Prichádza krásny čas, kedy sa príroda okolo nás sfarbí do odtieňov žltej, červenej a oranžovej. Slnečné podvečery s vôňou Prosecca sa zmenia na šero presvetlené svetlom sviečok, chuťou a vôňou čaju s medom, hebkého plédu a krásnych hygge okamihov v náruči domova. Konečne nastane hravý čas plný nádherných dekorácií a chvíľok trávených doma s najbližšími.

Spolu s krásou jesene prichádza aj jeho odvrátená tvár spojená s nedostatkom svetla a slnečných lúčov. Stres. Počas jesene a zimy sme oveľa náchylnejší prepadnúť stresovým situáciám. Prichádzajú nepozorovane, pokojne v dobe keď sa nič nedeje a vy máte pocit, že je všetko v poriadku. Aj keď nejde o depresiu v pravom slova zmysle, dokáže stres a únava rovnako potrápiť. Rád, ako sa zbaviť stresu, je celý zoznam, ale my sa zameriame na základný bod nášho života. Na domov ♥

Ranné hygge momenty
Niet nad hrnček obľúbeného horúceho nápoja.

Ako sa doma zbaviť stresu ľahko a rýchlo

Upratovanie

Ak vám už pri čítaní slova „upratovanie“ behá mráz po chrbte vedzte, že poriadok doma má priamu súvislosť so schopnosťou organizovať myšlienky a lepšie sa sústrediť. Poriadok, ktorý pomocou upratovania vnesiete do skríň a zásuviek, si osvojíte aj do vlastného života. Navyše uprataný domov pôsobí voľnejším dojmom a budete sa v ňom cítiť príjemnejšie. Osobne vyskúšané! Všetky tieto pocity sa priaznivo odrazia na pracovnom i partnerskom živote.

Najkrajšie zemité vankúše
Tohtoročná jeseň bude v zemitých farbách.

Hygge momenty

Stačí chvíľka doma, ktorá má veľký terapeutický efekt. Je jedno či z toho urobíte celé popoludnie, hodinu, alebo len 10 minút. Pustite si obľúbenú hudbu, zapáľte sviečky, dajte si niečo dobré a pokojne si vlezte do postele. Výbornou relaxačnou pomôckou sú hebké deky a prikrývky, v ktorých sa budete cítiť ako v bavlnke. Začítajte sa do zaujímavej knihy, vyfarbujte omaľovánky, alebo sledujte milý film. Také jednoduché okamihy, na ktoré sa často v bežnom zhone zabúda, majú veľký vplyv na psychickú pohodu.

Lacné led drôtiky
Jednoduchá jesenná dekorácia pridá na atmosfére.

Aromaterapia

Určitá vôňa nám môže pripomenúť konkrétnu spomienku, milovanú osobu alebo napríklad dovolenku. Ale vôňa toho vie oveľa viac. Trebárs zahnať úzkosť, posilniť optimizmus aj kreativitu a dodať dobrú náladu. Vedeli ste, že prírodné éterické oleje zvyšujú odolnosť proti stresu? Začať môžete bežnou činnosťou, ako je napríklad umývanie rúk. Mydlo s citrónovou trávou je z čisto prírodných, organických olejov – vôňa citrusov zvyšuje koncentráciu a pomáha pri bolesti hlavy. Siahnuť môžete i po vonných sviečkach a bytových vôňach, ktoré nielen krásne voňajú, ale vedia navodiť tú správnu hygge atmosféru.

Krásne sviečky a svietniky
Svetlo sviečok nahradí chýbajúce slniečko.

Začnite ráno inak

Nastavte si budík o pár minút skôr, než ste boli zvyknutí a tento čas využite na to, aby ste si ešte pár minút poležali v posteli a poriadne sa pretiahli. Pomôže vám to správne naštartovať deň. Každé ráno si tiež zapíšte zoznam úloh, ktoré je potrebné v ten deň vybaviť. Na tento účel sa hodí napríklad originálny zápisník, ktorý v bežnom papiernictve nezoženiete. Zapisovanie sa stane zábavou a keď si všetky úlohy spíšete na papier, uľaví sa vám.

Dekorovanie

Spoločne s upratovaním a organizáciou vášho domova, sa zamerajte aj na výber dekorácií, ktorý je rovnako dôležitý. Dekorácie pomáhajú vytvárať útulnú atmosféru a zveľadiť dom. A pretože sa blíži jeseň, voľte kožušiny, pletené prikrývky, hebké a chlpaté vankúše a zemité farby. Dekorácie podľa hygge sú hlavne o hrejivej atmosfére, preto sa obklopte všetkým, čo vám ju bude pripomínať – vankúšmi, prikrývkami, sviečkami a svetelnými reťazami. Rovnako ako v Dánsku, ale aj u nás, kde nie je v zime dostatok svetla, budú sviečky a svetelné reťaze úžasnou náhradou. Urobte si zásobu!

Luxusný zlatý svietnik
Zlatá farba pridá na luxuse.

Jesenné nákupy

Nedajte jesenným depresiám šancu a kúpte si domov nové kúsky, ktoré vám budú robiť radosť. Stačí začať jednou miestnosťou, do ktorej kúpite zopár drobností. Môžete začať napríklad sadou sviečok, ktoré dáte na okrúhly podnos alebo inú vhodnú podložku. Na jeseň stačí dať medzi tieto sviečky krásne sfarbené lístie, na zimu smrekové vetvičky, apod. Aby bolo ráno ešte krajšie, kúpte si novú šálku na rannú kávu. Už cítite tú pohodovú atmosféru? Ste tu len vy a vaša chvíľka, s vašim novým obľúbeným hrnčekom.

Originálne hrnčeky a šálky
Už máte svoj obľúbený hrnček? U nás ich nájdete!

Jeseň je na krásne nákupy ako stvorená. S novými radosťami hravo prečkáte zimu, nedáte splínu šancu a môže prísť aj nový životný hygge štýl. Len do toho!

Krásnu jeseň praje Martina a Bella Rose.

Jesenné nevyhnutnosti, ktoré musíte mať!

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!