Rodina je jednou z najdôležitejších vecí na svete a čas od času si zaslúži jej význam pripomínať. Z toho dôvodu v roku 1994 vznikol Medzinárodný deň rodiny, ktorý sa oslavuje každý rok 15. mája. V tento deň sa na mnohých miestach organizujú rodinné popoludnia s hrami, súťažami a tvorivými dielňami.

Ak ste tento rok žiadnu takúto akciu nestihli, nevadí, oslávte Medzinárodný deň rodiny doma napríklad tento víkend tým, že budete všetci pekne pohromade, celý deň budete venovať spoločným aktivitám a spoločne si tiež vyrobíte nejaké pekné jarné dekorácie.

Hravé raňajky

Ráno si všetci spolu pripravte raňajky. Mamička s oteckom sa postarajú o jedlo a deti o prestretie stola s nejakou peknou jarnou dekoráciou. Samozrejme, môže to byť aj naopak. Deti sú šikovné a s raňajkami si iste poradia.

Hrnček Hearts pink diagonal
Rodinné raňajky 🙂

Rodinný obed

A po spoločných raňajkách sa pomaly pustite do plánovania a prípravy výborného obeda. Vzhľadom na to, že budú pomáhať aj deti, radšej počítajte s dostatočnou časovou rezervou. 🙂 Ak bude vonku pekne, naobedujte sa na čerstvom vzduchu. Bude vám tak chutiť ešte viac. Môžete napríklad aj vyraziť na obedový piknik, či už na vašu záhradu, alebo inde do prírody.

Darčeková sada na prípravu špagiet
Darčeková sada na prípravu špagiet

Domáce tvorivé dielničky

Popoludní si môžete doma usporiadať vlastné tvorivé dielničky, kedy celá rodina bude vyrábať jarné dekorácie, ktoré následne ozdobia váš domov.

Pre inšpiráciu sme pre vás pripravili dva návody na veľmi jednoduché jarné dekorácie, ktoré zvládne vyrobiť každý člen rodiny. Menšie deti samozrejme budú potrebovať väčšiu pomoc. Pri tvorení sa pokojne môžete rozdeliť na skupinky a urobiť si takú malú rodinnú súťaž.

 

Dizajnová samolepiaca páska Ocean Blue
Dizajnová samolepiaca páska Ocean Blue

 

A teraz už k sľubovaným návodom. Pripravila, nafotila a otestovala som ich pre vás so svojimi dcérkami (10 a 12 rokov). Dievčatá boli zo spoločného tvorenia tak nadšené, že potom vyrábali ešte pár hodín. Tatino sa nezúčastnil, pretože bol v práci, ale určite by mu to tiež šlo. 🙂

Jednoduché papierové kvety

Na výrobu budete potrebovať:

 • farebné papiere
 • dlhé (30 centimetrové) pravítko
 • ceruzku
 • nožnice
 • lepidlo
 • kružidlo

1. Na farebný papier si pomocou pravítka a ceruzky narysujte pásiky (my ich máme široké 1 cm), ktoré následne pekne podľa čiar nastrihajte. Kto má rezačku na papier, bude to mať ľahšie. Prúžky sa dajú aj kúpiť, ale domáca výroba je domáca výroba.

2. Potom zlepte pásiky do slzičiek.

3. Jednotlivé slzičky na seba postupne prilepujte. Kvety môžu byť jednofarebné aj farebné. Fantázii sa medze nekladú. Veľkosť kvetín ovplyvňuje dĺžka prúžkov.

4. Nakoniec z oboch strán do stredu kvetu nalepíme koliesko z kontrastne farebného papiera.

5. A jarná dekorácia v podobe veselej kvetiny je na svete!

Vzniknuté kvety môžete zavesiť na povrázky či mašličkyvyzdobiť nimi okno alebo k nim môžete prilepiť špajdlu omotanú krepovým papierom či washi páskou a kvety dať do vázy. Krásne budú aj len tak položené na stole.

Kamienkové lienky

Na výrobu lienok si pripravte:

 • kamienky (hladké, skôr placaté)
 • akrylové farby
 • vatové tyčinky
 • špáradlo
 • štetce

1. Choďte na rodinnú prechádzku a každý si nájdite vhodné kamienky. Doma kamienky očistite a môžete sa pustiť do diela.

2. Najskôr celé kamienky (aj zospodu) natrite svojou obľúbenou farbou.

3. Po zaschnutí základnej farby (akrylové farby schnú celkom rýchlo) vezmite čiernu a namaľujte lienkam hlavičku a tenkým štetcom urobte čiaru uprostred chrbta ako rozdelenie kroviek.

4. Opäť chvíľu počkajte a pomocou vatovej tyčinky a čiernej farby urobte lienke na chrbte bodky.

5. Potom vatovú tyčinku namočte do bielej farby a urobte lienke očká.

6. Keď biela farba zaschne, vezmite si špáradlo a opatrne lienke dorobte očká – urobte jednoduchú čiernu bodku.

7. Jarná lienková dekorácia je na svete!

Lienky môžu zdobiť váš interiér, kvetináče, parapet, ale pokojne aj záhon na záhradke. Pre vonkajšie umiestnenie ich radšej ešte prelakujte bezfarebným lakom.

Ďalšie tipy na jarnú výzdobu

Nápadov na jarné dekorácie je obrovská kopa. Môžete napríklad polepiť kvetináč rodinnými fotkami (za použitia lepidla na decoupage) a dozdobiť ho mašličkou alebo washi páskou. Rovnakým spôsobom môžete dekorovať aj drevená písmená. Skvele bude vyzerať aj veľký kvetináč ozdobený odtlačkami rúk celej vašej rodinky.

Do kvetináča môžete vyrobiť jarné zápichy v podobe kvetín s fotkou každého člena rodiny uprostred kvetu. Ozdobte vázu či zavárací pohár washi páskami a vložte do nej kvety. Množstvo jarných dekorácií sa dá vyrábať z papiera, napríklad vtáčiky alebo motýle. Zapátrajte na internete a inšpirujte sa.

Jarné dekorácie
Zdroj: Pinterest

Rodinná grilovačka

Celý krásny deň zakončite večernou grilovačkou alebo opekaním špekáčikov. Po tomto rodinnom dni budete mať všetci krásne spomienky, ktoré vám nikdy nikto nevezme. A nemusí zostať len pri jednom dni… 🙂

Vonkajšia svetelná reťaz
Vonkajšia svetelná reťaz

Želáme vám nádherné dni strávené s vašimi najbližšími!

Lenka & Bella Rose

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!