Jarné mesiace sa neodmysliteľne spájajú so sviežou zeleňou a kvetmi. V ponuke záhradníctiev je množstvo krásnych druhov, ktoré si môžete vysadiť nielen do voľnej pôdy alebo aj do vegetačných nádob.

K najkrajším, typicky jarným kvitnúcim rastlinám patria prvosienky. V predaji sú nielen rôzne druhy, ale aj odrody. Vyznačujú sa jednoduchými, plnými, väčšími alebo menšími kvetmi, ktoré môžu byť dokonca na okrajoch jemne zriasnené. Vo vegetačných nádobách vyniknú samostatne, alebo v kombinácii s inými, na jar kvitnúcimi rastlinami. Prvosienky obľubujú mierne vlhký substrát, slnečné alebo polotienisté miesto. Okrem pravidelnej zálievky (dlhodobejšie presychanie substrátu im škodí) im priebežne doprajte dôkladnú očistu – zbavujte ich odkvitnutých kvetov a žltých alebo suchých listov.

Jarní květiny

Prvosienka patrí medzi trvalky a práve medzi nimi nájdete aj ďalšie atraktívne, na jar kvitnúce druhy.  Pôsobivé sú napríklad čemerice, či už čemerica východná alebo purpurová. Obe sú skvelou voľbou pre moderné exteriérové priestory. Vyznačujú sa prekrásnymi, tmavoružovými kvetmi na dlhých stonkách. Pestovanie v črepníkoch im neprekáža, po odkvitnutí zdobia čemerice aj krásne listy.

Cibuľoviny a hľuznaté rastliny

Vďačnou voľbou pre jarné terasy, balkóny a dvory sú tiež cibuľoviny alebo aj hľuznaté rastliny. Na jar dostanete kúpiť rôzne druhy, väčšinou rýchlené. Rozhodnúť sa môžete pre narcisy, tulipány alebo hyacinty a modrice, ktorých kvety navyše nádherne voňajú. Nezabudnite, že lepšie vynikne skupina zložená z niekoľkých kusov. Pôsobivé je skombinovanie rôznych cibuľovín v rámci jednej nádoby. Z hľuznatých rastlín sú osvedčenou voľbou šafrany alebo veternice, ktoré ulahodia najmä romantikom.

Aj cibuľoviny budú povďačné za slnečné, viac chránené miesto, priepustný substrát, priebežnú zálievku a odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Hoci sa často umiestňujú na jar do interiérov, vonku vydržia dlhšie. Po odkvitnutí si môžete cibule a hľuzy zachovať pre jesennú výsadbu (predpoklad jarného kvitnutia) alebo vysadiť do voľnej pôdy.

Dvojročné rastliny

Cibuľovinám to náramne svedčí s dvojročnými rastlinami. Napríklad s nezábudkami, sirôtkami, ktoré zoženiete v mnohých pekných odrodách alebo sedmokráskami. Dvojročné rastliny dostanete kúpiť v skorom jarnom období a exteriérové priestory vám môžu skrášľovať až do prvých letných dní. Ide o nenáročné a bohato kvitnúce rastliny, ktoré zvládnete aj bez pestovateľských skúseností. K druhom, ktoré ponúkajú až obdivuhodnú rozmanitosť patria najmä sirôtky. Tie môžete dokonca pestovať aj v závesných nádobách. Vykúzlite si tie najkrajšie kvetinové kompozície, nie je to zložité.

jarní rostlinky

Viac inšpirácií pre rozkvitnuté balkóny, terasy alebo záhrady nájdete na www.zahradnymagazin.sk

 

Páčil sa vám článok?
Zdieľajte ho s priateľmi!