Jar už vykukuje spoza rohu, a to je ten správny čas na jarný refresh balkóna či terasy. Za posledné dni nás čím ďalej častejšie slniečko lanári k pobývaniu vonku. A my vítame jar s otvorenou náručou. Práve ten čas, kedy vzduch rázom dostane svoju jedinečnú vôňu, vtáčiky oprášia natrénovaný repertoár z minulého roka a prírodu okolo nás ako by niekto vymaľoval výraznejšími farbami. Presne tieto veci k jari nekompromisne patria.

Tak ich poďte vnímať ešte bližšie. Kým ale zasadnete s kávou do ratanového kresla, je potrebné balkón poriadne pripraviť. A pretože zima bola dlhá a neľútostná, zanechala naše balkóny tak trochu v posmutnelom stave. Nebojte, to spravíme, máme pre vás na e-shope nové jarné dekorácie, s ktorými váš balkón či terasa ihneď pookreje. Avšak, je potrebné vziať to pekne z gruntu.

Vezmite to od podlahy

Kým si vyšperkujete balkón podľa vašich predstáv, je potrebné vysťahovať zabývaného nájomníka, čítajte: nežiaduci prach. Je nutné podotknúť, že si zabral naozaj veľkú časť priestorov, a tak je potrebné sa naňho patrične vyzbrojiť. Vedro, metla, mop a nejaký ten saponát = starter pack, bez ktorého by to nebolo to pravé gruntovanie.

Nie je vylúčené, že bude potrebné drobné opravy – ako pretretie zábradlí, výmena prasknutej kachličky, ktorej osud bol spečatený minulé leto, kedy ste sa po grilovačke rozlúčili ako s ňou, tak s padajúcim grilom. Keď budete mať zotreté, opravené, natrené – môžete sa radostne presunúť na ďalší bod, ktorý sa týka nábytku.

V hlavnej role nábytok

Takto, pokiaľ máte nábytok na balkóne nový a pohodlný – preskočte tento bod. Pre tých z vás, ktorí laškujú s myšlienkou zadováženia nového, tu mám pár riešení. Pokiaľ ste bytostne presvedčení, že si váš balkón vyložene žiada nové kúsky, potom je to jasná voľba. Pre tých z vás, ktorí ste na druhú stranu na vážkach – Čo takto ten existujúci zrenovovať?

To sa týka prevažne toho dreveného. Ak sa vám už opozeral, zmenil svoju vizáž a nie je dostatočne reprezentatívny – nabehnite naňho so šmirgľovým papierom či menej vysiľujúcim variantom v podobe vibračnej brúsky. Vyberte mu nový kabátik a nemusíte zostávať čisto len u bezfarebných lakov, siahnite po pepermintovo zelenej farbe, ktorá je neskutočne trendy! Nové posedenie bude rázom na svete a vy ušetríte váš budget. Napríklad na viac dekorácií.

Jarní refresh balkonu. I malé prostory potřebují nábytek.
Pozor! Skladací nábytok je neustále v kurze! Alebo jarný refresh balkóna menšieho vzrastu v podaní Ib Laursen.

Zútulňovanie balkóna podľa svojho gusta.

Odškrtávajte si. Vypucované – máte. Nábytok pripravený na svojom mieste – tiež hotovo! Ste šikovní, o tom žiadna! Avšak, šampáňo ešte nebúchame. Nie nie, ešte nie. Teraz prichádza na rad fáza, kedy si balkón vyladíte presne podľa vašich predstáv. Presne tak, aby sa vám na ňom krásne relaxovalo. Kde inde, než práve tu vo výbere jarných dekorácií je uzda vašej fantázii najviac popustená.

dekorace na balkon
Drobnosti, ktoré si váš balkón zamiluje!

Svetelné reťaze

Neviem ako vy, ale ja som hotový svetielkomil a nehanbím sa za to. Či už sa jedná o svetelné reťaze (predovšetkým tie, čo žiaria teplým svetlom) alebo lampáš s majestátnou sviecou alebo len malý svietniček, do ktorého sa zmestí iba čajová sviečka. Prakticky čokoľvek, čo vydáva svetlo a súčasne s tým dáva človeku pocit pohody a kľudu. Správne osvetlenie skrátka dotvára celkový vzhľad daného priestoru.

Ak ste toho istého názoru – prikývnite. Alebo lepšie, mrknite sa na náš e-shop. Čakajú tam nejedny svetelné reťaze, ktoré si budú s vašim balkónom náramne rozumieť. Jednoducho ich pripevníte na stenu, do stropu alebo ich prepletiete zábradlím. A tadá! Zútulňovací proces sa rázom vyšvihol na vyšší level.

osvětlení na balkon
Svetelné reťaze majú svoju hlavnú rolu predovšetkým v podvečer. Tieto, od značky House Doctor sa stali bestsellerom!

Medzi trendy kúsky sa radia napríklad aj lampáše. Malé, veľké, kovové či prírodné. Pokiaľ ste si prechádzali našu ponuku, určite vám šla hlava okolo z toho nepreberného množstva. Najviac obľúbenými sú u vás tie kovové, do ktorých stačí posadiť veľkú sviecu, ktorá vám bude poskytovať príjemný pocit po dlhé hodiny.

Na druhú stranu tu sú lampáše vyrobené z prírodných materiálov, ktoré pasujú do škandinávsky či bohémsky ladených priestorov.

 

lucerny
Lampáše si padnú s vašim balkónom do oka. Obzvlášť v podvečer sa postarajú o ešte väčšiu hygge atmosféru.

Nevyhnutnosti, bez ktorých by to na balkóne skrátka nešlo

Všeobecne platí, že vankúšikov nie je nikdy dosť. Aby ste sa mohli pohodlne uvelebiť na vašu pohovku, je potrebné mať za chrbtom partu načuchraných vankúšov. Doslova. A preto, že to vonku ešte nie je na nejaké dlhé vysedávanie, je potrebné mať po ruke aj prešívaný pléd, do ktorého sa budete môcť zababušiť.

jarní textil
Bez vankúšov a plédov by to nebol plnohodnotný veget. Čo hovoríte na tieto skvosty od značky Ib Laursen?

Zelenáči v kvetináči

Na tie by sme nemohli zabudnúť! Zelené rastlinky dodajú ten správny šmrnc. Prenesú na vás akýsi kľud a pohodu. A keď sa o ne viete starať – a teraz vidím cukať kútiky všetkým tým, čo svoje zelené rastlinky zahlcujú rovnako tak nehynúcou láskou a starostlivosťou (ako ja), že to aj tak milí zelenáči zabalí. Takto, o tom, kde robíme chybu, zase niekedy nabudúce.

Všeobecne platí, čím viac zelene – tým viac útulna. Preto nešetrite miestom a zaplňte ho. Uvidíte, ako sa rázom váš balkón zmení na nepoznanie. Rovnako tak si môžete na váš balkón zasadiť bylinky a vytvoriť si tak domácu prírodnú lekáreň, ktorú budete mať hneď po ruke.

Vypestujte si voňavú mätu, ktorá si vezme do parády vaše trávenie, ale tiež bude na dosah, keď si budete chcieť pripraviť vaše obľúbené Mojito. Alebo napríklad taká šalvia lekárska. Tá sa pýši svojimi liečivými schopnosťami. Poradí si s bolesťou v krku, s hnevajúcimi zubmi. Skrátka a dobre vás uteší na tele aj na duši. Dajte priestor tiež blahodárnej paline pravej, ktorá, ako je známe, strčí do kapsy kdejaké žalúdočné kvapky. Mimo iné nahradí všemožné čaje proti nachladeniu, pretože je známa ako bojovník proti chrípke a prechladnutiu, ale tiež zatočí s črevnými parazitmi.  Avšak bacha na dávkovanie.

obaly na květináče
Vyplňte priestor zavesením vašich zelených rastliniek. Uvidíte, ako dodajú vášmu balkónu jarný refresh.

Miesto plné kľudu a zároveň bohaté na inšpiráciu

Jarný refresh balkóna by sa týmto dal považovať za hotový!  Či už toto miesto budete využívať na odpočinok, keď si urobíte pohodlie na vašom zrenovovanom nábytku, vypodložíte sa zo všetkých strán mäkučkými vankúšikmi, prikryjete sa novým plédom a ponoríte sa do ďalšej kapitoly vašej obľúbenej knižky od Meika Wikinga. Alebo sa oddáte zvukom prírody či veľkomesta a len tak si so zavretými očami budete užívať prítomný okamih.

Balkón je skvelým miestom pre nekonečnú inšpiráciu. Pretože kde inde, než práve na čerstvom vzduchu prichádzajú tie nové myšlienky, nové podnety, nové nápady. Hm? A to nehovorím o tom, ako príjemne vám bude, keď si doprajete pohár Chardonnay s vašou kamarátkou, ktorú ste nevidela snáď večnosť.

 

Množstvo krásnych chvíľok na vašom vyšperkovanom balkóne vám praje

Anna a Bella Rose

 Z týchto noviniek pôjde váš balkón do kolien ♥

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!