jedinečnosť

Mám rada výnimočné veci, ktoré majú svoju minulosť. A preto viem, že domov ako je náš, nikde inde nenájdem. Nevyhýbam sa ani kúpe nového nábytku, bez toho to samozrejme nejde. Ale nezabúdam na to správne vyváženie nového so starým. Niektoré kusy nábytku či dekorácií sú ulovené z aukcií či búrz, iné zo starých domov a niektoré vyrobené mojou vlastnou rukou. Práca s drevom ma veľmi baví a to je to, čomu by sme sa s parnetrom po jeho návrate zo zahraničia, kde momentálne pracuje, chceli venovať.

Chcem, aby aj druhí mali tú možnosť mať doma výnimočné kusy nábytku, ktoré budú vytvorené s láskou a rukami, ktoré poznajú štruktúru dreva a vytvorili ho samé, nie pásovou výrobou a vďaka tomu, každý kus nábytku bude iný. Jedinečný.

Žiadne presné definície

Čo sa týka jesene, v štýle Shabby Chic nie sú žiadne presné definície, čo k nej patrí a čo nie. U mňa doma nájdete zamatové tekvice, ale už aj tie vlastné – vypestované v záhradke. V tomto štýle nehľadajte žiadne pravidlá, tak ako v ostatných. Toto sa hodí a toto zase nie – každý by mal bývať tak, aby po príchode domov cíti harmóniu, teplo a vo svojom domove našiel útočisko pred celým svetom. A to je náš prípad. Viem, že keď prídem domov, v obývačke ma čaká pohodlná sedačka, teplá deka, mäkké vankúše, množstvo vonných sviečok (áno, priznávam sa, som sviečkoholik a moje sviečky majú svoju vlastnú skrinku) a to je moje jesenné hygge.

Och a samozrejme, nemôžem nespomenúť, že nevyhnutnou súčasťou môjho celoročného hygge, sú moji štyria kocúri, bez ktorých si život neviem predstaviť. Čiže, k môjmu hygge patrí i hebký kožúšok a pradúce klbko usadené blízko mňa a pripravený fotoaparát, aby zachytil každý výnimočný moment, o ktorom si myslím, že je krásny.

Pretože Shabby Chic je aj o tom, že dokážeme vidieť krásu tam, kde ju nevidia druhí

Michaelu Búranovú alias House of 30 roses, můžete sledovat na jej blogu nebo instagrame a dozvedieť sa veľa zaujímavých nápadov a článkov z jej kráľovstva na krásnom slovenskom vidieku.

Tiež máte radi vintage štýl? Vyskúšajte malú zmenu a stavte na shabby chic! Pokiaľ tento štýl pre vás nie je novinka alebo sa necháte inšpirovať, podeľte sa o to s nami. Zdieľajte fotografie prostredníctvom Instagramu, pod #bellarosesk a ukážte nám, vaše najobľúbenejšie kúsky, fantázii sa medze nekladú.

Za celú Bella Rose vám prajeme krásne jesenné dni a pravú hygge náladu, nech ste kdekoľvek!

Nikola & Bella Rose tím

 

Romantický vintage štýl vo svetlých farbách si skrátka zamilujete ♥ Objavte ho na Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!